odwrócona osmoza a ultrafiltracja - wybór filtra kuchennego

Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Magda Lewicka
16/07/2019
10

Filtry kuchenne to doskonały sposób na poprawę walorów wody, którą wykorzystujemy do celów spożywczych. Ich popularność cały czas rośnie, toteż stale pojawiają się nowe, ciekawe rozwiązania. Tylko które z nich sprawdzi się najlepiej? Postawić na ultrafiltrację czy może jednak niezawodną odwróconą osmozę?

Filtry kuchenne - sposób na smaczną wodę

Woda płynąca z kranu nie zawsze spełnia nasze oczekiwania i wydaje się być w pełni zdatna do picia. Co nas konkretnie odstrasza? Czasami chodzi o zapach, czasami o smak niedopasowany do potrzeb, a czasem o to, co pozostawia po sobie woda po gotowaniu. Niektórych może zniechęcać biały lub rdzawy osad na dnie czajnika. Ponadto cały czas krążą mity dotyczące jakości wody z kranu.

Oczywiście, wiele osób nadal zastępuje kranówkę wodą butelkowaną, jednak w trakcie rozrostu w siłę trendu ekologicznego nie jest to już tak oczywiste rozwiązanie. Obecnie dąży się do niwelacji plastikowych odpadów, a przez to szuka się innych sposobów na czystą i smaczną wodę w domowej kuchni.

Właśnie z tych wszystkich względów na znaczeniu coraz bardziej zyskują filtry kuchenne. Wcześniej mogliśmy usłyszeć jedynie o systemach odwróconej osmozy, jednak obecnie możliwości są znacznie większe. Pojawiły się systemy nanofiltracji oraz ultrafiltracji. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych odmian. Ponadto dochodzą różnice w etapach filtracji wody oraz budowie urządzeń. Różnice pojawiają się także w zakresie dokładności oczyszczania wody.

O rodzajach filtrów kuchennych możecie przeczytać dokładnie tutaj: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się konkretnie dwóm rodzajom filtrów kuchennych: odwróconej osmozie oraz ultrafiltracji. Pojawienie się w naszej ofercie ultrafiltracji Ecoperla Slimline POU wywołało spore zainteresowanie, ale też dylematy dotyczące wyboru najlepszej opcji. Dziś spieszymy z wyjaśnieniem, czym dokładnie różni się ultrafiltracja od odwróconej osmozy i kiedy warto zastosować konkretne rozwiązanie w kuchni.

Czym jest ultrafiltracja?

Systemy ultrafiltracji to niewielkie filtry kuchenne, składające się zazwyczaj z membrany ultrafiltracyjnej, wkładu mechanicznego oraz wkładu węglowego. Swoje zastosowanie znajdują głównie przy wodzie wodociągowej i służą do poprawy jej właściwości organoleptycznych.

Ogólnie przyjmuje się, że tą metodę oczyszczania wody stosuje się przy wodzie zanieczyszczonej w niewielkim stopniu. Można jej spokojnie użyć, kiedy nie ma ryzyka wystąpienia mikroorganizmów mniejszych niż 0,1 mikrona.

Jeśli chodzi o budowę ultrafiltracji, to uwagę zwracają dwie szczególne cechy – brak zbiornika na magazynowanie wody oraz brak potrzeby montażu przewodu odprowadzającego odrzut do kanalizacji. Wszystko dlatego, że membrana ultrafiltracyjna działa przepływowo. Cała woda jest uzdatniana na bieżąco i trafia do użytkownika.

Do działania nie jest potrzebny prąd – filtr pracuje dzięki ciśnieniu w instalacji. Membrana ultrafiltracyjna zatrzymuje substancje niejonowe, koloidalne oraz makromolekuły. Na porach membrany zatrzymywane są między innymi: wirusy, białka, zawiesiny, oleje czy bakterie E-coli.

Podczas przepływu przez system ultrafiltracji woda zachowuje wszystkie występujące w niej naturalnie minerały. Ich ilość nie ulega zmianie.

Ultrafiltracja nie jest dobrym pomysłem na oczyszczanie wody w kuchni, jeśli ta charakteryzuje się wysokim stopniem twardości. Przez to może dochodzić do bardzo szybkiego zapchania membrany i utraty jej właściwości. Koszty eksploatacji mogą okazać się w takim przypadku stanowczo za wysokie.

Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza jest z kolei jednym z najdoskonalszych i najbardziej precyzyjnych sposobów na uzdatnianie wody. Te filtry kuchenne są uznawane za najdokładniejsze, a w dodatku występują w wielu opcjach do wyboru, często z dodatkowymi wkładami wzbogacającymi oczyszczoną wodę w dobroczynne składniki i nadające jej specjalnych właściwości.

Sercem każdego systemu odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna, składająca się z układu cienkich błon osmotycznych. Dokładność tego komponentu to nawet 0,0005 mikrona. Oprócz tego, co jest usuwane na drodze ultrafiltracji, odwrócona osmoza usuwa z wody także małe związki chemiczne i jony. Z takiego rodzaju uzdatniania wody można więc korzystać nawet przy bardzo zabrudzonej wodzie, na przykład tej pochodzącej z własnego ujęcia.

