Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

Magda Lewicka
28/05/2019
11

Od lat na temat systemów odwróconej osmozy krąży całe mnóstwo mitów. Działanie tych urządzeń nie opiera się jednak na magii lecz na specjalnie opracowanej membranie osmotycznej. Poznaj systemy odwróconej osmozy od podszewki!

Systemy odwróconej osmozy były obecne jeszcze w latach 90-tych. Wtedy na rynku próbowali je rozpowszechnić akwizytorzy. Były duże, powodowały ogromny odrzut do kanalizacji, a w dodatku żądano za nie horrendalnych kwot.

Ludzie słyszący o odwróconej osmozie nie rozumieli wtedy jej działania. Wydawała się magiczna, niepotwierdzona i nieskuteczna. W końcu efektów praktycznie nie da się zobaczyć gołym okiem. Te wszystkie czynniki sprawiły, że systemy uzdatniania wody cieszyły się raczej złą sławą.

Na szczęście przez lata wiele się zmieniło na lepsze, a same systemy odwróconej osmozy odzyskały swoją renomę. Obecnie są jednymi z najchętniej wybieranych domowych filtrów wody. Zaopatrują się w nie duże gospodarstwa domowe, jak i właściciele niewielkich mieszkań w bloku.

Skąd taka zmiana na przestrzeni lat? Wystarczyło dobrze poznać działanie tych urządzeń, by zrozumieć sens ich istnienia i przekonać się, że to naprawdę skuteczne!

Do czego służy odwrócona osmoza?

Systemy odwróconej osmozy są obecnie jedynymi z najdokładniejszych urządzeń filtracyjnych dostępnych na rynku. Można je dostać w wersji przeznaczonej do przemysłu, jak i na użytek klienta indywidualnego.

Urządzenia dedykowane gospodarstwom domowym obecnie są malutkie. W końcu muszą zmieścić się w przestrzeni pod zlewozmywakiem. Najczęściej montuje się je w kuchni, ponieważ są w stanie oczyścić wodę tylko w jednym miejscu poboru, a nie na całą instalację.

Odwrócona osmoza jest doskonałym sposobem na oczyszczanie wody do celów spożywczych. Usuwa z niej zanieczyszczenia stałe, metale ciężkie, substancje odpowiedzialne za pogorszenie smaku i zapachu, bakterie, wirusy i grzyby. Woda pitna staje się w pełni bezpieczna do spożycia, a do tego doskonale smakuje i wygląda.

Oczyszczoną wodę można pić bezpośrednio z wylewki, zabrać ze sobą w butelkę wielokrotnego użytku do biura, szkoły, na trening lub przygotować na niej napoje gorące i potrawy. Doskonale sprawdza się do mycia warzyw oraz przyrządzania odżywek dla dzieci.

Więcej o cechach charakterystycznych odwróconej osmozy dowiesz się z artykułu: Odwrócona osmoza - fakty i mity

Skąd się wzięła nawa?

Nazwa urządzeń „odwrócona osmoza” to w rzeczywistości nazwa procesu zachodzącego podczas filtracji wody. Jest to zjawisko odwrotne do osmozy, która naturalnie występuje w środowisku.

W naturalnym procesie osmozy (gdzie nie ma mowy o wykorzystaniu ciśnienia w instalacji) rozpuszczone cząsteczki przechodzą przez błonę półprzepuszczalną z roztworu o mniejszym stężeniu cząsteczek do roztworu o większym stężeniu cząsteczek.

Cząsteczki naturalnie odbijają się od siebie i co jakiś czas dochodzi do ich zetknięcia z membraną. Takie przemieszczanie się trwa dość długo. Opisane słowa można zilustrować w następujący sposób:

Proces można odwrócić poprzez zwiększenie ciśnienia obszaru o większej koncentracji. W taki właśnie sposób cząsteczki z większego stężenia mogą przechodzić do roztworu o mniejszym stężeniu. Wtedy właśnie można mówić o zaistnieniu zjawiska odwróconej osmozy. Tak to wygląda:

W przypadku oczyszczania wody można to wyjaśnić w następująco. Surowa woda bogata w zanieczyszczenia trafia pod wpływem ciśnienia z instalacji na membranę osmotyczną. Przez jej pory przeciskają się tylko niewielkie cząsteczki wody, zaś zanieczyszczenia pozostają. W taki sposób uzyskuje się wolną od niechcianych substancji wodę, natomiast zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji.

