zmiękczacze wody - najczęściej zadawane pytania

Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników

Magda Lewicka
16/08/2021
9

Zmiękczacze wody to jedne z najpopularniejszych urządzeń filtracyjnych wybieranych do gospodarstw domowych. Choć ich popularność stale rośnie i powoli stają się standardowym wyposażeniem, to wciąż pod pewnymi względami budzą wątpliwości. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania Czytelników dotyczące zmiękczaczy wody.

Wysoki stopień twardości wody jest zjawiskiem, które występuje na terenie całej Polski, o czym pisaliśmy już w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Jej obecność wiąże się z wieloma problemami technicznymi dotyczącymi instalacji, przez które przepływa oraz znacznie mniejszym komfortem użytkowania wody, o czym w tekście: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Za jeden z najskuteczniejszych sposobów na redukcję wysokiego stopnia twardości wody uznaje się centralne zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej.

Obecnie są to już na tyle popularne urządzenia filtracyjne, że bez trudu można je znaleźć nawet w supermarketach budowlanych. Do wyboru są kompaktowe zmiękczacze wody oraz modele dwuczęściowe. O zaletach i wadach zmiękczaczy wody można przeczytać w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody: Czy warto go mieć w domu?

Wiele osób pisze do nas z pytaniami dotyczącymi zmiękczaczy wody. Nie chodzi jedynie o dobór właściwego urządzenia filtracyjnego, ale również kwestie związane z praktycznym użytkowaniem zmiękczaczy wody.

Wybraliśmy najczęściej pojawiające się pytania Czytelników bloga. Oto kilka istotnych informacji dotyczących zmiękczaczy wody.

Czy filtr narurowy jest w stanie zastąpić zmiękczacz wody?

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z uzdatnianiem wody, pyta czy nie lepiej byłoby zainstalować filtr narurowy z wkładem zmiękczającym zamiast profesjonalnego, dużego zmiękczacza wody. To rozwiązanie na pierwszy rzut oka może wydawać się dużo tańsze, a przy tym zajmujące znacznie mniej miejsca.

Jeśli istnieje możliwość instalacji zmiękczacza wody, zdecydowanie warto wybrać tą opcję. Przede wszystkim ze względu na dokładność oczyszczania wody. Centralne urządzenia zmiękczające mają znacznie większą powierzchnię filtracyjną niż wkłady zmiękczające w filtrach narurowych. To oznacza możliwość precyzyjnego przefiltrowania znacznie większej ilości wody.

We wkładach znajduje się znacznie mniej żywicy jonowymiennej niż w zmiękczaczu wody. To wiąże się z szybką utratą właściwości jonowymiennych, co w konsekwencji skutkuje gorszymi efektami uzdatniania wody i potrzebą częstej wymiany wkładów.

Filtr narurowy nie zapewni tak dobrej ochrony całej instalacji przed kamiennym osadem, jak duży, centralny zmiękczacz wody. Czasem jednak nie ma wyboru i filtr z wkładem zmiękczającym jest jedynym sposobem na redukcję wysokiego stopnia twardości wody.

Warto jednak pamiętać, że półśrodki nigdy nie dają wystarczających efektów. Przy walce z wysokim stopniem twardości wody bardziej opłacalne jest poczynienie inwestycji na początku – koszty eksploatacji zmiękczacza wody w ciągu miesiąca są znikome.

Czy woda po zmiękczaniu nadaje się do picia?

Wiele osób ma obawy o jakość wody po zmiękczaniu, a konkretniej o jej możliwość zastosowania do celów spożywczych. Niektórym wydaje się, że oczyszczona woda może mieć słony smak, inni uznają, że nie zawiera w sobie żadnych minerałów i jest jałowa. Jaka jednak jest prawda?

O tym pisaliśmy już w artykule: Czy miękka woda nadaje się do picia?, z którego treścią warto się zapoznać w celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania.

Warto zaznaczyć, że wskutek procesu zmiękczania wody maleje stężenie jonów wapnia i magnezu, a podnosi się ilość jonów sodu. Pozostałe właściwości wody nie ulegają zmianie. Przy prawidłowej pracy zmiękczacza wody, ta nie powinna zmieniać swojego smaku na słony. Jeśli tak się wydarzy, należy skontaktować się z działem serwisowym.

