czym jest ultrafiltracja, na  czym polega proces ultrafiltracji. Kiedy wybrać ten filtr kuchenny?

Czym jest ultrafiltracja? Kiedy wybrać ten filtr kuchenny?

Magda Lewicka
21/04/2020
6

Filtry kuchenne stają się naprawdę popularne. Coraz szersze grono zamienia zgrzewki wody butelkowanej na takie niewielkie urządzenia. Do wyboru są różne opcje, a wśród nich także systemy ultrafiltracji. Czy i kiedy opłaca się zdecydować właśnie ten filtr kuchenny?

Woda w kuchni jest naprawdę niezbędna i bez niej nie udałoby się wiele zdziałać w kwestiach kulinarnych. Napoje, dania na jej bazie, ale i ona sama powinna nam po prostu smakować i nie budzić wątpliwości, jeśli chodzi o inne cechy organoleptyczne. Niestety, nie zawsze tak się zdarza. Zarówno w wodzie wodociągowej, jak i z własnego ujęcia mogą znajdować się zanieczyszczenia, niosące niekorzystny wpływ na właściwości wody i obniżające jej walory. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2.

Do tej pory wiele osób za najlepsze rozwiązanie uznawało wybór wody butelkowanej. Marek jest naprawdę dużo, producenci mówią w reklamach o całej masie walorów i wyższości nad kranówką, wydaje się czystsza i bezpieczniejsza. W dzisiejszych czasach coraz bardziej dają o sobie znać minusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim jest ono o wiele bardziej kosztowne. Do tego wymaga wysiłku – zgrzewki trzeba przydźwigać, zawsze należy myśleć o zapasie. W dodatku pojawiają się informacje o szkodliwym mikroplastiku, który przedostaje się do wody i kwestii dużej ilości odpadów.

Te wszystkie argumenty prowadzą do poszukiwania innych rozwiązań, a wśród nich niewątpliwie najciekawszym i najwygodniejszym są filtry kuchenne.

Filtr kuchenny - dlaczego warto go mieć?

Filtr kuchenny to niewielkich wymiarów urządzenie, które montuje się w kuchni, w okolicach zlewozmywaka. Największą zaletą takiego rozwiązania jest stały dostęp do czystej wody, w każdych ilościach, o każdej porze. Ta jest bezpieczna, a dzięki zastosowaniu odpowiednich etapów filtracji, smaczna, o prawidłowym zapachu i barwie. Doskonale sprawdza się do bezpośredniego spożycia, jak i baza napojów oraz dań. Wszystkie korzyści filtrów kuchennych znajdziecie w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Takie rozwiązanie wybierają zarówno mieszkańcy bloków, do niewielkich kuchni, jak i właściciele domów jednorodzinnych. Co ciekawe, czasami użytkownicy centralnych stacji uzdatniania wody decydują się mimo wszystko na domontowanie takiego produktu w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów związanych z wodą pitną. Przykładem są zestawy składające się z centralnych zmiękczaczy wody oraz systemów ultrafiltracji. Do wyboru jest cała gama produktów, a obecnie oprócz odwróconej osmozy, Klienci coraz częściej dopytują także o systemy ultrafiltracji.

System ultrafiltracji - jak działa?

Ultrafiltracja to jeden z procesów membranowych, podobnie jak odwrócona osmoza (Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa). W tym procesie cząstki są rozdzielane na podstawie wielkości oraz kształtu molekularnego. Do działania wykorzystywane jest ciśnienie oraz specjalnie zaprojektowana membrana półprzepuszczalna. Najprościej tłumacząc można powiedzieć, że podczas procesu ultrafiltracji woda wraz z małymi cząsteczkami (na przykład minerałami) przepływa przez membranę, natomiast duże cząstki zanieczyszczeń (na przykład metale ciężkie) są zatrzymywane na powierzchni membrany. Większość membran ultrafiltracyjnych blokuje cząsteczki o dużej masie molekularnej, duże cząstki koloidalne, nieorganiczne i organiczne polimery. Z wody usuwane są bakterie, pasożyty oraz wirusy.

Systemy ultrafiltracji posiadają trzy etapy, przez które przebywa surowa woda. Najpierw jest wstępnie oczyszczana mechanicznie. Ten proces jest niezbędny ze względu na ochronę membrany ultrafiltracyjnej przed szybkim zapchaniem i potrzebą przedwczesnej wymiany. Następnie woda jest kierowana na membranę ultrafiltracyjną, a w ostatnim etapie doczyszczana na węglu aktywnym. Znacznej poprawie ulega smak, zapach, barwa. Woda jest pozbawiana chloru oraz jego pochodnych.

Jakie zalety ma system ultrafiltracji?

Wybór ultrafiltracji niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim to całkiem niezły produkt dla osób korzystających z wody wodociągowej. Membrana ultrafiltracyjna jest wystarczająca do wody mało lub średnio zanieczyszczonej, a właśnie z taką mamy do czynienia, jeśli jesteśmy odbiorcą wody miejskiej. To dostateczny sposób na doszlifowanie jej właściwości, dopasowanie smaku i zapachu do swoich potrzeb.

