słona woda po zmiękczaczu wody - jak walczyć z problemem

Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?

Magda Lewicka
21/07/2020
3

Zmiękczacz wody to niezastąpiony sposób na walkę z wysokim stopniem twardości wody. Znajduje swoje miejsce w coraz większej ilości pomieszczeń gospodarczych w naszych domach. Niekiedy jednak, w trakcie użytkowania, pojawiają się problemy. Jednym z nich może okazać się słony smak wody po zmiękczaniu. Czy to normalne zjawisko? Co robić w takiej sytuacji?

Centralny zmiękczacz wody jest najlepszym z możliwych sposobów na pokonanie twardej wody w domu. To kłopot, który daje się we znaki tak samo mocno w przypadku odbiorców wody wodociągowej, jak też własnego ujęcia. Czym dokładnie jest twarda woda? O tym przeczytacie w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? A o szkodach, jakie potrafi spowodować dowiecie się z artykułu: Zmiękczacz wody czy twarda woda - co się bardziej opłaca?

Ze względu na swoją skuteczność, niezawodność i wygodę użytkowania, zmiękczacze wody cieszą się naprawdę dużą popularnością i stale zyskują nowych odbiorców. Coraz częściej rozpatruje się je przy projekcie i budowie domu – nie jako dodatek lecz podstawowe wyposażenie. Koniecznie przeczytaj artykuł: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu - dlaczego warto?

Centralne zmiękczacze wody montuje się na wejściu wody do budynku, dzięki czemu miękką wodę można uzyskać w całym domu. Ich działanie opiera się na wymianie jonowej, a cały proces został bardzo dokładnie wyjaśniony w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? Do prawidłowego działania żywicy jonowymiennej niezbędna jest regeneracja złoża za pomocą roztworu solanki.

Właśnie zastosowanie roztworu składającego się z wody i związku NaCl powoduje u niektórych dylemat. Po sieci krąży mit, jakoby zmiękczona woda musiała mieć lekko słony smak i jest to zjawisko którego nie da się uniknąć. Nic bardziej mylnego! Zmiękczacz wody ma poprawiać jakość wody, a nie ją pogarszać! Słony smak wody po zmiękczaniu nie jest normalnym zjawiskiem i świadczy o możliwości wystąpienia usterki! Woda po zmiękczaniu jest zdatna do picia, co potwierdza artykuł: Czy miękka woda nadaje się do picia?

Kłopotem słonej wody po zmiękczaniu koniecznie należy się zainteresować. Warto obserwować urządzenie, proces regeneracji. To pomoże w ustaleniu przyczyny. Można mówić o dwóch sytuacjach, w których zdarzają się problemy ze słonym smakiem wody po zmiękczaniu. Po pierwsze jest to sytuacja, kiedy sama jakość wody surowej powoduje, że po procesie redukcji stopnia twardości jest słona. To najbardziej prawdopodobna przyczyna, jeśli zjawisko słonego smaku pojawi się bezpośrednio po uruchomieniu zmiękczacza wody. Po drugie kłopotem może być samo urządzenie. To przedmiot, który podczas eksploatacji ulega zużyciu i może pojawić się usterka. Na szczęście zazwyczaj sami możemy zająć się rozwiązaniem problemu. Omówmy sobie dokładniej obie przytoczone sytuacje.

Jakość wody surowej wpływa na słony smak

Ta sytuacja występuje naprawdę sporadycznie, jednak w niektórych miejscowościach zdarza się, że pobierana woda surowa ma takie właściwości, które wpływają na powstawanie słonego smaku wody. Zmiana smaku wody powinna być odczuwalna od razu, jeśli kłopot pojawił się dopiero po jakimś czasie korzystania z wody, należy nie rozpatrywać parametrów wody surowej, jako prawdopodobnej przyczyny.

Najczęściej słony smak wody może pojawić się przy bardzo wysokim stopniu twardości, sięgającym nawet 400-500 mg CaCO3/l. Przy zejściu z tak wysokich wartości do zera może powstać kłopot właśnie w postaci zmiany smaku wody. Warto pamiętać o zależności, że im wyższy stopień twardości wody na wejściu do urządzenia, tym więcej soli regeneracyjnej potrzeba na regenerację. To wiąże się ze zwiększoną ilością sodu w wodzie i w ekstremalnych sytuacjach pogorszeniem walorów smakowych.

Innym powodem powstawania słonego smaku wody po zmiękczaniu jest występowanie w wodzie surowej dużych ilości chlorków oraz ewentualnie sodu. Po dodaniu do wody jeszcze większych ilości podczas procesu wymiany jonowej, smak faktycznie może ulec zmianie ze względu na łączenia chlorków z sodem. Sód w zmiękczonej wodzie występuje w formie zdysocjowanej, przez co z łatwością łączy się z innymi substancjami, tworząc różne sole, które również mogą oddziaływać na ostateczne wrażenia smakowe związane z wodą. Taki kłopot nie pojawi się przy wodach o średnim stopniu twardości.

Jak poradzić sobie w tym przypadku?

Jeśli mamy do czynienia z wysokim stopniem twardości wody, sięgającym nawet 400-600 mg CaCO3/l, najlepszym wyjściem będzie niecałkowite zmiękczanie wody. Dzięki temu woda nie będzie charakteryzowała się słonym smakiem. Nie będzie idealnie miękka, ale wystarczająco, by być komfortową  w użytkowaniu. Regulacji stopnia twardości wody można dokonać za pomocą by-passu. W ten element jest wyposażona na przykład seria kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Toro.

