powody świadczące o tym, ze wartomieć filtr kuchenny w swoim domu

5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Magda Lewicka
11/02/2020
7

Uzdatnianie wody w polskich domach staje się powoli normą. Wybór właściwego urządzenia filtracyjnego jest uzależniony nie tylko od jakości wody surowej, ale i oczekiwań jego użytkowników. Wielu z Was zastanawia się nad zakupem niewielkiego filtra kuchennego. Czy taka inwestycja jest jednak potrzebna i opłacalna?

Urządzenia do uzdatniania wody stają się coraz bardziej popularne ze względu na to, że świadomość dotycząca jakości wody oraz szkód, jakie potrafi wyrządzić ta zanieczyszczona, stale wzrasta. Polacy coraz częściej zaczynają poszukiwania produktów najlepiej odpowiadających na ich potrzeby już na etapie budowy domu, o czym więcej w artykule: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

W czołówce najchętniej wybieranych produktów z tej dziedziny można wymienić centralne zmiękczacze wody, a zaraz obok nich niewielkie filtry kuchenne do montażu pod zlewozmywakiem. W internecie można znaleźć całe mnóstwo opinii na ich temat. Czytając je, powoli zaczynają nasuwać się pytania dotyczące tego, czy faktycznie warto postawić na filtr kuchenny w swoim domu?

Jeśli więc zainteresowały Was filtry kuchenne, jednak nie jesteście pewni czy to urządzenia, które dobrze sprawdzą się akurat u Was lub nie wiecie, jaki filtr kuchenny wybrać, to jest artykuł, który powinien pomóc podjąć decyzję!

Dlaczego wodę warto uzdatniać samodzielnie?

Nieważne, z jakiego ujęcia pochodzi woda, zdarza się, że zwyczajnie nie odpowiada nam pod względem właściwości organoleptycznych. My lub nasza rodzina nie chcemy jej pić, bo nie smakuje tak jak woda butelkowana lub po prostu wydaje nam się, że ma nieodpowiednie właściwości. Ponadto do pogorszenia jakości często przyczynia się stan magistrali w budynku.

O tym, dlaczego warto uzdatniać wodę, nawet jeśli jest dostarczana przez wodociągi przeczytacie tutaj: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?

O kłopotach, jakie mogą wystąpić w przypadku wody z własnego ujęcia dowiecie się z tej serii: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Uzdatnianie wody w kuchni to wygoda!

Zainteresowanie uzdatnianiem wody w kuchni wzrasta, ponieważ to przede wszystkim wygoda i szereg wymiernych korzyści. Oto 5 powodów, dla których warto pomyśleć o obecności filtra kuchennego w domu.

1: Woda do picia, która zachwyca

Przede wszystkim zyskujemy wodę idealną do picia, która może okazać się smaczniejsza nawet od ulubionej wody butelkowanej.

Ponadto filtrowana woda będzie dostępna w każdych ilościach, o każdej porze. To duża wygoda, móc z niej korzystać na bieżąco.

Obecność filtra kuchennego pomaga wyrobić nawyk picia wody wśród domowników oraz regularnego nawadniania organizmu. Wodę zawsze można zabrać ze sobą do szkoły, pracy, na trening w termosie lub butelce wielokrotnego użytku.

Jej smak pokochają także domowi pupile.

2: Dania i napoje jak z restauracji

Przygotowane na bazie filtrowanej wody napoje i dania zachwycą niejednego gościa, ale i samych domowników. Na kawach i herbatach wreszcie po wystygnięciu nie będzie widać oleistych plam, a na ściankach naczyń nie pozostanie osad. Zupy, sosy i inne potrawy będą się doskonale prezentowały i smakowały.

3: Kuchnia bez kamiennego osadu po wodzie

Niektóre z filtrów kuchennych doskonale radzą sobie z redukcją stopnia twardości wody, a to oznacza, że można zapomnieć o uporczywym osadzie na dnie czajnika, w żelazku oraz ekspresie do kawy. Zamiana surowej wody z kranu na filtrowaną sprawi, że zapomnimy na dobre o stosowaniu odkamieniaczy, awariach i częstej potrzebie wymiany sprzętów na nowy.

