uzdatniacze wody - który uzdatniacz wody sprawdzi się najlepiej w gospodarstwie domowym

Uzdatniacze wody - co to takiego? Jakiego uzdatniacza wody potrzebujesz?

Magda Lewicka
20/04/2022
1

Wiele osób poszukuje w Internecie idealnego uzdatniacza wody. Tylko czym właściwie taki uzdatniacz wody jest? Co może usunąć z wody? Kiedy się przyda? Kiedy można go zastosować?

Czym jest uzdatniacz wody?

Na czatach, forach internetowych czy w rozmowach bardzo często można spotkać się z nazwą „uzdatniacz wody”. Sporo osób dopytuje o możliwość zakupu takiego sprzętu oraz o to, co jest w stanie usunąć z wody. Już na początku należy sprostować, że w specjalistycznym języku branży uzdatniania wody nie spotkamy się z czymś takim jak uzdatniacze wody. Jest to nazwa, która bardzo często pojawia się przy pierwszych rozmowach  i poszukiwaniach informacji na temat poprawy jakości wody w gospodarstwie domowym.

Hasło „uzdatniacz wody” najczęściej odnosi się do stacji uzdatniania wody rozumianej jako ogół. Tymczasem należy wiedzieć, że nie ma na rynku jednego urządzenia, które uniwersalnie i kompleksowo poprawiałoby jakość każdej wody. Woda z każdego ujęcia jest nieco inna, inne właściwości wymagają doszlifowania, użytkownicy mają różne potrzeby. Wiele dostępnych na rynku centralnych urządzeń jest dedykowanych redukcji tylko jednego z problemów, na przykład:

  • Odżelaziacze wody zredukują stężenie żelaza w wodzie
  • Zmiękczacze wody zniwelują stopień twardości wody
  • Kolumny węglowe poprawią właściwości organoleptyczne wody, zniwelują chlor i jego pochodne
  • Lampy bakteriobójcze ochronią przed mikroorganizmami

Uzdatniacze wody to zmiękczacze wody?

Okazuje się, że dość często osoby poszukujące zmiękczacza wody używają zwrotu uzdatniacz wody. Inną nazwą, która pojawia się podczas rozmów jest także odkamieniacz. Zmiękczacze wody są centralnymi urządzeniami cieszącymi się bardzo dużym uznaniem. Dzięki nim eliminowany jest problem uporczywego osadu, zwanego kamieniem kotłowym (Kamień kotłowy - czym właściwie jest? Jak go usuwać? Czy szkodzi?), ale również odciąża w wielu codziennych pracach domowych i pomaga zaoszczędzić, o czym można przeczytać tutaj: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Wewnątrz butli znajduje się żywica jonowymienna, na której dochodzi do procesu wymiany jonów tworzących twardość wody na neutralne jony sodu. W taki właśnie sposób uzyskuje się miękką wodę, która jest rozprowadzana dalej na całe gospodarstwo domowe. Zmiękczacze wody stają się standardem w wielu domach, a miejsce na nie jest już przeznaczane nawet w projektach domu. Z takiego rozwiązania coraz chętniej korzystają także spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperzy.

Jaki uzdatniacz wody będzie potrzebny?

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Uzdatniacz wody powinien być dobrany do potrzeb użytkowników, właściwości wody i rodzaju ujęcia, z którego woda pochodzi. Nieco inne propozycje będą dotyczyły doszlifowania jakości wody z sieci wodociągowej, a zupełnie inne własnego ujęcia wody. Zacznijmy od omówienia problemów, które mogą przytrafić się podczas korzystania z wody wodociągowej.

