stacja uzdatniania wody uwzględniona w projekcie domu

Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

Magda Lewicka
03/12/2019
9

Projekt i budowa własnego domu, w którym mamy zamieszkać z najbliższymi to bardzo ważny i radosny etap życia, który jednak wymaga nie lada mobilizacji, samoorganizacji i pamiętania o wielu kwestiach. Wśród nich warto wziąć pod uwagę także jakość wody. Z jakiego powodu?

Nowoczesny dom - co to właściwie znaczy?

Projekt domu i zaplanowanie konkretnych pomieszczeń oraz instalacji to ciężkie zadanie. Na tym etapie należy podjąć wiele decyzji. Obecnie każdy dąży, by jego gospodarstwo domowe było nie tylko nowoczesne i komfortowe do codziennego życia, ale też ekonomiczne i ekologiczne. Odpowiednie rozplanowanie budynku, dobór technologii i instalacji bardzo w tym pomaga.

Do najpopularniejszych obecnie stosowanych rozwiązań należy choćby zdalne sterowanie ogrzewaniem w domu. Gdy w budynku nie ma domowników, temperatura jest niższa, zaś kiedy wracają po pracy i szkole, za pomocą aplikacji można dowolnie ustawić nagrzewanie. W taki sposób zapewnia się większy komfort, ale przy okazji generują się oszczędności.

Innym ciekawym przykładem jest zdalne sterowanie oświetleniem, sztucznym i naturalnym. Dzięki aplikacji bądź pilotowi można zarządzać pracą rolet oraz intensywnością oświetlenia za pomocą lamp.

Przytoczone przykłady, jak też inne inteligentne rozwiązania mają ułatwiać życie i uprzyjemniać czas spędzany w domu. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić na zużyciu prądu i ciepła. Nie dość, że korzysta na tym nasz domowy budżet, to jeszcze środowisko. Rozwiązanie idealne!

Nie można jednak pomijać jeszcze jednego ważnego medium, które jest wykorzystywane w domu na różne sposoby. Mowa tu oczywiście o wodzie. W tym przypadku również można sprawić, że jej użytkowanie będzie ekonomiczne, ekologiczne, a przede wszystkim przyniesie o wiele więcej korzyści dla całego domu i jego mieszkańców.

Jakość wody często pomijana

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej brane są pod uwagę między innymi kwestie związane z rozmieszczeniem miejsc poboru wody oraz materiałem, z jakiego ma zostać wykonana instalacja. Mało kto myśli jednak o tym, jaka woda będzie płynęła przez rury i z jakiej jakości będą korzystać podczas codziennych obowiązków i rytuałów mieszkańcy.

Choć na co dzień raczej o tym nie myślimy, to woda przecież stanowi nie tylko doskonałe źródło nawodnienia organizmu oraz dań i napojów gorących przygotowanych na jej bazie. Jest wykorzystywana w instalacjach grzewczych, zasila wiele urządzeń AGD (pralka, zmywarka, żelazko), jest wykorzystywana podczas kąpieli, mycia zębów, sprzątania, do napełniania basenów, podlewania roślin w domu i ogrodzie.

Jeśli jest odpowiedniej jakości, korzystanie z niej będzie czystą przyjemnością. Zanieczyszczenia i substancje chemiczne występujące w nadmiarze w wodzie mogą jednak przyczynić się do powstawania wielu strat.

Dlaczego warto pomyśleć o jakości wody?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, woda o właściwych parametrach wykorzystywana w gospodarstwie domowym jest w stanie zapewnić

  • Większy komfort codziennego życia
  • Bezpieczne źródło wody do celów spożywczych
  • Dobry stan domowych instalacji mających styczność z wodą
  • Brak częstych awarii sprzętów AGD mających styczność z wodą
  • Brak problemów z osadem na armaturze kuchennej i łazienkowej
  • Miękkie i pachnące tkaniny po praniu
  • Oszczędności na środkach czyszczących oraz kosmetykach
  • Dobrą kondycję skóry i włosów, brak podrażnień po kąpieli
  • Łatwe i wydajne sprzątanie
  • Niższe rachunki za ogrzewanie

Jednym z najpopularniejszych problemów dotyczących jakości wody zarówno pochodzącej z sieci wodociągowej, jak też własnego ujęcia jest wysoki stopień twardości wody. O tym kłopocie było już w artykułach: Czy w Polsce woda jest twarda?, Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem, Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

O tym, dlaczego warto uzdatniać wodę wodociągową, możecie przeczytać w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?

Warto pamiętać, że jej jakość jest stale kontrolowana przez zakłady i musi spełniać normy zapisane w rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia. Tutaj oprócz wysokiego stopnia twardości, dla niektórych kłopotem mogą okazać się smak i zapach wody niedopasowane do potrzeb. W niektórych wypadkach wyczuwalny jest chlor używany do dezynfekcji. Na występowanie tej substancji uwrażliwione są szczególnie osoby cierpiące na alergie, choroby bądź nadwrażliwość skóry.

