stacje wielofunkcyjne do usuwania kilku zanieczyszczeń z wody

Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Magda Lewicka
25/06/2019
10

Stacje wielofunkcyjne, zwłaszcza te w kompaktowym wydaniu, to nadal nowy pomysł na uzdatnianie wody. W niektórych przypadkach okazują się wybawieniem z kłopotów związanych z jakością wody użytkowej. Do czego konkretnie służą stacje wielofunkcyjne? Jak działają i kto może z nich skorzystać?

Stacje wielofunkcyjne może nie są tak popularne jak zmiękczacze wody czy systemy odwróconej osmozy, jednak warto mieć świadomość istnienia takich urządzeń. W niektórych przypadkach stanowią najlepsze rozwiązanie problemów z wodą. To właśnie im poświęcamy dzisiejszy artykuł.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że są to produkty przeznaczone tylko i wyłącznie do uzdatniania wody z własnego ujęcia. Raczej nie znajdą swojego zastosowania przy wodzie wodociągowej. A co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Woda ze studni - czy zawsze krystalicznie czysta?

Wielu osobom, które decydują się na pobór wody z własnego ujęcia wydaje się, że wygrali los na loterii. W końcu nie może być nic lepszego niż niezależne źródło wody prosto z głębin. Te przekonania jednak dość szybko ulegają weryfikacji.

Często zaraz po przeprowadzce i odkręceniu kurka z wodą okazuje się, że ta nie jest tak czysta, jak byśmy mogli się tego spodziewać. W wielu przypadkach jej smak i zapach pozostawia wiele do życzenia. Kłopotem są również osady, a w niektórych gospodarstwach domowych zdarzają się nawet mikroorganizmy.

Warto jeszcze raz przypomnieć, że w miejscu każdego odwiertu jakość wody może być różna. Nikt nie czuwa nad jej parametrami, więc właściciel studni będzie użytkował taką wodę, o jaką sam się postara. Często niezbędny okazuje się proces uzdatniania.

W wodzie ze studni mogą pojawić się takie przekroczenia, jak: żelazo, mangan, jon amonowy, azotany, siarkowodór, związki organiczne, wysoki stopień twardości wody, bakterie. Aby dowiedzieć się, z czym dokładnie wystąpił kłopot oraz jak duże są to wartości, najlepiej zacząć od kompleksowej analizy wody.

Najważniejsze informacje na ten temat znajdują się w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Nierzadkie są przypadki, kiedy wyniki analizy wody wykazują kilka przekroczeń. Wtedy wiele osób przechodzi stan szokowy na samą myśl o potrzebie montażu paru urządzeń filtracyjnych w jednym układzie. Nie trzeba panikować, bo na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Czasem na kryzys zupełnie wystarczającym rozwiązaniem okazuje się stacja wielofunkcyjna.

Czym są stacje wielofunkcyjne?

Jeśli problemem w wodzie okazuje się wysoki stopień twardości, to rozwiązaniem są zmiękczacze wody. Na żelazo najprawdopodobniej zastosujemy odżelaziacz o odpowiedniej wydajności, a na mangan odmanganiacz. Co jednak, jeśli te wszystkie przekroczenia w wodzie wystąpią razem?

Jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki, przekroczenia będą mieściły się w wymaganiach określonych przez producenta, to wystarczającym rozwiązaniem może okazać się stacja wielofunkcyjna.

Stacje wielofunkcyjne to urządzenia 5 w 1, które, jak sama nazwa wskazuje, kompleksowo oczyszczają wodę z nadmiaru niechcianych związków chemicznych. Większość z nich usuwa: żelazo, mangan, wysoki stopień twardości wody, związki organiczne oraz jon amonowy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych do siebie złóż filtracyjnych, tworzących mieszankę.

Obecnie stacje wielofunkcyjne są dostępne w wersji kompaktowej (wszystkie komponenty umieszczone w zamkniętej obudowie) oraz dwuczęściowej (zbiornik ciśnieniowy z głowicą sterującą oraz oddzielny zbiornik na regenerant). Producenci proponują warianty z różną ilością złoża, dzięki czemu dobór produktu do swoich potrzeb nie jest trudny.

Kiedy stacje wielofunkcyjne są polecane?

Stacje wielofunkcyjne są zazwyczaj polecane, jeśli w wodzie pojawi się kilka przekroczeń. Na przykład wysoka twardość wody, podwyższone stężenie żelaza i/lub manganu, ewentualnie jon amonowy bądź związki organiczne.

