instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Magda Lewicka
16/08/2021
7

Jednym z materiałów stosowanych w instalacjach wodnych jest miedź. Obecnie jej popularność staje się coraz większa ze względu na trwałość. Czy instalacje z miedzi mogą mieć wpływ na jakość wody? Co z kwestią zmiękczania wody? Czy przy instalacjach z miedzi można założyć zmiękczacz wody?

Wybór materiału do instalacji - co warto wiedzieć?

Budowa lub modernizacja instalacji wymaga podjęcia kluczowej decyzji, jaką jest wybór materiału, z którego ma zostać wykonana. Do wyboru jest miedź, stal ocynkowana oraz tworzywo sztuczne. Oczywiście koszty wykonania są jednym z głównych kryteriów, którymi kierują się inwestorzy. Świadomość dotycząca tego, że nie powinno być jednak jedynym stale rośnie.

Instalację należy przemyśleć w taki sposób, by była bezawaryjna i działała zgodnie z założeniami przez długi czas oraz zapewniała dostęp do wody odpowiedniej jakości, w pełni bezpiecznej w użyciu. Zastosowany w instalacji materiał może mieć wpływ na charakter oraz intensywność zmian zachodzących w jakości przepływającej przez nią wody.

Rodzaj użytego materiału, projekt instalacji, warunki związane z wykonaniem i eksploatacją, stan techniczny przewodów oraz urządzeń to czynniki mające wpływ na parametry wody, która trafia do instalacji.

Pogorszeniu mogą ulegać właściwości:

  • Fizyczne – barwa wody, większa mętność, o której w artykule: Mętna woda z kranu - jaka jest przyczyna?
  • Organoleptyczne – pogorszenie smaku i zapachu wody
  • Chemiczne
  • Mikrobiologiczne – na przykład występowanie bakterii Legionella

W zestawieniach zalet i wad każdego z materiałów wykorzystywanych do tworzenia instalacji całkiem dobrze wypada miedź.

Instalacje miedziane - skąd popularność?

Miedź jest materiałem, który nie będzie miał wpływu na smak i zapach wody. Ponadto jest doceniana ze względu na swoje właściwości bakteriostatyczne. Jony miedzi hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, w tym także bakterii Legionella.

Miedź jest lekka, łatwo ją przetransportować, a w dodatku nie sprawia większych problemów podczas układania instalacji. Ponadto miedź cechuje się dużą odpornością na zniszczenia mechaniczne. W niektórych przypadkach, na przykład kiedy instalacja nie będzie ukrywana w ścianach, zaletą może być estetyka. Plus stanowi również brak wydzielania substancji szkodzących środowisku. Ponadto jest to materiał, który w pełni podlega recyklingowi.

Dość istotną cechą, która również może stanowić argument jest niski współczynnik chropowatości. Dzięki temu osady nie gromadzą się tak łatwo i szybko na ściankach rur.

Jeśli instalacja miedziana jest użytkowana w odpowiedni sposób, a projekt i realizacja zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, jej trwałość jest szacowana nawet na 100 lat.

Wadą miedzi jest przede wszystkim jej koszt. Może być on nawet 40% wyższy niż w przypadku instalacji ze stali i ponad 50% w porównaniu z instalacjami wykonanymi z tworzywa sztucznego.

Elementów z miedzi nie wolno łączyć z innymi materiałami, ponieważ ma to wpływ na przyspieszenie korozji.

Do wykonania instalacji wodnych wykorzystywane są miedziane rury, które muszą być wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 1057. Te regulacje określają między innymi: skład chemiczny, właściwości mechaniczne, wymiary, tolerancję, jakość, czystość powierzchni.

Miękka woda a instalacje z miedzi

Jak już wiadomo z artykułu: Czy w Polsce woda jest twarda?, wysoki stopień twardości wody potrafi być dokuczliwym problemem w gospodarstwach domowych. W celu zaradzenia wszystkim kłopotom związanym z użytkowaniem twardej wody, wiele osób decyduje się na założenie centralnego zmiękczacza wody.

