działanie kolumny węglowej z węglem aktywnym

Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?

Magda Lewicka
23/07/2019
9

Kolumny węglowe to urządzenia filtracyjne, które są coraz częściej polecane przez ekspertów do gospodarstw domowych korzystających z różnych ujęć wody. Jakie przekroczenia pomagają usuwać? Dlaczego tak bardzo zyskują na popularności? Czy warto w nie inwestować?

Choć kolumny węglowe nie są tak znane i chętnie wybierane jak zmiękczacze wody czy odżelaziacze, to ich rola w branży uzdatniania wody znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. Mimo tego, że do tej pory znacznie chętniej były stosowane przez zakłady przemysłowe, to obecnie na ich instalację decyduje się coraz więcej klientów indywidualnych.

Najczęściej ich zakup jest brany alternatywnie pod uwagę zamiast filtrów narurowych wypełnionych węglem aktywnym lub stanowią część większego systemu uzdatniania wody. Użytkownicy chętnie dobierają je do zmiękczaczy wody.

Zanim jednak więcej o samym działaniu kolumn węglowych, warto dokładnie opowiedzieć o tym, czym właściwie są.

Czym są kolumny węglowe?

Kolumny węglowe są dużymi urządzeniami filtracyjnymi przypominającymi z zewnętrznego wyglądu klasyczne odżelaziacze wody. Jest to butla ciśnieniowa wypełniona złożem w postaci węgla aktywnego z podłączoną głowicą sterującą.

Wielkość butli i ilość złoża w niej obecnego jest dobierana między innymi na podstawie zużycia wody w danym gospodarstwie domowym. Jest to urządzenie centralne, co oznacza, że musi zostać podłączone na wejściu wody do budynku przed rozwidleniem instalacji na konkretne pomieszczenia.

Węgiel aktywny wymaga jedynie dokładnego płukania wodą w ramach regeneracji. W pomieszczeniu instalacji kolumny węglowej musi więc znajdować się odpływ do kanalizacji.

Jeśli chodzi o rodzaj głowicy sterującej, to w kolumnach węglowych najczęściej spotkamy się z zaworami ręcznymi. Nie potrzebują podłączenia do prądu i to użytkownik sam decyduje jak często i jak długo przeprowadzać proces regeneracji złoża. Jest to więc oszczędne i wygodne rozwiązanie.

Na rynku dostępne są również modele z automatyczną głowicą sterującą. Dzięki niej te produkty stają się praktycznie bezobsługowe.

Serce każdej kolumny węglowej stanowi jej złoże, czyli węgiel aktywny. Najbardziej rekomendowaną odmianą jest węgiel aktywny wytwarzany z łupin orzechów kokosowych z powodu większej trwałości i wydajności.

Węgiel aktywny - skuteczność gwarantowana!

Węgiel aktywny już praktycznie od starożytności był znany jako doskonały adsorbent zanieczyszczeń. Jest elektrododatni, co ma bezpośredni wpływ na bardzo dokładne wyłapywanie i przyciąganie zanieczyszczeń obecnych w wodzie.

Na dokładność oczyszczania wody węglem aktywnym wpływ mają dwa czynniki: ilość złoża filtracyjnego oraz czas, przez który zanieczyszczona woda ma z nim styczność. W tym przypadku im więcej węgla aktywnego, tym lepsze efekty.

Węgiel aktywny opiera swoje działanie na dwóch procesach. Pierwszym z nich jest adsorpcja, a drugim redukcja katalityczna.

Węgiel aktywny nie wytraca zbyt szybko swoich właściwości, w dodatku jest bardzo ekologicznym sposobem uzdatniania wody.

Co usuwa z wody węgiel aktywny?

Węgiel aktywny bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem większości związków organicznych. Dzięki niemu woda może zostać dość dokładnie oczyszczona z: pestycydów, herbicydów, węglowodorów alifatycznych, węglowodorów aromatycznych, fenoli, a także ich pochodnych, niektórych metali ciężkich.

W uzdatnianiu wody węgiel aktywny jest chętnie wykorzystywany choćby w filtrach kuchennych. Jego głównym przeznaczeniem jest usunięcie z wody wszelkich substancji odpowiedzialnych za niewłaściwy smak, zapach oraz barwę wody. Dzięki niemu właściwości organoleptyczne w dużej mierze powracają do normy. Ponadto węgiel aktywny bardzo dobrze radzi sobie z chlorem oraz jego pochodnymi.

Dlaczego warto stosować kolumny węglowe w domu?

Niezależnie od pochodzenia wody, problem może stanowić obecność chloru, jego pochodnych, ale również innych substancji mających wpływ na negatywny odbiór właściwości organoleptycznych wody.

