wybierz idealny zmiękczacz wody - jak porównywać ze sobą zmiękczacze wody

Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać?

Magda Lewicka
17/11/2020
2

Zmiękczacze wody cieszą się naprawdę dużą popularnością i coraz częściej stanowią podstawowe wyposażenie gospodarstw domowych. Przyszli użytkownicy zdają sobie sprawę z tego, ile mogą zyskać. Jak jednak spośród tylu propozycji wybrać swój idealny zmiękczacz wody? Jak porównywać ze sobą produkty, by wybrać ten najlepszy?

Twarda woda w domu - strzeż się!

Wysoki stopień twardości wody to dość często zauważalny i dokuczliwy problem w wielu polskich domach. Dopuszczalne normy są dość rozległe, jednak najczęściej mamy do czynienia ze średnio lub bardzo twardą wodą. To powoduje sporo kłopotów i strat, o czym najlepiej świadczy artykuł: Czy w Polsce woda jest twarda? Lista strat jest długa – od większego prawdopodobieństwa wystąpienia awarii, kłopotów z wydajnością instalacji, wszechobecnym, widocznym osadem, aż po gorsze efekty prania i sprzątania, problemy ze skórą i włosami. Obejrzyj i dowiedz się, czym dokładnie jest twarda woda:

Nikt nie chce tracić, zwłaszcza w nowym, dopiero wybudowanym domu. Na szczęście wcale nie jesteśmy skazani na użytkowanie twardej wody w domu! Z tym problemem można skutecznie walczyć i na podjęcie właśnie takich działań decyduje się coraz więcej osób, zamieniając twardą wodę w swoim domu na miękką. Najlepsze podsumowanie co do zalet miękkiej wody w domu znajdziecie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać?

Za jeden z najskuteczniejszych sposobów na miękką wodę uznawany jest centralny zmiękczacz wody. Te urządzenia są szczególnie polecane i doceniane, ponieważ doskonale radzą sobie z przyczyną, a miękka woda płynie w całej instalacji. Jest dostępna z każdego miejsca poboru wody i chroni wszelkie instalacje oraz urządzenia, przez które przepływa – z pewnością nie doprowadzi do ich awarii.

Zmiękczacz wody - jak to działa?

Centralne zmiękczacze wody to urządzenia, które montuje się na wejściu wody do budynku. Występują w formie kompaktowej oraz dwuczęściowej. Mimo różnicy w rozmiarze i wyglądzie, wszystkie działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej. Szczegółowe informacje dotyczące całego procesu znajdują się w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczu wody?, a także w filmiku od polskiej marki Ecoperla, opisującym działanie zmiękczacza wody:

Oczywiście, to nie jest jedyna opcja uzyskania miękkiej wody w domu, jednak zdecydowanie najbardziej efektywna, wymagająca najmniej zaangażowania. Surowa twarda woda wpływa na złoże filtracyjne, a jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Tak powstaje miękka woda. Zmiękczacz wody wymaga okresowej regeneracji, do czego niezbędny jest roztwór solanki, wytwarzany z soli tabletkowanej, którą należy regularnie dosypywać do zbiornika, oraz z wody. O wszystkich wadach i zaletach zmiękczaczy wody przeczytacie w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Nie ma wątpliwości co do tego, że swoboda korzystania oraz efekty i oszczędności, jakie przynosi zmiękczacz wody sprawiają, ze coraz więcej osób decyduje się na takie urządzenie w swoim domu. Rynek obfituje w różne modele. W jaki sposób można wybrać ten najlepszy?

Dziś zaprezentujemy Wam, w jaki sposób można dobrać najlepszy zmiękczacz wody na Wasze potrzeby oraz na jakie cechy produktu najlepiej zwracać uwagę, by się nie zawieść. Oto specyficzne cechy zmiękczaczy wody, z których warto sobie zdawać sprawę i brać je pod uwagę przy zakupie.

O tym pamiętaj od początku!

Zmiękczacze wody dostępne są w wersji kompaktowej, jak również dwuczęściowej. Wybór zależy od przyszłego użytkownika i jego potrzeb. Do standardowych gospodarstw domowych, gdzie z wody korzysta rodzina do 6 osób, spokojnie można wybrać kompaktowy zmiękczacz wody z 30 litrami żywicy jonowymiennej. Modele kompaktowe zostały stworzone z myślą o tym, by ukryć wszelkie komponenty w jednej obudowie. Dzięki temu możemy liczyć na większą estetykę oraz prostsze utrzymanie w czystości. Przy dużym zużyciu wody oraz naprawdę wysokim stopniu twardości wody lepszym wyborem będzie urządzenie dwuczęściowe.

Przy wyborze zmiękczacza wody do swojego domu warto już na początku mieć kilka informacji. Dobrze znać stopień twardości wody lub (w przypadku własnego ujęcia) wyniki analizy wody. Znać zużycie wody w gospodarstwie domowym. Zorientować się dokładnie ile jest miejsc poboru wody i ile osób na co dzień będzie korzystało z miękkiej wody.

W przypadku wody wodociągowej taką informację można znaleźć na stronie lokalnych wodociągów bądź samodzielnie przeprowadzić test twardości wody. Jak to zrobić? Przeczytaj w artykule: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji oraz w filmiku instruktażowym

Jeśli korzystasz z własnego ujęcia, najlepiej jest zlecić kompleksową analizę wody i sprawdzić czy wysoki stopień twardości wody faktycznie jest jedynym problemem. Więcej na ten temat w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Jeśli już zebrałeś wszystkie niezbędne informacje, czas wybrać produkt idealny! Na te aspekty z całą pewnością warto zwrócić uwagę.