Oprócz tego stacje wielofunkcyjne są czasem proponowane jako dopełnienie układu z odżelaziaczem i odmanganiaczem wody. W niektórych przypadkach są stosowane jako drugi etap doczyszczający wodę z wysokich stężeń żelaza i manganu, a przy okazji sposób na redukcję innych zanieczyszczeń.

Kiedy indziej mogą być też rozwiązaniem, jeśli w danym gospodarstwie domowym nie ma wystarczająco silnej pompy, by móc zainstalować odżelaziacz i odmanganiacz z większą ilością złoża. Wtedy stosuje się odpowiednie urządzenie z nieco mniejszą wydajnością oraz właśnie stację wielofunkcyjną do doczyszczenia wody.

Ze stacją wielofunkcyjną przekroczenia to przeszłość!

Dzięki stacji wielofunkcyjnej można z łatwością pozbyć się wielu problemów, ale przy okazji także przykrych skutków użytkowania wody bogatej w zanieczyszczenia. Oto zalety zastosowania takiego rozwiązania w odniesieniu do konkretnych przekroczeń.

Wysoki stopień twardości wody

Dzięki stacji wielofunkcyjnej całkowitej redukcji podlega stopień twardości wody. To oznacza brak problemów z wytrącającym się osadem, wynikającym z obecności dużej ilości jonów wapnia i magnezu.

Dzięki temu kocioł grzewczy, domowe instalacje oraz urządzenia mające styczność z wodą zawsze będą w dobrym stanie technicznym. Dzięki zminimalizowaniu możliwości pozostawania osadu nie dość, że możemy sporo zaoszczędzić, to ogrzewanie budynku będzie bardziej wydajne, a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii znacznie ograniczone.

Z miękką wodą sprzątanie stanie się przyjemnością. Poprawie powinna ulec kondycja skóry i włosów. Ponadto znacznie zmniejszy się zużycie detergentów, środków czystości i kosmetyków. O odkamienianiu będzie można zapomnieć na dobre.

Więcej na ten temat w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Żelazo w wodzie

O tym, jakie szkody potrafi wyrządzić żelazo obecne w wodzie pisaliśmy już w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem? Choć ten metal nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm, to jednak korzystanie z zażelazionej wody nie jest dobre ze względów technicznych.

Dzięki zastosowaniu stacji wielofunkcyjnej przede wszystkim niwelujemy problem osadu gromadzącego się w instalacji i urządzeniach. To sprawia między innymi, że istnieje o wiele mniejsze ryzyko wystąpienia skażenia w instalacji.

Problem ciężkich do usunięcia rdzawych zacieków w miejscach poboru wody oraz zniszczonego prania w końcu przestanie być dokuczliwy.

Mangan w wodzie

Mangan pozostawia po sobie osad jeszcze trudniejszy do usunięcia niż ten z żelaza. Jakie jeszcze niedogodności potrafi spowodować jego obecność w wodzie? O tym w artykule: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Inne zanieczyszczenia

Problemem występującym w wodzie mogą być również związki organiczne i jon amonowy. Obecność jonu amonowego jest często równoznaczna z mniejszą ilością tlenu w instalacji. W środowisku beztlenowym bardzo szybko dochodzi do rozwoju bakterii. Może więc wystąpić problem skażenia. Ponadto przy tym przekroczeniu może spaść skuteczność dezynfekcji.

Zarówno związki organiczne jak i jon amonowy przyczyniają się do pogorszenia smaku i zapachu wody. Z tych właśnie powodów należy je usuwać.

Złoże, które nie ma sobie równych

W stacjach wielofunkcyjnych, niezależnie od rodzaju czy producenta, stosuje się specjalnie wyselekcjonowane złoża filtracyjne, dobrane w odpowiednich proporcjach. Każde z nich jest w stanie usunąć jedno bądź kilka zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie.

Dokładny skład oraz proporcje są zależne od producenta mieszanki. Aby usunąć z wody żelazo, mangan, jon amonowy, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, a do tego jeszcze zredukować stopień twardości wody, stosowane są między innymi absorbenty żelaza i manganu, absorbenty związków organicznych, żywica jonowymienna oraz inne materiały umożliwiające doczyszczenie wody oraz optymalizujące przepływ i regenerację.

Jak przebiega regeneracja?

Aby mieszanka wielofunkcyjna została dobrze zregenerowana i oczyszczona, w procesie wykorzystywana jest sól tabletkowana. W regeneracji niezbędny jest więc roztwór solanki. Można powiedzieć, że ten etap jest zbliżony do odbywającego się w zmiękczaczach wody.

Bardzo istotne jest, aby kontrolować poziom soli w zbiorniku i w razie potrzeby uzupełnić braki. Ilość etapów regeneracji, ich rodzaje oraz intensywność są już uzależnione od producenta stacji wielofunkcyjnej.

