narurowy filtr mechaniczny

Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Magda Lewicka
08/10/2019
5

Narurowe filtry mechaniczne należą do grupy urządzeń filtracyjnych wybieranych najczęściej zarówno do gospodarstw domowych, jak i zastosowań przemysłowych. To najlepsza ochrona przed cząstkami stałymi, nawet tymi naprawdę drobnymi. Co warto wiedzieć przed zakupem narurowego filtra mechanicznego? Jaki filtr mechaniczny warto wybrać? O co chodzi z mikronażem wkładów?

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie

Zanieczyszczenia fizyczne mogą występować w wodzie praktycznie z każdego ujęcia. Tym mianem określa się wszelkie substancje stałe, które występują w wodzie w postaci zawiesin bądź cząsteczek koloidowych. Do tej grupy można więc zaliczyć między innymi: rozdrobnione cząsteczki gleby, cząstki obumarłych roślin oraz zwierząt, ale i wszelkie substancje nierozpuszczalne.

W przypadku wody pochodzącej z sieci wodociągowej najczęstszym problemem jest rdza, która odrywa się podczas przepływu wody z instalacji. Przyczyną jej powstawania jest korodowanie materiałów, z których zostały wykonane rury.

Zdarza się, że do domowych instalacji przedostają się również drobinki piasku, resztki materiałów uszczelniających, opiłki żelaza. Te kłopoty nie należą jednak do codzienności, a raczej bywają okazjonalne i wynikają z prac konserwatorskich, naprawy systemu wodociągowego, tworzenia nowych przyłączy.

W przypadku wody z własnych ujęć sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. W wodzie pochodzącej na przykład ze studni może występować o wiele więcej rodzajów zanieczyszczeń stałych, tworzących mętność i zawiesinę.

W wodzie z własnego ujęcia najczęściej mamy do czynienia z cząstkami mechanicznymi, które stanowią wytrącone żelazo, mangan, piaski, iły, glina, muł, żwir, pył. Ilość zanieczyszczeń stałych jest zależna od miejsca poboru wody oraz warunków panujących na danym obszarze.

Do czego służą mechaniczne filtry narurowe?

Narurowe filtry mechaniczne to najlepszy sposób na pozbycie się z wody właśnie takich problemów. Dlaczego dokładnie należy usuwać zanieczyszczenia mechaniczne z wody?

Przede wszystkim chodzi tu o szeroko zakrojone szkody techniczne, do jakich mogą doprowadzić cząstki stałe. To właśnie one są jedną z najczęstszych przyczyn kapiących kranów, zatkanych odpływów, awarii zaworów w domowych urządzeniach AGD. W skrajnych przypadkach mogą powodować poważne uszkodzenia instalacji i konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw.

Ponadto zanieczyszczenia mechaniczne są jednym z głównych powodów mętności wody. Taką wodę konsumenci najczęściej uznają za niezdatną do spożycia i użytkowania, ponieważ nie spełnia oczekiwań dotyczących właściwości organoleptycznych. Odbiorcy zaczynają poszukiwać alternatywnych, często droższych źródeł zaopatrzenia w czystą wodę.

To właśnie mechaniczne filtry narurowe są najczęstszym wyborem do ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Ponadto zalecane jest zastosowanie tego rodzaju filtracji w przypadku zestawów do uzdatniania wody, w zależności od rodzaju urządzenia filtracyjnego, przed lub za nim. Filtr mechaniczny jest niezbędnym etapem choćby przed zmiękczaczem wody lub lampą bakteriobójczą.

Narurowe filtry mechaniczne montuje się bezpośrednio na rurach, którymi przepływa woda. Nie wymagają do działania żadnej dodatkowej siły – wystarczy ciśnienie w instalacji.

Rodzaje wkładów w mechanicznych filtrach narurowych

Wybór narurowych filtrów mechanicznych jest naprawdę duży i zróżnicowany pod względem wielkości, jakości, zastosowanych rozwiązań, producentów. Zakup właściwego modelu jest uzależniony od kilku czynników, a wśród nich można wymienić: jakość wody, zużycie wody, cele, do jakich będzie przeznaczona woda.

