wpływ twardej wody na domowe AGD jak pralka, zmywarka, czajnik

Twarda woda a domowe AGD - uważaj, jej używanie oznacza kłopoty!

Magda Lewicka
14/07/2020
4

Wysoki stopień twardości wody jest już całkiem dobrze znanym problemem. Mogliście wiele o nim usłyszeć, jednak czy zdawaliście sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ ma na domowy sprzęt AGD? Awarie pralki i kiepska jakość prania, problemy z ekspresem do kawy czy też żelazkiem wcale nie muszą wynikać ze złej jakości tych sprzętów. Najczęściej winna jest twarda woda!

Twarda woda w domu? Uważaj, możesz mieć problem

Wysoki stopień twardości wody to mankament, nad którym pochylaliśmy się już wielokrotnie. To naturalna cecha wody, która nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, jednak potrafi spowodować całą masę szkód w gospodarstwie domowym. Definicję oraz najważniejsze zagadnienia związane z jej występowaniem przypomnisz sobie czytając artykuł: Czy w Polsce woda jest twarda?

Główne problemy, jakie sprawia regularne użytkowanie twardej wody to osad, wytracający się podczas jej przepływu lub odparowania, zwany potocznie kamieniem kotłowym oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody. Oba mogą dość mocno dać się we znaki podczas codziennego użytkowania wody. Te wszystkie kwestie poruszaliśmy już w następujących artykułach:

Woda w łazience - lepsza twarda czy miękka?

Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Kamienny osad to głównie problemy ze sprzątaniem miejsc dotkniętych jego występowaniem. Potrzebne są duże ilości silnych detergentów, sporo czasu i siły, aby poradzić sobie z tymi niedogodnościami. Kamień odkłada się także w miejscach niewidocznych dla oka. Powoduje problemy związane z instalacjami, przez które przepływa, kotłem grzewczym. Zmniejsza wydajność, światło rur, przez które przepływa woda także staje się mniejsze. Może dochodzić do lokalnych przegrzań oraz awarii. Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe wody sprawia, że to jest trudna w codziennym użyciu. Słabo rozpuszczają się w niej wszelkiego rodzaju środki chemiczne. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie większej ilości detergentów, na przykład podczas prania. Mydło, żele pod prysznic, szampony do włosów gorzej się pienią, nie działają tak jak powinny. To również powoduje szereg kolejnych niedogodności, a nawet kłopotów związanych ze stanem skóry i włosów. Szczegółowe informacje o tych wszystkich problemach można znaleźć w filmiku od marki Ecoperla:

Dość ważnym aspektem, na który wpływ może mieć twarda woda jest nasz domowy sprzęt AGD! Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zniszczeń może poczynić w jego kondycji i jakości działania!

Twarda woda niszczy domowe AGD!

To fakt! Twarda woda ma ogromny wpływ na wydajność sprzętów, z których korzystamy na co dzień. Jeśli więc Twój ukochany ekspres do kawy zatnie się z rana i nie będzie chciał przygotować ulubionego gorącego napoju, a pralka odmówi posłuszeństwa, musisz brać pod uwagę, że kłopotem może być nie jakość samego sprzętu lecz jakość wody, której potrzebuje do działania!

Domowe AGD jest tym, w co chcemy inwestować. Kupując taki sprzęt zakładamy, że będzie on działał przez naprawdę długie lata. Naszą intencją jest to, że inwestycja powinna się zwrócić, wszystko powinno działać sprawnie i bez zarzutu. O awariach i potrzebie serwisowania nie powinno być mowy i zwyczajnie nawet nie bierzemy tego pod uwagę. Nieważne jednak, jak dobrego sprzętu AGD byśmy nie kupili, używając nieodpowiednich środków służących jego działaniu, oczekiwania nigdy nie zostaną spełnione. Mowa tu nie tylko o dobrej jakości środkach wspomagających działanie, jak w przypadku pralki detergenty, w przypadku zmywarki płyny czyszczące, ale również o jakości wody je zasilającej.

Oto, co może spowodować woda o wysokim stopniu twardości, jeśli będziemy ją wykorzystywać do obsługi naszych domowych urządzeń.

Wszystko wyjdzie w praniu

Jednym z domowych urządzeń najbardziej narażonych na oddziaływanie twardej wody jest pralka. Zdecydowanie najwięcej szkód wyrządza osad wytrącający się z wody podczas prania i przepływu wody przez konkretne komponenty. Osiada na bębnie pralki, elementach podgrzewających wodę, filtrze pralki, a nawet w wężykach. To wszystko doprowadza do problemów z działaniem, a nawet kompletnym zaprzestaniem pracy tego urządzenia.

Zdecydowanie największe straty finansowe są związane z zakamienioną grzałką. Z powodu rosnącej warstwy osadu oblepiającej ten element, nie ma możliwości oddania ciepła wodzie. Dochodzi do przegrzania i zepsucia. Konsekwencją jest oczywiście potrzeba wymiany tego elementu na nowy. Podobna sytuacja dotyczy węży i rur odprowadzających i doprowadzających wodę do pralki. Osad zapycha ich wewnętrzne światło. Ostatecznie może dojść do tego, że woda nie będzie miała jak przepływać, a od tego już tylko krok do niechcianego zalania.

