Analiza wody - ważne informacje

Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Magda Lewicka
23/04/2019
9

Temat analizy wody często powraca przy innych zagadnieniach związanych z uzdatnianiem wody. Dziś przygotowaliśmy dla Was prawdziwy zastrzyk wiedzy na temat badań wody. W tym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze, praktyczne informacje, które należy mieć jeszcze przed zleceniem analizy. Co dokładnie trzeba wiedzieć?

Po co badać wodę?

Analiza wody jest niestety często bagatelizowaną kwestią. Właśnie przed takim podejściem chcielibyśmy Was ostrzec, bo mimo że jest to dodatkowy koszt i samo badanie wody nie zażegna problemów, to stanowi jedyną pewną drogą do sukcesu.

Przede wszystkim badanie wody pozwala:

  • Dowiedzieć się czy w wodzie faktycznie wystąpiły jakieś przekroczenia
  • Jakie dokładnie stężenia zostały przekroczone
  • Czy z wody można bezpiecznie korzystać

To właśnie wyniki analizy wody czarno na białym pokazują, jaki typ uzdatniania jest konieczny oraz w jakim zakresie należy dobrać urządzenia. To główne narzędzie opracowania optymalnych metod filtracji w konkretnym przypadku.

Pytanie o wyniki analizy wody jest zawsze jednym z pierwszych zadawanych przez dział techniczny w przypadku próśb o dobór stacji uzdatniania wody.

Już niejednokrotnie zgłaszały się do nas osoby, które nie przeprowadzały badania wody, a jedynie na podstawie domysłów wybierały sobie produkty do jej uzdatniania. Łatwo się domyślić, że nie wyszło z tego nic dobrego, ponieważ takie urządzenia zazwyczaj po prostu nie działały. Nie dość, że w takiej sytuacji pieniądze zostały wydane na zakup źle funkcjonującego filtra, to trzeba było jeszcze dodatkowo dołożyć za naprawę, analizę wody i działające rozwiązanie. 

Dla kogo potrzebna jest analiza wody?

Analizę wody może zlecić każdy, kto jest ciekawy z jakiej wody korzysta na co dzień. Do rzadkości należą przypadki zlecania analizy wody wodociągowej przez indywidualne osoby. O jej jakość dbają zakłady i zawsze musi być zgodna z normami obowiązującymi w Polsce. Jej użytkownicy nie muszą więc martwić się o stan. W dodatku wszystkie informacje na temat jakości można znaleźć na stronie lokalnego dostawcy wody.

Sporadycznie zdarzają się przypadki, kiedy osoby korzystające z wody wodociągowej przynoszą próbki w celu przebadania twardości wody.

Badanie wody jest natomiast koniecznością w sytuacji czerpania wody z własnego ujęcia do celów użytkowych i spożywczych. Wodociągi muszą kontrolować parametry wody, w przypadku studni nie zajmuje się tym nikt. To użytkownik sam musi zatroszczyć się o bezpieczeństwo i higienę wody, z której korzysta cała rodzina.

Oczywiście, znajdują się ujęcia z idealnie czystą wodą, której wszystkie parametry są w normie. Niestety, nierzadko w studni znajduje się woda z kilkunasto lub kilkudziesięcio przekroczonymi stężeniami.

To właśnie analiza wody daje realną możliwość oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia działań w celu zażegnania występujących kłopotów.

Analizę wody z własnego ujęcia szczególnie należy wykonać w przypadku:

  • Gdy z wody korzystają na stałe dzieci, osoby starsze i schorowane
  • Gdy woda podrażnia skórę po kąpieli
  • Gdy woda pozostawia po sobie osad
  • Gdy doszło do zatrucia po wypiciu wody
  • Gdy woda nagle stała się mętna
  • Gdy konieczne było wejście do studni
  • Gdy studnia była nieużytkowana przez dłuższy okres

Rodzaje analizy wody

Wyróżniamy dwa rodzaje analizy wody, które można zlecić do wykonania oddzielnie lub łącznie. Są to:

  1. Analiza fizykochemiczna wody
  2. Analiza mikrobiologiczna

W analizie fizykochemicznej badaniu poddawane są wskaźniki organoleptyczne (smak, zapach, barwa) oraz ilość konkretnych substancji chemicznych znajdujących się w wodzie. Z kolei analiza mikrobiologiczna pozwala dowiedzieć się, czy w wodzie znajdują się bakterie, również te groźne dla zdrowia człowieka.

Można zwrócić się o kompleksową analizę wody lub wybrać poszczególne parametry, na których poznaniu nam zależy.

Wskaźniki najczęściej badane w kompleksowych analizach fizykochemicznych wody to:

  • Odczyn pH
  • Mętność
  • Barwa
  • Przewodność
  • Twardość
  • Żelazo
  • Mangan
  • Jon amonowy
  • Azotany
  • Chlorki

Kto wykonuje analizy wody?

Badanie wody możemy zlecić właściwie w trzech miejscach:

  1. Sanepid - tutaj badania będą najdroższe, jednak w placówkach istnieje możliwość przeprowadzenia analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej
  2. Specjalistyczne laboratorium - istnieją prywatne laboratoria, które zajmują się tylko lub między innymi badaniami wody
  3. Firma z branży uzdatniania wody - tutaj zazwyczaj istnieje możliwość zlecenia jedynie badania wody pod kątem fizykochemicznym, jednak jest ono w o wiele niższej cenie. Zaletą tego rozwiązania jest otrzymanie, wraz z wynikami, dopasowanej oferty produktowej, która najlepiej odpowie na potrzeby zlecającego.

