filtracja a zmiękczanie wody - czym są te procesy uzdatniania wody

Filtracja wody a zmiękczanie wody - czy to jest to samo?

Magda Lewicka
30/08/2022
0

Uzdatnianie wody to tak naprawdę szereg procesów, dzięki którym można uzyskać jakość i parametry, na których zależy odbiorcom. Wśród tych procesów można wymienić filtrowanie oraz zmiękczanie wody. Czy to jest to samo? Czym się różni filtrowanie wody od zmiękczania wody? Kiedy warto zastosować te procesy uzdatniania wody u siebie?

O uzdatnianiu wody ogólnie

Przede wszystkim warto zacząć od tego, czym właściwie jest uzdatnianie wody. To proces, którego celem jest dostosowanie właściwości wody surowej do wymagań stawianych wodzie użytkowej oraz przeznaczonej na cele przemysłowe. Wśród procesów określanych mianem uzdatniania wody można wymienić między innymi: filtrację, zmiękczanie wody, odżelazianie wody, dezynfekcję, aerację, odwróconą osmozę. Proces uzdatniania wody zawsze jest dobierany do potrzeb i oczekiwań wobec jakości oraz finalnego zastosowania oczyszczonej wody. Dodatkowe informacje znajdziecie również w artykule: Skąd bierze się woda w kranie?

Dzięki uzdatnianiu, woda może być wolna od mikroorganizmów. Bakterie stanowią jedno z największych zagrożeń dla człowieka, o czym można dowiedzieć się więcej z artykułu: Bakterie w wodzie ze studni. Dzięki procesom uzdatniania wody można odzyskać właściwą jakość pod względem organoleptycznym. Woda może mieć neutralny smak, zapach oraz barwę. To również najlepszy sposób na wodę pozostawiającą po sobie wszelkiego rodzaju osady, na przykład powodowane przez wysokie stężenia żelaza i manganu lub duży stopień twardości wody. Uzdatnianie wody zapewnia więc bezpieczeństwo, większy komfort użytkowania wody, odpowiednią jakość do wykorzystania w celach spożywczych i użytkowych. Koniecznie zajrzyjcie tu po więcej informacji: Woda ze studni - czy można z niej od razu korzystać?, Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?

Filtrowanie i zmiękczanie wody - dwa popularne procesy

Jednymi z najczęściej poszukiwanych urządzeń, w przypadku chęci poprawy jakości wody, są te oparte o proces filtracji i zmiękczania wody. Osoby niewtajemniczone w temat uzdatniania wody mogą pomyśleć, że właściwie jest to to samo. Jednak nic bardziej mylnego! Są to dwie absolutnie różne od siebie metody, które opierają się o różne zasady działania, służą do redukcji zupełnie innych zanieczyszczeń.

Na czym dokładnie polega zmiękczanie wody?

Zmiękczanie wody jest procesem, dzięki któremu możliwa jest redukcja stopnia twardości wody. O twardej wodzie możecie dowiedzieć się wszystkiego z artykułu: Czy w Polsce woda jest twarda? Twardość jest cechą wody wynikającą z obecności w niej związków (głównie) wapnia i magnezu. Im wyższe stężenie jonów wapnia i magnezu, tym twardsza woda. Występowanie twardości wody wiąże się z wytrącaniem z niej osadu o rozpowszechnionej nazwie kamienia kotłowego. Proces zmiękczania wody opiera się o wymianę jonową, zachodzącą na specjalnie przystosowanych do tego jonitach. Najczęściej wykorzystywana jest w tym celu silnie kwaśna żywica jonowymienna pracująca w trybie sodowym.

Proces wymiany jonowej zachodzi między surową wodą a ziarenkami złoża. Jony tworzące twardość wody są wymieniane na neutralne jony sodu. W taki właśnie sposób woda jest zmiękczana, a efektem jest miękka woda. Żywica jonowymienna wymaga regularnej regeneracji, która jest przeprowadzana z udziałem roztworu solanki. Proces został bardzo szczegółowo opisany tutaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Dlaczego warto zmiękczać wodę w domu?

Obecnie zmiękczanie wody w domu staje się już standardem. Wynika to przede wszystkim z pewnej ochrony kotła grzewczego oraz domowych instalacji wodnych. To najlepszy sposób na przedłużenie ich żywotności oraz zapobieganie możliwym awariom. Dzięki zmiękczaniu wody podawanej na instalację, woda nie pozostawia po sobie osadów. Nie dochodzi do zarastania przewodów wewnątrz, zmniejszenia przepływu. Pod osadami nie dojdzie do szybszej korozji, nie będzie problemów z lokalnymi przegrzaniami. W ten sposób można zaoszczędzić sporo energii. Dodatkowo miękka woda to również znacznie niższe zużycie środków czystości oraz kosmetyków. Sprzątanie stanie się znacznie łatwiejsze. Urządzenia AGD korzystające z miękkiej wody, pozostaną w dobrym stanie. Dodatkowo poprawie powinna ulec kondycja skóry oraz włosów po kąpieli. Więcej korzyści także w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Jakie urządzenia wykorzystują zmiękczanie wody?

