zużycie prądu w stacjach uzdatniania wody

Zużycie prądu w stacjach uzdatniania wody - czy jest duże?

Magda Lewicka
20/07/2021
1

W dzisiejszym artykule odpowiedzi związane z eksploatacją stacji uzdatniania wody. Jak to jest z kwestią zasilania elektrycznego? Czy stacje uzdatniania wody potrzebują dużo prądu do działania? Jak wysoki rachunek zapłacimy za prąd z powodu używania stacji uzdatniania wody?

Na co zużywany jest prąd w stacjach uzdatniania wody?

Prąd w stacjach uzdatniania wody jest potrzebny z dwóch istotnych względów. Po pierwsze jest on wykorzystywany do podtrzymania pracy zegara w głowicy sterującej. Utrzymanie zegara w stałym trybie działania jest ważne ze względu na regenerację stacji uzdatniania wody. Od niego uzależniony jest moment regeneracji złoża. Jeśli będzie działał nieprawidłowo, proces ten może uruchomić się o najmniej oczekiwanej porze, na przykład w ciągu dnia, kiedy cała rodzina akurat potrzebuje skorzystać z wody.

Drugim ważnym zadaniem, do którego potrzebna jest elektryczność, jest przestawianie tłoków. To proces związany bezpośrednio z głowicą sterującą. Od pozycji tłoka uzależniony jest tryb pracy głowicy sterującej. Mowa tutaj o takich trybach jak: praca, płukanie współprądowe, płukanie wsteczne, zasilanie, nalewanie wody do zbiornika solanki w wypadku regeneracji urządzenia za pomocą roztworu solanki.

Co, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu?

Wszystko zależy od trybu, w jakim aktualnie znajduje się stacja uzdatniania wody. Jeśli jest w normalnym trybie pracy podczas przerwy w dostawie prądu, po ponownym dostarczeniu energii wszystko będzie działało prawidłowo. Jeśli natomiast stacja uzdatniania wody akurat jest w trybie regeneracji, ten proces może zostać niedokończony, co poskutkuje niedokładnym oczyszczeniem złoża filtracyjnego, a przez to nawet może popłynąć nieoczyszczona woda z kranu.

Co w takich wypadkach z głowicą sterującą? Nie trzeba ustawiać wstępnego programowania od początku. Jedynym, co wystarczy zaprogramować od nowa jest aktualna godzina.

W niektórych miejscowościach może zdarzyć się, że przerwy związane z dostawą prądu zdarzają się dość często, jednak są krótkie. Co w takich sytuacjach? Za każdym razem należy na nowo ustawiać głowicę sterującą i zaprogramować godzinę. Przy częstych przerwach w dostawie prądu najlepiej tak ustawiać głowicę sterującą, aby regeneracja odbywała się o jak najbardziej bezpiecznej porze. Wtedy, kiedy takie przerwy występują najrzadziej.

Potrzebne zasilanie i realne zużycie prądu

Większość stacji uzdatniania wody potrzebuje zasilania na poziomie 230V. Jest to zasilanie standardowe. Co ciekawe, niezależnie od modelu i zastosowania, stacje uzdatniania wody zużywają mniej więcej tyle samo prądu. Ten pobierany jest zazwyczaj przez kilka minut podczas regeneracji co kilka dni. Jest to w przybliżeniu taka ilość, jakiej potrzebuje 50-cio watowa żarówka. W tym przypadku koszty związane z prądem nie mają większego znaczenia.

Wyjątek od reguły stanowią lampy bakteriobójcze. Tutaj prąd musi być dostarczany na bieżąco, przez 24 godziny na dobę. Zużycie prądu zależy od modelu, jednak w każdym przypadku wzrost rachunków może być widoczny.