Złoże filtracyjne w zmiękczaczach wody

Przede wszystkim dość istotne jest, aby zwrócić uwagę na złoże filtracyjne, które znajduje się w zmiękczaczu wody. Warto sprawdzić, kto je produkuje, ale oprócz tego, jaki to jest rodzaj. Niektóre zmiękczacze wody posiadają polisferyczną żywicę jonowymienną, inne żywicę monosferyczną. Drugi rodzaj jest uważany za znacznie bardziej wydajny i trwały. W przypadku żywicy monosferycznej każda cząsteczka jest takiej samej wielkości, cała powierzchnia złoża dzięki temu zużywa się w takim samym tempie. Nie dochodzi do tworzenia się korytarzy, przez które może przepływać nieuzdatniona woda.

Głowica sterująca w zmiękczaczach wody

O ile żywica jonowymienna jest sercem każdego zmiękczacza wody i to właśnie na niej zachodzi cały proces, o tyle głowica sterująca jest mózgiem – centrum dowodzenia całego działania zmiękczacza wody. W tych urządzeniach najczęściej stosowane są głowice automatyczne, które same nadzorują proces pracy i regeneracji zmiękczacza wody. Warto sprawdzić producenta głowicy sterującej. Dobrze, jeśli jest to komponent zbudowany z jak najmniejszej ilości elementów, a serwis jest jak najbardziej możliwy do przeprowadzenia. W niektórych modelach zmiękczaczy wody może zdarzyć się, że głowica sterująca nie będzie do rozłożenia, przez co zamiast wymieniać popsutą część, trzeba będzie wymienić całość.

Komponenty w zmiękczaczach wody

Warto zwrócić uwagę na jakość, trwałość oraz miejsce produkcji komponentów, z których zbudowany jest zmiękczacz wody. Tu dobrym przykładem są kompaktowe zmiękczacze wody i obudowa. Niektóre modele są wykonane z naprawdę trwałego tworzywa, które nie ulega tak łatwo zarysowaniom, uszkodzeniom mechanicznym. Warto szukać właśnie takich produktów – trwałych i niezawodnych. Oprócz tego dobrze się zorientować czy ewentualny dostęp do części zamiennych nie będzie utrudniony. W zmiękczaczach wody, jak w większości urządzeń, są elementy, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu – dobrze sprawdzić ich dostępność.

Dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody

Przy oglądaniu ofert ze zmiękczaczami wody dobrze też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe. Zastanówmy się czego konkretnie możemy potrzebować, co może się przysłużyć do jeszcze lepszego działania. Niektóre zmiękczacze wody, jak te z serii Ecoperla – Ecoperla Toro, Ecoperla Hero, Ecoperla Slimline, posiadają specjalny system odpowiedzialny za bezpieczne, wydajne działanie urządzenia, przy zachowaniu możliwie jak najniższych kosztów eksploatacyjnych. Ecoperla Perfect System to specjalnie dobrane ustawienia głowicy sterującej, które między innymi sprawiają, że na proces regeneracji pobierana jest optymalna ilość solanki, a złoże filtracyjne na dłużej zachowuje swoje właściwości, bez dodatkowego obciążania portfela właściciela.

Zaplecze techniczne

Dobrze wybierać produkty, które będą miały zaplecze techniczne. Są na rynku marki, które posiadają własny dział techniczny oraz przeszkolonych dystrybutorów, którzy dobrze znają urządzenia i będą w stanie pomóc w razie pytań i wątpliwości lub jakichkolwiek problemów technicznych. To dość istotne także przy serwisowaniu. Warto wybrać ekipę, która dobrze zna urządzenie, będzie wiedziała co sprawdzić i na co konkretnie zwrócić uwagę.

Czy warto zwracać uwagę na dane techniczne?

W przypadku zmiękczaczy wody nie warto porównywać ze sobą danych technicznych. Należy zwrócić uwagę na wymiary, aby można było się upewnić, co do ilości miejsca w pomieszczeniu gospodarczym. Do tego warto sprawdzić ciśnienie, temperaturę wody. Dane co do zużycia wody i soli regeneracyjnej nie zawsze są wiarygodne. Niektórzy producenci specjalnie je zaniżają, by produkt prezentował się lepiej na tle innych. Niestety, nie zawsze to przynosi dobre efekty w praktyce. Jeśli urządzenie będzie pobierało za mało wody i soli na regenerację, proces zmiękczania wody może być zaburzony.

Nie wiesz? Poproś o pomoc!

Jeśli mimo tych informacji nadal nie jesteś zdecydowany, który z dostępnych zmiękczaczy wody będzie najlepszy dla Ciebie, koniecznie zgłoś się do nas! Pomożemy Ci w doborze odpowiedniego urządzenia! Więcej w zakładce kontakt.

Komentarze

dość spory wybór, ciężko wybrać coś idealnego
mi akurat udzielono pomocy na muratorze w kwestii zmiękczacza marki Ecoperła
Sporo się naczytałem zanim wybrałem zmiękczacz. W sumie na forum Muratora znalazłem informacje o zmiękczaczach Ecoperli i dlatego postanowiłem się zdecydowac na tę firmę.
Może i drogo względem innych, ale solidnie i profesjonalnie. Dla mnie to się liczy :)