Przy okazji tego zagadnienia pojawia się wiele pytań dotyczących oddziaływania miękkiej wody na materiał, z którego zostały wykonane instalacje. Szczególne znaczenie ma to w przypadku miedzi. Jeśli zastanawiacie się czy ostrzeżenia dotyczące rozwagi w zmiękczaniu wody do instalacji miedzianych są słuszne, czas najwyższy rozwiać wątpliwości.

Woda, która będzie przepływała przez instalacje miedziane nie powinna być całkowicie zmiękczana. W żadnym wypadku urządzenie zmiękczające wodę nie powinno redukować stopnia twardości do zera.

Wpływ miękkiej wody na instalacje z miedzi

Woda przeznaczona do instalacji miedzianych nie powinna być zmiękczana całkowicie, ponieważ taka jest w pełni pozbawiona twardości węglanowej. Ta jest odpowiedzialna za regulację kwasowości i zasadowości wody. Jej brak oznacza kwaśny odczyn, a co za tym idzie, właściwości korozyjne.

Woda o takich właściwościach powoduje, że rury korodują, a miedź trafia do instalacji i wraz z wodą pitną do organizmu. Choć miedź jest ważna w prawidłowym funkcjonowaniu, to jednak w nadmiarze wykazuje właściwości toksyczne.

Oprócz tego miękka woda, przepływając przez skorodowane rury, może zmienić swój smak i zapach na niekorzystne z punktu widzenia konsumenta.

Zalecana twardość wody przy instalacjach z miedzi

Obecność miedzianych instalacji w gospodarstwie domowym wcale nie musi oznaczać braku możliwości walki z twardą wodą. Należy jednak brać pod uwagę, że stopień twardości wody po poddaniu procesowi zmiękczania nie powinien być niższy niż 50-60 mg CaCO3/l.

Utrzymanie tej wartości nie powinno prowadzić do procesu korozji w instalacji, a woda o takim stopniu twardości nadal jest zaliczana według skali, jako woda bardzo miękka, a więc w pełni komfortowa w użytkowaniu.

Nawet jeśli przy takim stopniu twardości wody pojawi się osad, to będzie on znikomy i bardzo łatwy do usunięcia.

Jak regulować stopień twardości wody?

Warto wiedzieć, że nie każde urządzenie służące zmiękczaniu wody sprawdzi się dobrze przy instalacjach z miedzi. Kiepskim pomysłem jest na przykład stosowanie stacji wielofunkcyjnych, o których więcej w artykule: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Stacja wielofunkcyjna to często wybierane rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia nie tylko z wysokim stopniem twardości wody, ale również przekroczeniami żelaza, manganu, związków organicznych i jonu amonowego. Podczas filtracji przez urządzenia tego typu woda podlega całkowitemu zmiękczaniu i nie można regulować tej wartości.

Takiego problemu nie ma w przypadku zmiękczaczy wody, ponieważ te urządzenia pozwalają na bezproblemową regulację stopnia twardości wody za pomocą mieszacza. Posiadanie tego komponentu nie jest wymagane, jednak trzeba przyznać, że w przypadku instalacji z miedzi nie ma lepszego sposobu na pogodzenie wymagań instalacji z potrzebą korzystania z miękkiej wody.

Zawór miesza wodę surową ze zmiękczoną w odpowiednich proporcjach. Stopień twardości wody na wyjściu można precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb.

Innym sposobem na regulację stopnia twardości wody w centralnych zmiękczaczach wody jest zastosowanie by-passu. Dopasowanie parametrów jest jednak w tym przypadku znacznie trudniejsze, a efekty mniej zadowalające niż przy wykorzystaniu mieszacza wody.

Zmiękczacz wody to liczne korzyści!