Realne koszty zużycia prądu przez stacje uzdatniania wody

Stacje uzdatniania wody w przeciągu roku nie zużyją więcej niż 17 W, co przekłada się na dopłatę do rachunku nie wyższą niż 5-10 złotych. Natomiast w przypadku lamp bakteriobójczych koszty związane ze zużyciem prądu są w dużym stopniu uzależnione od mocy żarnika. Im jest wyższa, tym bardziej wzrasta pobór energii elektrycznej. Użytkownicy najczęściej wybierają żarniki o mocy 20-40 V. Przy takich mocach rachunki za prąd mogą wynieść około 100-250 zł. Podane kwoty są kwotami przybliżonymi, a wiele zależy od stawek proponowanych przez dostawcę prądu.

Zużycie prądu a stacje uzdatniania wody - zależne

Ilość zużywanego prądu będzie zależała od modelu głowicy sterującej. Nie są to jednak duże i odczuwalne różnice, bardziej niuanse. Wielkość wybranego urządzenia będzie miała wpływ na zużycie energii elektrycznej, jednak minimalny. Duże różnice występują jedynie w przypadku przemysłowych stacji uzdatniania wody. Nie ma natomiast różnicy, czy mówimy o kompaktowej stacji uzdatniania wody, czy dwuczęściowej - wszystkie zużywają takie same ilości prądu.

Zużycie prądu przez stację uzdatniania wody może wzrosnąć, jeśli korzysta z niej więcej osób niż zwykle. Wynika to z faktu, że użytkownicy zużywają większe ilości wody, przez co złoże filtracyjne będzie wymagało nieco częstszej regeneracji, a jak już wiemy, właśnie na ten proces pobierana jest woda.

Czy są stacje uzdatniania wody, które działają bez użycia prądu?

Oczywiście, że tak. Dotyczy to jednak tylko niektórych modeli. Siłą ciśnienia instalacji napędzane są filtry kuchenne. W kolumnach węglowych oraz kolumnach filtracyjnych bazowo często montowane są manualne głowice sterujące. One również nie potrzebują prądu do działania. Aby złoże zostało przepłukane, wystarczy jedynie przekręcić zawór w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Możemy spotkać się także ze zmiękczaczami wody, które w swoim działaniu nie używają prądu. Zmianami cyklu pracy w tym wypadku kieruje ciśnienie wody w instalacji. Wszystko odbywa się automatycznie. Nie ma konieczności kontrolowania. W niektórych warunkach taka propozycja może się bardzo dobrze sprawdzić. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w tym wypadku nie ma możliwości zastosowania regeneracji odroczonej. Przez to nie ma możliwości przesunięcia regeneracji na godzinę, która będzie nam najbardziej odpowiadała, na przykład na 2 nad ranem. Proces rozpoczyna się automatycznie, kiedy tylko zostanie zmiękczona wyznaczona ilość wody. Godzina nie będzie miała znaczenia, więc regeneracja może odbywać się o porach największego zapotrzebowania na wodę. Obecnie takie urządzenia są dopracowywane i ulepszane, aby wyeliminować opisaną niedogodność.

Garść przydatnych rad o uzdatnianiu wody

Przy instalacji stacji uzdatniania wody warto pomyśleć nie tylko o dostarczeniu stałego zasilania, ale również wielu innych kwestiach, jak choćby sama przestrzeń, temperatura w pomieszczeniu, odpływ do kanalizacji, urządzenia współpracujące. O wszystkich najważniejszych informacje znajdziecie w naszych wcześniejszych artykułach:

Koszty eksploatacji stacji uzdatniania wody

Jak pokazuje dzisiejszy artykuł, prąd nie jest dużym kosztem, jaki ponosi się podczas eksploatacji stacji uzdatniania wody. Oprócz przypadku lamp bakteriobójczych, będą to naprawdę znikome kwoty. O tę kwestię nie trzeba więc się specjalnie martwić. Na koszty użytkowania stacji uzdatniania wody składa się głównie koszt wymiany wkładów, zużycie wody oraz regeneratu na proces regeneracji. Poniżej polska marka Ecoperla przybliża koszty jednego z najpopularniejszych urządzeń, czyli zmiękczacza wody:

Komentarze

nie zauważyłem różnicy w rachunkach za prąd po założeniu stacji uzdatniania