Twarda woda to w przypadku pralki nie tylko kłopoty z samym urządzeniem i jego komponentami, ale i pranymi tkaninami. Przy wysokim stopniu twardości zużycie proszków do prania, płynów do płukania, płynów zapachowych może wzrosnąć nawet o 60%. Do tego sama woda powoduje szarzenie tkanin, pozostawanie na nich białych osadów, szybsze przetarcia. Do tego są nieprzyjemne w dotyku, szorstkie.

Kawa idealna? Na pewno nie z twardą wodą!

Wielu z nas przywykło do smaku ulubionej kawy o poranku. Niestety, czasami zdarzają się sytuacje, w których nie możemy jej wypić. Powód? Ekspres do kawy odmawia posłuszeństwa! Możliwą przyczyną jest zblokowanie przewodów, przez które przepływa woda kamiennym osadem. Właśnie z tego względu wielu producentów zaleca stosowanie miękkiej wody bądź regularne odkamienianie ekspresu do kawy. Kamień zmniejsza przepływ wody, a może zdarzyć się, że zablokuje go całkowicie. W niektórych modelach ekspresów do kawy może również przyczyniać się do problemów z prawidłowym spienianiem mleka do kawy.

Ponadto twarda woda psuje walory samego napoju. Jak się okazuje, olbrzymią rolę odgrywa nie tylko jakość samej kawy, wybranej do zaparzania, ale również jakość wody. Ta o zbyt wysokim stopniu twardości może powodować nieodpowiedni smak i aromat. Ponadto napój pozostawi po sobie osad, a po wystygnięciu na jego powierzchni pojawią się plamy, przypominające oleiste kożuchy. To z pewnością nie jest jakość napoju, jaki chcielibyśmy spożywać, zwłaszcza jeśli kawa należy do naszych ulubionych.

Czy zmywarka podoła twardej wodzie?

Twarda woda może stanowić problem także w przypadku zmywarki. Przy wodzie o zbyt wysokim stopniu twardości może okazać się, że naczynia nie będą zbyt czyste i błyszczące. Mogą za to pojawić się smugi i zacieki. Zmiany są widoczne zwłaszcza na szklanych naczyniach, jak choćby kieliszki. Mycie w twardej wodzie prowadzi do matowienia.

W przypadku zmywarek bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na to czy stopień twardości wody jest prawidłowo ustawiony. Warto też zwracać uwagę na ilość soli w zbiorniku. Jeśli o to nie zadbamy, osad może zacząć zbierać się na komponentach urządzenia, prowadząc do powstawania awarii.

Prasowanie w twardej wodzie

Na korzystaniu z twardej wody może ucierpieć także mały sprzęt AGD, jak żelazko. Obecnie praktycznie każdy model wymaga uzupełniania wodą. Jeśli użyjemy do tego twardej, osad będzie gromadził się nie tylko wewnątrz zbiornika, ale także w stopie żelazka. Osad może przedostać się na tkaniny i doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Takie kłopoty są szczególnie odczuwalne w przypadku żelazek parowych. Co ciekawe, wielu producentów nie uznaje warunków gwarancji, jeśli okaże się, że żelazko było uzupełniane wodą o wysokim stopniu twardości.

Czajnik nie zawsze da radę z twardą wodą

Jednym z pierwszych miejsc, w którym na pewno zauważymy wysoki stopień twardości wody jest nasz czajnik. Kamienny osad przy każdym podgrzaniu wody gromadzi się na dnie oraz grzałce. Warstwa staje się coraz większa. Kamień podczas gotowania wody może odrywać się z dna i trafiać do wody, stanowiącej bazę napojów. Psuje ich walory estetyczne i skutecznie odbiera apetyt na spożycie. Ponadto osad doprowadza do tego, że czajnik często nadaje się jedynie do wymiany na nowy, a to jednak koszty, których można by było uniknąć.

Jak zapobiegać tym wszystkim problemom?

Najlepszym sposobem jest zamiana twardej wody na miękką. O tym, czym właściwie jest miękka woda przeczytacie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu? Najprostszy sposób na jej uzyskanie? Centralny zmiękczacz wody. Wybór takich urządzeń jest naprawdę duży, a więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego? oraz Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Nie wiesz, który zmiękczacz wody powinieneś wybrać? Zgłoś się do nas – pomożemy Ci w doborze odpowiedniego modelu. Szczegóły w zakładce kontakt.

Komentarze

no u nas zanim kupiliśmy zmiękczacz to dwa czajniki poszły do kosza po paru miesiącach :)
w mojej łazience jeden kran czy perlator zapchany przez kamień
:/ nie wiem czy to wina jedynie wody czy tez kranu, ale niestety gwarancji nie uznali :/ (twardosc ok 350ppm)
u nas w studni woda jest idealnie czysta, lecz twardość ponad 500 caco3, bez zmiekczacza to był dramat - codzienne sprzątanie łazienki, w praniu zniszczone ubrania, na naczyniach zacieki, bardzo szybko zamontowalismy zmiekczacz :)
Niestety dopiero przy budowie domu wiele osob myśli nad zakupem zmiękczacza, w mieszkaniach często nie ma na to miejsca
ja również dopiero w nowym domu będę miał zmiekczacz