Jak uzdatniać wodę ze studni

Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Magda Lewicka
12/12/2018
7

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się konkretnym metodom usuwania zanieczyszczeń z wody studziennej. Które produkty sprawdzą się najlepiej? Jak zacząć przygodę z uzdatnianiem wody?

Zacznij od analizy wody!

Swoją przygodę z wodą z własnego ujęcia zawsze najlepiej rozpocząć od analizy wody. Warto przeprowadzić zarówno analizę fizykochemiczną jak i pod względem obecności mikroorganizmów.

Takie badania wody można zlecić w prywatnym laboratorium, sanepidzie lub firmie z branży uzdatniania wody. Ceny analizy fizykochemichnej wahają się od 50 do nawet 300 złotych. Wszystko zależy od ilości parametrów, które chcemy przebadać. Analiza mikrobiologiczna to natomiast koszt około 120-200 złotych. Kompleksowe badanie to często nawet 400 złotych.

Te koszty należy wliczyć w inwestycję własnej studni już na początku. Nie warto oszczędzać na analizie wody, bo jest to równoznaczne z oszczędzaniem na własnym zdrowiu.

Warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu próbki wody przeznaczonej do badania. Najlepiej nalać wodę z najczęściej użytkowanego ujęcia (na przykład z kuchni) do przepłukanej kilkukrotnie butelki po wodzie mineralnej. Wodę należy nalać pod sam korek i lekko ścisnąć, aby wewnątrz nie pozostało powietrze.

Na wyniki badań zazwyczaj nie trzeba czekać zbyt długo. Często są dostępne na następny dzień i dzięki nim można przystąpić do doboru odpowiedniej metody filtracji wody.

Odżelaziacz i odmanganiacz wody

Najczęściej analiza wody wykazuje przekroczenie żelaza i manganu. O tym, dlaczego należy walczyć z podwyższonym stężeniem tych substancji pisaliśmy już w poprzedniej części. Dziś skupimy się na metodach ich zwalczania.

Jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się zbiornik hydroforowy bezprzeponowy, wtedy najlepszą opcją będą urządzenia takie jak Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Sanitower. Potrzebują one wstępnego napowietrzania wody, jednak zawarte w nich złoża doskonale radzą sobie z zatrzymywaniem niepożądanych substancji. Oba posiadają Ecoperla Smart System, który pozwala na o wiele bardziej wydajną i ekonomiczną eksploatację.

W niektórych przypadkach żelazo i mangan można usuwać za pomocą wymiany jonowej, czyli na przykład zmiękczacza wody. Jeśli warunki zostaną spełnione, to sposobem na usuwanie żelaza są również kolumny filtracyjne typu Ecoperla Sedimentower.

Zmiękczacz wody

Zarówno w wodzie wodociągowej, jak i studziennej problem może stanowić wysoki stopień twardości. Kamień szybko odkłada się w instalacjach zmniejszając ich światło i wydajność. W dodatku niszczy sprzęty AGD. Osad powodowany twardością wody jest trudny do usunięcia z armatury, wymaga zastosowania większej ilości detergentów. Wysoka twardość wody ma również niekorzystny wpływ na skórę i włosy.

Jak walczyć z tym problemem? Najpopularniejszym sposobem jest centralny zmiękczacz wody działający w oparciu o wymianę jonową. Na rynku można znaleźć kompaktowe modele (jak Ecoperla Slimline CS czy Ecoperla Toro) lub dwuelementowe (Ecoperla Softower).

Na złożu zatrzymywane są jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość. W wodzie zastępują je neutralne jony sodu. Złoże wymaga okresowej regeneracji przy udziale soli tabletkowanej.

Na rynku dostępne są naprawdę różne zmiękczacze wody. Niektóre z nich mają wiele dodatkowych funkcji ułatwiających eksploatację. My polecamy zmiękczacze wody z Ecoperla Perfect System, ponieważ te ustawienia wydłużają działanie złoża jonowymiennego, a przy tym mają wpływ na mniejsze zużycie wody i soli przeznaczonych na regenerację.

Stacja wielofunkcyjna

Zdarzają się sytuacje, w których analiza wody wykazuje, że mamy do czynienia z wieloma zanieczyszczeniami, a nie tylko z jednym. Co w takich sytuacjach? Czy trzeba montować kilka rodzajów urządzeń filtracyjnych? Niekoniecznie!

W wielu przypadkach wystarczy założyć stację wielofunkcyjną! Złoże zawarte w tych urządzeniach to doskonale dobrana mieszanka filtracyjna, która usuwa: żelazo, mangan, twardość wody, związki organiczne oraz jon amonowy.

Na rynku można znaleźć kompaktowe stacje wielofunkcyjne (Ecoperla Multicab) oraz dwuczęściowe (Ecoperla Multitower). Urządzenia tego typu są regenerowane za sprawą soli tabletkowanej.

Usuwanie azotanów

Usuwanie azotanów w warunkach domowych nie należy do najprostszych. W tym przypadku można zastosować 2 rodzaje filtracji. Pierwszym jest filtracja punktowa, czyli filtracja tylko i wyłącznie wody przeznaczonej do spożycia. Można tego dokonać za sprawą systemu odwróconej osmozy (Ecoperla Rosa, Ecoperla Profine Zero).

