plusy i minusy odżelaziacza wody

Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Magda Lewicka
11/08/2020
4

Odżelazianie wody okazuje się jednym z najpotrzebniejszych procesów w przypadku wody z własnych ujęć. Żelazo stanowi częsty i uporczywy kłopot, jednak jak najbardziej do pokonania z pomocą odpowiednich metod, a tych jest kilka. Jakie plusy i minusy niesie ze sobą zastosowanie konkretnych odżelaziaczy wody? Który z odżelaziaczy wody najlepiej sprawdzi się u Ciebie?

Usuwanie żelaza z wody

Żelazo w większości przypadków występuje w wodach naturalnie. Może dawać o sobie znać nawet, jeśli jego normy nie są przekroczone. O ile w przypadku wody wodociągowej jego redukcją zajmują się zakłady, o tyle w przypadku własnego ujęcia właściciel sam powinien poszukać sposobu na walkę z tym przekroczeniem.

Nie wykazano, aby wysokie stężenia żelaza były szkodliwe pod względem zdrowotnym, jednak jest to zjawisko dość uciążliwe pod kątem technicznym oraz codziennego korzystania z wody. Przede wszystkim ze względu na fakt, że im większe stężenia żelaza i manganu, tym wyższa mętność i zmiana barwy wody, do tego może dojść także zmiana smaku oraz zapachu. Drugą sprawą jest osad – oba pierwiastki pod wpływem tlenu zmieniają swoją postać z rozpuszczonej na nierozpuszczalną i odkładają w postaci drobinek. Osady zamykają wewnętrzne światło rur, prowadzą do szybszego rozwoju korozji, mogą rozwijać się bakterie żelazowe. Woda bogata w żelazo może przyczyniać się do awarii domowego AGD i niszczyć pranie. To, co jeszcze może nam się przytrafić podczas korzystania z niej zostało szczegółowo opisane w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem? Obejrzyjcie tez koniecznie video na ten temat od polskiej marki Ecoperla:

Odżelaziacze wody - co jest do wyboru?

Sposobów na odżelazianie wody branża uzdatniania zna dość sporo. Wiele zależy od samych parametrów wody surowej, dlatego tak ważne jest, aby je znać. W tym przypadku półśrodki jak filtry narurowe z wkładem odżelaziającym nigdy nie są najlepszym rozwiązaniem. Warto zacząć od analizy wody i to najlepiej kompleksowej, ponieważ na dobór odżelaziacza wpływ ma nie tylko samo stężenie żelaza, ale też inne czynniki, jak: utlenialność, pH wody, stężenie manganu, zasadowość, barwa, mętność. O analizie wody wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Tu warto podkreślić, że z wynikami analizy wody najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Na dobór odżelaziacza wody i metody usuwania żelaza z wody ma wpływ tak wiele kwestii, że najlepiej powierzyć to osobie, która się naprawdę na tym zna i będzie w stanie dobrać optymalne rozwiązanie, które spełni oczekiwania. W razie potrzeby, zapraszamy do kontaktu.

Do odżelaziania wody niekiedy wykorzystywane są nawet zmiękczacze wody i kolumny filtracyjne. Dokładne opisy wszystkich możliwych do zastosowania sposobów znajdziecie w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów. Dziś omówimy plusy i minusy tych, które najczęściej znajdują swoje miejsce w gospodarstwach domowych i są uznawane za naprawdę skuteczne: klasyczne odżelaziacze wody ze wstępnym, zewnętrznym napowietrzaniem, odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza, odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu.

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem zewnętrznym

Odżelaziacze wody ze wstępnym, zewnętrznym napowietrzaniem są uznawane za najbardziej klasyczny, ekonomiczny i wydajny sposób uzdatniania wody pod tym kątem. Ze względu na ilość zalet, także jeden z najchętniej polecanych przez ekspertów.

