dobór zmiękczacza wody do potrzeb

Dobór zmiękczacza wody do potrzeb - jak się za to zabrać?

Magda Lewicka
16/08/2021
3

Zmiękczacze wody stale zyskują na popularności. To świetny wybór dla rodzin, które mają dość męczenia się z uciążliwym osadem i niepotrzebnego trwonienia pieniędzy. Oferta tych urządzeń do uzdatniania wody jest naprawdę duża. Która propozycja będzie najlepsza? W jaki sposób dobrać zmiękczacz wody do swoich potrzeb? Na co zwracać największą uwagę?

Moda na walkę z twardą wodą

Wysoki stopień twardości wody daje się we znaki w całej Polsce. Świadomość tego kłopotu jest coraz większa i choć nie jest to zjawisko zagrażające ludzkiemu zdrowiu, to jednak powoduje wiele strat. Wszystko przez pozostawiany osad oraz wysokie napięcie powierzchniowe. W krótkim podsumowaniu można powiedzieć, że długotrwałe korzystanie z twardej wody to straty finansowe, nerwów, urody, czasu oraz liczne uszkodzenia domowej instalacji i urządzeń AGD, mających styczność z wodą. Więcej na ten temat w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Z twardą wodą doskonale poradzi sobie centralny zmiękczacz wody! O tym wie coraz więcej osób i stawia na skuteczną walkę z problemem. Te urządzenia walczą przede wszystkim z przyczyną, jaką są jony odpowiedzialne za tworzenie twardej wody. Wykorzystują do tego wymianę jonową, co było już dokładnie opisywane w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? To o wiele lepsza i przede wszystkim wygodniejsza metoda od babcinych sposobów związanych z usuwaniem kamienia za pomocą octu i kwasku cytrynowego. Poza tym daje efekt również w miejscach niewidocznych dla oka.

To, że zmiękczanie wody opłaca się znacznie bardziej niż używanie twardej wody zostało już udowodnione w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca? Skoro już wiadomo, że to właśnie to urządzenie jest nam potrzebne, czas zabrać się za wybór modelu idealnego. Tylko właśnie - jak to zrobić? Na co zwracać uwagę?

Kilka faktów o zmiękczaczach wody

Zmiękczacze wody to obecnie jedne z najchętniej wybieranych domowych urządzeń do uzdatniania wody. Ich obecność stała się na tyle rozpowszechniona, że mają swoje działy w sklepach budowlanych, a coraz częściej są traktowane jako podstawowe wyposażenie gospodarstwa domowego, jak pralka czy zmywarka, a nie jedynie dodatek.

Centralne zmiękczacze wody można podzielić na dwa typy: kompaktowe oraz dwuczęściowe. Pierwszy z rodzajów powstał specjalnie z myślą o gospodarstwach domowych, by zajmować w nim minimum miejsca. Wszystkie elementy składowe znalazły się w estetycznej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. W kompaktowych zmiękczaczach wody znajdziemy te same komponenty, co w dwuczęściowych: butlę ze złożem filtracyjnym, głowicę sterującą oraz zbiornik solanki. W zmiękczaczach wody drugiego typu mamy do czynienia z oddzielną butlą epoksydową oraz zbiornikiem na solankę. Zajmuje nieco więcej miejsca, ale zazwyczaj posiada również znacznie więcej złoża niż mniejsze wersje w obudowie.

Najważniejsze kwestie, budzące wątpliwości zostały opisane w artykule: Zmiękczacze wody – najczęstsze pytania przyszłych użytkowników. Tu można znaleźć wiedzę dotyczącą aspektów związanych z instalacją, samym użytkowaniem oraz jakością wody pozyskanej po procesie zmiękczania.

Zmiękczacze wody montuje się na wejściu wody do budynku. Nie jest wymagającym urządzeniem. Większość modeli potrzebuje jedynie kontroli poziomu soli w zbiorniku i ewentualnego dosypywania braków. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia. Musi w nim znaleźć się działające gniazdko elektryczne oraz odpływ do kanalizacji. Więcej szczegółów w artykule: Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody?

