czy warto wybrać używaną stację uzdatniania wody do domu

Czy warto kupić używaną stację uzdatniania wody?

Magda Lewicka
06/07/2021
2

Na rynku, oprócz nowych stacji uzdatniania wody, coraz częściej możemy spotkać się także z używanymi. Na ogół na zdjęciach wyglądają dokładnie tak samo, jak te nowe, a ich cena realnie jest znacznie niższa. Czy warto kupić używaną stację uzdatniania wody? Czy inwestycja w używaną stację uzdatniania wody w ogóle się opłaca?

Każdy, kto jest na etapie poszukiwania stacji uzdatniania wody może trafić na różnego rodzaju ogłoszenia z tym związane. Jedne pokazują oferty prosto od dystrybutorów, inne urządzenia do uzdatniania wody z drugiej ręki. Na pierwszy rzut oka takie używane stacje uzdatniania wody mogą wydawać się naprawdę korzystne. W końcu cena jest dużo niższa, a ostatecznie to nadal urządzenie, którego akurat poszukuje użytkownik. Teoretycznie można zaoszczędzić i mieć to samo, co za znacznie większe pieniądze. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest do końca tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Nie każda używana stacja uzdatniania wody będzie zła. Można trafić na produkt, który będzie działał zgodnie z założeniami. W morzu ofert można jednak znaleźć i takie, które zwyczajnie będą stratą pieniędzy.

Skąd oferty używanych stacji uzdatniania wody?

Wystawianie używanej stacji uzdatniania wody może mieć wiele przyczyn. W przypadku gospodarstw, które wcześniej korzystały z własnego ujęcia wody, bardzo prawdopodobne jest, że w końcu zostały podłączone do wodociągu i już nie muszą korzystać z odżelaziacza czy odmanganiacza wody. Dotychczas dobrze działające stacje uzdatniania wody stają się zbędne.

W przypadku pobierania wody wodociągowej zdarza się, że użytkownicy chcą wymienić stację uzdatniania wody na nową ze względu na dodatkowe funkcje, które przypadły im do gustu. Tak się dzieje choćby w przypadku zmiękczaczy wody. Dotychczas działające urządzenie zastępuje to, które jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu z powodu posiadanych funkcji lub na przykład daje możliwość sterowania poprzez aplikację, dzięki wbudowanemu modułowi WiFi.

Motywem wystawienia używanej stacji uzdatniania wody na sprzedaż często staje się to, że zwyczajnie nie wiadomo co można z nią zrobić. Użytkownicy nie chcą jej już trzymać w domu, ale też szkoda jej wyrzucać. W związku z tym decydują się na sprzedaż. Do tego często przemawia chęć zysku oraz zwrotu z inwestycji.

Dlaczego nie warto wybierać używanych stacji uzdatniania wody?

Wielu ekspertów radzi, aby dobrze zastanowić się nad wyborem używanej stacji uzdatniania wody. Faktem jest, że znacznie niższa cena jest sporą zaletą. Należy jednak mieć na uwadze także wady takiego rozwiązania.

Dopasowana stacja uzdatniania wody

Pierwszym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu jest fakt, że stacje uzdatniania wody takie jak odżelaziacze, odmanganiacze czy stacje wielofunkcyjne są dopasowywane do gospodarstwa domowego, w którym mają stać i pracować. Wielkość, wydajność, jakość, rodzaj i ilość złoża filtracyjnego, a także parametry głowicy sterującej są dobierane w taki sposób, aby jak najlepiej sprawdzać się w danych warunkach. To oznacza, że w gospodarstwie domowym, w którym stanęło urządzenie, mogło działać idealnie i przynosić naprawdę dobre efekty uzdatniania wody. Jeśli jednak stanie w innym miejscu, może zdarzyć się, że osiągane efekty będą znacznie gorsze. Urządzenie zostało zaprogramowane w taki sposób, aby dostarczać konkretną ilość wody dostosowaną do liczby mieszkańców oraz zużycia wody, a także pod stan instalacji. Jedna stacja uzdatniania wody może sprawdzać się zupełnie różnie w dwóch różnych miejscach.