W przypadku takiego rozwiązania, oprócz samego odżelaziacza wody, będą niezbędne dwa elementy – zewnętrzny aerator oraz (koniecznie) ocynkowany zbiornik hydroforowy! Cały system działa tak, że surowa woda najpierw przechodzi przez napowietrzacz, gdzie jest wzbogacana w tlen. Dzięki temu żelazo łatwiej zmienia swoją postać z rozpuszczonej na nierozpuszczalną. W kolejnym etapie woda wpływa do hydroforu, a dalej trafia na odżelaziacz wody. Przykładem może być w tym wypadku Ecoperla Ironitower lub Ecoperla Sanitower. Wewnątrz butli znajduje się złoże, na którym dochodzi do katalizy, czyli przyspieszenia utleniania się żelaza. Drobne cząsteczki stałe osiadają na złożu, a oczyszczona woda pozbawiona żelaza jest podawana dalej.

Plusy odżelaziaczy wody z napowietrzaniem zewnętrznym

Odżelazianie wody z zastosowaniem tego sposobu to liczne korzyści na czele z minimalną potrzebą kontroli samego odżelaziacza wody. Działają w oparciu o automatyczne głowice sterujące, dzięki czemu proces pracy i regeneracji sam się uruchamia. Na płukanie wykorzystywana jest jedynie woda, co sprawia, że metoda jest bardzo ekologiczna i ekonomiczna. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych.

Zaletą odżelaziaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem jest także to, że doskonale radzą sobie z każdymi przekroczeniami, przy nawet dużym zużyciu wody. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w gospodarstwach domowych, gdzie woda musi być podawana nie tylko na instalację domową, ale również na ogród.

Minusy odżelaziaczy wody z napowietrzaniem zewnętrznym

Za minus tego rozwiązania z całą pewnością należy uznać wielkość stacji uzdatniania wody. Hydrofor ocynkowany zajmuje dość sporo miejsca i należy pomyśleć o rozmieszczeniu wszystkich komponentów, a nie tylko samego odżelaziacza wody. Nie każdy będzie dysponował wystarczająco dużym pomieszczeniem gospodarczym na ten cel.

Posiadanie takiego rodzaju zbiornika hydroforowego wiąże się z koniecznością obserwacji i uzupełnianiem powietrza wewnątrz niego. Nie jest to trudne, ponieważ wystarczy jedynie obserwować manometry, jednak należy się liczyć z takim obowiązkiem, o czym więcej w artykule: Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Kolejnym elementem, który również trzeba będzie kontrolować, jest zwężka napowietrzająca. Ta może się zapychać od nadmiaru wytrąconego żelaza. Należy ją regularnie czyścić.

Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza

Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza to również urządzenia, które wykorzystują w swoim działaniu wstępne napowietrzanie wody. Różnica polega jednak na tym, że nie potrzebują żadnego zewnętrznego osprzętu do działania i mogą współpracować z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego.

Przykładem odżelaziacza wody z komorą sprężonego powietrza jest Ecoperla Oxytower. To urządzenia, w których cały proces napowietrzania oraz uzdatniania wody zachodzi wewnątrz. Surowa woda od razu wpływa do butli ciśnieniowej, gdzie trafia na poduszkę ze sprężonym powietrzem. Tam przeprowadzany jest proces natleniania wody i wstępne wytrącanie się żelaza. Następnie woda kierowana jest bezpośrednio na złoże filtracyjne. Podobnie jak w poprzednim wypadku, dochodzi do katalizy – wytrącone żelazo pozostaje na złożu, a oczyszczona woda kierowana jest na instalację.

Plusy odżelaziaczy wody z komorą sprężonego powietrza

Zaletą jest przede wszystkim brak potrzeby dużej ilości miejsca i łatwość montażu. Tu mamy do czynienia z tylko jedną butlą ciśnieniową opatrzoną w głowicę sterującą. Zajmuje niewielką przestrzeń, a do podłączenia potrzebne jest tylko gniazdko z prądem oraz odpływ do kanalizacji.

Podobnie jak przy klasycznych odżelaziaczach wody, i tu nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych, Regeneracja odbywa się automatycznie.

Minusy odżelaziaczy wody z komorą sprężonego powietrza

Największym minusem zastosowania tego rozwiązania jest fakt, że nie sprawdzi się dobrze przy każdych parametrach wody i nie usunie z niej każdych przekroczeń. Dobrze sprawdza się przy stężeniach żelaza wynoszących 1,5 mg Fe/l. Bardzo dużo zależy od wyników analizy wody.

