rodzaje regeneracji w zmiękczaczach wody

Rodzaje regeneracji w zmiękczaczach wody - co warto wiedzieć?

Magda Lewicka
29/06/2021
2

Zmiękczacze wody to bardzo popularne urządzenia, dzięki którym woda będzie miękka, nie pozostawi po sobie osadu, a w dodatku będzie bardzo dobrze spłukiwała różnego rodzaju powierzchnie. Podczas poszukiwania tego jedynego, idealnego zmiękczacza wody musimy przebrnąć przez wiele informacji i danych technicznych. Jednymi z najważniejszych są te, dotyczące regeneracji. Czy każdy zmiękczacz wody regeneruje się w taki sam sposób? Z jakimi rodzajami regeneracji możemy mieć do czynienia w zmiękczaczach wody?

Niezastąpione zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody to bardzo popularne urządzenia, które znajdują miejsce w wielu nowoczesnych domach, jako ich podstawowe wyposażenie. Są doceniane przede wszystkim za swoją skuteczność. Niewielkie zapotrzebowanie na kontrolę i uwagę właściciela, miękka woda zapewniona w całym gospodarstwie domowym oraz spore oszczędności, jakie zapewnia zmiękczacz wody sprawiają, że te urządzenia cieszą się naprawdę dużym powodzeniem i są chętnie wybierane. O zaletach zmiękczaczy wody dowiecie się dokładnie z artykułu: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Jak działają zmiękczacze wody?

Warto przypomnieć kilka faktów dotyczących działania zmiękczaczy wody. Przede wszystkim są to urządzenia działające na zasadzie wymiany jonowej. W tym procesie jony mające wpływ na tworzenie stopnia twardości wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Wszystko dzięki medium, jakie stanowi żywica jonowymienna. To właśnie dzięki niej może dochodzić do wymiany jonów znajdujących się w wodzie na jony, które pierwotnie znajdują się w jej ziarnach. Niestety, taki proces nie jest w stanie trwać nieprzerwanie, ponieważ złoże filtracyjne ma swoją określoną pojemność.

Proces regeneracji jest niezbędny do odzyskiwania właściwości żywicy jonowymiennej. Wtedy to zachodzi działanie odwrotne do tego, które normalnie ma miejsce przy zwykłej pracy zmiękczacza wody. Jony wapnia i magnezu zatrzymane na ziarnach żywicy jonowymiennej są zamieniane na neutralne jony sodu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu roztworu solanki, wyprodukowanego wcześniej przez zmiękczacz wody. Dokładny opis procesu wymiany jonowej został już zawarty w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Brak możliwości zachodzenia wymiany jonowej oraz brak efektów zmiękczania wody – to powody, dla których tak bardzo ważna jest prawidłowa regeneracja zmiękczacza wody. W związku z tym my jako właściciele powinniśmy stale pamiętać o sprawdzaniu poziomu soli w zbiorniku solanki oraz ewentualnym uzupełnianiu braków.

Rodzaje regeneracji w zmiękczaczach wody

Typ regeneracji zależy od producenta oraz modelu zmiękczacza wody. W tych urządzeniach można wyróżniać różne rodzaje regeneracji oraz klasyfikować je w zróżnicowany sposób. Można mówić o regeneracji UpFlow i DownFlow, o dokładnych cyklach w regeneracji zmiękczacza wody, ale także o rodzajach sterowania regeneracją. Dziś przyjrzymy się zmiękczaczom wody, biorąc pod uwagę ostatni z wymienionych aspektów.

Na rynku znajdziemy urządzenia korzystające z regeneracji:

  • Czasowej
  • Objętościowej
  • Objętościowo-logicznej

Czas przyjrzeć się bliżej konkretnym typom regeneracji.

Regeneracja czasowa w zmiękczaczach wody

W regeneracji czasowej chodzi o to, że sterownik jest uruchamiany co wybraną ilość czasu. Zazwyczaj jest to konkretna godzina w konkretny dzień tygodnia, na przykład piątek o 3 nad ranem. Obecnie jest to model najrzadziej stosowany w zmiękczaczach wody, ponieważ jest najmniej opłacalny ze wszystkich trzech. Z jakiego powodu?