Nie zawsze sam filtr mechaniczny jest wystarczającym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba założenia kilku filtrów narurowych o różnej dokładności, które będą oczyszczały wodę etapowo. Jeśli z kolei mętność i zużycie wody są naprawdę duże, lepszym rozwiązaniem może okazać się kolumna filtracyjna.

Przy dużych ilościach wytrącającego się z wody żelaza i manganu również lepiej zrezygnować z filtra narurowego na rzecz profesjonalnego odżelaziania wody. O wydajnych sposobach na odżelazianie i odmanganianie wody przeczytasz w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Najważniejszym elementem filtra narurowego jest oczywiście wkład filtracyjny. Do wyboru jest kilka rodzajów:

  • Wkłady piankowe – to wkłady wykonane z włókniny polipropylenowej. Ich cechą charakterystyczną jest gruba warstwa filtrująca, jednak mają ograniczoną chłonność. Ze względu na swoją budowę mogą powodować spadki ciśnienia w instalacji
  • Wkłady harmonijkowe – te wkłady są produkowane z karbowanej celulozy powleczonej poliestrem. Ich zaletą jest powodowanie minimalnych spadków ciśnienia w instalacji. Sama warstwa filtracyjna jest dość cienka, ale za to powierzchnia filtracyjna większa niż w standardowych wkładach. Wkładów harmonijkowych można używać wielokrotnie – w celu oczyszczenia wystarczy przepłukać pod bieżącym strumieniem wody. Warto mieć na uwadze, że to rodzaj wkładów filtracyjnych przeznaczony do usuwania większych zanieczyszczeń
  • Wkłady sznurkowe – wkład stanowi gęsto nawinięty na trzpień polipropylenowy sznurek odporny za zanieczyszczenia chemiczne oraz mikroorganizmy. Ten rodzaj wkładów nie powoduje dużych spadków ciśnienia w instalacji i dość wydajnie radzi sobie z oczyszczaniem wody. O dokładności filtracji decyduje gęstość nawinięcia sznurka
  • Wkłady siatkowe – to wkłady produkowane z siatki nylonowej, które zamiast zatrzymywać zanieczyszczenia na swojej powierzchni sprawiają, że te opadają na dno klosza

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem w produkcji wkładów filtracyjnych jest polipropylen. Głównie ze względu na wytrzymałość, niewielką wagę, dużą różnorodność, niską cenę oraz dokładność filtracji.

Mikronaż wkładów filtracyjnych - co to jest?

Każdy z wkładów mechanicznych ma swoją określoną dokładność filtracji wody. Tą właściwość definiuje ilość mikronów. Mikron lub mikrometr określa się jednostką μm. Dokładnie jest to jedna milionowa metra bądź jedna tysięczna milimetra.

Na rynku można znaleźć wkłady filtracyjne o bardzo zróżnicowanym mikronażu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że są dostępne w wielkościach od 1 do nawet 300 mikronów. Im mniej mikronów ma wkład, tym bardziej dokładne oczyszczanie wody.

W przypadku wody wodociągowej najczęściej wykorzystuje się wkłady o dokładności od 20 do 50 mikronów. Wkłady o dokładności 1 - 5 mikronów stosuje się zazwyczaj do oczyszczania wody przeznaczonej do celów spożywczych. Do ochrony instalacji w domach wielorodzinnych i blokach wykorzystuje się zazwyczaj filtry narurowe o dokładności 100 - 300 mikronów.

W przypadku własnych ujęć wiele zależy od jakości wody. Zazwyczaj stosuje się gradację filtracji. Gradacja najczęściej zaczyna się od wkładów siatkowych o dokładności 100 mikronów.

Jaki filtr mechaniczny do wody wodociągowej?

W przypadku wody wodociągowej chodzi zazwyczaj o zabezpieczenie instalacji w razie wystąpienia nagłej awarii bądź prac konserwatorskich. Najczęściej wystarczającym rozwiązaniem są standardowe filtry narurowe 10 lub 20 calowe. Wymiana wkładu mechanicznego w przypadku wody wodociągowej powinna nastąpić średnio co 3 do 6 miesięcy, w zależności od typu wkładu oraz jakości wody.