Przez membranę osmotyczną jest w stanie przedostać się jedynie naprawdę czysta woda i taka jest podawana do użytkownika. Wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji. Niektórzy użytkownicy wykorzystują wodę z odrzutu do podlewania kwiatów i w ten sposób minimalizują straty.

W klasycznych systemach odwróconej osmozy można znaleźć zbiornik na magazynowanie wody. Należy liczyć się z tym, że zajmie trochę miejsca. Nowoczesne odwrócone osmozy, jak Ecoperla Revo, są pozbawione tego dodatkowego elementu.

Więcej o działaniu systemów odwróconej osmozy i ich właściwościach dowiesz się z artykułów: Odwrócona osmoza - fakty i mity oraz Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

Nanofiltracja – proces pośredni

Przy okazji omawiania popularnych procesów membranowych należy jeszcze wspomnieć o nanofiltracji. Są to urządzenia o dokładności oczyszczania pomiędzy ultrafiltracją, a odwróconą osmozą. Nanofiltracja często nazywana jest niskociśnieniową odwróconą osmozą.

To również rodzaj systemów, którym do działania wystarcza ciśnienie z instalacji. Oprócz membrany nanofiltracyjnej składają się z układu filtrów mechanicznych oraz węglowych. Powodują odrzut do kanalizacji.

Podczas uzdatniania redukowany jest stopień twardości wody, dlatego te filtry kuchenne bardzo często są polecane właścicielom jonizatorów wody. Są w stanie uchronić je przed przedwczesnym zużyciem, jednak z drugiej strony pozostawiają w wodzie minerały niezbędne do wytworzenia wody żywej i martwej. Dobrym przykładem systemu nanofiltracji jest Ecoperla Nano.

Jakie są różnice między odwróconą osmozą a ultrafiltracją?

Odwrócona osmoza i ultrafiltracja to dwie zupełnie inne metody oczyszczania wody przeznaczonej do celów spożywczych. To pierwsza rzecz, o której należy pamiętać przy wyborze właściwego sobie systemu uzdatniania wody.

Oba filtry kuchenne różni od siebie przede wszystkim budowa. Ultrafiltracja jest dość często rekomendowana do mieszkań w bloku, gdzie jest naprawdę niewiele miejsca w kuchni na montaż urządzenia filtracyjnego. Z drugiej strony systemy odwróconej osmozy cały czas stają się coraz bardziej kompaktowe bez utraty na wysokiej wydajności.

Odwrócona osmoza może być rozbudowana nawet do ośmiu etapów oczyszczania wody. Działa na nieco innej zasadzie niż ultrafiltracja.

Odwrócona osmoza i ultrafiltracja są przeznaczone do różnych rodzajów wody, odróżnia je również dokładność oczyszczania wody.

Ultrafiltracja sprawdza się najlepiej przy wodzie wodociągowej oraz ogólnie lekko zanieczyszczonej do poprawy jej właściwości organoleptycznych, jak smak, zapach i barwa. Często poleca się ją, jeśli w domu działają już jakieś centralne filtry wody, jak choćby zmiękczacz wody, jednak rodzina pragnie doszlifować właściwości wody spożywczej.

Odwrócona osmoza sprawdza się do każdego rodzaju wody. Z nią zawsze można mieć pewność bardzo dokładnej i wydajnej filtracji. Często jest polecana jako sposób na usuwanie azotanów, manganu oraz całej masy innych zanieczyszczeń.

Możliwość rozbudowania filtrów RO o mineralizator lub wkład rewitalizujący zapewnia wodzie dodatkowe właściwości. Użytkownik ma pełną kontrolę, co do jakości wody oraz substancji, jakie się w niej znajdują.

Na jaki filtr kuchenny się zdecydować?

Wybór jest w dużej mierze uzależniony od preferencji przyszłego użytkownika oraz tego, na jakich efektach dokładnie mu zależy.

Jeśli woda ma ogólnie dobre właściwości i potrzebuje tylko lekkiej poprawy smaku, to dość dobrym rozwiązaniem będzie system ultrafiltracji Ecoperla Profine POU. Składa się jedynie z dwóch lub trzech etapów filtracji wody i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Wkłady są w stanie przefiltrować nawet do 10 000 litrów wody. Z wody usuwany jest chlor oraz jego pochodne. Ten prosty system uzdatniania wody jest bardzo łatwy w montażu i serwisie.

Ecoperla Profine POU może być całkiem dobrym wyborem do wynajmowanych mieszkań. Oprócz miejsca na wylewkę nie trzeba właściwie robić żadnych dodatkowych wwierceń. Brak zbiornika na magazynowanie wody to duża oszczędność miejsca.

Jeśli komuś zależy na tym, aby woda, którą spożywa miała ponadprzeciętne właściwości, może zastanowić się nad wyborem odwróconej osmozy Ecoperla Rosa.