Innym rozwiązaniem, polecanym zwłaszcza przy obecności dużych ilości chlorków i innych substancji w wodzie, jest całkowite zmiękczanie wody i wykorzystywanie pełnych możliwości zmiękczacza wody oraz dodatkowo założenie filtra kuchennego, takiego jak odwrócona osmoza w celu pobierania wody na cele spożywcze o naprawdę wysokiej jakości, w pełni dopasowanej do potrzeb pod względem właściwości organoleptycznych, w tym także smaku. Koniecznie przeczytaj: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Problemy ze zmiękczaczem wody przyczyną słonego smaku wody

Jeśli nie w jakości wody surowej, to sedno problemu może tkwić w samym zmiękczaczu wody. Słony smak może w niektórych przypadkach wystąpić zaraz po uruchomieniu urządzenia. Winę może ponosić wada fabryczna. Jeśli tak właśnie jest, zmiękczacz wody najlepiej oddać na reklamację i powierzyć sprawę specjalistom. Co innego, jeśli problem słonego smaku wody pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn kłopotów ze słonym smakiem wody po jej zmiękczaniu jest zły przebieg regeneracji. Może się zdarzyć, jeśli na przykład w trakcie któregoś z etapów zwyczajnie nastąpi przerwa w dostawie prądu. Wtedy regeneracja nie jest przeprowadzana całkowicie lub pomijany jest jakiś istotny etap. Na skutek tego na złożu filtracyjnym może pozostawać sól, która podczas poboru wody trafia do użytkownika i tworzy słony smak.

Winą za słony smak wody niekiedy mogą być obwiniane komponenty, które uległy awarii na skutek zużycia. Czasem też głównym problemem jest sama sól regeneracyjna, która może przytykać wężyki i inne elementy, prowadząc do nieprawidłowości w działaniu. Przyczyny można dopatrywać się także w zbyt wysokim poziomie wody w zbiorniku na sól. Za tym może stać kilka nieprawidłowości. Serwisanci najczęściej spotykają się z: ustawieniami głowicy sterującej, nieprawidłowym działaniem pływaka, niesprawną głowicą sterującą lub inzektorem, rozszczelnieniem któregoś z elementów.

Jak poradzić sobie w tym przypadku?

Przede wszystkim należy rozpocząć od przeprowadzenia wymuszonej regeneracji zmiękczacza wody i obserwować cały proces oraz poszczególne z komponentów. Najlepiej sprawdzić smak wody po całym procesie i przed nim – czy sól jest mocniej, czy słabiej wyczuwalna?

Jeżeli prawdopodobną przyczyną jest sól regeneracyjna, najlepiej dokładnie przeczyścić wszystkie komponenty – upewnić się, czy nic nie jest zblokowane. Warto zwrócić uwagę na szczelność komponentów, zwłaszcza połączenie wężyków lub uszczelek. Tutaj wystarczy zlikwidować rozszczelnienie, ewentualnie wymienić komponenty na nowe.

Podczas obserwacji zmiękczacza wody może okazać się, że winny jest pływak. Z czasem może dojść do przytkania, co będzie skutkowało nierównomiernym poborem wody do regeneracji. Rozwiązanie? Dokładne czyszczenie lub wymiana komponentu na nowy. Zapchaniu może ulec także inżektor – w takiej sytuacji należy go wyjąć i dokładnie przeczyścić, a następnie założyć z powrotem.

Problem może też tkwić w głowicy sterującej. Jeżeli winne okazują się być tylko ustawienia, należy je sprawdzić, przestawić i uruchomić regenerację. Innymi kłopotami z głowicą sterującą są: możliwość wystąpienia wady technicznej, nieprawidłowe założenie lub zły dobór do urządzenia – tu najlepszym wyjściem jest złożenie reklamacji.

Co, jeśli kłopot słonego smaku nadal występuje?

Może oczywiście zdarzyć się, ze pomimo zastosowanych wskazówek, problem słonego smaku wody po zmiękczaniu nadal będzie występował. Wtedy najlepiej zgłosić się do działu technicznego, najlepiej sklepu, w którym dany produkt został zakupiony. Zanim tam jednak zadzwonimy, powinniśmy zebrać kilka informacji.

Przede wszystkim niezbędne jest przeprowadzenie regeneracji wymuszonej i zaobserwowanie, jak ten proces wpływa na smak wody. Konieczne jest sprawdzenie szczelności urządzenia. Zwróć też uwagę na zbiornik z solą regeneracyjną, a konkretnie ilość wody w zbiorniku oraz pobór roztworu solanki. To wszystko dane, które mogą bardzo przyspieszyć i ułatwić inżynierom pomoc w rozwiązaniu Twojego problemu.

Komentarze

znajomy miał taką sytuację ze zmiekczaczem, podobno to wina szajskich części i jakaś awaria byla -> niedopłukał się zmiekczacz

ja przy swoim zmiekczaczu nie mam takich problemow - polecam Slimline CS
słona woda jak kupuje się zmiekczacz firmy krzak, ja niestety popełniłem ten bład i musiałem kupowac nowy zmiekczacz, ale przynajmniej dostalem nauczkę, że oszczędzanie kosztuje
super przydatne informacje,
mam zmiekczacz wody, który okazał się być własnie bardzo awaryjny..
dzięki za wpis