rodzaje mikroorganizmów w wodzie ze studni

Rodzaje bakterii występujących w wodzie - jak z nimi walczyć?

Magda Lewicka
19/01/2021
2

Mikroorganizmy stanowią jeden z najtrudniejszych problemów związanych z wodą użytkową. Skażenie może wystąpić praktycznie w każdej chwili, a w dodatku bakterie stanowią spore zagrożenie dla zdrowia. Jakie bakterie mogą wystąpić w wodzie z własnego ujęcia? Czy należy ich się obawiać? Jak sobie z nimi poradzić?

Własne ujęcie wody - czego można się spodziewać?

Jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, ujęcie własnej wody ma swoje plusy, jednak najczęściej pod względem parametrów jest to wielka niewiadoma. Niekiedy wyniki analizy wody wskazują, że parametry jak najbardziej mieszczą się w normie i nie ma potrzeby uzdatniania. Innym razem może trafić się wywiert, w którym woda wymaga kilku etapów uzdatniania w ogóle nadawała się do celów spożywczych i użytkowych. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia fizyczne, dość częstym i dokuczliwym problemem jest przekroczone żelazo oraz mangan. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?, Dlaczego żelazo w wodzie to problem? Jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń jest jednak skażenie mikrobiologiczne, do którego może dojść praktycznie w każdym momencie użytkowania wody ze studni, o czym było więcej w artykule: Bakterie w wodzie ze studni

W przypadku wykorzystywania wody z własnego ujęcia jest kilka bardzo istotnych informacji, których należy mieć świadomość już od samego początku. Z myślą o dokładnym przedstawieniu, stworzyliśmy poradnik składający się z trzech części: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Uwaga, mikroorganizmy w wodzie!

Występowanie mikroorganizmów w wodzie z własnego ujęcia zazwyczaj ma swoje źródło w remoncie, przeróbkach bądź wykonaniu instalacji. Kłopotem może być tez stały dopływ skażonej wody do instalacji. W wodzie mogą wystąpić różne rodzaje mikroorganizmów. Wśród tych, o których możemy mówić najczęściej są: bakterie, wirusy, glony, grzyby, pierwotniaki, toksyny. Kłopotem, mającym wpływ na ich występowanie w wodzie, jest najczęściej nieszczelność w kanalizacji. Problemem są także roztopy, powodzie – w takich sytuacjach do wód także mogą przedostawać się groźne mikroorganizmy. Na rodzaj i wielkość skażenia ma także wpływ rodzaj studni.

Rodzaje bakterii w wodzie

W wodzie może znajdować się naprawdę bardzo dużo rodzajów mikroorganizmów. Wiele z nich nie jest nawet dokładnie przebadanych. Poniżej przedstawiamy rodzaje wskaźnikowe, które najczęściej informują o występowaniu także innych bakterii, które mogą być znacznie groźniejsze. W wodzie przeznaczonej na cele spożywcze nie powinny występować żadne z nich.

Bakterie grupy coli

To jeden z głównych wskaźników. Są bardzo łatwe do wykrycia w wodzie oraz oznaczenia. Są uznawane za dobry wskaźnik mikrobiologiczny. Te bakterie można spotkać w wodach mocno zanieczyszczonych lub takich, które są bogate w substancje odżywcze, resztki roślin. Występowanie świadczy o bytowaniu znacznie groźniejszych dla zdrowia mikroorganizmów

Escherichia coli

To bakteria, która bytuje naturalnie w ludzkich i zwierzęcych odchodach. Przez to może być obecna w ściekach, glebach i wodach. Escherichia coli naturalnie występuje we florze jelitowej i tam nie stanowi zagrożenia. Zupełnie inaczej dzieje się, jeśli przedostanie się do innego układu. Bakteria e-coli może prowadzić między innymi do schorzeń takich jak: zapalenie opon mózgowych, biegunki, zakażenia układu moczowego. Ten typ bakterii nie jest w stanie zbyt długo przetrwać w wodzie, więc jego występowanie świadczy o niedawnym skażeniu.

Clostridium perfringens

To bakterie, które należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia. Źródłem ich występowania są najczęściej odchody ludzkie i zwierzęce. Ich występowanie świadczy o przewlekłym zanieczyszczeniu. Wskazuje na problemy w uzdatnianiu wody lub nieprawidłową konserwację instalacji.

Paciorkowce kałowe

Źródłem pochodzenia paciorkowców kałowych są odchody ludzkie i zwierzęce. O wiele rzadziej pochodzą one z materiału roślinnego. Ich występowanie wskazuje na dawne zanieczyszczenie wody. Spośród powszechnie znanych odmian paciorkowców kałowych jedynie dwie mogą faktycznie negatywnie oddziaływać na zdrowie. Jeśli znajdują się w wodzie, mogą doprowadzić do: zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzenoowych, dróg moczowych.