Ultrafiltracja jest znacznie dokładniejsza od popularnych dzbanków filtrujących. Posiada kilka wkładów o dużej powierzchni, w przeciwieństwie do tych niewielkich produktów. To wiąże się z lepszą wydajnością oraz zadowalającymi efektami na długi czas. Wymiana wkładów odbywa się co 12 miesięcy, a nie co 2-4 tygodnie. Przeczytaj więcej: Butelka, dzbanek, filtr kuchenny - jak Polacy uzdatniają wodę pitną?

Ogromną zaletą ultrafiltracji jest fakt, że woda podlega oczyszczaniu na bieżąco podczas przepływu przez ten filtr kuchenny. Podłączenie jest bardzo proste, bo nie ma też żadnego odrzutu do kanalizacji, ani zbiornika na magazynowanie wody. Ponadto membrana ultrafiltracyjna przepuszcza przez swoją powierzchnię wszystkie naturalnie występujące minerały. Jeśli więc jesteś osobą, której zależy, aby w wodzie znajdowały się naturalne składniki, to będzie odpowiedni wybór.

Ultrafiltracja a odwrócona osmoza

Choć zarówno ultrafiltracja, jak i odwrócona osmoza są filtrami kuchennymi, to nie wolno ich ze sobą bezpośrednio porównywać ze względu na różną budowę oraz różne efekty, jakie zapewniają. Ten temat był już opisywany w artykule: Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Jaką ultrafiltrację wybrać?

Systemy ultrafiltracji nie są tak popularne, jak odwrócona osmoza, jednak można znaleźć kilka propozycji godnych uwagi. W naszym sklepie szczególnie warte polecenia są dwa produkty: Ecoperla Profine POU oraz Green Filter FT-line 3. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

Ecoperla Profine POU

Obecnie bardzo często wybierana jest ultrafiltracja Ecoperla Profine POU. To produkt polskiej marki Ecoperla, który na rynku pojawił się w zeszłym roku. Tym, co go wyróżnia jest solidne wykonanie. Już na pierwszy rzut oka widać, że obudowa jest wyprodukowana z wysokiej jakości materiałów, a całość zajmuje naprawdę mało miejsca. Na wydajność, skuteczność i długie działanie wpływ mają wkłady filtracyjne. Podłączenie jest naprawdę proste, a w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria. Szczegółowe informacje do przeczytania: Smaczna woda z kranu? Z Ecoperla Profine POU to proste! oraz obejrzenia:

Green Filter FT-line 3

Kolejną propozycją jest system ultrafiltracji Green Filter FT-line 3. Jego działanie oparte jest o trzy etapy: filtrację mechaniczną, membranę ultrafiltracyjną oraz wkład z węglem aktywnym, którego zadaniem jest doszlifowanie właściwości wody. W zestawie znajdują się akcesoria John Guest. Montaż i wymiana wkładów są bardzo proste, a możliwość powieszenia na ścianie to jeszcze większa oszczędność miejsca.

Prosty sposób na smaczną wodę do picia

Ultrafiltracja zapewnia możliwość poboru wody przez dodatkową wylewkę. To świetna alternatywa wody butelkowanej, która niejednokrotnie okazuje się smaczniejsza. Eksperci polecają ten sposób, jeśli rodzina chce wprowadzić nawyk picia wody zamiast kolorowych napojów. Taka forma poboru jest atrakcyjna, a koszty utrzymania znikome. Sposób na własne źródło smacznej wody jest prosty! Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z nami.

Komentarze

Profine POU ecoperla super filtr - niewielki, dobrej jakości, polecam
mam filtr z taka membrana ttylko że nazywa się FT LINE 3 i jestem zadowolona, od wielu lat bez szwanku
woda smaczna i z mineralami
ultrafiltracja swietny filtr bardzo smaczna woda
nie zajmuje duzo miejsca (posiadam ten ft-line)
mamy stara ultrafiltracje z green filter, bo mąż nie chciał zakładać osmozy z róznych powodów.
Uważam, ze to bardzo przywoity filtr, nie był drogi, wklady tez sa w dobrej cenie, a wymieniamy raz do roku
jest naprawde okej
Mamy w domu zmiekczacz i planujemy zalozyc ultrafiltracje z wkladem rewitalizujacym :) polecono nam takie rozwiązanie zamiast osmozy, przy wodzie z wodociagu i zmiekczaczu rzeczywiscie moze się to super sprawdzić
U mnie nie bylo miejsca na osmoze, ale nigdy nie zastanawialam sie nad alternatywa do kuchni
teraz mam zmiekczacz wiec ta woda jest troche inna w kranie, bo nie jest twarda i wedlug mnie dobrze smakuje,
ale taki filtr moze byc okej jesli komus nie smakuje woda z kranu