zmiękczacz wody i uzdatnianie wody na węglu aktywnym idealnym sposobem na krystalicznie czystą wodę w domu

Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Magda Lewicka
14/01/2020
5

Wielu właścicieli domów coraz częściej podejmuje decyzję nie tylko o tym, żeby walczyć z wysokim stopniem twardości wody, ale też poprawić jej właściwości organoleptyczne. Jak osiągnąć tak dobre efekty w sposób oszczędny i niewymagający wiele uwagi podczas użytkowania?

Nowoczesny dom = wysoka jakość wody

Coraz więcej osób decyduje się na budowę nowego domu lub unowocześnienie obecnego gospodarstwa domowego. To moment, w którym należy pomyśleć o wielu kwestiach, o czym pisaliśmy już w artykule: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

Oprócz nowoczesnych rozwiązań związanych z instalacjami oraz inteligentnym sterowaniem, użytkownicy dość sporą uwagę przywiązują do oszczędności i jakości wykorzystywanych mediów. Coraz większą uwagę zaczynamy przykładać do jakości wody, co cieszy.

Przede wszystkim rośnie świadomość na temat tego, że jakość wody ma ogromne znaczenie nie tylko w przypadku instalacji i jej stanu technicznego, ale również w przypadku sprzętu AGD i nas samych oraz komfortu codziennego życia, przebywania w domu. A to przecież właśnie woda jest jego nieodłącznym elementem.

Ponadto warto dodać, że coraz więcej gospodarstw domowych wdraża praktyki związane z bardziej ekologicznym trybem życia. W związku z tym rezygnują z kupowania zgrzewek wody butelkowanej, a zaczynają myśleć o bardziej przyjaznych środowisku alternatywach pozyskiwania wody do celów spożywczych.

To wszystko przyczyny rosnącej popularności systemów uzdatniania wody.

Jakiej wody nie chcemy używać?

Niezależnie od ujęcia czerpania wody, mogą przydarzyć się problemy z jej jakością. Czasem wymaga ona jedynie podszlifowania, innym razem zastosowania całego systemu uzdatniania wody składającego się z kilku różnych urządzeń.

Dlaczego warto uzdatniać wodę pochodzącą z wodociągu i co z nią może być nie tak? O tym w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Znacznie trudniejsza sytuacja może dotyczyć wody z własnego ujęcia, o czym w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2 oraz Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Mimo tego, że możemy mieć do czynienia z różnymi kłopotami, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia użytkownicy najczęściej skarżą się na skutki wykorzystywania wody o wysokim stopniu twardości. O tym kłopocie można dowiedzieć się więcej z artykułów: Czy w Polsce woda jest twarda?, Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Dodatkowy kłopot często stanowi wyczuwalny w wodzie chlor. Jego obecność jest najczęściej spowodowana dezynfekcją wody oraz instalacji. Jest to substancja mająca niebagatelny wpływ na odczucia smakowe i zapach wody, przez co ta nie jest chętnie wykorzystywana do celów spożywczych. Chlor i jego pochodne mogą też mieć negatywny wpływ na skórę zwłaszcza, jeśli ta jest nadwrażliwa. Regularne użytkowanie i kąpiele sprawiają, że mogą pojawić się zaczerwienienia, niedoskonałości.

Nikt nie chce w swoim domu wody, która niszczy domowe instalacje, powoduje potrzebę częstego serwisowania urządzeń, nie nadaje się do celów spożywczych oraz jest niekomfortowa w codziennym użytku. Najlepszy sposób na pozbycie się problemów? Właściwie dobrany system uzdatniania wody!

Jaki sposób uzdatniania wody wybieramy najczęściej?

W polskich domach oprócz filtrów kuchennych, o których można przeczytać więcej w artykule: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań, najczęściej znajdziemy centralne zmiękczacze wody.

Te urządzenia stały się tak popularne, że bez trudu można je obecnie znaleźć nawet w hipermarketach budowlanych. Są wybierane zarówno wtedy, kiedy głównym ujęciem jest woda wodociągowa, jak i pochodząca ze studni (o ile oczywiście inne parametry pozostają w normie).