Brak gwarancji

Kolejną, dość istotną kwestią, jest brak gwarancji. Starych stacji uzdatniania wody najczęściej nie obejmują już warunki gwarancyjne. To oznacza, że jeśli coś się popsuje, nie możemy liczyć na darmową interwencję serwisu. Za profesjonalną pomoc ekspertów trzeba będzie zapłacić. Użytkownicy często są pozostawieni sami sobie.

Montaż używanej stacji uzdatniania wody

Nie każdy zna się na instalacjach hydraulicznych i chciałby samodzielnie zajmować się montażem stacji uzdatniania wody. Na tym gruncie przy zakupie używanej także często pozostaje się z problemem samotnie. Poprzedni właściciele często nie zachowują instrukcji. Montaż przez profesjonalnych serwisantów lub hydraulika również wiąże się z kosztami. Dowiedz się więcej: Instalacja stacji uzdatniania wody - to warto wiedzieć

Złoże filtracyjne w używanych stacjach uzdatniania wody

W przypadku używanych stacji uzdatniania wody bardzo często istnieje konieczność wymiany złoża filtracyjnego na nowe. To również wiąże się z dodatkowymi kosztami i to wcale nie najniższymi. Jest to bardzo ważne z dwóch względów. Przede wszystkim prawdopodobnie urządzenie zostało już wcześniej odłączone od instalacji. Co za tym idzie, złoże filtracyjne stało nieużywane przez dłuższy czas. To zazwyczaj skutkuje zbijaniem się złoża. Skutkiem takiej sytuacji jest znacznie mniejsza powierzchnia filtracyjna, gorsza wydajność uzdatniania wody. Drugi problem stanowi fakt gromadzenia się zanieczyszczeń na nieużywanym złożu filtracyjnym. Może dojść nawet do pojawienia się mikroorganizmów.

Zepsuta głowica sterująca w używanej stacji uzdatniania wody

Nie jest to normą, jednak może zdarzyć się, że w używanej stacji uzdatniania wody popsuciu ulegnie głowica sterująca. Może się tak zdarzyć z powodu już długiego okresu eksploatacji, nieprawidłowej konserwacji lub usterki któregoś z komponentów. Często do awarii przyczyniają się nieodfiltrowane zanieczyszczenia mechaniczne, o czym poniżej. W zależności od modelu, głowica sterująca może być prosta w naprawie lub trudna. W niektórych modelach należy wymienić całą na nową, w innych wystarczy wymiana komponentu. Interwencja w przypadku głowicy sterującej najczęściej wiąże się z poniesieniem dość wysokich kosztów.

Nieprawidłowe użytkowanie stacji uzdatniania wody

Może zdarzyć się, ze użytkownik nieprawidłowo użytkował stację uzdatniania wody. Na przykład zapominał o regularnym uzupełnianiu zbiornika na sól regeneracyjną. Przez to mogło dojść do problemów w pracy zmiękczacza wody, zbyt szybkiego zużycia komponentów, w tym głowicy sterującej lub żywicy jonowymiennej.

Najczęściej pojawiającym się błędem jest jednak zapominanie o wymianie, czyszczeniu i sprawdzaniu wkładów w filtrze wstępnym. Filtry narurowe powinny być stale kontrolowane, ponieważ to właśnie od nich zależy stan oraz poziom ochrony stacji uzdatniania wody. Drobne cząsteczki zanieczyszczeń stałych bardzo często uszkadzają głowice sterujące w stacjach wielofunkcyjnych czy w zmiękczaczach wody.

Lepiej przemyśleć ten wybór

Jak widać, lista argumentów przemawiających za tym, aby jednak nie wybierać używanej stacji uzdatniania wody jest dość spora. Ostatecznie to użytkownik podejmuje decyzję. Warto jednak mieć na względzie wszelkie plusy i minusy decyzji oraz wziąć pod lupę ich konsekwencje.

