plusy i minusy lampy bakteriobójczej do wody - czy warto mieć ją w domu?

Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Magda Lewicka
18/08/2020
4

Lampy bakteriobójcze to obecnie jeden z bardziej znanych i cenionych sposobów na ochronę przed mikroorganizmami, które mogą znajdować się w wodzie z własnego ujęcia. Eksperci dość często proponują to rozwiązanie zarówno w przypadku już występującego problemu bakterii w wodzie, jak też w celach prewencyjnych. Jakie są wady i zalety lamp bakteriobójczych? Czy to dobry wybór do Twojego domu?

Bakterie w wodzie to niebezpieczeństwo!

Korzystanie z wody z własnego ujęcia niesie ze sobą kilka zalet, jednak użytkowanie jej to również ogromna odpowiedzialność. Problem ten poruszaliśmy już w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3. Jednym z zagrożeń stanowiących szczególne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia są mikroorganizmy. W wodzie z własnego ujęcia mogą pojawić się praktycznie w każdej chwili. Więcej o tym zagrożeniu pisaliśmy już w artykule: Bakterie w wodzie ze studni. Spożywanie skażonej wody może doprowadzić do ogromnych problemów związanych z układem pokarmowym, a w najgorszym wypadku powstawania trudnych do przebycia chorób zakaźnych.

Ważną kwestią jest stałe monitorowanie wartości, a jest to możliwe z pomocą kompleksowej analizy wody – zarówno fizykochemicznej jak i mikrobiologicznej. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Sposób na bakterie w wodzie

Najlepszą drogą na poradzenie sobie z problemami związanymi z mikroorganizmami jest dezynfekcja. Można ją przeprowadzać na wiele sposobów. Wśród nich są zarówno fizyczne, jak i chemiczne. Ich dokładne opisy znajdziecie w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać? Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest dezynfekcja chemiczna z zastosowaniem związków chloru. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Coraz częściej bierze się pod uwagę także fizyczne sposoby dezynfekcji ze względu na brak występowania produktów ubocznych. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych są lampy bakteriobójcze.

Lampy UV znajdują swoje miejsce w wielu domach

Lampa bakteriobójcza jest urządzeniem, które montuje się na wejściu wody do budynku za innymi urządzeniami służącymi uzdatnianiu wody. Nie jest to duże urządzenie, którego działanie opiera się na oddziaływaniu promieni ultrafioletowych na wodę. Podczas przepływu wody przez lampę bakteriobójczą jest ona naświetlana. Promienie UV oddziałują na mikroorganizmy, niszcząc ich DNA i pozbawiając możliwości rozmnażania się. W taki sposób do instalacji dalej trafia już wysterylizowana woda, która jest bezpieczna. Dokładne informacje o lampach bakteriobójczych znajdziecie w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć? Zaś szczegóły o działaniu promieniowania ultrafioletowego znajdziecie w artykule: Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Lampy bakteriobójcze są rekomendowane przez wielu specjalistów od uzdatniania wody do założenia w przypadku czerpania wody z własnego ujęcia. Zapewniają stałą ochronę przed mikroorganizmami – zabezpieczają przed nimi, a jeśli już wystąpiły, zwalczają je i pozwalają na korzystanie z wody, która nie będzie stanowiła niebezpieczeństwa.

W dzisiejszym artykule chcieliśmy skupić się na wadach i zaletach lamp bakteriobójczych. Czy to dobry wybór do Twojego domu?

Plusy lamp bakteriobójczych

Lampy UV przeznaczone do wody mają wiele zalet. Dostrzegają je nie tylko właściciele gospodarstw domowych, ale i zakłady wodociągowe. Z tego właśnie względu decydują się na założenie przemysłowych lamp bakteriobójczych, które mają stanowić dopełnienie już stosowanych metod chemicznych. Oto najważniejsze z korzyści, jakie będziemy w stanie uzyskać.

Brak potrzeby stosowania środków chemicznych

To jedna z najważniejszych zalet, dlatego jest wymieniona w pierwszej kolejności. Do działania lampy bakteriobójczej niezbędny jest jedynie prąd. W jej przypadku nie ma potrzeby dozowania jakichkolwiek środków chemicznych. Dzięki temu oszczędzamy, nie jesteśmy zobowiązani do kontrolowania jakiegokolwiek regeneratu i jego dosypywania. Dzięki braku potrzeby zastosowania chemii, lampy UV można uznać za ekologiczny sposób uzdatniania wody. Brak potrzeby stosowanie chemii sprawia, ze nie dochodzi też do ryzyka przedawkowania.

Brak ubocznych produktów dezynfekcji

W przypadku produktów do dezynfekcji bazujących na chlorze może zdarzyć się wystąpienie produktów ubocznych, w tym także tych o toksycznym działaniu na człowieka. Nie dochodzi też do przemiany azotanów w szczególnie szkodliwe azotyny, a bromków w bromiany.