To przekłada się w znacznym stopniu na jakość wody spożywczej. Wiele osób całkowicie rezygnuje ze spożywania wody kranowej z powodu smaku i zapachu mijających się z ich oczekiwaniami. W skrajnych przypadkach taka woda nie jest nawet wykorzystywana do przyrządzania napojów i dań.

Związki obecne w wodzie mogą przekładać się na zmianę aromatów i walorów smakowych przygotowywanych na zanieczyszczonej wodzie herbat, kaw, sosów, zup, etc.

Brak wykorzystywania wody kranowej w zakresie jej pełnych możliwości wiąże się z obniżonym komfortem, potrzebą poszukiwania innych, często bardziej kosztownych i mniej ekologicznych źródeł zaopatrzenia, na przykład w postaci wody butelkowanej.

Wodę bogatą w chlor oraz jego pochodne warto jednak filtrować w całym domu z innego powodu. Te substancje bardzo silnie oddziałują na skórę. Przy każdym kontakcie z wodą – podczas mycia rąk, naczyń, mycia twarzy, kąpieli – skóra ma kontakt z tymi substancjami.

Na obecność chloru i związków pochodnych szczególną uwagę powinny zwracać osoby z nadwrażliwością skóry, uczuleniami, dzieci oraz osoby starsze. Chlor oddziałuje niekorzystnie na warstwę lipidową i pozbawia skórę naturalnej ochrony. To przekłada się na występowanie podrażnień, zaczerwienień, swędzenia, pieczenia, przesuszeń, występowania niedoskonałości, nasilenia stanów alergicznych.

Chlor nie działa korzystnie również na włosy. To często on stanowi główną przyczynę ich przesuszenia i złego wyglądu.

Zastosowanie centralnej kolumny węglowej pomaga w skutecznym i wydajnym rozwiązaniu tych wszystkich problemów.

Kolumna węglowa czy jednak filtr narurowy?

Wiele osób zwraca się do nas z dylematem, które rozwiązanie wybrać? Oprócz kolumn węglowych są przecież dostępne jeszcze o wiele tańsze filtry narurowe z wkładami wypełnionymi węglem aktywnym.

Choć oba urządzenia posiadają ten sam rodzaj złoża, to jednak oprócz tego podobieństw jest raczej niewiele. Cena filtrów narurowych faktycznie jest znacznie niższa, jednak należy się liczyć też z tym, że ilość samego złoża również jest znacznie mniejsza.

To oznacza po pierwsze krótszy kontakt wody z materiałem filtracyjnym, po drugie mniejszą powierzchnię filtracyjną, po trzecie o wiele mniejszą wydajność oczyszczania. Oprócz tego dochodzi jeszcze sam aspekt żywotności złoża.

W filtrach narurowych z wkładami z węgla aktywnego trzeba będzie je wymieniać co około 3 miesiące. Ponadto ich cena jest znacznie wyższa niż samego węgla aktywnego sprzedawanego w workach. W kolumnach węglowych złoże wymienia się co 1-3 lat.

Koszty utrzymania kolumny węglowej są więc znacznie niższe, a złoże można okresowo przepłukiwać, co ma wpływ na jego żywotność i wydajność.

Kolejną kwestią są spadki ciśnienia. Kolumny węglowe nie powodują ich prawie wcale, natomiast wśród jednych z głównych wad filtrów narurowych wymieniane jest właśnie powodowanie dużych spadków ciśnienia.

Jeśli więc tylko pozwalają na to warunki w gospodarstwie domowym, warto doinwestować w wydajną kolumnę węglową, bo potem koszty utrzymania są znacznie niższe i trzeba poświęcić o wiele mniej uwagi takiemu rozwiązaniu, a wydajność oczyszczania jest o wiele większa.

Jaką kolumnę węglową wybrać?

Najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Dzięki temu ma się największą pewność, że proponowane komponenty są trwałe, solidne i niezawodne.

Warto zwrócić uwagę na typ węgla aktywnego. Szczególnie cenione są kolumny węglowe wypełnione węglem aktywnym z łupin orzechów kokosowych. Choć to złoże ma nieco wyższą cenę, to jednak warto w nie zainwestować, ponieważ dokładniej usuwa zanieczyszczenia, a przy okazji charakteryzuje się też większą żywotnością.

W przypadku zastosowań domowych godną polecenia jest seria kolumn węglowych Ecoperla Carbotower. To produkty polskiej marki Ecoperla, która dba o innowacyjność i wysoką jakość oferowanych rozwiązań. Nad ostatecznymi parametrami pracy i komponentami pracował sztab doświadczonych ekspertów. Właściwości dobrano tak, by urządzenia jak najlepiej sprawdzały się w gospodarstwach domowych.