Jak zbudowany jest system odwróconej osmozy?

Jak wiemy, systemy odwróconej osmozy to jednak nie tylko membrana, ale i wiele innych stopni filtracji. Przez to, że w wodzie znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne ta mogłaby się bardzo szybko zapychać. Wymiana musiałaby następować bardzo często, co z punktu widzenia użytkownika byłoby raczej nieopłacalne.

Z tego względu tuż przed membraną osmotyczną montuje się filtry mechaniczne, które wstępnie przygotowują wodę i oczyszczają ją z cząstek stałych. Ze względu na to, że membrana bardzo dobrze absorbuje chlor (który również prowadzi do szybkiego spadku żywotności) dodatkowo za filtracją mechaniczną niezbędne jest zastosowanie wkładów z węglem aktywnym.

Większość systemów odwróconej osmozy jest wyposażona w zbiornik na magazynowanie wody. To właśnie tam trafia ona po przejściu przez membranę. Przed samym poborem woda przechodzi przez wkład szlifujący, poprawiający jej smak i zapach.

Dość popularne są urządzenia, których uwieńczeniem jest wkład mineralizujący, dodatkowo wzbogacający wodę w minerały (potas, magnez, wapń).

Należy pamiętać, że odwrócona osmoza to nie tylko membrana i wkłady, ale i wszystkie akcesoria montażowe, wylewka do poboru wody oraz (ewentualnie) zbiornik na magazynowanie wody.

Poniższy schemat pokazuje działanie podstawowych systemów odwróconej osmozy:

Nie tylko membrana osmotyczna

Wiele osób może być zdziwionych ilością rodzajów systemów odwróconej osmozy. Zmieszanie mogą budzić dziwne nazwy typu: RO4, RO5, RO8. Tymczasem nie ma się czego obawiać. „RO” to skrót od reverse osmosis, czyli odwróconej osmozy. Numerek obok oznacza ilość etapów uzdatniania wody.

Najbardziej podstawowe są systemy RO4 z wkładem mechanicznym, węglowym, membraną osmotyczną i wkładem szlifującym. Zastosowanie każdego dodatkowego etapu daje nowe możliwości.

Dodatkowe wkłady służą nie tylko oczyszczaniu wody. Mogą wzbogacać ją o cenne minerały (wkłady mineralizujące i rewitalizujące) lub ochraniać przed mikroorganizmami (dodatek lampy bakteriobójczej).

Obecnie rekordzistami są systemy RO8 składające się z: 2 wkładów mechanicznych, wkładu węglowego, membrany osmotycznej, wkładu szlifującego, mineralizatora, wkładu bioceramicznego oraz lampy bakteriobójczej.

Filtracja wody w systemach odwróconej osmozy nie zawsze przebiega tak samo. Producenci cały czas szukają nowych rozwiązań. Niektóre z nich są bardzo innowacyjne, jak choćby wkłady rewitalizujące czy osmozy bezzbiornikowe.

Przegląd akcesoriów

Przy wyborze odwróconej osmozy należy zwracać uwagę nie tylko na wkłady filtracyjne, ale i jakość akcesoriów. To właśnie one w dużej mierze decydują o trwałości i niezawodności urządzenia. Komponenty kiepskiej jakości mogą doprowadzić do awarii i wycieków wody.

Wśród elementów dodatkowych największe znaczenie zdają się mieć szybkozłączki. W przypadku tanich części, gumowe elementy po jakimś czasie mogą stać się sparciałe i zacząć przepuszczać wodę. Warto dowiedzieć się o pochodzenie i ich jakość.