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Była to odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy nie dysponują dużą przestrzenią na montaż lub sytuacja wymaga zastosowania nieco mniejszej ilości złoża.

Wśród ciekawych propozycji tego typu można wymienić kompaktową stację wielofunkcyjną Ecoperla Multicab z 30 litrami mieszanki multifunkcyjnej. Produkt nie spowoduje dużego obciążenia domowego budżetu, ponieważ posiada specjalnie opracowany Ecoperla Perfect System, obniżający koszty eksploatacji.

Recenzję przeczytacie tutaj: Ecoperla Multicab - urządzenie wielofunkcyjne w jednej obudowie.

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne

W niektórych przypadkach potrzebne są bardziej wydajne rozwiązania, z o wiele większą ilością złoża. Odpowiedzią są dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne. Na przykład seria Ecoperla Multitower jest dostępna aż w trzech rozmiarach do wyboru: z 40, 50 i 75 litrami złoża wielofunkcyjnego.


Kilka problemów z wodą z głowy

Stacje wielofunkcyjne mogą okazać się bardzo ciekawą i w pełni trafioną propozycją dla wielu właścicieli własnych ujęć borykających się z kilkoma przekroczeniami. Wybór rozmiarów jest naprawdę duży, a przy okazji cieszy, że można zaoszczędzić trochę przestrzeni i nie ma konieczności montażu paru urządzeń filtracyjnych, a wystarczy jedno.

Zanim zdecydujesz się na stację wielofunkcyjną, koniecznie przeprowadź analizę wody. O to, czy ten produkt sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, zawsze warto zapytać eksperta z branży uzdatniania wody. Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy porady i dobierzemy odpowiedni produkt.

Komentarze

Musieliśmy niestety zrezygnować ze stacji wielofunkcyjnej ze względu na miedziane instalacje.. Ale alternatywnie mamy zamontowany odżelaziacz i zmiękczacz, cena wyszła podobna, jedynie troch więcej miejsca zajmuje cały system
super ten film od "co dziś robimy", fajnie to wyszło
widać, że stacja daje radę
Ciekawe urządzenie, czekam aktualnie na wyniki analizy mojej wody, zobaczymy co będzie do niej odpowiednie. Nie ukrywam, że chciałbym zamontować taką stację, bo wyjdzie na pewno taniej niż system uzdatniania i zmiękczacz.
Ale super grafika! Bardzo czytelna :) Dużo się dowiedziałam, bardzo dziękuję! Akurat dostaliśmy informację, że do naszej wody taka stacja multifunkcyjna będzie odpowiednia, więc chciałam się dowiedzieć czegoś więcej :)
Taka stacja wielofunkcyjna to niebo dla mojej wody. Chcieliśmy zamówić zmiękczacz wody, ale okazało się po analizie wody, że mamy również problem z żelazem (myślałam, że zabarwione osady to wina twardości wody). Zaproponowano nam właśnie stację wielofunkcyjną, a woda jest idealna :)
Spory wydatek taka stacja, ale z drugiej strony jeśli ma oczyscić idealnie wode ze studni a nie z wodociagu to i tak chyba warto... Analiza wykazała u nas wiele przekroczeń o średnim stężeniu, wiec moze taka stacja byłaby odpowiednia?
Moi znajomi mieli uzdatniacz do żelaza z jakiejś firmy krzak i niestety nie do końca zdawało to egzamin. Dopiero jak zainwestowali w kolejne urządzenie, właśnie stację wielofunkcyjną, to woda była czysta.
Taka stacja to świetna sprawa, jeśli woda ze studni jest słabej jakości. Przymierzam się, żeby taką zakupić, ale jeszcze nie wiem na którą się zdecydować - obsługa sklepu doradziła mi dwie różne i obie wydają się okej, różnią się tylko ilością złoża i przez to ceną.
Kiedyś nie sądziłem, że istnieją uzdatniacze wody, które kompleksowo oczyszczają wodę ze wszystkich zbędnych wykroczeń. Moja woda nie wydawała się na pierwszy rzut oka tak bardzo zanieczyszczona, jak to okazało się przy analizie. Żelazo, mangan, amoniak i mega wysoka twardość. Polecono mi kolumnę Ecoperla Multitower i jestem zadowolony - jedno urządzenie załatwia sprawę :)
Nigdy nie wierzyłam w żadne produkty czy urządzenia 5w1, 4w1, 18w1, ale mając kolumnę Tower marki Ecoperla, która usuwa mi żelazo, mangan i siarkowodór z wody, jestem w stanie uwierzyć, że stacje wielofunkcyjne działają równie prawidłowo :)