Drugą opcją jest uzdatnianie wody na cały dom. W tym przypadku przyda się profesjonalne urządzenie do usuwania azotanów, na przykład Ecoperla Nitratower.

Ecoperla Nitratower posiada specjalnie wyselekcjonowane złoże, które doskonale radzi sobie nawet z bardzo wysokim stężeniem azotanów w wodzie. Jest regenerowane za pomocą roztworu solanki. W dodatku posiada głowicę automatyczną od znanego producenta Clack. Urządzenie powinno zostać zamontowane na wejściu wody do budynku.

Lampa bakteriobójcza

Sposobem na bakterie w wodzie jest lampa sterylizująca działająca w oparciu o promieniowanie UV. Jak to działa? Przez lampę UV przepływa woda. W tym czasie jest bez przerwy naświetlana. Promienie UV likwidują z wody bakterie i nie pozwalają na ich dalsze namnażanie się.

Warto pamiętać, że woda powinna być odpowiednio oczyszczona przed zastosowaniem lampy sterylizującej. W innym wypadku zanieczyszczenia mechaniczne będą prowadziły do awarii lampy lub zmniejszenia wydajności. Pod cząsteczkami substancji mogą chować się bakterie, których nie dosięgnie promieniowanie.

Kolumna filtracyjna

Jeśli w wodzie znajduje się duża ilość zawiesin, cząstek rdzy, piasku, mułu, zwykły filtr narurowy może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Ogromne ilości zanieczyszczeń mechanicznych mogą przytykać filtr, a wymiana wkładów może okazać się nieopłacalna ze względu na zbyt dużą częstotliwość.

W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się kolumna filtracyjna typu Ecoperla Sedimentower. Duża powierzchnia filtracyjna złoża kwarcowego pozwala na bardziej dokładną filtrację i o wiele rzadszą regenerację.

Duża ilość złoża to dłuższy kontakt wody i dokładniejsze odfiltrowanie zanieczyszczeń. Kolumny filtracyjne są tanie w eksploatacji. Nie wymagają żadnych regenerantów, wystarczy płukanie wsteczne wodą.

Na każdy problem znajdzie się metoda

Każdy rodzaj zanieczyszczenia obecnego w wodzie ma swoją specyfikę, jednak każdą substancję da się usunąć stosując odpowiednie metody filtracji. Najważniejsze to wykonać analizę wody, bo tylko na podstawie tych informacji da się dokładnie rozpoznać problem i go w pełni wyeliminować.

To już koniec serii „Woda ze studni bez tajemnic”. Mamy nadzieję, że przekazane informacje będą przydatne i pomogą w odpowiednim zabezpieczeniu i eksploatacji własnego ujęcia. Koniecznie przeczytaj też poprzednie części Woda ze studni bez tajemnic: Część 1 oraz Woda ze studni bez tajemnic: Część 2

W razie pytań związanych z jakością wody ze studni, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Komentarze

my zwrócilismy się o pomoc juz z wynikami analizy (tak nam wcześniej polecono zrobić) i rzeczywiście jesli ma sie juz wyniki swojej wody, to wtedy juz łatwo dobrac odpowiednie rozwiązanie do swojej wody
Mieliśmy bakterie w naszej wodzie. Na szczęście woda jest czysta, więc dobrano nam lampę i filtr mechaniczny, całkowite koszty nie są takie złe. A woda bezpieczna, także super
Najważniejsza w sumie jest analiza wody. Bez niej to ani rusz. Nigdy nie wiadomo co i w jakich ilościach w wodzie się znajduje. Nie dobierze się też stacji uzdatniania bez analizy. Kiedyś próbowaliśmy i gdyby nie pomoc fachowców, to nie wiem z czym byśmy skończyli.
U nas w studni woda była zawsze bardzo dobra. Nie wiem jak to możliwe, ze zmieniła parametry jakiś czas temu. Musieliśmy zainwestować w stację odżelaziającą.
Woda ze studni nie zawsze jest super czysta, tak jak kiedyś mi się wydawało... Na szczęście problemu z bakteriami nie mieliśmy, ale nieszczęsne żelazo w sporej ilości... Dobrze, że są na rynku urządzenia bezobsługowe, które radzą sobie z tym.
Właściwie ten artykuł można uznać za taką ściągę ze sposobów uzdatniania wody ze studni. Dobrze wiedzieć, co jest do wyboru i jak można sobie radzić z zanieczyszczeniami. Może i urządzenia filtracyjne wydają się dość kosztowne, ale święty spokój i poczucie, że się korzysta z bezpiecznej, wolnej od zanieczyszczeń wody są bezcenne.
U nas priorytetem była lampa bakteriobójcza. Mieliśmy jeszcze kilka podniesionych parametrów, jednak wiedzieliśmy, że walka z mikroorganizmami to w tym przypadku najważniejsze działanie. Naszym zdaniem to najbardziej pewna ochrona przed bakteriami i przy okazji wymagająca najmniej uwagi.