Do procesu zmiękczania wody, niezależnie czy mówimy o zastosowaniu indywidualnym, czy przemysłowym, najlepiej sprawdzą się centralne zmiękczacze wody. To urządzenia tworzone z myślą o skutecznym zmiękczaniu wody, dopasowanym do potrzeb użytkowników. Do zastosowań w gospodarstwach domowych znajdziemy kompaktowe oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody. Pierwszy z rodzajów został specjalnie stworzony do montażu w domach. Zajmuje nieco mniej miejsca, ponieważ wszystkie komponenty znajdują się w kompaktowej obudowie. Przy tym jest prostszy do utrzymania w czystości. Niektóre modele mieszczą się nawet w zabudowie. Zmiękczacz wody nie wymaga wiele uwagi od użytkownika. Właściwie ważne jest tylko regularne dosypywanie soli do zbiornika solanki. Całość działa automatycznie. Do wyboru idealnego zmiękczacza wody do domu niezbędna jest wiedza na temat zużycia wody w gospodarstwie domowym oraz znajomość realnego stopnia twardości wody. Oprócz tego zmiękczacz wody dobiera się na podstawie liczby mieszkańców oraz ilości miejsc poboru wody w domu. Więcej przeczytacie tu: Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać?

Z redukcją twardości wody równie dobrze poradzi sobie stacja wielofunkcyjna. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie wodzie z własnego ujęcia. Dzięki specjalnie dobranej mieszance złóż możliwa jest redukcja jednocześnie: żelaza, manganu, twardości wody, jonu amonowego i związków organicznych. Dokładne informacje znajdziecie tu: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Czym jest filtracja wody?

Filtracja wody to proces, w którym substancje stałe są oddzielane od cieczy. Odbywa się to poprzez mechaniczne zatrzymywanie cząstek na materiale filtracyjnym. Do filtracji cieczy wykorzystywanych jest szereg naturalnych procesów, jak: cedzenie, sedymentacja, flokulacja, adsorpcja.

Jeśli myślimy o filtracji wody, pierwszym, co przychodzi do głowy są oczywiście filtry mechaniczne. To skuteczny i szybki sposób na zabezpieczenie instalacji wodnej przed przedostawaniem się cząstek stałych. Dzięki temu nie dojdzie do przytkania, spadku przepływu. To również doskonały sposób na zabezpieczenie sprzętów AGD korzystających z wody oraz stacji uzdatniania wody. Na rynku znajdziemy szereg propozycji filtrów narurowych o różnym mikronażu. Filtry mechaniczne montuje się na początku instalacji, a szczegóły poznacie, czytając: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Innym rodzajem filtrów wykorzystujących opisywany proces, są te z węglem aktywnym, jak narurowe filtry węglowe lub kolumny węglowe. Węgiel aktywny jest idealnym adsorbentem wykorzystywanym powszechnie w uzdatnianiu wody. Takie wkłady znajdują się zarówno w filtrach kuchennych, jak i są urządzenia zakładane na całą instalację. Dzięki swoim właściwościom, węgiel aktywny jest w stanie zredukować chlor i jego pochodne, wiele związków tworzących niewłaściwy smak, zapach i barwę wody. Dokładne informacje są dostępne tutaj: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

Proces filtracji wykorzystują także odżelaziacze i odmanganiacze wody. Po wstępnym napowietrzaniu oraz katalizie, wytrącone z wody żelazo i mangan w formie nierozpuszczalnej, odkładają się na złożu filtracyjnym, a do użytkownika płynie już dokładnie uzdatniona woda. Więcej informacji: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Czy można łączyć filtrowanie ze zmiękczaniem wody?

Choć już wiadomo, że filtrowanie i zmiękczanie wody są zupełnie różnymi od siebie procesami, jest urządzenie do uzdatniania wody, które zapewnia efekty obu! To odwrócona osmoza, czyli najdokładniejsza z dostępnych metod uzdatniania wody. Zanim woda trafi na membranę osmotyczną, najpierw przepływa przez filtry mechaniczne oraz węglowe. Na nich dochodzi do procesu filtracji. Następnie woda jest już kierowana do serca każdej odwróconej osmozy. Dzięki niezwykłej budowie membrany osmotycznej i obecnym w niej porom, przez wnętrze przeciska się wyłącznie czysta woda. Wszelkie zanieczyszczenia pozostają. W taki sposób odwrócona osmoza redukuje także twardość wody. Więcej o przebiegu całego procesu znajdziecie tutaj: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

Wybierz stację uzdatniania wody, której potrzebujesz!

Wodę warto uzdatniać, a metodę dobrać w pełni do swoich potrzeb. W przypadku wody z własnego ujęcia bardzo ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie kompleksowej, profesjonalnej analizy wody. Dzięki wynikom można bardzo dokładnie dobrać potrzebne urządzenie. Z kolei do wody wodociągowej wystarczy wybrać sposób na podszlifowanie jakości, jak zmiękczacz wody czy filtr kuchenny. Wszystkie niezbędne urządzenia do uzdatniana wody znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Komentarze

Postów nie znaleziono