Jaki filtr mechaniczny do wody studziennej?

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia standardowe filtry narurowe nie są często odpowiednim rozwiązaniem. Woda potrafi być tak mętna i zanieczyszczona, że wkłady trzeba by było wymieniać co chwilę, a to niewygodne i mało opłacalne.

Z tego właśnie względu najczęściej do wody pochodzącej ze studni polecane są wkłady samoczyszczące takie jak na przykład Atlas Filtri Hydra. Ich atutem jest możliwość wielokrotnego oczyszczania bez konieczności wyciągania z klosza.

Popularni producenci narurowych filtrów mechanicznych

Wśród producentów narurowych filtrów mechanicznych z całą pewnością wyróżnia się włoska firma Atlas Filtri. W Polsce można znaleźć wiele serii produkowanych właśnie przez nich. Filtry narurowe są przeznaczone zarówno do filtracji wody w domu, jak i zastosowań przemysłowych. Jedną z najbardziej znanych i cenionych, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, jest seria Atlas Filtri Sanic.

W przypadku serii Atlas Filtri Sanic zastosowano specjalną powłokę bakteriostatyczną, dzięki której oczyszczanie wody jest jeszcze bardziej higieniczne i bezpieczna dla zdrowia. Więcej o filtrach mechanicznych Atlas Filtri Sanic, jak i odwróconej osmozie z tej samej serii przeczytasz w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody

Rozwiązaniem do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych równie godnym uwagi są filtry narurowe Cintropur. To belgijska marka oferująca naprawdę wysoką jakość i innowacyjne rozwiązania.

Elementem charakterystycznym filtrów mechanicznych Cintropur jest wirówka. Dzięki niej na dno klosza strącane są największe zanieczyszczenia i przyczynia się do tego, że zanieczyszczenia mechaniczne są równomiernie rozkładane na powierzchni całego wkładu.

Wkłady filtracyjne Cintropur w niczym nie przypominają standardowych rozwiązań. To tak zwane rękawy filtracyjne, które nakłada się na specjalny nośnik. Rękawy filtracyjne można kilkukrotnie czyścić, a sama konstrukcja filtrów narurowych Cintropur sprawia, że praktycznie nie powodują spadków ciśnienia w instalacji.

Narurowe filtry mechaniczne - wybierz swój!

Wybór narurowych filtrów mechanicznych jest naprawdę duży i warto poświęcić chwilę, by dobrze poznać ofertę i wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto wybierać produkty wysokiej jakości od producentów cieszących się zaufaniem i dobrą opinią. Wysoka jakość materiałów zastosowanych w produkcji i właściwa konstrukcja to nie tylko gwarancja małych spadków ciśnienia w instalacji, ale i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Komentarze

Ja również używam atlas filtri hydra przed zmiękczaczem (mam wode ze studni) i super się sprawdza
Ja również jestem zwolennikiem Atlas Filtri, szczególnie filtrów z powłoką antybakteryjną. Przyzwoite filtry w przyzwoitej cenie ;)
od zawsze kupuję filtry z atlas filtri i będę kupował, nie znam lepszych
kupuję głównie sznurkowe do jakichś większych cząstek mechanicznych w wodzie
Spotkałem się kiedyś z panem, który chciał zmiękczać wodę za pomocą takiego filtra i wkładu zmiękczającego... Jaki był oburzony, jak zacząłem się śmiać, że to raczej nie zda egzaminu bo musiałby kupić duży filtr narurowy i codziennie wymieniać w nim wkład zmiękczający... Co znacznie przekraczałoby koszty zmiękczacza wody już po około miesiącu ;)
Rynek filtrów narurowych jest bardzo szeroki, ciężko coś wybrać jeśli się nie zna na temacie. Ja szukałem odpowiedniego filtra mechanicznego przed lampę UV, zwróciłem sie do obsługi sklepu i doradzono mi odpowiedni filtr :) Sam bym chyba nie wiedział czym się kierować.