Zadaniem zmiękczacza wody jest redukcja stopnia twardości na wejściu wody do budynku. Niezależnie od modelu, wszystkie łączy sposób działania. Miękką wodę można uzyskać dzięki procesowi wymiany jonowej, o którym więcej w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

O samych zmiękczaczach wody i ich zaletach dowiecie się z kolei z artykułów: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?, Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?, Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników

Choć zmiękczacz wody jest idealnym sposobem na miękką wodę i duży komfort jej codziennego użytkowania, to jednak nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi kłopotami. Podczas wymiany jonowej redukcji poddane zostają głównie jony wapnia i magnezu, inne parametry nie ulegają zmianie.

Samo zmiękczanie wody w niektórych przypadkach może więc okazać się niewystarczające.

Sposób na kompleksowe uzdatnianie wody w domu

W niektórych gospodarstwach domowych może okazać się, że problemem jest nie tylko twarda woda, ale i jej smak oraz zapach. Ponadto, jeśli w domu jest alergik lub osoba z nadwrażliwą skórą, potrzebne jest utrzymanie specjalnych warunków, w tym również tych związanych z wodą.

W takich przypadkach doskonałym sposobem na wodę wysokiej jakości jest połączenie węgla aktywnego z żywicą jonowymienną.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest doskonałym adsorbentem zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie, w tym również substancji wywołujących niewłaściwy zapach i smak. Zatrzymuje je na swojej powierzchni w wyniku czego użytkownik może cieszyć się odpowiednimi właściwościami organoleptycznymi wody.

Ponadto w procesie uzdatniania usuwany jest także chlor oraz związki pochodne. Woda nie podrażnia podczas kąpieli, nie ma specyficznego smaku oraz zapachu. Doskonale sprawdza się więc nie tylko w kuchni.

Eksperci polecają wybór węgla aktywnego wytwarzanego z łupin orzechów kokosowych - jest on szczególnie trwały i wydajny.

O innych zaletach tego materiału filtracyjnego dowiecie się z artykułu: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

Żywica jonowymienna

Żywica jonowymienna to z kolei najlepszy sposób na redukcję jonów wapnia i magnezu z wody, tworzących wysoki stopień twardości. Niektóre złoża filtracyjne tego typu są w stanie usuwać z wody także niewielkie przekroczenia żelaza i manganu.

Dzięki zastosowaniu zmiękczacza wody z żywicą jonowymienną z wody na różnych powierzchniach i w instalacjach nie wytrąca się osad. Z drugiej strony nie ma też problemów z wysokim napięciem powierzchniowym wody. Dzięki temu wszelkie środki chemiczne doskonale się w niej rozpuszczają i nie ma kłopotów z ich spłukiwaniem.

Korzyści z połączenia zmiękczacza wody i węgla aktywnego

Korzyści z połączenia zmiękczania wody wraz z uzdatnianiem na węglu aktywnym jest naprawdę wiele. Oto najważniejsze z nich:

  • Woda idealna do picia prosto z kranu
  • Woda o odpowiednim smaku i zapachu
  • Woda, która nie pozostawia po sobie osadu, nie niszczy urządzeń AGD, mających z nią styczność
  • Woda, która nie podrażnia podczas kąpieli, nie powoduje uczucia wysuszenia i naciągnięcia skóry
  • Woda przyjazna instalacjom oraz kotłowi grzewczemu
  • Mniejsze zużycie środków czyszczących
  • Prane tkaniny w idealnym stanie
  • Doskonały stan skóry i włosów
  • Łatwe i przyjemne sprzątanie
  • Woda, która idealnie sprawdza się w kuchni do przygotowania dań i napojów gorących

Zestaw czy jedno urządzenie?

Osoby, które są zdecydowane na zastosowanie w swoim gospodarstwie domowym połączenia węgla aktywnego ze zmiękczaniem wody często pytają, co będzie lepszym rozwiązaniem. Wybrać zestaw składający się z dwóch urządzeń? Czy może jednak coś mniejszego?

Poniżej przedstawiamy, jakie konkretnie opcje są do wyboru oraz ich wady i zalety.

