Ekologiczna stacja uzdatniania wody

Czy uzdatnianie wody jest ekologiczne?

Maria Pielesiek
23/01/2024
0

W dzisiejszych czasach uzdatnianie wody to już nie tylko opcja, ale wręcz konieczność. Producenci systemów do uzdatniania wody obiecują, że dzięki ich urządzeniom, z kranu popłynie czysta i zdrowa woda. Nie ma już wątpliwości co do tego, że współczesne metody filtracji efektywnie eliminują różne rodzaje zanieczyszczeń. Z drugiej strony, czy skuteczność tych rozwiązań idzie w parze z ekologią?

Co warto wiedzieć o zanieczyszczeniu wody?

O zanieczyszczeniu wody mówi się wtedy, kiedy zostanie naruszona jej równowaga fizykochemiczna. Skala zanieczyszczenia wód nieustannie się powiększa, co jest bezpośrednim skutkiem wzrostu populacji, zakrojonej na szeroką skalę urbanizacji, industrializacji oraz działalności rolniczej. Najwięcej substancji zanieczyszczających wodę trafia do niej razem ze ściekami przemysłowymi i bytowymi. Oprócz działalności człowieka, ich źródłem są również naturalne procesy zachodzące na Ziemi.

Nie ulega wątpliwości, że skład wody odbiega zazwyczaj od ideału, niezależnie od ujęcia z jakiego korzystamy. Znajdujące się w niej zanieczyszczenia negatywnie wpływają na parametry organoleptyczne kranówki, a w skrajnych przypadkach mogą do mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Przeczytaj: Woda ze studni - czy można z niej od razu korzystać?

Czym jest stacja uzdatniania wody i kiedy jest niezbędna?

Najlepszym sposobem na przywrócenie dobrej jakości wody w kranie jest zastosowanie odpowiednio dobranego systemu uzdatniania. A co to oznacza w praktyce?

Stacja uzdatniania wody to specjalne urządzenie, które pomaga przygotować wodę do konkretnego zadania. Biorąc ten fakt pod uwagę, można wymienić co najmniej kilka różnych procesów mających na celu poprawę składu fizykochemicznego wody, w tym odżelazianie, zmiękczanie, demineralizacja, adsorpcja na węglu aktywnym, dezynfekcja chemiczna, sterylizacja promieniami UV i wiele innych.

Dobór odpowiedniego urządzenia (szczególnie w przypadku wody z własnego ujęcia) warto poprzedzić profesjonalną analizą wody. To najlepszy sposób, aby poznać jej skład fizykochemiczny oraz potwierdzić lub wykluczyć obecność mikroorganizmów. Dowiedz się także, czy da się zbadać jakość wody jednym domowym testem i przeczytaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem.

Woda wodociągowa, zanim trafi do naszej instalacji jest uzdatniania zgodnie z obowiązującymi normami. Jej parametry wystarczy zazwyczaj “doszlifować” według własnych preferencji. Niekiedy problemem okazuje się wysoki stopień twardości wody, który jest bezpośrednią przyczyną uciążliwego kamienia kotłowego. Na temat tego zjawiska pojawiło się już na blogu wiele artykułów. Przeczytaj zatem, czy w Polsce woda jest twarda oraz dowiedz się, czy twarda woda szkodzi.

Korzystanie z wody studziennej, choć oznacza niezależność i spore oszczędności, niesie też ze sobą znacznie więcej wyzwań. Problemem może się bowiem okazać nie tylko wysoki stopień twardości, ale też żelazo, mangan, azotany, farmaceutyki, pestycydy, a nawet szkodliwe bakterie i wirusy. Więcej dowiesz się z artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1 oraz Woda ze studni bez tajemnic. Część 2.

Odpowiednio dobrany system uzdatniania wody rozwiąże każdy z tych problemów. Od czasu do czasu pojawiają się jednak głosy, że filtracja wody nie zawsze bywa ekologiczna (głównie ze względu na duży odrzut do kanalizacji oraz konieczność stosowania chemicznych reagentów do regeneracji specjalistycznych złóż). To mit, który chcielibyśmy tutaj obalić.

Filtry kuchenne to koniec wody w plastikowych butelkach

Urządzenia do uzdatniania wody, cieszące się największą popularnością, to bez wątpienia filtry kuchenne.

Montaż filtra kuchennego zapewnia dostęp do czystej i świeżej kranówki do celów spożywczych. To doskonała alternatywa dla mało ekologicznej wody w plastikowych butelkach, a przy okazji spora oszczędność. Rezygnując z mineralnej w opakowaniach z tworzywa sztucznego ograniczamy popyt na surowce z ropy naftowej, których produkcja pochłania ogromne ilości wody i energii oraz emituje do atmosfery gazy cieplarniane.

