Tester jakości wody

Czy da się zbadać jakość wody jednym domowym testem?

Edyta Siedlecki
01/08/2023
2

Skład fizykochemiczny wody, jej czystość mikrobiologiczna, a także parametry organoleptyczne mogą się różnić w zależności od ujęcia czy stanu magistrali, przez którą ciecz dostaje się do domowej instalacji. Aby poprawić jakość wody, usunąć z niej szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemny zapach, warto zainwestować w odpowiedni system uzdatniania. Nie należy przy tym kupować filtrów “na chybił trafił”, kiedy w grę wchodzi zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny. Warto zbadać skład wody i na tej podstawie dobrać odpowiednie urządzenia. Jakie testery sprawdzą się najlepiej? Czy można zbadać skład wody w domu jednym testem?

O czym mówią normy jakości wody?

Woda przeznaczona do celów spożywczych musi spełniać ściśle określone wymagania mikrobiologiczne, radiologiczne oraz fizykochemiczne. Na całym świecie istnieje szereg norm o statusie dokumentów prawnych, utworzonych na podstawie wytycznych WHO. W Polsce zostały one zebrane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

O bezpieczeństwie wody przeznaczonej na cele spożywcze decyduje przede wszystkim brak skażenia bakteriologicznego. W praktyce oznacza to, że w wodzie nie może się znajdować Escherichia coli, ani inne bakterie z grupy coli, Clostridium perfringens, ani też bakterie z grupy Enterokoków. Wymienione patogeny stanowią bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub mogą świadczyć o występowaniu innych mikroorganizmów, mających negatywny wpływ na ludzki organizm. Więcej na temat szkodliwych mikroorganizmów w wodzie dowiedz się z poprzednich artykułów: Bakterie w wodzie ze studni oraz Bakterie Legionella w wodzie. czy to realne zagrożenie?

Zupełnie inny rodzaj ryzyka stanowią znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia chemiczne. Można je podzielić na substancje stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla ludzi (w tym trucizny i metale ciężkie) oraz substancje, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ale ze względu na swoje właściwości są z różnych względów niepożądane. Wśród nich można wymienić żelazo, mangan, cynk, miedź, związki azotowe, chlor i jego pochodne, utlenialność, a także jony odpowiedzialne za wysoki stopień twardości.

Charakterystyczne objawy towarzyszące popularnym zanieczyszczeniom wody

Rodzaj (ale nie stężenie) występujących w wodzie zanieczyszczeń można próbować określić na podstawie testu organoleptycznego. Najbardziej charakterystyczne objawy towarzyszące popularnym zanieczyszczeniom to:

  • Mętność wody, która wskazuje na dużą ilość nierozpuszczalnych zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych, w tym mułu i szlamu. Podwyższona mętność wody może być także spowodowana wysoką zawartością żelaza rozpuszczonego w wodzie.
  • Biały lub szarawy nalot na sprzęcie AGD i armaturze (typowy dla twardej wody) to tak zwany kamień kotłowy powstający w wyniku gromadzenia się trudnorozpuszczalnych osadów węglanu wapnia i magnezu. Przeczytaj koniecznie, czy w Polsce woda jest twarda.
  • Brunatne zacieki w wannie, na armaturze oraz metaliczny posmak wody to zazwyczaj skutek zbyt wysokiego stężenia jonów żelaza i towarzyszących mu jonów manganu. Przeczytaj, dlaczego żelazo w wodzie to problem.

Testery jakości wody do użytku domowego

Ogólne badanie podstawowych parametrów wody, można przeprowadzić samemu, za pomocą dostępnych powszechnie i nieskomplikowanych testów do wody. Wszelkie mierniki, które można zastosować do pomiaru fizykochemicznych parametrów wody nazywa się potocznie testerami. Na rynku sporo jest takich rozwiązań.;

Dużą popularnością cieszy się miernik TDS, przydatny dla właścicieli filtrów kuchennych w postaci odwróconej osmozy. Dzięki temu urządzeniu można bowiem ocenić czy membrana osmotyczna działa prawidłowo. Przeczytaj: Czy dzięki TDS można zmierzyć twardość wody? Mierniki odczynu pH wody są z kolei przydatne w przypadku pomiarów jakości wody basenowej, natomiast do badania stopnia twardości wody służą kropelkowe testery twardości oraz paskowe testery twardości. Więcej na ich temat dowiesz się z poprzedniego artykułu: Jak przeprowadzić test jakości wody? Jaki tester wybrać? Jeśli chcesz zgłębić temat samodzielnej analizy wody, zachęcam także do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym.

Domowe testery, choć tanie, łatwo dostępne i proste w użyciu, są jednak mało precyzyjnym sposobem na oznakowanie poziomu występujących w wodzie zanieczyszczeń. Nie istnieje też jeden uniwersalny miernik, który pozwoli zmierzyć wszystkie najważniejsze parametry wody. To, czy woda nadaje się do celów spożywczo-bytowych, czy też należy ją wcześniej uzdatniać, można rozstrzygnąć tylko w ramach profesjonalnej analizy wody.

Profesjonalna analiza to najlepsze źródło informacji na temat Twojej wody

Choć domowe testery twardości mają wiele zalet mogą służyć jedynie jako baza do dalszych działań. Prawdziwym wyznacznikiem jakości wody jest profesjonalna analiza wody wykonana w akredytowanym laboratorium.

Profesjonalne badanie próbki wody dostarcza bardzo wielu wiarygodnych informacji na temat jej składu, w tym parametrów najważniejszych w kontekście doboru potencjalnych metod uzdatniania. Decydując się na zakup i montaż odżelaziacza wody musisz bowiem znać nie tylko stężenie jonów żelaza, ale także zawartość manganu, mętność wody, jej utlenialność i odczyn pH.

Badania prowadzone w laboratorium uwzględniają różne metody analizy składu próbki, z zastosowaniem szerokiej gamy odczynników oraz najbardziej precyzyjnych urządzeń pomiarowych. Zlecając analizę wody, otrzymujesz tym samym pełen wgląd w jej skład, a w efekcie szansę na prawdziwie trafny wybór metody jej uzdatniania.

W ramach analizy próbki wody można zlecić badanie fizykochemiczne i bakteriologiczne. Jeśli korzystasz z własnego ujęcia, oba badania są wręcz koniecznością, aby bez obaw cieszyć się tanią kranówką. W przypadku wody wodociągowej, zazwyczaj wystarcza analiza parametrów fizykochemicznych, ale jeśli masz podejrzenia, że w Twojej wodzie mogą się znajdować jakiekolwiek drobnoustroje, warto również zlecić również analizę mikrobiologiczną. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się jeszcze więcej.

Dobierz metodę uzdatniania wody według potrzeb

Decydując się na wykonanie profesjonalnego badania wody otrzymujesz pełną analizę, na podstawie której możesz precyzyjnie dobrać metody uzdatniania wody. Poszczególne substancje obecne w wodzie wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego zakup jednego testera, przeznaczonego do pomiaru określonego parametru, jest po prostu niewystarczający. Skontaktuj się z nami, aby wybrać system filtracji idealnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz składu surowej wody. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, dzięki któremu z domowego kranu popłynie czysta i zdrowa woda pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i mikrobiologicznych.

Komentarze

Gdyby istniał taki tester, który zbada wszystkie parametry wody to wszystkie laboratoria by zbankrutowały. Na szczęście jeszcze nie straciłam pracy :)
Zastanawiam się, kto rozsądny dobiera urządzeni do uzdatniania wody na podstawie domowych pomiarów. Przecież to oczywiste, że należy wykonać profesjonalną analizę w laboratorium.