4: Eko rozwiązania do domu i mieszkania

Obecnie cały świat szuka rozwiązań na ograniczenie produkcji śmieci i spowolnienie zmian, jakie zachodzą w środowisku. Instalacja filtra kuchennego pomoże nam ograniczyć produkcje odpadów w domu. Rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach sprawi, że nie będziemy wytwarzać tylu śmieci, które rozkładają się przez bardzo długi czas. Warto pamiętać, że recykling plastiku wciąż nie jest przeprowadzany na tak dużą skalę, a większość pojemników tego typu zwyczajnie zalega na wysypiskach.

Ponadto zamiana wody butelkowanej na uzdatnianą w domu to również oszczędności i brak potrzeby przynoszenia ciężkich zgrzewek ze sklepu. Możemy też zapomnieć o kłopocie ze skończonym zapasem w najmniej oczekiwanym momencie.

5: Woda idealna nie tylko do celów spożywczych

Filtrowanej wody można używać do mycia rąk i twarzy. Nie będzie podrażniała skóry, unikniemy zaczerwienień, suchości, swędzenia i pieczenia. Do tego idealnie nadaje się do mycia warzyw i owoców, przyrządzania odżywek dla niemowląt i płukania delikatnych powierzchni.

Na jaki filtr kuchenny się zdecydować?

Wybór filtrów kuchennych jest naprawdę duży i różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też etapami uzdatniania wody, dokładnością oraz dodatkowymi funkcjami i budową. Aby wybrać ten najlepszy, najpierw należy dobrze przemyśleć nasze codzienne potrzeby związane z wodą spożywczą.

Opisy dostępnych filtrów kuchennych znajdziecie w artykule: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań

Jeśli w kuchni nie ma dużo miejsca

W wielu domach, a już na pewno mieszkaniach kuchnie są po prostu małe lub przestrzeń w szafkach jest w nich już na tyle zagospodarowana, że nie ma szans na zmieszczenie nowych rzeczy do środka. W takich przypadkach najczęściej montaż filtra kuchennego ze zbiornikiem na magazynowanie wody zwyczajnie nie jest możliwy.

Kłopot z montażem większego filtra kuchennego może wystąpić także w przypadku wynajmowanego mieszkania. Nie każdy właściciel chce się zgodzić na urządzenie filtracyjne. Mimo wszystko znajdzie się kilka rozwiązań na to, by poprawić jakość wody w swojej przestrzeni.

Najprostszym są oczywiście niewielkie filtry nakranowe, które zatrzymują większe zanieczyszczenia mechaniczne oraz „mobilne” filtry do wody, takie jak dzbanki filtracyjne czy też butelki filtrujące. Nie zajmują dużo miejsca, a poprawiają jakość wody mało lub średnio zanieczyszczonej. Więcej na ich temat można dowiedzieć się z artykułu: Butelka, dzbanek, filtr kuchenny - jak Polacy uzdatniają wodę pitną?

Jeśli przeszkodą jest brak miejsca na większy filtr kuchenny, dobrym i bardziej zaawansowanym sposobem na oczyszczanie wody pitnej może być system ultrafiltracji. Poprawia smak, zapach wody oraz jej barwę, a przy tym nie ma zbiornika na magazynowanie wody. Ta jest uzdatniana na bieżąco, podczas poboru. Systemy ultrafiltracji to zazwyczaj filtry, które wykorzystują trzy etapy: wkład mechaniczny, wkład węglowy i membranę ultrafiltracyjną.

Jednym z ciekawszych systemów ultrafiltracji dostępnych w naszym sklepie internetowym jest Ecoperla Profine POU. Jej recenzję można przeczytać tu: Smaczna woda z kranu? Z Ecoperla Profine POU to proste! lub obejrzeć:

Innym przykładem takiego filtra kuchennego jest FT-line.