Jak wybrać wymarzony zmiękczacz wody?

Gąszcz przeróżnych propozycji służących redukcji wysokiego stopnia twardości wody wcale nie ułatwia sprawy. Przy wyborze zmiękczacza wody do swojego domu warto jednak kierować się kilkoma istotnymi cechami. Oto, na co powinniście zwrócić szczególną uwagę.

Ilość żywicy jonowymiennej

Najważniejszą kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, jest dobór właściwej ilości żywicy jonowymiennej w zmiękczaczu wody. Zbyt małe urządzenie może się okazać zwyczajnie nierentowne z powodu często przeprowadzanej regeneracji, co będzie się wiązało ze sporym zużyciem wody i soli tabletkowanej na ten proces.

Pod uwagę należy brać: zużycie wody, stopień twardości wody, ilość mieszkańców, ilość miejsc poboru wody. Producenci i dystrybutorzy starają się nieco ułatwiać sprawę, poprzez uschematyzowanie i podział zmiękczaczy wody według liczby mieszkańców domu, by łatwiej było sobie wyobrazić ich wydajność. W większości przypadków u 3-4 osobowych rodzin sprawdzą się zmiękczacze wody takie jak jak Ecoperla Toro 24 lub Ecoperla Vita 25. 5-6 osobowe rodziny mogą skorzystać z większych kompaktowych zmiękczaczy wody, jak Ecoperla Toro 35. Przy większej ilości osób i znacznie wyższym zużyciu wody najlepiej dobrać dwuczęściowy zmiękczacz wody, jak Ecoperla Softower. Największy z modeli ma aż 60 litrów żywicy jonowymiennej. Ogólnie można przyjąć, że im wyższy stopień twardości wody i jej zużycie, tym większa ilość złoża będzie potrzebna.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak często będzie przeprowadzana regeneracja poszczególnych modeli zmiękczaczy wody w Twoim przypadku, możesz to obliczyć i dobrać ten, który najlepiej odpowie Twoim potrzebom. Wzór pomagający obliczyć ilość wody między regeneracjami to pojemność jonowymienna zmiękczacza wody dzielona na stopień twardości wody. Obliczenie w ułatwionej postaci wygląda następująco:

45 x ilość żywicy jonowymiennej w litrach/ twardość wody podaną w mg CaCO3/l

Liczba 45 to uśredniona wartość świadcząca o pojemności jonowymiennej złoża filtracyjnego.

Jakość żywicy jonowymiennej

Równie duże znaczenie ma jakość żywicy jonowymiennej. Warto przeczytać o rodzaju i producencie, jakie zostały wykorzystane w wybranych przez nas modelach. Eksperci znacznie bardziej rekomendują żywicę monosferyczną o identycznej budowie każdej cząsteczki. Dzięki temu zachodzi równomierna wymiana jonowa na całej powierzchni i żywica sama również podlega równomiernemu zużyciu. Ponadto jest uznawana za trwalszą i wymagającą mniejszej ilości wody oraz soli na regenerację. Monosferyczna żywica jonowymienna jest w stanie wytrzymać około 7-10 lat.

Głowica sterująca w zmiękczaczu wody

Należy sprawdzić informacje dotyczące głowicy sterującej w zmiękczaczu wody. To element nadzorujący pracę oraz regenerację i kierujący wszystkimi procesami. Jeśli dojdzie do jego awarii, nici z dobrych efektów zmiękczania wody. Warto postawić na solidne komponenty, o prostej budowie, możliwe do serwisowania. Jeśli wybierzemy zmiękczacz wody z nieserwisowalną głowicą sterującą, trzeba będzie wymienić cały zawór i ponieść wysokie koszty. Przy wyborze zaworu, który można rozłożyć jest szansa na wymianę tylko i wyłącznie jednego, popsutego elementu.

