wpływ zmiękczacza wody na zdrowie - czy miękka woda jest bezpieczna

Czy stosowanie zmiękczacza wody ma wpływ na zdrowie?

Magda Lewicka
04/11/2020
3

Zmiękczacze wody stają się coraz popularniejszymi urządzeniami w polskich domach. Ich użytkowanie przynosi wiele korzyści dla całego gospodarstwa domowego. Czy jednak same urządzenia, jak i zmiękczona woda, którą zapewniają, może mieć negatywny wpływ na nasz stan zdrowia?

Twarda woda to prawdziwy problem

Wysoki stopień twardości wody to zjawisko występujące na terenie całej Polski, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia wody. U większości z nas z kranów płynie woda twarda lub bardzo twarda, a taka prowadzi do wielu strat w całym gospodarstwie domowym, o czym można się przekonać, czytając artykuł: Czy w Polsce woda jest twarda? To przede wszystkim ogromne, uciążliwe problemy z osadem oraz wysokim napięciem powierzchniowym wody, co prowadzi do wielu strat. O wszystkich przeczytacie w artykułach, które poświęciliśmy temu tematowi, między innymi: Czy twarda woda ma wpływ na jakość dań i napojów?, Twarda woda a domowe AGD - uważaj, jej używanie oznacza kłopoty!, Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Obejrzyj też koniecznie filmik od polskiej marki Ecoperla:

Opozycją do twardej wody jest woda miękka, czyli taka, która nie pozostawia osadu, a wszelkie substancje doskonale się w niej rozpuszczają. Wiele osób docenia korzystanie z właśnie takiej wody, ponieważ o jej korzyściach często przekonują się na własnej skórze, na przykład podczas wizyt w hotelach. Tam miękka woda jest już standardem, bez którego takie obiekty nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Poza tym to najlepsza ochrona domowych instalacji, kotła grzewczego i urządzeń AGD. Cały spis zalet, które można uzyskać z pomocą zastosowania miękkiej wody znajdziecie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Zmiękczacz wody - najlepszy sposób na miękką wodę!

Jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów na pozyskiwanie miękkiej wody w domu jest zastosowanie centralnego zmiękczacza wody. To urządzenia stworzone specjalnie z myślą o redukcji wysokiego stopnia twardości wody, działające na zasadzie wymiany jonowej.

I tu warto przypomnieć jeszcze raz jak przebiega ten proces. Surowa woda najpierw jest wstępnie oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych na filtrze wstępnym, a następnie trafia do zmiękczacza wody i jest kierowana na żywicę jonowymienną. Tam zachodzi proces, w którym jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody są zatrzymywane na złożu filtracyjnym, natomiast na ich miejsce do wody trafiają neutralne jony sodu. Po pewnym czasie na żywicy jonowymiennej zaczyna brakować miejsca na zachodzenie dalszej wymiany jonowej i z tego powodu niezbędne jest przeprowadzenie procesu regeneracji. Odbywa się on z udziałem roztworu solanki, wytwarzanym z wody oraz soli tabletkowanej. Więcej o procesie wymiany jonowej przeczytacie w artykule: Wymiana jonowa w zmiękczaczu wody - jak to właściwie działa?

Te dwie kwestie sprawiają, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czy korzystanie ze zmiękczanej wody do celów spożywczych jest wskazane, a czasem nawet pojawia się pytanie związane z bezpieczeństwem stosowania miękkiej wody do picia i gotowania. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości!

Sód w wodzie szkodzi?

Ze względu na proces zmiękczania wody poprzez wymianę jonową dylemat może stanowić obecność sodu w wodzie. Podczas regeneracji trafia na złoże filtracyjne, natomiast podczas procesu zmiękczania wody podlega wymianie z jonami odpowiedzialnymi za tworzenie twardości wody. Na żywicy jonowymiennej pozostają w największej ilości jony wapnia i magnezu oraz inne substancje odpowiedzialne za tworzenie twardości wody. Do odbiorcy wraz z miękką wodą trafia natomiast sód. To może budzić pewne wątpliwości, ponieważ wszyscy zdają sobie sprawę, że sód spożywana w nadmiarze może szkodzić zdrowiu. W przypadku zmiękczaczy wody nie ma jednak podstaw do obaw.

Sodu w zmiękczonej wodzie faktycznie jest nieco więcej niż w wodzie surowej, jednak nie są to ogromne ilości. Zmiękczanie wody o każdy stopień niemiecki wiąże się z wzbogaceniem jej o 8-8,2 mg sodu na każdy litr. Zakładając, że dziennie pijemy około 3 litrów wody, do organizmu trafia wraz z nią mniej więcej tyle sodu, ile znajduje się w jednej kromce białego pieczywa.

Dzienne zapotrzebowanie na sód w organizmie nie jest dokładnie określone. Szacuje się, że dzienne spożycie powinno mieścić się w zakresie od 1000 do 3000 mg. Największe ilości sodu znajdują się w soli kuchennej. Warto pamiętać, że mimo iż do zmiękczacza wody trafia roztwór wytworzony z wody i związku NaCl, to sama miękka woda zawiera jedynie jony sodu, a to nie wiąże się z powstawaniem słonego smaku wody, o którym pisaliśmy też w artykule: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?

Na ilość sodu w zmiękczonej wodzie powinny zwracać uwagę osoby, które są na diecie niskosodowej, mają problemy z ciśnieniem bądź z chorobami serca.

Zmiękczona woda demineralizowana?