Jeśli woda ma być idealnie dopasowana do potrzeb

Podczas poszukiwania najlepszego filtra kuchennego priorytetem może być pełne dopasowanie wody do swoich potrzeb. Wtedy najlepszą opcją jest wybór systemu odwróconej osmozy. Znajdziemy różne warianty, z różną ilością etapów uzdatniania do wyboru. Najbardziej zaawansowane filtry kuchenne tego typu posiadają nawet lampę bakteriobójczą, mającą chronić wodę przed rozwojem mikroorganizmów.

Ciekawym przykładem jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Daje ona możliwość poboru oczyszczonej wody bez minerałów, idealnej do gotowania, przemywania delikatnych powierzchni lub alternatywnie wody bogatej w magnez i wolny wodór, idealnej do utrzymania organizmu w dobrej formie.

Jeśli oprócz wody spożywczej potrzebna jest poprawa jakości wody użytkowej

Jeśli w Twoim przypadku zauważasz, że przydałaby się poprawa nie tylko jakości wody w kuchni, ale także tej kierowanej na cały dom, możesz pomyśleć o montażu centralnej stacji uzdatniania wody. Sposobem na to, by woda była smaczna, a jednocześnie nie pozostawiała po sobie osadu i nie powodowała kłopotów ze skórą podczas kąpieli, jest połączenie zmiękczacza wody z kolumną węglową. Argumenty za takim rozwiązaniem przytaczaliśmy w artykule: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Jeżeli jednak w domu nie ma miejsca na tak dużą stację uzdatniania wody, rozwiązaniem może być urządzenie 2 w 1 – nowość na rynku – kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero. To dobra odpowiedź na takie potrzeby domowników i większy komfort wykorzystywania wody w każdym celu.

Komentarze

Nigdy nie piłam wody z kranu, jakoś nie mogę się przekonać. Zawsze zgrzewki wody mineralnej - nie ukrywam ze po prostu mi smakuje i jest to wygodne. Ale w obecnych czasach kiedy trzeba barrdziej dbac o to srodowisko i ograniczac plastik, sadze ze to moze byc dobre rozwiazanie, Zakupiłam baterię trójdrożną, filtr będzie na święta :)
Mojemu mężowi nigdy nie przeszkadzało picie wody z kranu, ja nieszczególnie chętnie piłam, zazwyczaj kupowałam wodę w zgrzewkach. Także filtr kuchenny dla nas okazał się być naprawdę zbawienny. Przy malym dziecku to dodatkowa wygoda i pewnosc, ze woda jest czysta
Mnie najbardziej przekonują względy zdrowotne takiej wody, bo
rzeczywiście - niekupowanie wody w butelkach to wygodny i ekologiczny nawyk
ponadto słyszy się tyle różnych opinii o piciu wody z kranu czy wody w plastiku, że zadbanie samemu o jakość wody wydaje się byc najbardziej rozsadnym rozwiazaniem
Przy dwójce dzieci to również spora wygoda :) Odkąd mamy dom, to mamy zamontowany filtr pod zlewem i uważam, że to mądra inwestycja.
Jeśli ktoś lubi pić wodę z kranu bez filtracji, to dla mnie okej. Moja woda z kranu mi najzwyczajniej nie smakuje, czuję w niej chlor. Nie widze sensu kupowania 3 zgrzewek wody w tygodniu na 2 osoby, więc zamontowałem filtr. Po paru dniach już widzę mnóstwo zalet. Polecam każdemu
Polecam wszystkim filtr pod zlew, mega wygodne rozwiązanie do kuchni. Pyszna woda i herbata, dzieci normalnie mogą pić z kranu. Super
Szczerze mówiąc, długo się wahałem czy inwestować w filtr do kuchni, ale powoli się przekonuję. Wielu moich znajomych posiada takie filtry i bardzo sobie chwalą. Podobno woda dużo smaczniejsza i do gotowania idealna. Ponadto woda bez mineralizacji nie odkłada kamienia w czajniku, który u nas bywa mocno zakamieniony.
Zależy mi, żeby nie kupować tyle wody w plastikowych butelkach, a to jest niezła alternatywa.