Równie istotna jest wylewka, ponieważ to właśnie przez nią będziemy pobierać przefiltrowaną wodę. Najbardziej higieniczne rozwiązania posiadają wewnątrz wkładkę zapobiegającą kontaktowi wody z metalem. Warto wybierać produkty ze stali nierdzewnej.

Na rynku znajdziemy również bardzo ciekawe systemy zapobiegające tworzeniu się wycieków. Do takich należy Ecoperla Security System, który automatycznie natychmiast odcina dopływ wody w razie kłopotów.

Jak użytkować odwróconą osmozę?

Systemy odwróconej osmozy są urządzeniami bezobsługowymi. Nie potrzebują uwagi użytkownika podczas pracy. Po prostu odkręcamy zawór w wylewce i pobieramy tyle wody, ile potrzebujemy. Nie są to urządzenia wymagające regeneracji czy okresowego płukania.

Niestety, nic nie jest wieczne i właściwości wkładów filtracyjnych oraz membrany osmotycznej z czasem się wyczerpują. Należy regularnie kontrolować poziom zanieczyszczenia i wymieniać te komponenty na nowe.

Częstotliwość jest zależna od jakości oczyszczanej wody oraz jej zużycia, jednak średnio przyjmuje się, że:

  • Wkłady mechaniczne należy wymienić co pół roku
  • Wkłady węglowe należy wymieniać co 12 miesięcy
  • Średnia żywotność membrany osmotycznej to 5 lat

Podczas corocznej wymiany wkładów warto przy okazji oczyścić cały system uzdatniania wody, by zachować pełną higienę i bezpieczeństwo filtracji. W naszym sklepie można znaleźć specjalnie przeznaczone do tego preparaty oparte o działanie aktywnego chloru. Środki są dostępne w formie płynu lub tabletek.

Dużą popularnością cieszy się Ecoperla Antibacter, ponieważ jest bardzo prosty w użyciu, nie trzeba go odmierzać, ani martwić się o miejsce na przechowywanie.

Produkty na miarę potrzeb

Obecnie na rynku można znaleźć i standardowe odwrócone osmozy ze zbiornikiem na magazynowanie wody, i urządzenia przepływowe bez tego elementu. Wybór jest naprawdę duży i coraz więcej firm angażuje się w produkcję oraz dystrybucję.

Producenci starają się do maksimum ograniczyć odrzut do kanalizacji, rozmiar urządzenia i w pełni dostosować je do potrzeb i oczekiwań. Dobrymi przykładami ciekawych i nowoczesnych rozwiązań są filtry kuchenne od marki Ecoperla.

Ecoperla Rosa, co prawda posiada zbiornik na wodę, jednak ogromną zaletą jest ukłon w stronę osób, które chcą żyć zdrowo i czerpać z wody jak najwięcej. Ten produkt zapewnia nie tylko dokładnie oczyszczoną wodę, ale i wodę o dużej zawartości magnezu i wolnego wodoru. Czegoś takiego jeszcze nie było!

Inną propozycją jest odwrócona osmoza Ecoperla Revo. To bezzbiornikowa odwrócona osmoza, wyposażona w inteligentny kranik z wyświetlaczem. Pokazuje zużycie wkładów oraz jakość wody pobieranej w konkretnym momencie. Dzięki temu wszystko mamy pod kontrolą!

Osobom, które pragną stuprocentowego poczucia higieny podczas filtracji wody, możemy zaproponować odwróconą osmozę Atlas Filtri OASIS DP SANIC z powłoką bakteriostatyczną. Więcej informacji o tym produkcie i całej serii Atlas Filtri Sanic znajduje się w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody

Jeśli właśnie jesteś na etapie poszukiwań swojego idealnego filtra kuchennego, zachęcamy do przeczytania artykułu: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań

Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie

Choć sama nazwa „odwrócona osmoza” brzmi dość tajemniczo, to po tym artykule już wiecie, że wcale nie jest to skomplikowany, kosmiczny proces. Jego skuteczność i efekty potwierdza coraz większe grono użytkowników. Różnicę w wyglądzie kaw i herbat widać gołym okiem, a to i tak nie są jedyne zalety. Na system odwróconej osmozy warto się zdecydować, jeśli oczekiwania wobec jakości wody są bardzo wysokie i chcemy z niej czerpać jak najwięcej.