Uzdatniacze wody do wody wodociągowej

Wiele na ten temat napisaliśmy już w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Jak dobrze wiemy, woda wodociągowa przechodzi testy w zakładach i musi całkowicie odpowiadać wyznaczonym w Polsce normom. Warto jednak wiedzieć, że wodociągi odpowiadają jedynie za jakość wody doprowadzanej do budynku, za stan rur wewnątrz odpowiada już administracja. Stan magistrali może być naprawdę różny. Nadal bardzo często możemy spotkać się z przestarzałymi materiałami, brakiem wymiany przez długie lata, a to rzutuje na wszystko, co przedostaje się do wody wraz z jej przepływem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zakładanie filtrów mechanicznych na początku instalacji w celu zabezpieczenia jej i urządzeń przed cząstkami mechanicznymi, które mogą przedostać się w głąb podczas awarii lub konserwacji. Problem, zwłaszcza techniczny, może stanowić opisana już wyżej twardość wody. Kłopotliwy bywa chlor oraz jego pochodne. Wiele osób chce też posiadać własne źródło smacznej i przygotowanej pod swoje potrzeby wody pitnej, stąd spore zainteresowanie filtrami kuchennymi.

Uzdatniacze wody do własnego ujęcia

Zaletą posiadania własnego ujęcia wody jest fakt, że mamy nieograniczony dostęp do darmowych zasobów. Za tym jednak kryje się ogromna odpowiedzialność. Użytkownik sam odpowiada za stan i bezpieczeństwo ujęcia, z którego korzysta. To oznacza, że sam musi sprawdzić parametry wody, dopilnować, aby nie było w niej żadnych mikroorganizmów oraz innych niebezpiecznych substancji. Choć zdarzają się ujęcia wody, które nie wymagają ingerencji, są i takie, gdzie zanieczyszczeń zdarza się naprawdę sporo. Kompleksowe informacje na temat własnej studni znajdziecie w serii: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3. Do tego warto przeczytać jeszcze: Woda ze studni - czy można z niej od razu korzystać?

Wśród najczęściej występujących problemów w wodzie z własnego ujęcia, które wymagają ingerencji, można wymienić:

  • Żelazo i mangan – dwa najpopularniejsze przekroczenia w przypadku wody z własnego ujęcia. Najczęściej występują razem. Powodują występowanie osadów, zmianę barwy wody, nadanie jej mętności. Ponadto to spore problemy techniczne oraz związane ze sprzątaniem. O wszystkich kłopotach, jakie wywołuje żelazo i mangan w wodzie można przeczytać tutaj: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?
  • Bakterie – to jedno z najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w wodzie. Jeśli przedostaną się do organizmu, mogą powodować problemy z układem pokarmowym, choroby zakaźne. Skażenie może nastąpić niemal w każdej chwili, a powody są naprawdę zróżnicowane. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Rodzaje bakterii występujących w wodzie - jak z nimi walczyć?
  • Azotany – azotany są problemem, który najczęściej występuje na terenach wiejskich, jednak nie jest to regułą. Bardzo często winę za ich nadprogramowe stężenia ponosi zastosowanie zbyt dużej ilości nawozów sztucznych. Mogą być niebezpieczne, jeśli dojdzie do ich kumulacji w organizmie. Więcej przeczytacie tu: Szokujące fakty o azotanach w wodzie
  • Siarkowodór – siarkowodór powoduje, że w wodzie pojawia się zapach przypominający zgniłe jajo. Jest to kłopot, który pojawia się we własnych ujęciach wody i często towarzyszy podwyższonym stężeniom żelaza oraz manganu. Więcej na temat siarkowodoru w artykule: Siarkowodór - źródło nieprzyjemnego zapachu wody

Przegląd dostępnych uzdatniaczy wody

Właściwy uzdatniacz wody należy dobrać na podstawie różnorodnych danych. W przypadku wody ze studni niezbędne będzie przeprowadzenie kompleksowej analizy wody (Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem), ponadto przydadzą się informacje związane ze zużyciem wody, warunkami panującymi w gospodarstwie domowym.