Po pierwsze chodzi tu o aspekt zużywania regeneratu. Zmiękczacz wody zawsze pobiera te same ilości wody i soli na proces regeneracji. Najczęściej są to maksymalne z możliwych ilości, by proces mógł być przeprowadzony w pełni dokładnie. Nie jest to doceniane rozwiązanie, ponieważ sól regeneracyjna i woda nie są wykorzystywane przez urządzenie w sposób w pełni oszczędny. Na proces odnowy właściwości złoża filtracyjnego zawsze pobierane są takie same ilości regeneratu, niezależnie od tego, czy rodzina akurat była na wakacjach, czy może przyjechali goście. Często te wartości okazują się być niewspółmierne do realnych potrzeb gospodarstwa domowego.

Po drugie, wynikiem takiego działania jest fakt, że regeneracja zmiękczacza wody może następować niepotrzebnie i zwyczajnie za wcześnie. Tak się dzieje na przykład podczas urlopu rodziny, kiedy nikt nie korzysta z wody. Może też się zdarzać, że regeneracja złoża filtracyjnego następuje zdecydowanie za późno. Tu przykładem jest zjazd rodziny, a przez to i większe zużycie wody na mycie czy kąpiel. Regeneracja niewspółmierna do potrzeb powoduje straty, które są zupełnie niepotrzebne. Przy regeneracji czasowej zdarza się, że żywica jonowymienna wytraca swoje właściwości i przestaje zmiękczać wodę jeszcze zanim zostanie zregenerowana. Tak właśnie może się zadziać, jeśli zużycie wody jest wyższe niż zazwyczaj.

W podsumowaniu można więc napisać, że zmiękczacze wody z regeneracją czasową nie są obecnie specjalnie polecane. Wynika to z faktu, że taka regeneracja zdecydowanie obniża komfort użytkowania zmiękczacza wody. Urządzenie nie jest w stanie dawać takich efektów, jakby mogło, a poza tym eksploatacja wychodzi znacznie drożej.

Regeneracja objętościowa w zmiękczaczach wody

W tym wypadku zmiękczacz wody przechodzi w tryb regeneracji po uzdatnieniu określonej ilości wody. Proces uruchomi się wtedy, kiedy dokładnie podana ilość wody zostanie najpierw zmiękczona. Tym razem niezależnie od tego, ile czasu upłynie i jak długo będzie zużywana dana objętość. Dzięki temu produkt lepiej dostosowuje się do swoich użytkowników.

Ogromną zaletą regeneracji objętościowej jest fakt, że proces nie musi rozpoczynać się zaraz po zużyciu wody o danej objętości. Można go odroczyć do wygodnej godziny. Użytkownicy najczęściej wybierają 2 lub 3 nad ranem. To zapewnia sporą wygodę i daje pewność, że ze zmiękczonej wody będzie można korzystać przez cały dzień, a już zwłaszcza wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebna.

Jeśli nie ma nas przez tydzień w domu, możemy mieć pewność, że zmiękczacz wody nie zregeneruje się pod naszą nieobecność, bo też nie będzie takiej potrzeby. Z kolei jeśli odwiedzi nas rodzina, a zużycie wody wzrośnie, urządzenie wcześniej odnowi właściwości żywicy jonowymiennej. Regeneracja objętościowa zapewnia więc nieprzerwany dostęp do miękkiej wody, a przy tym dzięki niej nie musimy obawiać się niepotrzebnych strat wody i soli na regenerację, co za tym idzie – niepotrzebnych wydatków.