Czy przed lub za zmiękczaczem wody trzeba zainstalować jakieś filtry?

Wielu Czytelników zastanawia się czy zmiękczacz wody może działać samodzielnie, czy jednak wymaga zamontowania jakichś dodatkowych etapów filtracji wody za lub przed nim. W ofertach sprzedażowych bardzo często producenci zamieszczają informację o filtrach narurowych z wkładem mechanicznym. Czy jednak posiadanie takiego dodatku to konieczność?

Zdecydowanie tak. Przed zmiękczaczem wody zawsze powinien znaleźć się filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Należy zagospodarować miejsce na ten dodatek, zwłaszcza, że nie zajmuje wiele przestrzeni.

Filtr mechaniczny służy wstępnemu uzdatnianiu wody przed tym, jak ta trafi do zmiękczacza wody. Na tym etapie z wody usuwane są wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą znajdować się w wodzie niezależnie od źródła jej pochodzenia. Mowa tu o piasku, mule, ile, cząsteczkach rdzy, osadzie z instalacji, który przedostaje się wraz z wodą podczas jej przepływu.

Dzięki wstępnej filtracji wody głowica sterująca w zmiękczaczu wody oraz inne komponenty są chronione przed przedostawaniem się drobnych cząstek stałych. Te mogą z łatwością zatykać komponenty, powodować niedrożność wężyków, a przez to i poważne awarie, które w konsekwencji doprowadzą do braku możliwości uzdatniania wody.

Szczegółowe informacje o filtrach mechanicznych można znaleźć w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Wielu producentów dodaje filtry narurowe w zestawach z zakupionym zmiękczaczem wody. Dobrym przykładem mogą być produkty marki Ecoperla. Do zmiękczaczy wody Ecoperla dodawane są filtry mechaniczne z powłoką bakteriostatyczną z serii Atlas Filtri Sanic. Więcej informacji w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody

Czy zmiękczacz wody jest potrzebny przy wodzie wodociągowej?

Centralne zmiękczacze wody są wykorzystywane do oczyszczania zarówno w przypadku wody pochodzącej z własnych ujęć, jak i wody wodociągowej. Wielu Czytelników dziwi ten fakt, ponieważ obecnie zakłady wodociągowe praktycznie w każdym mieście prowadzą kampanie wskazujące na to, że woda dostarczana przez nie jest najwyższej jakości i można ją bezpiecznie spożywać.

Warto jednak przyjrzeć się bliżej samym normom dotyczącym stopnia twardości wody. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia wskazuje, że dopuszczalne wartości muszą wynosić między 60 a 500 mg CaCO3/l. Rozpiętość jest więc dość duża, a wszystko ze względu na to, że wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.

Warto jednak wziąć pod uwagę inne aspekty, na przykład te związane z domowym budżetem, ogrzewaniem domu, stanem technicznym instalacji i AGD, domowymi obowiązkami oraz kondycją skóry i włosów. Im wyższy stopień twardości wody, tym więcej wytrąca się z niej osadu.

Właśnie z tego powodu warto zadbać, by w gospodarstwie domowym był dostęp do wody miękkiej. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Każde miejsce poboru wody może charakteryzować się innym stopniem twardości, co można dostrzec na mapkach twardości wody dostępnych w Internecie. Zakłady wodociągowe mogą więc dostarczać wodę miękką lub bardzo twardą. Ze względu na liczne korzyści płynące z wyboru miękkiej wody, użytkownicy wody wodociągowej decydują się na instalację zmiękczacza wody, mimo braku jakichkolwiek odstępstw od norm.

Czy można korzystać z wody podczas regeneracji zmiękczacza wody?

Jak wiadomo, nieodłącznym elementem pracy zmiękczacza wody jest jego regeneracja. O tym, jak dokładnie przebiega można przeczytać w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

U wielu przyszłych użytkowników zmiękczaczy wody pojawiają się obawy, że podczas przeprowadzania procesu regeneracji przez urządzenie nie będzie można korzystać z wody w domu.

Prawda jest taka, że podczas regeneracji z kranu popłynie woda, jednak surowa, o wysokim stopniu twardości. Wynika to z faktu, że podczas uruchomienia tego procesu woda nie trafia do zmiękczacza wody, a płynie obejściem.

