Zbadaj twardość wody w domowej instalacji

Zbadaj twardość wody w domowej instalacji

Magdalena Drzazga
09/05/2017
7

Na Twojej domowej armaturze pojawia się nieestetyczny, biały nalot, ciężkie do domycia smugi na szybach i lustrach znacznie wydłużają czas domowych porządków, świeże pranie jest szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a podłączone do instalacji wodnej urządzenia nie pracują wystarczająco wydajnie, lub często ulegają awarii? Przyczyną wszystkich tych niedogodności najczęściej okazuje się kamień kotłowy, spowodowany obecnością twardej wody w domowej instalacji. Jak sprawdzić, czy problem dotyczy Ciebie? Gdzie szukać rozwiązania?

Analiza wody najdokładniejszym badaniem stopnia jej twardości

Aby rzetelnie ocenić skład chemiczny wody w domowej instalacji, najlepiej zdecydować się na profesjonalną analizę, której wykonanie zlecić można w sanepidzie lub laboratorium zewnętrznej firmy. Tego rodzaju badanie gwarantuje najdokładniejszy pomiar rozpuszczonych w wodzie soli, pozwalając na precyzyjne zdefiniowanie problemu, a co za tym idzie, także wybór urządzenia idealnie dopasowanego do potrzeb instalacji i jej użytkowników. Proces analizy wody przeznaczony jest zarówno dla wód z ujęć wodociągowych, jak i studziennych.

Tester twardości wody – który wybrać?

Jeżeli nie masz możliwości oddania próbki wody do profesjonalnej analizy, powinieneś przeprowadzić badanie jej składu samodzielnie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje testerów, służące ocenie stopnia twardości wody w domowej instalacji:

Tester paskowy – najprostsza, ale jednocześnie najmniej dokładna metoda badania stężenia soli (głównie manganu i wapnia) rozpuszczonych w wodzie. Pozwala na szybką ocenę kondycji wody we wstępnym zakresie. Badanie polega na zanurzeniu paska w pobranej wcześnie próbce wody i odczycie wskazanego wyniku. Pasek zabarwiony na kolor zielony wskazuje na obecność wody miękkiej, czerwony natomiast – wody twardej. Testery paskowe to najtańsza metoda analizy stopnia twardości wody.

Tester kropelkowygwarantuje pomiar dokładniejszy niż testery paskowe, wraz ze wskazaniem na konkretny stopień twardości wody. Stanowi najlepszą alternatywę dla dużo droższej analizy wody w sanepidzie lub laboratorium. Badanie twardości wody testerem kropelkowym przeprowadza się z zastosowaniem metody miareczkowania: do pojemniczka z pobraną wcześniej próbką wody dozuje się kolejne krople odczynnika, aż do zmiany barwy próbki. W zależności od producenta, zabarwienie odczynnika może być różne i każdorazowo zaleca się porównanie uzyskanego wyniku z załączoną do zestawu instrukcją. Ilość kropli potrzebnych do zmiany koloru wody (z czerwonego na zielony, różowego na niebieski itp.) oznacza stopień jej twardości, odczytywany według załączonej do testera skali. Kropelkowe testery twardości wody występują w dwóch skalach: francuskiej i niemieckiej, przy czym pierwsza jest dokładniejsza i częściej polecana przez użytkowników.

Dobór urządzenia zmiękczającego wodę

Wcześniejsza analiza stopnia twardości wody pozwala na podjęcie decyzji o zakupie i późniejszy optymalny dobór parametrów zmiękczacza, i powinna być bezwzględnie wykonana przed jego zakupem lub wymianą. Testery twardości wody są wykorzystywane także przez akwarystów. Profesjonalne badanie wody w laboratorium umożliwia nie tylko dobór zmiękczacza idealnego dla potrzeb gospodarstwa domowego, a wskazuje także na ewentualną konieczność zastosowania bardziej precyzyjnych urządzeń, ukierunkowanych na oczyszczanie wody z zanieczyszczenia stanowiącego największy problem danego ujęcia.

Komentarze

Kupiłem ten tester, jest naprawdę okej, według mnie miarodajny
Zanim wysłałem wodę do analizy, badałem ja kropelkowym testerem twardości wody. Dobra rzecz, w sumie wyniki się zgadzały (prawie - nie jest tak dokładny jak analiza w laboratorium).
Swoją wodę ze studni miałem niezbyt dobrej jakości, ale żyło się. Kupiłem raz tester twardości i wynik był tak kosmicznie duży, że stwierdziłem, że ten tester jest przekłamany. Zareklamowałem, dostałem drugi. Wynik taki sam, więc zdecydowałem się wysłac wodę do analizy. Okazało się, że oprócz ogromnej twardości, w mojej wodzie było jeszcze sporo rozpuszczonego żelaza... Także warto znać parametry swojej wody, a testerom kropelkowym zwracam honor.
Zamówiłam tester twardości w kropelkach i wyszło mi wyjątkowo dużo tych kropelek... Dlatego wysłałem dodatkowo wodę do analizy i rzeczywiście mam wyjątkowo twardą wodę, nawet jak na centrum miasta. Trzeba pomyśleć o jakimś zmiękczaczu.
Zamówiłem Titranta (kropelkowy i skala francuska). Wyszło 26 kropli, co dało 260 mg CaCO3, więc bardzo twarda woda.
Dobrze wiedzieć, że do wyboru są różne testy twardości wody. Właśnie zastanawiałem się czy wybrać paskowy, czy jednak postawić na kropelkowy. Jestem ciekawy jak mi wyjdzie to całe badanie i jaki jest stopień twardości. Przy okazji myślę, że taka zabawa w „chemika” sprawi mi dużo radości!
Właśnie czekam na swój tester twardości wody, żeby się upewnić, że mam rację. Już od dawna podejrzewałem wysoki stopień twardości wody, ale potrzebuję to potwierdzić i przekonać się jak duży jest problem. Pewnie trzeba będzie zakupić zmiękczacz wody…