Jeśli woda wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa domowego będzie pochodziła z własnego ujęcia, problemów może wystąpić znacznie więcej. Oprócz twardości wody i chloru, użytkownicy wody z własnej studni najczęściej uskarżają się na przekroczenia żelaza i manganu. O tym, dlaczego korzystanie z wody bogatej w te substancje jest uciążliwe w artykułach: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?, Dlaczego żelazo w wodzie to problem?

Oprócz tego w wodzie z własnego ujęcia może wystąpić na przykład podwyższone stężenie azotanów, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, o czym w artykule: Szokujące fakty o azotanach w wodzie. Jeszcze większe niebezpieczeństwo stanowią mikroorganizmy: Bakterie w wodzie ze studni

Więcej informacji na temat problemów, jakie mogą się pojawić przy korzystaniu z własnego ujęcia wody w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2 oraz Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Uniknij problemów przy montażu stacji uzdatniania wody

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby obecność stacji uzdatniania wody zaplanować już na etapie projektu domu, jest uniknięcie późniejszych problemów z montażem. Wiele osób zgłasza się z prośbą o dobór stacji uzdatniania wody już po budowie domu, widząc, że woda nie spełnia oczekiwań.

Niekiedy może to stanowić spore problemy. Bywają przypadki, w których zwyczajnie brakuje miejsca na montaż urządzenia filtracyjnego. To jest ogromnym kłopotem zwłaszcza w przypadku odżelaziania wody. U licznych osób najbardziej wydajnym i pewnym rozwiązaniem byłby montaż klasycznego odżelaziacza wody typu Ecoperla Ironitower i zbiornika ocynkowanego, jednak kompletnie nie ma przestrzeni na taki zestaw.

Zdarza się, że pomieszczenie gospodarcze jest za niskie lub nie ma możliwości poprowadzenia odpływu, a większość urządzeń uzdatniających wodę produkuje odrzut do kanalizacji. Kłopotem jest też brak gniazdka elektrycznego w pobliżu miejsca instalacji.

Kłopoty mogą dotyczyć również materiału, z którego została wykonana instalacja hydrauliczna. Na przykład przy miedzianych instalacjach nie należy całkowicie zmiękczać wody. Z jakiego powodu? O tym w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Pewne obostrzenia co do stosowanych urządzeń filtracyjnych dotyczą także gospodarstw domowych korzystających z przydomowych oczyszczalni ścieków.

Rozglądając się za sposobem na poprawę jakości wody już na etapie projektów, można uniknąć wymienionych wyżej kłopotów, zaoszczędzić sobie tym samym czasu i stresu.

Analiza wody i analiza potrzeb

Najlepiej jest zacząć od analizy wody. Ta zawsze powinna stanowić pierwszy krok do lepszej jakości wykorzystywanej wody. Kompleksowe przebadanie parametrów jest szczególnie istotne w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia. Należy przeprowadzić zarówno fizykochemiczną, jak i mikrobiologiczną analizę wody. Więcej informacji na ten temat w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

W przypadku czerpania wody z zakładów wodociągowych wszystkie informacje dotyczące dostarczanej wody można znaleźć na stronie lokalnego przedsiębiorstwa. Oczywiście możliwe jest też zlecenie analizy wody na własną rękę, jednak najczęściej użytkownicy wody wodociągowej decydują się na samodzielne przeprowadzenie jedynie testu twardości wody. Jak się za to zabrać? O tym w artykule: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji


Warto też poświęcić chwilę na przeanalizowanie własnych potrzeb w zakresie uzdatniania wody. Należy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące ilości miejsc poboru wody, średniego zużycia wody, ilości osób i sprzętów na co dzień korzystających z wody. Czy potrzebny będzie oddzielny filtr przeznaczony do uzdatniania wody do celów spożywczych? Czy warto wziąć pod uwagę zestaw urządzeń, który kompleksowo oczyści wodę?

Na jaką stację uzdatniania wody się zdecydować?