W tym przypadku istnieje możliwość pobierania wody w dwóch wariantach – jako oczyszczoną, gotową do przygotowania na jej bazie dań i napojów oraz przemywania delikatnych powierzchni lub wodę do picia o właściwościach prozdrowotnych, bogatą w magnez i wolny wodór.

Nieodłącznym elementem odwróconej osmozy Ecoperla Rosa jest wkład Ecoperla Elixir, którego złoże stanowi magnez w najczystszej postaci. Taka woda idealnie sprawdza się w przypadku sportowców, osób dbających o zdrowie i dobre samopoczucie. W dodatku zawsze jest świeża i dostępna na bieżąco.

Ostatnią bardzo ciekawą propozycją jest odwrócona osmoza Ecoperla Revo – naprawdę nowoczesny filtr kuchenny, który zajmuje minimum miejsca. Wszystkie wkłady znajdują się wewnątrz niewielkiej obudowy, która bez problemu zmieści się nawet w kuchennej szufladzie.

Zachwycające jest nie tylko rozwiązanie w postaci dwóch membran osmotycznych filtrujących wodę równolegle oraz wkładu z membraną ultrafiltracyjną, ale także mieszacz. Ten element pozwala na regulację ilości minerałów obecnych w wodzie. To użytkownik decyduje, jakiej dokładnie wody aktualnie potrzebuje.

W przypadku filtrów kuchennych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Który sprawdzi się najlepiej?”, bo każdy odpowiada na zupełnie inne potrzeby. Warto zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi i wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Dwa zupełnie różne procesy filtracji wody

Choć zarówno odwrócona osmoza, jak i ultrafiltracja należą do procesów membranowych i do działania wystarczy im jedynie ciśnienie z instalacji, to jednak ciężko jest je ze sobą porównywać. To zupełnie różne filtry kuchenne, odpowiadające na potrzeby zupełnie różnych grup użytkowników, korzystających z różnej jakości wody.

Komentarze

Mietku, dlatego systemy odwróconej osmozy są dedykowane do wody pitnej - miesięcznie raczej więcej niż 90 litrów na osobę się nie wyleje :) Z tego co widziałam są już systemy, które generują tylko 1:1 odrzut do kanalizy :) pzdr srdecznie
Osmoza odwrócona do kanału wpuszcza 3 razy więcej wody . Jeśli w miesiącu zużywałeś 1000 l, to z osmozą będzie to 3000 l. Ale o tym ludziom nie mówią, a to są koszta.
Niestety miesca na osmozę nie mamy, ale moze wlasnie na taką ultrafiltrację by sie znalazlo
nie ukrywam, ze zalezy mi na filtrze innym niz dzbanek, bo zalezy mi na mineralach w wodzie
Ciekawe materialy wideo, przejrzyscie jest to przedstawione, a osmoza wydaje się naprawde okej ;-)
szukam filtra do swojej kuchni i mysle,ze wezme tą po uwage
Do nas niestety nie zmieściła się osmoza, ale wybraliśmy ultrafiltrację od Ecoperli. Bardzo trafiony zakup, woda jest pyszna i czyściutka
Szukając filtra odwróconej osmozy trochę poczytałam na temat uzdatniania, dzięki czemu dowiedziałam się czym jest zmiękczacz. Zainwestowaliśmy z mężem w zmiękczacz wody, ale zależało nam jeszcze na filtrze kuchennym. Przy kupnie zmiękczacza, obsługa sklepu doradziła nam kupno ultrafiltracji. Bardzo fajne rozwiązanie to było, polecam takie połączenie :)
Bardzo długo starałam się przekonać męża do kupna osmozy, lecz dopiero po zatruciach bakteriami w naszej okolicy ostatecznie się zgodził. Niby woda wodociągowa powinna być sprawdzana, a jednak zdarzyły się bakterie. Przy osmozie wiem, że będę bezpieczna. W razie obecności bakterii w wodzie w okolicy, doradzono nam użycie płynu Ecoperla Antibacter, żeby oczyścić membranę. Myślę, że osmoza to świetne wyjście.
Osmoza a ultrafiltracja to spora różnica. Ja zdecydowałam się jakiś czas temu na osmozę, ponieważ wiem, że to najdokładniejszy system filtracji wody, a zależy mi na bezpieczeństwie swoich dzieci i swoim :) A poza tym, bardzo podoba mi się rozwiązanie z wkładami mineralizującymi.
Osoby które posiadają odwróconą osmozę i z którymi rozmawiałam są zawsze zadowolone, nie słyszałam jeszcze opinii, że ktoś byłby niezadowolony i że to pieniądze wyrzucone w błoto, więc o czymś to musi świadczyć.
Przy mojej malutkiej kuchni wahałam się czy założyć odwróconą osmozę. Nie wiedziałam, że są systemy, które nie robią odrzutu do kanalizacji. Teraz sprawa dla mnie jest oczywista, co kupię.