Nie ma negatywnego wpływu na właściwości wody

Promienie UV pozostają neutralne w stosunku do składu chemicznego oraz właściwości organoleptycznych wody. To oznacza, że woda przepływająca przez lampę UV nie zmieni swojego smaku, zapachu na specyficzne. Ilość minerałów i innych substancji chemicznych znajdujących się w wodzie również nie ulegnie zmianie. Podczas działania nie są wydzielane żadne gazy toksyczne czy lotne związki organiczne.

Wydajniejsza niż dezynfekcja chemiczna

Lampy bakteriobójcze pod niektórymi aspektami wypadają lepiej niż dezynfekcja chemiczna z zastosowaniem chloru. Przede wszystkim są w stanie usunąć z wody mikroorganizmy, z którymi nie zawsze poradzą sobie środki chemiczne. Mowa tu choćby o mikroorganizmach odpornych na działanie chloru, jak: Giardia lamblia czy Cryptosporidium parvum. Warto też zwrócić uwagę na czas kontaktu wody ze źródłem dezynfekcji. W przypadku lamp UV jest on naprawdę krótki, mierzony w sekundach, a nie w minutach.

Mała przestrzeń do działania

Kolejnym atutem lamp bakteriobójczych jest to, że zajmują naprawdę mało miejsca. Nie potrzebują dużo przestrzeni, więc nie musimy dysponować dużym pomieszczeniem gospodarczym, by pozwolić sobie na montaż. Sam serwis również wystarczy przeprowadzić tylko raz w roku, więc użytkowanie nie jest powiązane z potrzebą poświęcania dużej ilości czasu i uwagi.

Minusy lamp bakteriobójczych

Choć lampy bakteriobójcze mają wiele zalet, to znajdzie się też klika wad, których istnienia należy być świadomym.

Lampa UV nie ma wpływu na zanieczyszczenia chemiczne

To, co wcześniej zostało opisane jako zaleta, w niektórych przypadkach może też zostać potraktowane jako wada. Lampa UV nie zmienia składu chemicznego wody. To znaczy, że jeśli woda posiadała wysokie stężenie żelaza lub była szczególnie twarda, to po dezynfekcji nadal będzie posiadała te cechy. Aby się ich pozbyć, należy zastosować odpowiednią stację uzdatniania wody, jak odżelaziacz wody czy zmiękczacz wody.

Jakość wody ma wpływ na skuteczność dezynfekcji

Jakość wody oraz zanieczyszczenia chemiczne, które się w niej znajdują będą miały niebagatelny wpływ na jakość i skuteczność dezynfekcji. Przede wszystkim przed lampą bakteriobójczą warto założyć filtr mechaniczny. Woda powinna zostać oczyszczona z cząstek stałych, by nie zapychać lampy bakteriobójczej – to mogłoby doprowadzić do awarii. Po drugie pod zanieczyszczeniami mechanicznymi mogą ukrywać się mikroorganizmy i w ten sposób unikać działania promieni ultrafioletowych.

Tak samo istotna jest redukcja wysokiego stopnia twardości wody oraz żelaza. Ich obecność może doprowadzić do pozostawania osadów na osłonce żarnika. Są trudne do usunięcia i powodują zmniejszenie wydajności działania lampy bakteriobójczej.

Miejscowa dezynfekcja wody

Przy założeniu lampy bakteriobójczej należy liczyć się z tym, że dezynfekuje wodę tylko w wybranym miejscu/ punktowo. Po opuszczeniu urządzenia i w trakcie przepływu przez instalację jest narażona na powtórne zanieczyszczenie, dlatego mimo wszystko co jakiś czas warto stosować chlorowanie.

Jak dobrać swoją lampę bakteriobójczą?

Przede wszystkim zacznij od przeprowadzenia kompleksowej analizy wody, a z wynikami możesz zgłosić się do nas. Sprawdzimy czy lampa bakteriobójcza powinna zostać poprzedzona inną stacją uzdatniania wody oraz dobierzmy odpowiedni sprzęt. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Zadbaj, by woda była bezpieczna

Z lampą bakteriobójczą zadbasz o to, by wykorzystywana przez Ciebie woda była bezpieczna. Montaż niesie ze sobą sporo zalet, jednak należy pamiętać o tym, by dezynfekowana woda również była odpowiedniej jakości pod kątem fizykochemicznym. Zadbanie o te parametry również może przynieść wiele dobrego!

Komentarze

lampa uv to idealne rozwiązanie nawet dla wody z wodociągu, u nas na wsi dość często zdarzają się bakterie coli, a przy takiej lampie mamy pewność, ze woda jest czysta, nawet jak zdarzy sie skażenie wody...
Mam lampę UV mimo że woda z wodociągu - często się zdarzają bakterie...
Filtr sznurkowy i lampa - woda zabezpieczona
Na pewno dezynfekcja uv jest o niebo lepsza od chlorowania, bo nie jest chemiczna przede wszystkim :) to tak samo jak ozonowanie wody np. w wodociągach, zamiast chlorowania
lampy uv to zbawienie na powracający problem bakterii w wodzie, zdecydowanie polecam bo nie wymaga duzo czasu,jedynie wymiana zarowki raz na rok (jesli oczywiscie woda nie jest brudna)