Regeneracja objętościowo-logiczna w zmiękczaczach wody

Regeneracja objętościowo-logiczna jest zamiennie nazywana regeneracją objętościowo-proporcjonalną. Częstotliwość regeneracji jest dobierana przez głowicę sterującą na podstawie średniego dziennego zużycia wody. Na podstawie zebranych danych urządzenie samo wylicza, kiedy mniej więcej zostanie wykorzystana objętość wody (czyli trochę tak jak ma to miejsce w regeneracji objętościowej), jednak regeneruje zmiękczacz wody odpowiednio wcześniej, by w pełni nie wyczerpały się możliwości jonowymienne żywicy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć pewność, że w instalacji nie popłynie twarda woda. To również gwarancja tego, że na proces regeneracji nie zostaną zużyte ponadprogramowe ilości wody oraz soli regeneracyjnej.

Tutaj posłużymy się przykładem. Jeśli zmiękczacz wody w swoich ustawieniach ma zapisane, że maksymalna możliwa objętość wody do zmiękczania będzie wynosiła 2500 litrów, to przeprowadzi regenerację już w momencie, kiedy wskaźnik będzie się zbliżał do tej ilości. Głowica sterująca nie będzie więc czekała do momentu osiągnięcia pułapu założonych 2500 litrów, a zacznie proces regeneracji już przy 2400.

Ciekawą opcją przy regeneracji objętościowo-logicznej jest to, że ilość solanki przeznaczonej na regenerację zostanie proporcjonalnie pomniejszona o ilość potrzebną do regeneracji pojemności, która jeszcze nie została zużyta.

Różne zmiękczacze wody - różne rodzaje regeneracji

Warto zwracać uwagę na to, z jakim rodzajem regeneracji wody będziemy mieć do czynienia w naszym zmiękczaczu wody. Typ regeneracji, jak też ilość cykli oraz ich układ są zależne od producenta zmiękczacza wody, modelu, kształtu, wielkości. Mogą się różnić nawet w obrębie jednej marki, czego przykładem jest działanie kompaktowych zmiękczaczy Ecoperla Toro oraz Ecoperla Slimline. Recenzja pierwszych z wymienionych zmiękczaczy wody poniżej:

Co zadba o ekonomiczną regenerację zmiękczacza wody?

Ekonomiczną regenerację można zapewnić nie tylko poprzez wybór odpowiedniego trybu regeneracji w zmiękczaczu wody, ale także poprzez specjalne ustawienia i systemy dbające o minimalne możliwe zużycie soli i wody na regenerację, jednak takie, aby zmiękczacz wody był naprawdę dobrze zregenerowany i działał prawidłowo oraz wydajnie na przestrzeni lat eksploatacji.

Takim systemem jest Ecoperla Perfect System oraz Ecoperla Smart System zaprojektowane przez doświadczonych ekspertów polskiej marki Ecoperla. Pierwszy jest dostępny w kompaktowych zmiękczaczach wody. To doskonale dobrane ustawienia głowicy sterującej, dzięki którym żywotność złoża filtracyjnego nie ulegnie przedwczesnemu zużyciu, zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, zmiękczacz wody będzie działał z taką samą wydajnością przez wszystkie lata użytkowania. Na regenerację pobierane są tylko takie ilości wody oraz soli, które są faktycznie niezbędne, a regeneracja przeprowadzona w sposób efektywny. Ecoperla Smart System działa w podobny sposób i znajdziecie go w dwuczęściowych zmiękczaczach wody marki Ecoperla. Więcej na ten temat w artykule: 3 systemy Ecoperla - poznaj tajemnice wydajnego uzdatniania wody

Ekonomiczna i wydajna regeneracja zmiękczacza wody

Regeneracja zmiękczacza wody jest tematem bardzo istotnym w przypadku tych urządzeń. Jak widać, warto się nim zainteresować, ponieważ wybierając odpowiednie urządzenia, możliwe jest poczynienie większych oszczędności. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać zmiękczacz wody dopasowany do Twoich potrzeb!

Komentarze

A ja próbuje ustawić zmiekczacz wody i według opisu w instrukcji powinien działać ...a tu lipa mam Water Technic 32 i problem ....ma ktoś taki ....i jakie ma ustawienia w nim.... to mój numer .783695412 jak by ktoś wiedział
Super, bardzo duża dawka wiedzy! :) Akurat jestem w momencie wyboru właściwego zmiękczacza