siarkowodór - źródło nieprzyjemnego zapachu wody

Siarkowodór - źródło nieprzyjemnego zapachu wody

Magda Lewicka
22/02/2022
4

Jeśli przy napełnianiu szklanki czujesz zapach zgniłych jaj, prawdopodobnie w Twojej wodzie występuje siarkowodór! To problem, który może dotyczyć zarówno wody zimnej, jak i ciepłej. Skąd się bierze w wodzie? Czy zagraża zdrowiu? Jak usuwać siarkowodór z wody? Jaka stacja uzdatniania wody będzie najlepszym wyborem?

Różne problemy z zapachem wody

Zapach wody to naturalna cecha fizyczna. Najlepiej, kiedy jest niewyczuwalny, jednak dopuszczalny jest także lekki zapach roślinny. Nasilenie zapachu wody świadczy najczęściej o tym, że wewnątrz znajdują się niepożądane substancje. Najlepiej jest zidentyfikować źródło niekorzystnego zapachu wody. To pomoże szybciej uporać się z problemem. O prawdopodobnych przyczynach niekorzystnego zapachu wody pisaliśmy już w artykule: Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić?

Woda śmierdzi przez siarkowodór!

Jeśli w wodzie bardzo wyczuwalny jest zapach zgniłych jaj, to świadectwo, że prawdopodobną przyczyną problemów z jakością wody jest siarkowodór. Inną nazwą, stosowaną także w branży uzdatniania wody, jest suflan. Jak sama nazwa wskazuje, siarkowodór stanowi połączenie siarki oraz wodoru. Jest to związek nieorganiczny.

Siarkowodór może występować w wodach naturalnych. Jego głównym źródłem jest rozkład białek w warunkach beztlenowych. Kiedy woda charakteryzuje się niskim natlenieniem, występowaniem siarczanów, powstają idealne warunki do rozwoju bakterii redukujących siarczany. Siarkowodór zazwyczaj przybiera postać gazu w formie rozpuszczonej. Może mieć wpływ nie tylko na zapach wody, ale również na jej smak.

Siarkowodór nie występuje w wodzie sam!

Siarkowodór bardzo rzadko stanowi jedyny problem występujący w wodzie. Bardzo często towarzyszą mu inne zanieczyszczenia, wymagające interwencji i uzdatniania wody. Wśród najczęstszych przekroczeń towarzyszących można wymienić:

  • Mętność
  • Żelazo
  • Mangan
  • Bakterie
  • Jon amonowy

Czy siarkowodór w wodzie to zagrożenie?

Siarkowodór jest sam w sobie substancją uznawaną za toksyczną. Jego wpływ na organizm jest jednak uzależniony od stężenia. Siarkowodór może podrażniać drogi oddechowe oraz oczy. Lekkie zatrucie wiąże się z podrażnieniem gardła, mdłościami, kaszlem, wymiotami, zawrotami głowy. Długotrwałe narażenie na oddziaływanie siarkowodoru może wiązać się z wystąpieniem zmian zapalnych układu oddechowego.

W wodzie raczej nie ma stężeń, które mogłyby powodować duże dolegliwości i zatrucia, jednak mimo wszystko warto się wystrzegać. Siarkowodór może być powodem przyspieszenia korozji. Może utleniać się do kwasu siarkowego - substancji żrącej. Jest szczególnie szkodliwy dla tworzyw takich jak żelazo czy miedź. Szybkość postępowania korozji jest uzależniona od ilości siarkowodoru oraz działań zapobiegawczych.

Siarkowodór w wodzie zimnej i ciepłej

Problem siarkowodoru może dotyczyć wody zimnej i ciepłej lub jedynie wody ciepłej. W pierwszym przypadku prawdopodobną przyczyną występowania problemu jest jakość wody, w drugim prawdopodobnie już instalacja grzewcza. Sposób postępowania w obu przypadkach opisaliśmy poniżej.

Potwierdź to profesjonalną analizą wody!

Jeśli niewłaściwy zapach pojawia się w wodzie zimnej, nie pozostaje nic innego, jak zlecić profesjonalną analizę wody. Oprócz fizykochemicznej, najlepiej jest podejść do sprawy kompleksowo i od razu sprawdzić też mikroorganizmy. Dzięki temu przekonamy się, czy faktycznie problemem jest siarkowodór, czy może wystąpiły jakieś inne przekroczenia. Jak już wiemy, siarkowodorowi bardzo często towarzyszy również wysokie stężenie żelaza oraz manganu w wodzie. Na ich temat przeczytacie więcej w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Próbkę do analizy wody można oddać w lokalnym sanepidzie, prywatnym laboratorium lub do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Dzięki wyborowi ostatniej z opcji, wraz z wynikami badań, możemy otrzymać propozycje rozwiązań problemu skrojone pod jakość wody z naszego ujęcia. O przygotowaniu próbki do analizy wody można przeczytać więcej tutaj: Jak przygotować próbkę do analizy wody?