Co zyskujesz wybierając nową stację uzdatniania wody?

Wybór nowej stacji uzdatniania wody wiąże się przede wszystkim z pewnością oraz poczuciem  bezpieczeństwa. Decydując się na zakup stacji uzdatniania wody z pierwszej ręki:

  • Dostajesz produkt „uszyty” na miarę Twoich potrzeb – wszelkie parametry i ustawienia głowicy sterującej są dopasowywane do warunków panujących w Twoim gospodarstwie domowym. Począwszy od wymiarów, aż po rodzaj i ilość złoża filtracyjnego, dobór dopasowanych do oczekiwań urządzeń, aż po ich ustawienia związane z działaniem
  • Możesz liczyć na obowiązującą gwarancję – wybór nowej stacji uzdatniania wody zapewnia przede wszystkim możliwość skorzystania z gwarancji. To wiąże się z profesjonalną pomocą techniczną na każdym etapie eksploatacji, a w ciągu trwania gwarancji często darmową. Nie trzeba martwić się o dostęp do części zamiennych, etc.
  • Pewność, co do stanu technicznego – decyzja o zakupie nowej stacji uzdatniania wody daje także pewność tego, że wszystkie komponenty są w doskonałym stanie technicznym. Głowica sterująca nie zawiedzie, nic nie mogło się z nią stać, a złoże cechuje się najwyższą wydajnością i żywotnością
  • Zyskujesz poczucie bezpieczeństwa i wygody – często nowe stacje uzdatniania wody są już robione w taki sposób, aby były jeszcze bardziej ekonomiczne w eksploatacji, przy zachowaniu najwyższej wydajności. Pojawiają się w nich takie programy, jak Ecoperla Perfect System czy Ecoperla Smart System. To w podsumowaniu wielu lat użytkowania wydaje się bardziej rozsądne i opłacalne niż kupowanie już wysłużonej stacji uzdatniania wody. Ponadto to także pewność, że mamy się do kogo zwrócić o pomoc w razie pytań, zapewniony jest dostęp do części zamiennych, a samo urządzenie będzie działało zgodnie z założeniami

Jak wybrać idealną stację uzdatniania wody?

W przypadku własnego ujęcia najważniejsze będą wyniki kompleksowej analizy wody. Należy zlecić analizę fizykochemiczną oraz mikrobiologiczną, o czym więcej w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem To właśnie na podstawie wyników analizy wody są dobierane najlepsze możliwe rozwiązania dostosowane do danego gospodarstwa domowego. Zajmują się tym specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy wiedzą, jakie urządzenia dopasować oraz jakie wydajności najlepiej dobrać. O tym, co może zanieczyszczać wodę ze studni dowiecie się z artykułu: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2 oraz Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

W przypadku wody pochodzącej z wodociągów, jakość wymaga jedynie doszlifowania i dopasowania do użytkowników. O dostępnych rozwiązaniach informacje znajdziecie w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Szczególnie warto przeczytać o doborze zmiękczaczy wody: Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać?, Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Używana stacja uzdatniania wody - tak czy nie?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto, aby każdy przyszły użytkownik stacji uzdatniania wody podjął tą decyzję samodzielnie. Za wyborem nowej stacji uzdatniania wody przemawia znacznie więcej argumentów, jednak ostateczna decyzja zawsze leży po stronie poszukującego sposobu na poprawę jakości wody w swoim domu. W razie pytań lub pomocy w doborze stacji uzdatniania wody, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Komentarze

A to ludzie mają takie pomysły żeby kupować używaną stację? Nie wpadłbym na to :D Złoże też używane kupują jak ktoś wyrzuca? Za dwa może trzy lata sprawdzę i wystawię na sprzedaż swoje :P
NIE WARTO! Ja kupiłem dom ze starą stacją, była do wymiany. Duzo bardziej opłacało się zrobić ponowne badanie wody, dobrac system który uzdatni wodę i miec gwarancje, a nie wymieniac czesci w starej stacji. Bez sensu.
Polecam serdecznie firme Ecoperla