Odżelaziacze wody

Odżelaziacze wody to najczęściej potrzebne urządzenia w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia. Te urządzenia mogą działać na rożnych zasadach, jednak najczęściej stosuje się odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. To metoda skuteczna, ale i bardzo ekonomiczna w eksploatacji. Wielkość oraz rodzaj urządzenia dobiera się indywidualnie do potrzeb. Szczegóły tutaj: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Zmiękczacze wody

To najlepszy sposób na pozbycie się problemów z twardą wodą. Wiele o tych urządzeniach napisaliśmy już wyżej. Są naprawdę skuteczne. Pozwolą na zachowanie instalacji w doskonałym stanie przez bardzo długi czas, ułatwią sprzątanie, sprawią, że dania i napoje będą smakowały i wyglądały idealnie. Więcej o zmiękczaczach wody także w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Kolumny węglowe

Kolumna węglowa będzie idealnym rozwiązaniem kiedy chcielibyśmy w całym domu poprawić walory organoleptyczne wody, jej smak, zapach, barwę, pozbyć się z niej substancji toksycznych. Uzdatnianie wody na węglu aktywnym sprawia, że staje się wolna także od chloru i jego pochodnych. Jest idealna do kąpieli, na cele spożywcze. Można z niej swobodnie korzystać niezależnie od tego, na jaki cel jest potrzebna. Dodatkowe informacje tutaj: Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?

Zmiękczacze wody z węglem aktywnym

Kiedy w domu nie ma miejsca na stację uzdatniania wody składającą się z dwóch urządzeń, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takie urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, a łączy w sobie cechy zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli mimo braku miejsca zależy nam na miękkiej wodzie, idealnej o kąpieli oraz na cele spożywcze.

Stacje wielofunkcyjne

Stacje wielofunkcyjne są polecane do oczyszczania wody z własnego ujęcia, w której wystąpiło kilka przekroczeń. Jeśli tylko pozwalają na to parametry wody, jest to doskonały sposób ze względu na fakt, że złoże może poradzić sobie aż z 5 problemami jednocześnie. Stacje wielofunkcyjne są w stanie usunąć z wody: żelazo, mangan, związki organiczne, jon amonowy oraz zredukować twardość wody. Dodatkowe informacje tutaj: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze to jeden z najlepszych sposobów ochrony instalacji przed mikroorganizmami. Promienie UV są sposobem na skuteczną, fizyczną dezynfekcję wody. Lampy UV likwidują problem, jak i stanowią skuteczną ochronę przed skażeniem mikrobiologicznym w instalacji. Te urządzenia cechuje bardzo duża skuteczność, a przy okazji nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych do regeneracji. Nie zmieniają też składu chemicznego wody. Więcej informacji w artykule: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Filtry narurowe

Filtry narurowe są bardzo chętnie zakładane na początku domowej instalacji. Stanowią doskonałą ochronę przed przenikaniem cząstek mechanicznych, ale są równie chętnie wykorzystywane przy uzdatnniaczach wody. W zależności od modelu, mogą być etapem prefiltracji lub doczyszczać wodę po stacji uzdatniania wody. Przeczytajcie więcej: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Filtry kuchenne

Filtry kuchenne stają się coraz bardziej popularne! To świetny sposób na eliminację plastikowych butelek z wodą ze swojego domu. Przy okazji to także ogromna wygoda i oszczędności. Filtry kuchenne dbają o przygotowanie idealnej wody spożywczej – zawsze świeżej, czystej i bezpiecznej. Można ją nie tylko bezpośrednio wypić, ale również przemywać nią owoce i warzywa, przygotować na jej bazie napoje gorące oraz aromatyczne dania. Naprawdę ekologicznym rozwiązaniem, przeznaczonym do wody wodociągowej są systemy ultrafiltracji. Cała woda oczyszczana jest na bieżąco, pozostają w niej wszystkie naturalnie występujące minerały. Z kolei systemy odwróconej osmozy pozwalają dostosować wodę w pełni do swoich potrzeb. Dowiedz się więcej: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Wybierz uzdatniacz wody dla siebie

Wśród tylu rodzajów uzdatniaczy wody łatwo się pogubić, zwłaszcza na początku. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że przy wodzie pochodzącej z własnego ujęcia największe znaczenie ma zlecenie profesjonalnej analizy wody. Tylko kompleksowe wyniki badania wody pomogą ustalić, jaką metodę uzdatniania wody najlepiej wybrać. Mimo wszystko warto pamiętać, że na każdy problem znajdzie się uzdatniacz wody!

Komentarze

dużo mi to rozjaśniło, bardzo dziękuję i pozdrawiam :-)