Bakteriologiczna analiza wody

To, czy w naszej wodzie wystąpiły mikroorganizmy można sprawdzić właściwie tylko w jeden sposób! Większość bakterii nie ma praktycznie żadnego wpływu na właściwości fizykochemiczne wody. To oznacza, że nie da się ich rozpoznać po zmianie smaku, zapachu czy barwy. Nie widać ich też gołym okiem. Niekiedy w miejscach poboru wody może pozostawać po nich niewielka warstwa biofilmu, jednak jest to naprawdę rzadkie zjawisko. W związku z tym jedyną drogą do wykrycia bakterii bytujących w wodzie jest mikrobiologiczna analiza wody.

To badanie, które należy zlecić w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnym laboratorium, posiadającym takie możliwości. Po zgłoszeniu pracownicy opowiedzą o całej procedurze. W większości przypadków wysyłają osobę odpowiedzialną za odpowiedni pobór próbki. W innych wypadkach musimy zrobić to samodzielnie, postępując zgodnie z wyznaczonymi instrukcjami. Pobór wody do analizy mikrobiologicznej musi być bardzo precyzyjny, z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Tylko wtedy można liczyć na właściwe wyniki.

Jeśli wyniki analizy mikrobiologicznej wykażą występowanie bakterii w wodzie, najlepiej podjąć działania jak najszybciej i zająć się jej dezynfekcją. O samym procesie dezynfekcji, czym jest i jakie są metody dezynfekcji wody pisaliśmy już w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać?

Jak się chronić przed bakteriami w wodzie?

Walka z mikroorganizmami występującymi w wodzie wcale nie należy do najłatwiejszych. Do tego działania najlepiej jest podjąć jak najszybciej. Wśród metod dezynfekcji można wymienić fizyczne oraz chemiczne. W celu dokładnego przeczyszczenia instalacji i zwalczenia w niej mikroorganizmów najczęściej stosowaną metodą jest chlorowanie. Zastosowanie chloru cieszy się dużą popularnością ze względu na skuteczność oraz niewielki koszt. Oprócz tego wielu właścicieli gospodarstw domowych coraz częściej wykorzystuje fizyczne formy dezynfekcji wody.

Jedną z najczęściej stosowanych i najpopularniejszych jest dezynfekcja wody z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Działanie przybliżaliśmy już w artykule: Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa? Na takiej zasadzie działają coraz popularniejsze nie tylko w domach, ale i przemyśle lampy bakteriobójcze.

Jest kilka zalet przemawiających za wyborem akurat tej metody dezynfekcji. Przede wszystkim w procesie uzdatniania nie są wytwarzane żadne uboczne produkty dezynfekcji wody. Po drugie nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych do regeneracji. Lampy bakteriobójcze są bardzo przyjazne dla środowiska, a przy tym też ekonomiczne w użyciu i nie wymagające wiele uwagi. Promieniowanie ultrafioletowe jest niezwykle skuteczne, o ile woda będzie wcześniej odpowiednio oczyszczona. Szczegółowe informacje na temat lamp bakteriobójczych znajdziecie w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Lampy UV są stosowane nie tylko w celu dezynfekcji wody już skażonej, ale także ochrony przed możliwością wystąpienia skażenia bakteriologicznego w gospodarstwie domowym. Ujęcia są na to narażone praktycznie przez cały czas, a zwłaszcza podczas sezonowych podtopów, powodzi, podczas prac konserwacyjnych.

Lampa sterylizująca jest dobrym i wygodnym wyborem. Zanim woda zostanie przekierowana do instalacji, przepływa przez wnętrze, dzięki czemu na bieżąco są z niej eliminowane mikroorganizmy. Dzięki temu w instalacji praktycznie nie ma szans na powstanie wtórnego skażenia, a użytkownicy mogą cieszyć się bezpieczną wodą na cele spożywcze i użytkowe.

Jaką lampę bakteriobójczą wybrać?

Wybór właściwej lampy bakteriobójczej jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim brane jest pod uwagę zużycie wody w gospodarstwie domowym, ale oprócz tego także jej klarowność. Dobór najlepiej jest powierzyć specjaliście. W naszym sklepie znajdziecie lampy bakteriobójcze od kilku producentów. Swoją uwagę warto skierować na trzech producentów. Wszyscy wykorzystują wysokie jakościowo komponenty. Wśród nich warto wymienić firmę Viqua, polskiego producenta TMA oraz Cintropur, który proponuje dość nietypowe rozwiązania, jednak równie trwałe, solidne i efektywne, co klasyczne lampy bakteriobójcze.

Bakterie w wodzie nie muszą być zagrożeniem

Mikroorganizmy stanowią realne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, jednak można je skutecznie zwalczać z wody i równie dobrze się przed nimi chronić. Woda z własnego ujęcia może być od nich wolna, choćby dzięki zastosowaniu lampy bakteriobójczej. Potrzebujesz pomocy przy doborze właściwej formy dezynfekcji? Skontaktuj się!

Komentarze

Nam też podpowiedziano że na wszelkie bakterie w studni to właśnie koniecznie chlor, żeby wybic te mikroorganizmy i lampa UV na wszelki wypadek jesli by się powtórzyły kiedyś
Ale tak czy siak trzeba pilnowac składu studni
Trzeba uważac na bakterie, szczególnie przy swojej studni.
Mieliśmy problem , ale polecono nam przechlorowac studnię i zamontowac lampę UV