Wielkość odżelaziaczy wody z komorą sprężonego powietrza z jednej strony potrafi być zaletą, a z drugiej wadą. W porównaniu do odżelaziaczy wody ze zwężką napowietrzającą, tutaj woda jest wzbogacana w o wiele mniejsze ilości tlenu, co czasem może nie być wystarczające. Czas, przez który woda ma kontakt ze złożem też jest krótszy, co może mieć swoje odzwierciedlenie w dokładności uzdatniania.

Samo złoże odżelaziające, znajdujące się wewnątrz odżelaziacza wody, ze względu na ilość i sam proces, jest dość mocno narażone na silną eksploatację. W konsekwencji wiąże się to z potrzebą nieco częstszej wymiany złoża na nowe, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych odżelaziaczy wody.

Odżelaziacze wody z regeneracją nadmanganianem potasu

Odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu to z wyglądu dwuczęściowe stacje uzdatniania wody, składające się ze zbiornika na regenerat oraz butli ciśnieniowej z głowicą sterującą. Wewnątrz znajduje się złoże, najczęściej zwane Greensand, na którym dochodzi do utleniania żelaza i manganu do form nierozpuszczalnych za pomocą katalizy. Duży wpływ na prawidłowy przebieg uzdatniania ma regenerant w postaci nadmanganianu potasu. To dzięki niemu powierzchnia złoża zostaje nasycona substancjami, które są w stanie poradzić sobie z nadmiernymi stężeniami żelaza.

Plusy odżelaziaczy wody z regeneracją nadmanganianem potasu

Odżelaziacze wody działające w oparciu o złoża typu Greensand są w stanie oczyścić wodę z dość wysokich stężeń żelaza, bo sięgających nawet 10 mg Fe/l. Filtry do wody tego typu działają niezależnie od rodzaju założonego hydroforu.

Minusy odżelaziaczy wody z regeneracją nadmanganianem potasu

W tym przypadku największą wadą wydaje się być sama potrzeba stosowania regenerantu. Po pierwsze to wiąże się z koniecznością zagospodarowania przestrzeni na zbiornik. Stan regenerantu należy stale kontrolować. Jeśli nadmanganianu potasu nie będzie wystarczająco dużo w zbiorniku, może dojść do nieprawidłowej regeneracji, a w konsekwencji nawet do zakłócenia procesu usuwania żelaza z wody.

Dość niebezpieczna wydaje się perspektywa zaistnienia zakłóceń w regeneracji. Z tego powodu z kranu może popłynąć woda o fioletowym zabarwieniu. Nadmanganian potasu, który się w niej znajduje, jest realnym zagrożeniem dla zdrowia.

Woda powinna charakteryzować się odpowiednim pH, aby odżelaziacz wody mógł działać prawidłowo. Jeśli będzie niższe niż 6,8, może nie dojść do prawidłowego procesu uzdatniania wody.

Wybierz swój sposób na odżelazianie wody

To rozeznanie daje pełny pogląd na temat funkcjonowania, wad i zalet najpopularniejszych metod odżelaziania wody. Każda z nich ma szansę dobrze sprawdzić się w wybranych warunkach i spełnić oczekiwania. Niezależnie od wyboru pewne jest to, że zastosowanie takiego urządzenia przyniesie wiele korzyści zarówno w przypadku domowników, jak i samego domu.

Komentarze

U NAS STACJA SANITOWER Z NAPOWIETRZACZEM WODA KRYSZTAŁ
MOŻNA NORMALNIE JĄ PIĆ Z KRANU
POLECAM
no przy zażelazionej wodzie to warto, nie wyobrażam sobie używac takiej żółtej wody na co dzień w domu, bo to aż nieprzyjemne jest :/
Co z tego ze robilismy rozeznanie w technologiach uzdatniania skoro finalnei zupelnie co innego nam dobrano :( przy duzych przekroczeniach zelaza tylko napowietzranie przed stacja i hydrofor ocynkowany, tak tez nam powiedziano
chyba najlepsze są te najbardziej naturalne sposoby :)
jeśli płucze się złoże np. typowo samą wodą
my mamy np stacje wielofunkcyjna, ktora plucze sie solanka, ale nie ma to wplywu na smak wody, wedlug mnie fajne rozwiązanie