O tym, dlaczego warto mieć w domu zmiękczacz wody można przeczytać w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu? Z kolei o tym, w jaki sposób działają zmiękczacze wody dowiecie się z tekstu: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Miękka woda to przede wszystkim brak problemów z kamiennym osadem. Dzięki temu domowe sprzęty AGD, takie jak pralka i zmywarka nie są narażone na awarie. Ponadto zużycie środków czystości i detergentów może być mniejsze nawet o 60% w porównaniu z ich użytkowaniem przy wodzie o wysokim stopniu twardości. Miękka woda to także liczne korzyści dla skóry i włosów. Ponadto sprzątanie nie jest tak uciążliwe, a prane tkaniny zawsze miękkie i pachnące.

O tym, jakie oszczędności jest w stanie przynieść instalacja zmiękczacza wody w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Miękka woda to także o wiele lepszy wygląd napojów gorących oraz dań przygotowanych na jej bazie. O tym, czy można pić wodę po zmiękczaniu przekonacie się czytając: Czy miękka woda nadaje się do picia?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

W naszym sklepie internetowym można znaleźć zarówno zmiękczacze kompaktowe, jak też dwuczęściowe. Wielkość i rodzaj należy dobrać na podstawie zużycia wody, stopnia twardości wody, ilości domowników i miejsc poboru wody oraz własnych preferencji.

Dużą popularnością cieszą się zmiękczacze wody marki Ecoperla, o której można przeczytać więcej w artykule: Ecoperla - marka premium systemów uzdatniania wody

Recenzje dostępnych w sklepie zmiękczaczy wody można przeczytać tutaj: Zmiękczacze wody Ecoperla Vita - zaskakująco komfortowe i trwałe

Ciekawą propozycją może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, o którym więcej w artykule: Ecoperla Hero - podwójna filtracja w jednej obudowie

Komentarze

Czyli w zasadzie trzeba będzie sprawdzić wodę przed decyzją z czego mają być rury. Jak się okaże, że woda ze studni jest nie tylko twarda i zmiękczanie nie wystarczy to może lepiej nie brać miedzi. Trudny orzech do zgryzienia ta woda.
wedlug mnie zawsze sie powinno ustawiac twardosc na to pare stopni, bo troche zdrowiej jest a osady nie powstaja i tak
nie chcialbym miec zmiekczonej wody do 0 w domu, bo to tez nie wiadomo jak sie zachowaja niektore urzadzenia
W takich sytuacjach dobrze, że w zmiękczaczach jest możliwość regulacji twardości. My mamy instalację z miedzi i nikt wcześniej nas nie poinformował o tym, że miekka woda może szkodzić. W dobrej chwili się dowiedzieliśmy :) Zamówiliśmy zmiekczacz Ecoperla Toro 35 z mieszaczem regulujacym twardosc :)
Poinformowano nas o tym jak mieliśmy zamawiać stację wielofunkcyjną. Musiałem się upewniać, czy na pewno nie mamy miedzianej instalacji w kupionym domu, bo zgłupiałem. Ale wszystko okej, stacja multi śmiga od pół roku, woda czysta i miękka. Może być zmiękczona do 0 na spokojnie. Do picia mamy dodatkowy filtr kuchenny z mineralizatorem. Pakiet premium, polecam :)
Jak dobrze, że wpadłem na ten artykuł! Nie miałem pojęcia, a mamy w domu właśnie instalację miedzianą. Zmiękczacz wody już w drodze, także ostatni moment na taka informację. Dobrze wiedzieć już teraz, że nie można zmiękczać wody do zera.
No patrzcie, nie miałem pojęcia o tym, a instalację z miedzi mam... Co prawda jeszcze dom w budowie, ale może warto od razu zaopatrzyć się w zmiękczacz
Czyli jednak warto słuchać rad ekspertów i liczyć na profesjonalny dobór urządzeń, bo nigdy nie wiadomo, co może nie pasować :) Ja mam instalację z miedzi, zmiękczacza jeszcze nie mam, ale mam w planach. Przynajmniej teraz już będę wiedział, na co zwracać uwagę przy urządzeniu. Dzięki za wyczerpujący wpis!