Komentarze

Dlaczego podajecie, że wkłady węglowe należy wymieniać co 1 rok jeżeli węgiel traci właściwości aktywne po pół roku zanurzenia w wodzie i praktycznie po tym czaie nie nadaje się do użytku.
Przydatny wpis. Ostatnio oglądałem również filmik Ecoperli na ten temat na youtube :) Polecam ich kanał, dużo informacji można znaleźć.
Zainwestowaliśmy w osmozę ze względu na małe dziecko, naczytałam się o wpływie mikrocząsteczek plastiku w wodzie i odechciało mi się kupowac mineralnej.. A osmoza świetna sprawa, polecono nam osmozę z Ecoperla i na ten moment sprawdza się świetnie :)
Uwielbiam wodę z odwróconej osmozy! Jak tylko odkryłam taki sprzęt i poszukałam produktu, który będzie odpowiedni cenowo, od razu kupiłam. Polecam wszystkim, nie wierzcie sceptykom, że osmoza jest zła :)
No i wszystko jasne :) Często spotykam się z ludźmi, którzy mają odwróconą osmozę i nie wiedzą jak działa. Albo myślą, że nie jest to dobre rozwiązanie, bo woda jest jałowa. Teraz przynajmniej będę wiedzieć, jak to dobrze wyjaśnić. :)
Wiele osób jest w błędzie jeśli chodzi o temat odwróconej osmozy. A to naprawdę prosta sprawa. Wystarczy raz przeczytać taki artykuł i wszystko jasne :) Z pewnością zachęca do kupna. Pozdrawiam!
Nie wyobrażam sobie już życia bez odwróconej osmozy... Wiem, że wiele osób nawet nie wie, co to takiego, ale warto namawiać ludzi do filtrowania swojej wody. Oszczędne i zdrowie rozwiązanie. I jak się okazuje, nie takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać :).
Cieszę się, że systemy odwróconej osmozy są coraz bardziej popularne. Powinniśmy myśleć o ograniczaniu plastiku coraz bardziej, a filtrowanie swojej wody oszczędza nasze pieniądze i nie kupujemy tyle plastiku. Rzeczywiście, akurat tego, że RO jest nieskomplikowanym systemem, nie wiedziałam i jestem zaskoczona, że jest to takie proste. Dobrze mieć info na ten temat ;)
Maćku, mam porównanie wielu filtrów odwróconej osmozy. U siebie w domu mam osmozę Ecoperla Rosa, natomiast u moich znajomych służy filtr innej marki i trochę starszej generacji - jest okej, ale spory odrzut do kanalizacji, nieeko. Widziałem również filtr Ecoperla Profine Zero w akcji i daje popis, jednak jest to już górna półka, sporo bajerów, ale jeśli chcesz poświęcić na filtr tyle pieniędzy, to zdecydowanie mogę ci go polecić. Rosa, która jest u mnie w kuchni, cenowo stoi bardzo dobrze, a jakościowo daje 5+, dlatego szczerze ci polecam. Warto zapytać się o pomoc kogoś, kto się tym zajmuje na codzień :)
Jestem fanką odwróconej osmozy od dawien dawna! Każdemu znajomemu polecam ten system. Teraz, gdy są urządzenia RO z mineralizatorami, ma to coraz więcej zalet oraz zwolenników. Ale warto wiedzieć dokładnie jak to działa :)
Osmozę upatrzyłem u znajomych i faktycznie napoje, zupy no i sama woda mają lepszy smak. Zastanawiam się nad wyborem osmozy do domu. Czy ktoś ma porównanie lub jest w stanie wskazać dobre urządzenie?