W kontekście systemów uzdatniania wody, które są przyjazne dla planety, warto zwrócić uwagę na ultrafiltrację. Wkłady wymienia się w tym przypadku raz na 12 miesięcy, a same filtry są całkowicie przepływowe, czyli nie mają odrzutu wody do kanalizacji. Kranówka jest w nich filtrowana na bieżąco. W tej kategorii urządzeń mocno wyróżniają się na rynku filtry kuchenne polskiej marki Ecoperla, w tym dwuetapowy Ecoperla Profine POU 2 (do domów, gdzie woda jest już uzdatniana przez centralną stację uzdatniania wody) oraz Ecoperla Profine POU 3 z dodatkowym filtrem mechanicznym.

Zmiękczacze wody to niższe zużycie detergentów i dłuższa żywotność sprzętów AGD

Wysoka jakość wody jest ważna nie tylko w kontekście jej spożycia. Fizykochemiczny skład kranówki przekłada się między innymi na zużycie detergentów oraz preparatów do mycia.

Twarda woda charakteryzuje się wysokim napięciem powierzchniowym, co z kolei generuje potrzebę zużycia większej ilości środków chemicznych (tj. proszek do prania, płyn do płukania, detergenty do naczyń, a także kosmetyki), w celu uzyskania pożądanych efektów. Stosowane w nadmiernych ilościach preparaty chemiczne mocno zanieczyszczają środowisko naturalne.

Można je ograniczyć decydując się na montaż zmiękczacza wody w swoim domu. Urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej, podczas której jony wapnia i magnezu (odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody) są wymieniane na jony sodowe. Dużo więcej na ten temat dowiesz się z zamieszczonego poniżej materiału filmowego.

Zmiękczacze wody dzielą się na urządzenia kompaktowe i dwuczęściowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od zapotrzebowania na wodę, jej składu, a nawet dostępności miejsca przeznaczonego na montaż. Jeśli rozważasz zakup takiego urządzenia, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższych artykułów:

Miękka wody wydłuża żywotność sprzętów AGD, co wiąże się z mniejszą ilością elektrośmieci i niższą podażą na nowe urządzenia. To jednak nie wszystko!

Twarda woda niszczy tkaniny, które w szybkim tempie stają się szorstkie, wypłowiałe i bardziej podatne na uszkodzenie. Trzeba je wtedy wyrzucić, a na ich miejsce zakupić nowe. Takie postępowanie to nie tylko generowanie większej ilości odpadów, ale również napędzanie produkcji w sektorze odzieżowym, który jest uważany za jednego z największych trucicieli planety. Na produkcję tkanin przemysł włókienniczy zużywa bowiem nieprawdopodobnie duże ilości wody, którą w dodatku zanieczyszcza toksycznymi chemikaliami. W tym kontekście warto też pamiętać o wytwarzaniu dodatkowego śladu węglowego, który towarzyszy logistyce ubrań.

Stacja uzdatniania wody to oszczędność energii

Miękka woda to nie tylko mniejsze zapotrzebowanie na detergenty i dłuższa żywotność czajnika, czy pralki. To również oszczędność (także w kontekście zużycia nieodnawialnych surowców) w postaci niższego zużycia energii elektrycznej.

Jeśli przez instalację płynie woda o wysokim stopniu twardości, dość szybko daje o sobie znać kamień kotłowy. Osadza się bowiem w formie twardej skorupy na każdej powierzchni mającej kontakt z wodą. W efekcie spada wydajność kotła grzewczego, a sprzęty AGD pobierają znacznie więcej energii, aby osiągnąć pełną efektywność. Duże zużycie prądu przekłada się na większe wydobycie paliw kopalnych, co dodatkowo napędza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Korzystając ze zmiękczonej wody, łatwo przerwać to błędne koło. Przeczytaj też koniecznie: Zużycie prądu w stacjach uzdatniania wody - czy jest duże? i dowiedz się, czy zmiękczanie jest drogie.

Uzdatnianie wody w parze ze zrównoważonym podejściem do środowiska

Troska o dobrostan naszej planety nie wyklucza korzystania z dobrodziejstw uzdatniania wody w domu. Wręcz przeciwnie! Producenci systemów uzdatniania zwracają coraz większą uwagę na to, aby oferowane przez nich urządzenia były maksymalnie skuteczne i nie obciążały środowiska naturalnego. Nawet mając na uwadze kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenia, nie musisz rezygnować z dbania o zdrowie swojej rodziny. Nowoczesne stacje uzdatniania wody to często innowacyjne systemy filtracji oszczędne pod kątem zużycia surowców i zbudowane z trwałych materiałów, które często nadają się do recyklingu, a spożywanie kranówki oznacza także rezygnację z wody mineralnej w plastikowych butelkach. Jeśli jesteś zatem na etapie zakupu takiego urządzenia, ale nie wiesz, który filtr do wody wybrać - skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Komentarze

Postów nie znaleziono