Czas trwania regeneracji zależy od ustawień głowicy sterującej oraz zużycia wody w gospodarstwie domowym. Proces uruchamia się automatycznie i w zależności od modelu może trwać od kilkudziesięciu minut do około dwóch godzin.

Większość zmiękczaczy wody jest projektowana tak, aby regeneracja przypadała na godzinę, w której jest najmniejsze prawdopodobieństwo użytkowania wody w gospodarstwie domowym, czyli około 2-3 w nocy.

Czy popłuczyny po regeneracji można odprowadzać do ogrodu?

Wielu właścicieli domów nie bierze pod uwagę obecności zmiękczacza wody już na początku, podczas projektu. Z tego względu, kiedy już decydują się na jego zakup, problem może stanowić brak odpowiedniego przygotowania pomieszczenia gospodarczego.

Najczęściej występujący kłopot to ten z odprowadzaniem popłuczyn do kanalizacji. W związku z tym pojawia się pytanie o możliwość ich wyrzutu do ogrodu.

To jednak nie jest najlepszy pomysł zwłaszcza, jeśli chcemy zachować rośliny w dobrym stanie. Popłuczyny są bogate w sól. Rośliny nie pobierają takiej wody, a to może prowadzić do ich szybkiego usychania.

Zmiękczacze wody - najlepszy sposób na miękką wodę

Zadawanie pytań związanych z urządzeniami filtracyjnymi jest bardzo ważne i potrzebne. Dzięki nim można nie tylko lepiej zrozumieć ich działanie, ale również wykorzystywać je w sposób optymalny. Zmiękczacz wody to doskonały sposób na miękką, przyjazną dla instalacji i portfela wodę.

Przeczytaj recenzje zmiękczaczy wody dostępnych w naszym sklepie internetowym: Ecoperla Hero - podwójna filtracja w jednej obudowie, Zmiękczacze wody Ecoperla Vita - zaskakująco kompaktowe i trwałe

Komentarze

Zanim kupiliśmy z mężem zmiękczacz, słyszałam duzo opinii, ze nie warto bo woda jest potem demineralizowana... Teraz już wiem, że informacji należy szukać u specjalistów :)
Bartek - z tego co wiem, to wymóg filtra mechanicznego jest tylko przy zmiekczaczach wody i stacjach wielofunkcyjnych, ale moge sie mylic. Lecz moj znajomy ma np system do wody ze studni na zelazo i taki filtr ma za urzadzeniem. Pewnie to zalezy od typu urzadzenia :)
Niestety rynek jest na tyle obszerny, ze latwo trafic na bubla
Warto sprawdzać jakosc części w zmiękczaczach, a w wielu sklepach nawet tego nie podają
Krótkie, ważne informacje, dzięki!
Nie warto na ślepo kupować takich urządzeń
Trzeba trochę się zapoznać z tematem zanim się coś wybierze. Dużo informacji zebrałem, chociaż nadal ekspertem nie jestem. Uważam, że takie info zebrane w jednym wpisie jest bardzo pomocne
Dużo ważnych informacji w tym wpisie, dzięki! :) Dla takiego laika jak ja bardzo przydatne info. Szczególnie, że szukam dobrego urządzenia do domu.
Czytałem wiele opinii na temat sodu w wodzie po jej zmiękczeniu. Wielu "ekspertów" wypowiada się na forach, ze to niezdrowe i w ogóle nie powinniśmy takiej wody pić. A tak naprawdę te ilości są znikome.. Chyba, że ktoś nie powinien wcale spożywać sodu i ma specjalną dietę, ale to chyba rzadkie przypadki.
No warto kupić taki zmiękczacz, widzę bardzo dużo korzyści, a używam dopiero od pół roku. Jak siostra się dziwiła, że kupuję, a teraz czeka sama na swój. Dla świeżo wykończonych mieszkań w szczególności bardzo się opłaca.
Dobre firmy można poznać po tym, że zanim się zapytasz o te rzeczy, to sami zdążą Ci to wszystko powiedzieć. A nie tylko "sprzedać i do widzenia". Ciekaw tylko jestem czy takie inne rzeczy, typu filtr wstępny montuje się przy każdej stacji filtrującej tak samo?