Kolumna węglowa + zmiękczacz wody

Jednym z najczęściej polecanych rozwiązań jest połączenie centralnego zmiękczacza wody w wersji kompaktowej lub dwuczęściowej z oddzielną kolumną węglową (na przykład Ecoperla Carbotower). Oczywiście przed zmiękczaczem wody powinien koniecznie znaleźć się narurowy filtr mechaniczny. Dlaczego? O tym więcej w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Połączenie zmiękczacza wody i kolumny węglowej jest polecane głównie ze względu na wydajność. Duża ilość złoża filtracyjnego w obu urządzeniach przekłada się na długi czas kontaktu wody z powierzchnią filtracyjną oaz dokładne uzdatnianie.

Cena takiego zestawu może budzić wątpliwości, jednak już sama eksploatacja niekoniecznie. Kolumny węglowe do płukania wymagają jedynie wody. Sami możemy decydować o częstotliwości procesu i jego długości. Sam węgiel aktywny jest wytrzymały i (między innymi także ze względu na dużą ilość złoża oraz możliwość regeneracji) nie wymaga częstej wymiany.

Jedynym minusem jest duża ilość miejsca potrzebna na instalację takiego zestawu. Nie każdy dysponuje dużą powierzchnią w swojej kotłowni i odpowiednimi warunkami. Jeśli jednak istnieje możliwość montażu zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej, na pewno warto.

Filtr narurowy + zmiękczacz wody

Jeśli warunki nie pozwalają na instalację oddzielnej kolumny węglowej, sprzedawcy często proponują filtr narurowy z wypełnieniem w postaci węgla aktywnego do montażu za zmiękczaczem wody. Przy tym rozwiązaniu pojawia się jednak kilka minusów.

Przede wszystkim złoża w filtrze narurowym nie da się zregenerować. Wkłady należy wymieniać z dość sporą częstotliwością, co z czasem może okazać się mało opłacalne, a przy tym wymagające dość sporej ilości uwagi.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Na szczęście na rynku można znaleźć urządzenia, które nie zajmują dużo miejsca, a przy tym łączą w sobie zalety zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Jednym z najciekawszych przykładów jest kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Dzięki swoim wymiarom nie zajmuje dużo miejsca w kotłowni, jest równie prosty w podłączeniu, co klasyczne zmiękczacze wody, a przy tym posiada aż 40 litrów złoża filtracyjnego. Jego recenzję obejrzycie tutaj:

Złoże filtracyjne składa się z dwóch warstw. Pierwszą stanowi wysokiej jakości węgiel aktywny impregnowany srebrem. Druga to monosferyczna żywica jonowymienna. Oba materiały filtracyjne można z łatwością wymienić. Nie mieszają się i zapewniają doskonałe efekty uzdatniania.

Idealna jakość wody w każdym domu!

Połączenie węgla aktywnego i zmiękczacza wody daje naprawdę wiele korzyści. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoich domach. To zdecydowanie propozycja godna przemyślenia!

Komentarze

Postanowiliśmy zamontować w naszym domu zmiękczacz wody i oddzielnie kolumnę węglową, ponieważ oddzielna kolumna ma dość dużą ilość węgla w sobie.
Na razie testujemy cały system, ale już działa i na ten moment woda jest niesamowita. Miękka (ok. 6 stopni francuskich) i w dodatkowo mega smaczna (nawet lekko słodkawa). naprawdę świetne rozwiązanie
Nie wiem jak sprawa by wyglądała po zmiękczaczu z węglem w środku, ale zestaw zmiękczacz + kolumna węglowa oceniam na 5+.
Niestety drogie urządzenie ale myslimy nad nim właśnie pod kątem skóry naszego malca. Dużo pozytywnych opinii na jego temat czytaliśmy
Widziałem u kogoś zmiękczacz z węglem aktywnym i woda była naprawdę super. Jak po dzbanku dafi ;-)
Użytkuje zmiękczacz od niedawna, niestety bez węgla bo mi budżet nie pozwalał. Ale może kiedyś kolumna się pojawi
U nas bardzo często czuć chlor w wodzie z kranu.. Na szczęście mamy filtr w kuchni, więc tego nie pijemy, al e po swojej skórze czuję, że cos na nią słabo wpływa
W sumie ciekawy produkt. Zmiękczacz na pewno kupuję, jeszcze nie wiem kiedy bo dom w budowie. A taki węgiel aktywny trochę jak dzbanek filtrujący, woda w kranie będzie smaczniejsza. Może wtedy nie będzie trzeba używać dzbanka czy innych filtrów. Na pewno wezmę to pod uwagę