Jak usuwać siarkowodór z wody?

Najskuteczniejszym sposobem na usuwanie siarkowodoru z wody jest jej napowietrzanie. Dzięki procesowi utleniania siarkowodór jest przekształcany w siarczany (przeczytaj także: Siarczany w wodzie - czy to zagrożenie? Jak uzdatniać wodę?). W taki sposób woda szybko wytraca nieprzyjemny zapach, przez który praktycznie nie da się jej używać.

Najlepszym sposobem jest montaż zestawu hydroforowego ze zbiornikiem ocynkowanym, poprzedzonego zewnętrznym aeratorem. To może być zwężka napowietrzająca, sprężarka bezolejowa, napowietrzacz wody. Taki zestaw jest bardzo skuteczny i z pewnością szybko zażegna problem. Ze względu na fakt, że siarkowodór nie jest odosobnionym problemem, a bardzo często towarzyszy mu także przekroczenie żelaza i manganu, do zestawu proponowany jest odżelaziacz i odmanganiacz wody, na przykład Ecoperla Sanitower lub Ecoperla Ironitower. Warto dowiedzieć się więcej z artykułu o napowietrzaniu wody: Proces napowietrzania wody - jak wygląda? Kiedy należy zastosować?

Jeśli ktoś posiada już w domu hydrofor ze zbiornikiem membranowym, dobrą propozycją może być odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, jak Ecoperla Oxytower. Wtedy cały proces, zarówno odżelazianie i odmanganianie, jak i napowietrzanie, zachodzi wewnątrz butli ciśnieniowej. Aby móc wybrać produkt tego typu niezbędne jest spełnianie pewnych norm związanych z jakością wody. Warto zgłosić się w tej sprawie do specjalisty.

Z ciepłą wodą sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli nieprzyjemny zapach pojawia się tylko podczas poboru wody ciepłej, a z zimną wodą wszystko jest w porządku, dobrze poszukać przyczyny tego problemu w instalacji grzewczej. Tym razem może nie chodzić tyle o jakość samej wody, ile o możliwość wystąpienia siarkowodoru w podgrzewaczu wody. Inną możliwością jest powstawanie w rzadziej używanych odcinkach instalacji. Aby zniwelować problem, należy rozpocząć od zlokalizowania źródła jego wystąpienia.

Odpowiedzi w sprawie postępowania można znaleźć w instrukcji obsługi danego podgrzewacza wody. Przyczyną takiej sytuacji mogą być bakterie beztlenowe rozmnażające się na anodzie magnezowej. To właśnie one mogą sprawiać, że siarkowodór będzie wydzielał się do wody. Nie są to stężenia, które mogłyby zagrażać zdrowiu, jednak lepiej zająć się eliminacją tego problemu, aby móc w pełni korzystać z wody. Problem może być o tyle nieprzyjemny, że zapach siarkowodoru z wody przenosi się na skórę.

W takich warunkach można poczynić najczęściej następujące kroki:

  • Przechlorować całą instalację
  • Okresowe przegrzewanie instalacji
  • Wymiana anody

Problem, którego lepiej nie lekceważyć

Siarkowodór powoduje realne i odczuwalne zmiany w jakości wody. Na szczęście są sposoby na to, aby skutecznie z nim walczyć. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Komentarze

Dzień dobry,
A czy mając zamontowany hydrofor przeponowy i zwykły odżelaziacz można zamontować napowietrzacz zaraz za hydroforem?
Pozdrawiam
Panie Wojciechu, jeśli problem jest tylko z zapachem wody, to po przebadaniu wody można ją napowietrzyć. Problem z zapachem ustanie :) Zapraszamy do kontaktu na sklep@zestudni.pl
Dzień dobry,
mam problem z zapachem siarkowodoru w ciepłej wodzie. woda jest z własnej studni przebadana (zimna ) jest ok. Zdemontowałem magnezową anodę, jednak problem pozostał ale tylko przy porannym użyciu ciepłej wody. Jak jakiś czas przeleci przez wylewkę, przykry zapach ustaje. Proszę o poradę co muszę zrobić, aby ten uciążliwy problem wyeliminować całkowicie.
Pozdrawiam
u nas wystarczył sam napowietrzacz