Wielu osobom wydaje się, że zmiękczacze wody usuwają z niej wszystkie zanieczyszczenia i w ten sposób doprowadzają do tego, że między innymi staje się miękka, ale przy okazji pozbawiona jakichkolwiek składników. Tymczasem jest to nieprawdą!

Woda demineralizowana to z definicji woda pozbawiona obcych jonów poprzez proces wielokrotnej destylacji lub za pośrednictwem wymiany obcych jonów na jony wodorowe i wodorotlenowe przy udziale demineralizatora. Tymczasem zmiękczacze wody są w stanie zredukować jedynie jony tworzące twardość wody, czyli jony wapnia, magnezu, w mniejszym stopniu także żelaza i manganu. Proces zmiękczania nie ma więc nic wspólnego z demineralizacją wody.

Wyjałowiona zmiękczona woda?

Woda uzdatniona za pomocą zmiękczacza wody nie jest ani demineralizowana, ani też wyjałowiona. W wodzie po procesie zmiękczania praktycznie cały skład chemiczny wody pozostaje taki sam. Jedynie jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody są wymieniane na jony sodu – zmianie ulegają jedynie te parametry. W miękkiej wodzie pozostaje naturalnie występujący potas, sód, chlorki oraz wiele innych substancji, w tym także minerałów. Do tego warto jeszcze zaznaczyć, że zmiękczona woda nie wypłukuje z organizmu cennych dla zdrowia substancji – ten mit także można włożyć między bajki.

Miękka woda a zanieczyszczenia

Warto pamiętać, że zmiękczacze wody są stworzone jedynie z myślą o tym, by redukować stopień twardości wody. Nie są w stanie usunąć z wody innych zanieczyszczeń, jak choćby wysokie przekroczenia żelaza, manganu, azotanów czy też poradzić sobie z mikroorganizmami występującymi w wodzie. W związku z tym, zwłaszcza jeśli korzystamy z wody ze studni, warto zlecić kompleksową analizę wody, o której więcej w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Warto dobrać urządzenia do potrzeb, aby były w stanie zapewnić wodę w pełni bezpieczną do spożycia i wolną od zanieczyszczeń, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i gospodarstwo domowe.

Czy twarda woda jest lepsza do picia od miękkiej

Dyskusje dotyczące tego, który rodzaj wody jest lepszy nadal trwają. Jedni naukowcy twierdzą, że woda miękka jest lepsza do picia, inni, że wręcz przeciwnie – to twarda woda jest tą najzdrowszą. Obie ze stron mają dość mocne argumenty. Warto pamiętać, że twarda woda zawiera w sobie jony wapnia i magnezu, czego brakuje wodzie miękkiej, jednak najlepszą przyswajalność dla organizmu mają minerały pochodzące z pokarmów. Minerały z wody nie przyswajają się w tak dużym stopniu i jest ich często znacznie mniej niż w wielu warzywach i owocach. Warto mieć to na uwadze. Jeśli nasza dieta jest zrównoważona i zdrowa, miękka woda będzie stanowiła jej dopełnienie.

Czy wodę po zmiękczaczu wody można pić bezpiecznie?

Zmiękczona woda, o ile nie wystąpiły inne przekroczenia w jej parametrach, jak najbardziej nadaje się do spożycia i jest bezpieczna dla zdrowia. Tak jak wspominaliśmy wyżej, na ilość sodu w zmiękczonej wodzie powinny zwracać uwagę jedynie osoby wymagające szczególnej kontroli tego składnika w swojej diecie.

Co oprócz zmiękczacza wody?

Jeśli komuś dodatkowo zależy na doszlifowaniu jakości wody, warto zastanowić się nad filtrem kuchennym. Dobrym wyborem będzie system ultrafiltracji lub odwrócona osmoza. O wszystkich zaletach filtrów kuchennych przeczytacie w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Systemy ultrafiltracji to doskonałe uzupełnienie przy wodzie mało i średnio zanieczyszczonej. Więcej na ich temat w artykule: Czym jest ultrafiltracja? Kiedy wybrać ten filtr kuchenny? Zaletami jest ich ekologiczność i ekonomiczność. Nie powodują odrzutu do kanalizacji, zachowują w wodzie wszystkie naturalnie występujące  minerały.

Z kolei odwrócona osmoza to bardzo dokładny filtr kuchenny, który dodatkowo może być wyposażony w specjalny wkład, wzbogacający wodę w minerały. Najlepszym przykładem jest Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Recenzję tego produktu obejrzycie tutaj:

Zmiękczacze wody nie szkodzą zdrowiu

Centralne zmiękczacze wody są produktami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Są bezpieczne i zapewniają wodę wysokiej jakości. Te produkty muszą posiadać atesty niezbędne przy kontakcie z wodą spożywczą. Szukasz swojego zmiękczacza wody? Chętnie pomożemy - skontaktuj się z nami!

Komentarze

Od wielu lat korzystam z wody ze studni która jest bardzo miękka
Piję ją na co dzień z kranu, po filtrze węglowym :)
Problemów ze zdrowiem brak :)
Przy dobrej diecie miekka woda nie ma znaczenia
wielu przeciwników zmiękczaczy wody uwaza ze woda jest po nich demineralizowana
jak kiedys trafię na jednego, wyślę im ten wpis :)
bardzo duzo merytorycznych informaji
Osobiście nie mam problemów z miękką wodą, choć żona upierała się na dodatkowy filtr. Zamontowalismy mały z filtr z dodatkowym mineralizatorem, przeznaczony typowo do wcześnieej oczyszczonej wody, także poprawia głównie smak i usuwa chemiczne rzeczy z wody. No smak wody bardzo się poprawił,fajna sprawa