wpływ jakości wody na dania i napoje przyrządzane na jej bazie

Czy twarda woda ma wpływ na jakość dań i napojów?

Magda Lewicka
13/10/2020
3

Woda jest głównym składnikiem dań i napojów, które przyrządzamy w kuchni. Zalewamy nią kawy, herbaty, przygotowujemy z niej zupy, sosy i wiele innych dań. Jest potrzebna nawet do przygotowania ciasta. Ale czy jej właściwości mogą mieć wpływ na smak i aromat gotowanych posiłków? Jak woda oddziałuje na to, co tworzymy w kuchni?

Woda jest podstawowym składnikiem większości dań i wszystkich napojów, które przygotowujemy w swoich kuchniach. Choć w pierwszej kolejności myślimy o soli, pieprzu, cukrze, przyprawach, mące, to właśnie bez wody tak naprawdę nie moglibyśmy się obejść w kuchni. Pojawia się w wielu przepisach i stanowi bazę niezbędną do gotowania, pieczenia, blanszowania. I tu bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy chcą, by przyrządzane przez nich potrawy i napoje były absolutnie pyszne – efekty ich starań, nawet przy najlepiej dobranych produktach składowych, nie będą idealne, jeśli w grę wchodzi użytkowanie wody nieodpowiedniej jakości!

Zanieczyszczenia w wodzie a jakość potraw

Jak już wiemy, woda może zawierać w sobie różne substancje, nie tylko te korzystne, ale również zanieczyszczenia o niebagatelnym wpływie na nasze ostateczne odczucia jej względem. O tym, co z wodą może być nie tak pisaliśmy już w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?, ale również: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Niektóre z substancji mają ogromny wpływ na barwę i mętność wody. Potrafią też pogarszać jej smak, zapach, a nawet powodować wytrącanie się z niej osadu. W wielu domach występowanie niekorzystnych związków w wodzie doprowadza do tego, że rodziny rezygnują z korzystania z niej do celów spożywczych i zastępują butelkowaną. Dlaczego to zły pomysł? O tym przeczytacie tutaj: Woda w butelce kontra filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem?

Niektóre właściwości wody mogą mieć ogromny wpływ na jakość przyrządzanych dań i napojów. Wśród takich zanieczyszczeń z pewnością można wymienić:

Wysokie stężenia żelaza (Dlaczego żelazo w wodzie to problem?)

Wysokie stężenie manganu (Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?)

Chlor i jego pochodne w wodzie (Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny?)

Substancje odpowiedzialne za zapach (Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić?)

Substancje odpowiedzialne za smak (Smak wody z kranu - czy da się go poprawić?)

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów związanych z jakością wody jest jednak jej twardość. I to jeden z największych mankamentów, który bardzo widocznie odbija się na końcowym stanie potraw i napojów. O tym, czym właściwie jest twarda woda pisaliśmy już w artykule: Czy woda w Polsce jest twarda? To cecha wynikająca ze znajdującej się w wodzie ilości jonów wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu jonów żelaza i manganu oraz innych składników A jak dokładnie twarda woda wpływa na jakość przygotowanych na jej bazie rzeczy?

Obróbka warzyw i owoców w twardej wodzie

Wysoki stopień twardości wody ma spory wpływ na matowienie warzyw i owoców poddawanych obróbce termicznej. Możemy zauważyć szarzenie i spore odejście po ugotowaniu od naturalnego koloru. Przez to warzywa i owoce mogą wydawać się znacznie mniej apetyczne. Ponadto duża zawartość jonów wapnia i magnezu w wodzie przeznaczonej do gotowania blokuje pektyny i proces ich rozpuszczania.

Gotowanie w twardej wodzie

Nie ma co się łudzić w tej kwestii! Gotowanie w twardej wodzie również nie przyniesie najlepszych rezultatów! Co więcej, możemy czuć się rozczarowani. Minerały obecne w wodzie mogą mieć duży wpływ na wygląd dań oraz napojów gorących. Podczas obróbki termicznej z wody może wytrącać się kamienny osad w postaci białych, niewielkich opiłków, które następnie będziemy znajdować w zupie, herbacie i daniach. To nie wygląda estetycznie, ani też nie zachęca do jedzenia. Do tego dochodzi jeszcze problem nieestetycznego wyglądu warzyw i owoców, o którym już było wyżej. Twarda woda może też zaburzać strukturę dań i napojów.

Warto też mieć na uwadze, że niektóre potrawy, gotujące się w twardej wodzie mogą mieć wydłużony czas tego procesu. Obróbka termiczna potrwa dłużej. Obecność chloru w wodzie również może być szkodliwa. Ta substancja, jak i jej pochodne mają niemały wpływ na smak i zapach wody, co również może być odczuwalne po jej przegotowaniu i powodować, że smak dań będzie zaburzony, nie taki jak powinien. Chlor powoduje także utratę pięknej, mocnej barwy przez składniki potraw.