W naszym sklepie istnieje możliwość zamówienia analizy fizykochemicznej wody. W wielu przypadkach oprócz badania przeprowadzamy także tak zwane testy obciążeniowe wody. Dzięki nim sprawdzamy jak próbka wody zachowuje się na różnych mieszankach złóż filtracyjnych i dobieramy najbardziej optymalne sposoby uzdatniania wody do konkretnego przypadku.

Ile za to zapłacimy?

Nie ma jednej, ustandaryzowanej ceny badania wody w całym kraju. To, ile wydamy na badanie wody zależy od:

  • Regionu
  • Placówki, w której będziemy zlecać badanie wody
  • Ujęcia wody
  • Rodzaju analizy wody (fizykochemiczne/ bakteriologiczna/obie)
  • Ilości parametrów do przebadania

W 2017 roku przeprowadzono porównania w różnych regionach Polski. Dotyczyły one kosztów analizy wody. Z podsumowania tego dziennikarskiego wywiadu wynika, że na tamten czas za pełną analizę wody (obejmującą badanie mikrobiologiczne i fizykochemiczne) w sanepidzie trzeba było zapłacić około 300 do 400 złotych niezależnie od miejsca zamieszkania. Obecnie te ceny mogą być wyższe.

Warto zaznaczyć, że dla osób przeprowadzających regularne badania wody są przygotowywane specjalne oferty i o wiele niższe stawki.

Jak często należy badać wodę?

Eksperci zalecają, aby woda z własnego ujęcia podlegała badaniu minimum raz na 12 miesięcy. Bardzo istotne jest utrzymanie regularności, ponieważ to procentuje pewnością bezpiecznego użytkowania wody.

Jeśli studnia została świeżo wykopana, należy przepompowywać wodę przez około 5 do 6 godzin. To powinno zapewnić wiarygodny wynik.

Co po analizie wody?

Wyniki analizy wody powinny dokładnie wskazywać, jak wygląda sytuacja. Jeśli żadne normy nie zostały przekroczone, to dobre wiadomości! Nie trzeba się martwić, choć zawsze warto pomyśleć o podjęciu działań zabezpieczających wodę.

Na przykład właścicielom wody z własnego ujęcia często rekomendowane są lampy bakteriobójcze. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do skażenia wody bakteriami. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Jeśli analiza wykazała przekroczenia, najlepiej zgłosić się z wynikami do działu technicznego z branży uzdatniania wody. My zawsze chętnie służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu.

W artykule Woda ze studni bez tajemnic. Część 3 prezentujemy najciekawsze rozwiązania na najpopularniejsze kłopoty, które mogą zdarzyć się właścicielom własnego ujęcia.

Badanie wody pozostaw specjalistom

Choć na rynku są dostępne zestawy do samodzielnego badania wody, to zawsze warto pamiętać, że nigdy nie wyjdą nam samym tak precyzyjnie, jak w profesjonalnym laboratorium. Miejsca, w których analizuje się skład wody są wyposażone w nowoczesną aparaturę. Dzięki temu wyniki są rzeczywiste i pewne.

Komentarze

Bardzo ciekawy wpis. Posiadam wodę miejską, więc analiza nie jest mi potrzebna (jedynie twardość wody, ale tester kropelkowy jest miarodajny), ale moi rodzice posiadają studnię i mam wątpliwości co do jakości tej wody. Zaniosę im wodę do badania, żeby mieli świadomość co w niej jest.
Wodę zbadaliśmy w sanepidzie i trochę żałuję, bo zapłaciliśmy dodatkowe pieniądze. A okazało się, że firma, która nam uzdatniała wodę również ma taką usługę. Polecam zrobić analizę w takiej firmie, która od razu dopasowuje filtry, bo to dowód rzetelności (według mnie).
Ja kupuję testery twardości i paski do pH co jakiś czas do mojej wody ze studni i pilnuję tych parametrów. Ale może raz warto wysłać wodę do dokładniejszej analizy
Analiza bakteriologiczna raz na pół roku to u mnie podstawa przy studni :) Analiza twardości, pH, żelaza itd. rzadziej, takie parametry chyba często się nie zmieniają. Ale uważajcie na bakterie! Raz doświadczyłem i musiałem chlorować nie tylko studnię, ale całą instalację.
No może rzeczywiście warto zrobić taką analizę, szczególnie jak mam swoją studnię. Nawet jeśli wydaje nam się, że woda jest okej, to może coś się w niej jednak ukrywać.
Jeśli ktoś chce ograniczyć kupowanie plastiku, to jest to wręcz konieczność zrobić analizę swojej wody... Nigdy nie wiadomo, co w wodzie może się znajdować, nawet tej z wodociągu. Moim zdaniem nie jest to droga sprawa. Trzeba pilnować jakości swojej wody, a firm, które robią takie analizy, jest sporo.
Do przebadania swojej wody namówiła mnie moja córka, która niedawno zamontowała u siebie filtr kuchenny. Nie sądziłam, że może być to tak istotna sprawa. Na szczęście, oprócz wysokiej twardości nic w mojej wodzie nie wykryto, ale na filtr kuchenny prawdopodobnie również się zdecyduję. Córka nie kupuje już żadnej wody butelkowanej i bardzo mnie zachęca ten pomysł oszczędności. Podoba mi się również fakt dodatkowej mineralizacji wody przy takim filtrze, jaki ma moja córka. Wydaje mi się, że może być to zbawienne dla zdrowia.
Ja już po analizie, woda całkowicie zdatna do picia :) Ale kamień z serca spadł. Fajny artykuł, ludzie powinni bardziej zwracać uwagę na to, co piją.
Długo nie zdawałam sobie sprawy, że powinnam coś takiego jak analiza wody zrobić, bo przecież woda z kranu w dużym mieście raczej czysta :)
Okazało się, że czysta, ale bardzo twarda. Czekam na zmiękczacz do domu.