Jeśli niezbędna okaże się poprawa jedynie walorów wody przeznaczonej do spożycia, można postawić na uzdatnianie wody za pomocą filtra kuchennego. O najlepszych propozycjach można dowiedzieć się z: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań oraz Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

W przypadku wody wodociągowej najczęściej montowanymi urządzeniami na całą instalację są centralne zmiękczacze wody, służące redukcji stopnia twardości wody. O działaniu tych produktów dowiecie się z artykułów: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?, Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?, Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca? oraz Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników


Do zmiękczacza wody często dobierana jest kolumna węglowa. Czym właściwie jest to urządzenie? Tego dowiecie się z artykułów: Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?, a także Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

W przypadku własnych ujęć dobór właściwego urządzenia jest uzależniony w największym stopniu od wyników analizy wody. Dość często instalowanymi produktami są stacje wielofunkcyjne, o których więcej tutaj: Do czego służą stacje wielofunkcyjne? O innych urządzeniach przeznaczonych do uzdatniania wody z własnego ujęcia przeczytacie tutaj: Seria Ecoperla Tower - szeroki wybór, duże wydajności

Poproś o pomoc eksperta

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, potrzebujesz wskazówek bądź pomocy w doborze urządzenia uzdatniającego wodę, poproś o pomoc specjalistę w tej dziedzinie. Czekamy na Twoje pytania, skontaktuj się z nami.

Komentarze

My mieliśmy zakładać zmiękczacz na sam koniec budowy, ale że jest ogrzewanie podłogowe, to zdecydowaliśmy się szybciej na zmiękczacz, żeby nie uszkodzić instalacji.
Właściwie to jak ktoś ma studnię i jest szczęściarzem, to zdarza się też tak, że wody ze studni nie trzeba uzdatniać. Mój dziadek używa wody ze studni od wielu lat, ktora jest perfekcyjnie czysta i ma twardość na poziomie 7 stopni francuskich, także super :) Ale zazwyczaj niestety woda nie jest najlepszej jakości, a wodociągowa jest mega twarda, więc warto planować kupno zmiękczacza.
rozmawiałam wczoraj ze znajomą która też się buduje a w zasadzie przygotowuje do budowy bo ekipa startuje za kilka miesięcy i zapytałam ją czy robiła już jakiś rekonesans w kwestii stacji uzdatniania wody a ona na to że jej przyszli sąsiedzi mieszkający jakieś 200m dalej robili sobie badanie wody i wyszło wszystko ok więc ona na pewno też ma czystą wodę i nie potrzebuje kolejnego wydatku w postaci stacji uzdatniania wody bo to na pewno jest naciąganie... a potem będzie płacz że rury zawalone kamieniem, ogrzewanie podłogowe słabo działa i wszędzie na armaturze kamień... takie realia i świadomość inwestorów... ja w projekcie domu mam już zaznaczone miejsce gdzie będzie stać zmiękczacz wody lub coś większego
Architekt zaproponował nam zmiękczacz wody w projekcie. Trochę poczytałem i rzeczywiście to jest dobry pomysł. Szcególnie że wcześniej możemy wygospodarowac na to miejsce. A wszelkie nowe urządzenia czy płytki będą bardziej zadbane, to na pewno
przyznam że projekt domu już kupiliśmy i załatwiamy wszystkie sprawy ale do głowy nam nie przyszło by już na tym etapie myśleć o stacji uzdatniania wody na cały dom bo tak naprawdę nie wiemy jaką wodę mieć będziemy w studni, wykop jeszcze nie został zrobiony a w zasadzie odwiert bo zakładaliśmy że to dopiero gdy stanie budynek ale chyba muszę z moim starym pogadać
Nam hydraulik bardzo szybko uświadomił, jakie są skutki takiej twardej wody. Rzeczywiście zmiekczacz wody to dobre rozwiązanie. Sprawiliśmy sobie na święta, dopiero testujemy :)
Z tym radosnym etapem w życiu to się chyba trochę autorka zapędziła. Owszem, ten etap potrafi zawierać miłe etapy również, ale ja słyszałem o akcjach, że ludzie się rozwodzili przez budowę domu. Trudno jest pogodzić dwie strony, gdy budżet napięty, a co chwila coś wypada. Muszę się jednak zgodzić z tym, że warto brać pod uwagę ilość przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym. Tam nigdy miejsca nie jest zbyt wiele. Lepiej mieć to na uwadze wybierając projekt domu. Wielu osobom wydaje się, że w kotłowni stoi jedynie piec, a to jest wielki błąd.
Nam na szczęście bardzo wcześnie znajomi podpowiedzieli kupno zmiękczacza i jesteśmy za to bardzo wdzięczni :) Używamy od niedawna, ale super efektywnie :) Sprzątanie jest przyjemne, łazienka wygląda cały czas świetnie, nawet stan mojej alergicznej skóry się poprawił. polecam!
Żałuję, że my nie pomyśleliśmy o zmiękczaczu wody już wcześniej, bo aktualnie miejsce jest mocno ograniczone (chociaż mam nadzieję, że zmieszczę go w kotłowni). Ale tak to inaczej bym to rozplanował. Lepiej zostawić miejsce i przemyśleć wcześniej takie rzeczy jak stacje uzdatniania, żeby później nie było problemów i wyrzutów, że za późno, że za mało miejsca. A szczególnie już, jak się ma wodę z własnego ujęcia! To już jest mus.