Pieczenie z twardą wodą

Korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości nie jest polecane w przypadku wytwarzania wypieków. Jony wapnia i magnezu oraz i inne składniki zawarte w twardej wodzie mogą mieć niebagatelny wpływ na wypieki. Wszelkie ciastka, ciasta, tarty i słone przekąski mogą nie wyjść nie z powodu nieprawidłowo dobranych proporcji, a właśnie z powodu złej jakości wody. Wysoki stopień twardości może prowadzić do zmiany struktury glutenu zawartego w mące. Niekorzystnie oddziałuje także w przypadku drożdży. To właśnie przez twardą wodę ciasto może stać się gumowate, zakalcowate i po prostu ciężkie. Do tego białka zawarte w mące tortowej o wiele trudniej wchłaniają wodę. Utrudnieniu ulega także proces fermentacji drożdży.

W przypadku wypieków o wiele bardziej polecana jest woda miękka. To właśnie takiej używają w cukierniach do wyrobu wypieków. Tam zmiękczacze wody oraz inne systemy uzdatniania funkcjonują niemal w każdym zakładzie.

Jak zmniejszyć twardość wody?

Jak widać, woda w kuchni jest niezwykle potrzebna, a jakość ma niebagatelne znaczenie. Wysoki stopień twardości wody można zwalczyć z pomocą zmiękczacza wody. To centralne urządzenia, działające na zasadzie wymiany jonowej, o których szczegółowe informacje przeczytacie w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Dzięki żywicy jonowymiennej z wody redukowane są substancje odpowiadające za tworzenie twardości wody. Dzięki temu staje się miękka, idealna w użytkowaniu, nie tylko do celów spożywczych. Jej stosowanie niesie całe mnóstwo zalet dla całego gospodarstwa domowego. Przede wszystkim jest to ochrona domowych instalacji, sprzętu AGD, idealne pranie, mniejsze wydatki, brak osadu na powierzchniach mających styczność z twardą wodą. O wszystkich zaletach miękkiej wody można przeczytać tutaj: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Dobrym wyborem będzie kompaktowy zmiękczacz wody, jak Ecoperla Toro, bądź dwuczęściowy, o dużej wydajności. Takim jest choćby Ecoperla Softower, którego recenzję obejrzycie tutaj:


Czasami zdarza się, ze dodatkowym problemem może być nieodpowiedni smak, zapach i barwa wody. W takim wypadku najlepszym wyjściem będzie instalacja produktu zawierającego węgiel aktywny. Jeśli w domu dysponujemy dużą kotłownią, idealnie sprawdzi się zestaw, składający się z kolumny węglowej i zmiękczacza wody. Produktem szczególnie godnym polecenia jest Ecoperla Carbotower, o którym więcej informacji w filmiku:

Jeśli natomiast nasza piwnica jest zbyt mała na montaż takiego zestawu, rozwiązaniem może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. To urządzenie 2 w 1, w którym butla ciśnieniowa wewnątrz posiada dwie warstwy. Woda najpierw przepływa przez węgiel aktywny, a następnie trafia na żywicę jonowymienną. Propozycją od polskiej marki Ecoperla jest Ecoperla Hero, który posiada wewnątrz aż 40 litrów złoża filtracyjnego najwyższej jakości.

Czasami w domu nie ma warunków na montaż centralnej stacji uzdatniania wody. W takim wypadku dobrym, niewielkim rozwiązaniem może okazać się filtr kuchenny do montażu pod zlewozmywakiem. Do wyboru są między innymi systemy ultrafiltracji, ale i odwrócona osmoza. Jak dokładnie uzdatniają wodę? O tym w artykule: Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie może okazać się odwrócona osmoza Ecoperla Rosa, która pozwala na czerpanie uzdatnionej wody w dwojaki sposób. Z jednej strony zyskujemy dokładnie oczyszczoną wodę, idealną do gotowania, przyrządzania dań i napojów gorących. Z drugiej strony możemy czerpać wodę pełną minerałów i wolnego wodoru, idealną do picia na co dzień i nawadniania organizmu. Dzięki obecności wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir woda posiada właściwości prozdrowotne.

Gotuj jak prawdziwy szef kuchni z dobrą jakością wody!

Jakość wody ma ogromne znaczenie w wielu kwestiach i nie ma co ukrywać, że oddziałuje także na przygotowywane przez nas potrawy. Warto wybierać wodę wysokiej jakości zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby przygotowywane przez nas dania i napoje smakowały jak z najlepszej restauracji!

Komentarze

Mam na tyle szczęście, że u nas woda jest względnie miękka z wodociagów :) ale bez filtra pod zlewem nie wyobrażam sobie gotowania i picia z kranu. Dużo lepiej mi się gotuje z taką czystszą wodą, lepiej smakują potrawy, no i przede wszystkim picie wody z kranu, która jest czysta to ogromna wygoda
No i ten okropny kożuch na herbacie... Nieznoszę tego. Do czajnika i ekspresu tylko woda filtrowana
Oczywiście, w restauracjach taki filtr do wody to również norma, zupełnie inaczej smakuą i wyglądają potrawy z dobrej jakości wody.