Jakość komponentów zmiękczacza wody

Choć głowica sterująca została wymieniona oddzielnie, to inne komponenty również nie pozostają bez znaczenia. W przypadku kompaktowych zmiękczaczy wody mamy do czynienia choćby z obudową. Warto sprawdzić, czy zastosowane tworzywo jest solidne i szybko nie ulegnie zniszczeniom mechanicznym.

Dodatkowe funkcje w zmiękczaczu wody

Wiele zmiękczaczy wody jest obecnie wyposażonych w dodatkowe funkcje, które mają na celu ułatwić użytkowanie, zwiększyć wygodę bądź pomóc oszczędzić na stałych kosztach eksploatacyjnych. Warto zastanowić się, które dodatki mogą sprawdzić się w naszym przypadku. Zdecydowanie przydatne będą systemy wpływające na ekonomiczne działanie, takie jak Ecoperla Perfect System. Akurat ten dodatek zapewnia minimalne możliwe zużycie wody i soli na regenerację, przy zachowaniu zrównoważonej pracy urządzenia.

Jak wiadomo, kontrola poziomu soli w zbiorniku jest koniecznością, jednak sprawę może ułatwić dźwiękowy alarm poziomu soli lub powiadomienia z aplikacji przesyłane przez zmiękczacz wody za pomocą modułu WiFi. Ciekawym dodatkiem jest system suchego zbiornika solanki, który zapobiega powstawaniu mostów solnych.

Który zmiękczacz wody będzie najlepszy?

Na to pytane nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z pewnością znajdzie produkt najlepiej dostosowany do swoich potrzeb. Jeśli już wiemy, ile złoża filtracyjnego będziemy potrzebować, warto zwrócić uwagę na komponenty i funkcje. Oto kilka propozycji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Dla tych, którzy cenią sobie rozwiązania, które nie niosą ze sobą dużych kosztów, są wygodne w użytkowaniu i montażu, odpowiednią propozycją będą kompaktowe zmiękczacze wody z serii Ecoperla Toro. Posiadają Ecoperla Perfect System, wbudowany by-pass i mieszacz. To połączenie wydajnego działania oraz solidnych komponentów, a do tego niezwykle estetyczna obudowa. Ecoperla Toro 35 to jeden z największych dostępnych na rynku kompaktowych zmiękczaczy wody. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule: Ecoperla Toro 35 - kultowy zmiękczacz wody w nowej odsłonie.

Kiedy potrzebne są większe wydajności, przyda się dwuczęściowy zmiękczacz wody jak Ecoperla Softower. Do wyboru są aż trzy rozmiary, z czego największy ma aż 60 litrów żywicy jonowymiennej. Doskonale radzi sobie z dostarczaniem zmiękczonej wody nawet dla dużej ilości osób w domu. Ecoperla Smart System dba o zrównoważone działanie. Kiedy potrzeba w domu nie tylko miękkiej wody, ale też o odpowiednich właściwościach organoleptycznych, idealnym rozwiązaniem może okazać się urządzenie 2 w 1 – kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero. Więcej o nim w tym artykule: Ecoperla Hero - podwójna filtracja w jednej obudowie.

Zmiękczacz wody, które sprosta oczekiwaniom

Znając podstawowe kwestie, do których należy przywiązywać największą uwagę, o wiele łatwiej zorientować się w ofertach zmiękczaczy wody i wyselekcjonować produkty, które faktycznie odpowiadają oczekiwaniom. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Komentarze

nam tez dobierano urzadzenie, samemu wolalem nic nie wybierac zeby miec gwarancje ze wszystko bedzie dobrze dzialac
My dobieraliśmy niestety zmiekczacz do wielkości dostępnego miejsca i musieliśmy postawić na mniejszy model (14 litrowy), ale wszystko działa ładnie :)
Cieszę się, ze trafiłem w dobrym momencie na osobę, któa pomogła dobrac mi odpowiedni zmiękczacz. Pozdrawiam obsługe sklepu, która dobrała mi model!