Ecoperla Carbotower jest dostępny w trzech rozmiarach do wyboru: 30 (Ecoperla Carbotower S), 40 (Ecoperla Carbotower M) i 60 litrów (Ecoperla Carbotower L).

Obecnie kolumny węglowe Ecoperla Carbotower są dostępne w wariancie z głowicą ręczną lub automatyczną.Warto wiedzieć, że kolumny węglowe polskiej marki Ecoperla są objęte aż 10-letnią gwarancją! To bardzo korzystne warunki, które stanowią dodatkowy argument.

Zestawy z kolumną węglową - o tym warto wiedzieć

Kolumny węglowe często nie są kupowane jako samodzielne urządzenia do filtracji wody lecz w zestawach. Jednym z najchętniej wybieranych połączeń jest centralny zmiękczacz wody oraz właśnie filtr tego typu. O tym, czy warto mieć w domu zmiękczacz wody przekonasz się, czytając artykuł: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Kolumnę węglową montuje się za zmiękczaczem wody. Taki duet sprawia, że woda płynąca w całej instalacji staje się bardzo komfortowa w użytkowaniu, niezależnie od celu zastosowania. Brak wysokiego stopnia twardości wody oraz chloru sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się podczas sprzątania, jest przyjazna urządzeniom AGD mającym z nią styczność, doskonale nadaje się do kąpieli, ale również celów spożywczych. Nie pozostawia po sobie osadu, więc wszelkie instalacje są chronione przed spadkiem wydajności i korozją.

Takie zestawy są szczególnie polecane do gospodarstw domowych, których mieszkańcy chcą czerpać z wody jak najwięcej korzyści i ochronić się przed wydatkami oraz stratami, jakie przynosi taka o nieodpowiedniej jakości.Przeczytaj więcej: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Zapewnij sobie dobrą jakość wody!

Kolumny węglowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli tylko przeszkadza nam smak, zapach, barwa wody bądź odczuwamy jej negatywne oddziaływanie podczas kąpieli. Na lepszej jakości wody skorzysta całe gospodarstwo domowe.

Komentarze

Mocno się zastanawiam nad kolumna weglową za zmiękczaczem wody. Zmiękczacz stoi już od roku, woda jest idealnie miękka, jednak nie do końca zapach i smak wody nam leży.
Mała kolumna węglowa bez problemu się zmieści, a filtracja z węglem jest miarodajna
Węgiel aktywny to najlepsze rozwiązanie do wody, która śmierdzi chlorem
U nas była tragedia, do picia mamy osmozę, ale podczas kąpieli chlor był wyczuwalny, więc zamontowaliśmy filtr duży węglowy
Mamy zmiękczacz od 2 lat i zastanawiam się teraz nad kolumną węglową. Mąż się trochę krzywi, ale u nas czuć mocno chlor w wodzie. W kuchni jest filtr, więc do picia jest spoko ta woda, gorzej w kąpieli. Szczególnie, ze mam trudną skórę i dziecko w drodze :/
Myślę, że zdecydujemy się na tę kolumnę węglową za zmiękczaczem
Zastanawiamy się, czy by nie wybrać do swojego domu właśnie zmiękczacza z węglem aktywnym. Może to lepsze wyjście niż późniejsze domontowanie kolumny węglowej? A wydaje się to być dobrym pomysłem i zaoszczędzeniem miejsca.
Kolumna węglowa + zmiękczacz to super sprawa :) Trochę żałuję, że nie zorientowałam się wśród zmiękczaczy z węglem aktywnym, ponieważ wyszło by finalnie taniej, no ale trudno :) Polecam każdemu
Taka kolumna to recepta na wodę z wodociągu, która mocno nam nie smakuje. Dodatkowo komfort w kąpieli polepsza się dość widocznie, szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. Droga nie jest i jako użytkowniczka mogę polecić :)
Filtrowanie wody przez kolumnę węglową to najlepszy sposób na maksymalne dbanie o swoją skórę, gdy ma się problem z łuszczycą. Do tego naturalne kosmetyki, aloes i naprawdę można zaleczyć wiele nieładnych miejsc na skórze. Węgiel aktywny super "udelikatnia" wodę, naprawdę mogę polecić.
Ciekaw jestem, czy taka kolumna to dobra alternatywa dla filtra kuchennego, jeśli mam już zmiękczacz. Nad takim rozwiązaniem jeszcze się nie zastanawiałem, ale w sumie jeśli chce poprawić smak wody i przy okazji może to poprawić wodę w kąpieli, to chyba to spoko rozwiązanie?...
Bardzo pomocny artykuł, ponieważ dość mocno zastanawiamy się nad takim urządzeniem. Niedługo rodzina się powiększy, a znając wrażliwość własnej skóry, boję się również o maluszka.