zmiękczacz wody i filtr kuchenny - czy to dobry zestaw do domu?

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny - czy to dobry zestaw do domu?

Magda Lewicka
06/10/2020
5

Zmiękczacze wody to bardzo popularny sposób na eliminację problemów, które mogą wystąpić w przypadku wysokiego stopnia twardości wody. Co jednak, jeśli nawet mimo montażu takiego urządzenia nadal nie odpowiada nam smak wody płynącej z kranu? Czy w takim przypadku filtr kuchenny będzie dobrym rozwiązaniem?

Wiele gospodarstw domowych chce poprawić jakość wody w sposób kompleksowy. To dość częste nawet przy użytkowaniu wody wodociągowej. Choć ta zachowuje wszelkie normy, to jednak zdarzają się kłopoty z wysokim stopniem twardości wody, chlorem, zanieczyszczeniami mechanicznymi lub niekorzystnymi właściwościami organoleptycznymi. Z czego dokładnie wynikają? Tego dowiesz się z artykułu: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Zestawy także świetnie sprawdzają się w przypadku wody ze studni. Tu jednak dobór jest zależny od wielu wskaźników i warunków panujących w gospodarstwie domowym. Więcej dowiecie się z serii naszych artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

O tym, co można ze sobą łączyć przeczytacie w artykule: Jeden filtr do wody czy zestaw do uzdatniania wody - co wybrać? Jednym z najchętniej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody jest zmiękczacz wody. Wiele osób wybiera go wraz z kolumną węglową w zestawie. A co z połączeniem zmiękczacza wody i filtra kuchennego? Czy to ma jakikolwiek sens?

Dlaczego zmiękczacze wody są tak popularne?

Wysoki stopień twardości wody to bardzo częsty problem związany z jakością wody, występujący na terenie całego kraju. Może pojawić się niezależnie od tego, czy korzystamy z wody wodociągowej, czy wody z własnego ujęcia. Najczęściej wynika z wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu, o czym można przeczytać w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Głównymi kłopotami, które niesie ze sobą korzystanie z takiej wody jest wytrącający się osad oraz wysokie napięcie powierzchniowe. Oba zjawiska to szereg realnych problemów w gospodarstwach domowych. Ten temat poruszaliśmy już w wielu artykułach, w tym: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Twarda woda powoduje liczne problemy związane z instalacjami oraz kotłem grzewczym. Osad potrafi skutecznie obniżyć skuteczność ich działania, spowodować problemy z przepływem, zmniejszenie światła rur, lokalne przegrzania. Jego obecność to jedna z najczęstszych przyczyn awarii kotła grzewczego. Osad niszczy też ważne komponenty urządzeń AGD, czego potwierdzenie znajduje się w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Kamienny osad nie jest jednak łaskawy także dla powierzchni związanych bezpośrednio z miejscem poboru wody. Najczęściej powoduje potrzebę częstego sprzątania i użycia silnych środków, służących odczyszczaniu kamiennej warstwy. Wzrasta zużycie środków czyszczących i energii, jaką należy na to poświęcić. Twarda woda nie działa też korzystnie na naszą skórę oraz włosy. Wysokie napięcie powierzchniowe powoduje z kolei potrzebę dużego zużycia detergentów, choćby do prania. Twarda woda powoduje, że wszelkiego rodzaju środki chemiczne kiepsko się w niej rozpuszczają i nie są w stanie zadziałać w pełni. Tu dobrym przykładem są proszki do prania i płyny do płukania.

Te wszystkie niedogodności sprawiają, że w wielu domach, na wejściu wody do budynku pojawia się zmiękczacz wody. To rozwiązanie już na ten moment jest coraz częściej wprowadzane także w nowych domach, jeszcze niezamieszkanych, by już od początku można było chronić instalacje i korzystać z wody najwyższej jakości.

Jak działa zmiękczacz wody?

O działaniu zmiękczaczy wody wspominaliśmy już niejednokrotnie. To urządzenia, które redukują z wody substancje odpowiedzialne za tworzenie twardości wody za pośrednictwem żywicy jonowymiennej. Dokładne informacje na temat przebiegu procesu tutaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Dzięki zmiękczaczowi wody ta staje się miękka i taka trafia do każdego miejsca poboru wody. Instalacje i kocioł grzewczy też są w pełni chronione. Należy jednak pamiętać, że poza jonami wapnia i magnezu oraz w mniejszym stopniu żelaza i manganu, skład wody pozostaje taki sam. Reszta obecnych w wodzie substancji chemicznych pozostaje na takim samym poziomie, a to może być przeszkadzające, zwłaszcza w przypadku wody spożywczej.

Co z wodą pitną?

Pomimo obecności zmiękczacza wody bywają sytuacje, kiedy domownicy nadal nie są do końca zadowoleni z jakości wody. To najczęściej odnosi się do wody przeznaczonej na cele spożywcze. Mimo że już nie zostawia po sobie osadu, to może charakteryzować się smakiem, zapachem, barwą, które nie do końca spełniają oczekiwania domowników.

Woda w jednorazowych butelkach w takim przypadku też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim to jest mimo wszystko mało ekonomiczne rozwiązanie, a przy tym także niezbyt korzystne dla środowiska. Warto mieć na uwadze, ze świat zalewają plastiki, a my powinniśmy ograniczać odpady. Więcej argumentów na ten temat dostępnych jest tu: Woda w butelce kontra filtr wody - co jest lepszym rozwiązaniem?

Tu z pomocą przychodzą właśnie kuchenne filtry wody! Bardzo dobre rozwiązanie, które dopełni centralny zmiękczacz wody. Dzięki nim woda jest dokładnie oczyszczana z wszystkich szkodliwych substancji. Staje się smaczna, o neutralnej barwie i zapachu. Nie pozostawia po sobie osadu, dzięki czemu idealnie nadaje się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale i gotowania. Wszelkie dania i napoje gorące wyjdą pełne aromatu i o naprawdę estetycznym wyglądzie.

Ponadto woda oczyszczana przez filtr kuchenny świetnie nadaje się do przemywania delikatnych powierzchni, przyrządzania odżywek dla dzieci. Jest dostępna o każdej porze i w każdych ilościach, o czym było w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Jak działają filtry kuchenne?

Filtry kuchenne są dość obszernym tematem. My jednak skupimy się dzisiaj jedynie na systemach odwróconej osmozy oraz ultrafiltracji. Oba rodzaje opierają swoje działanie na procesach membranowych. W przypadku ultrafiltacji najważniejszym elementem jest membrana ultrafiltracyjna, z kolei w przypadku odwróconej osmozy - membrana osmotyczna. To filtry kilkuetapowe, które doskonale sobie radzą z przygotowaniem wody na cele spożywcze. O różnicach między oboma przeczytacie tu: Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Przy tym należy pamiętać, że odwrócona osmoza jest uznawana za najdokładniejsze rozwiązanie w oczyszczaniu wody do gospodarstw domowych.

Filtr kuchenny a zmiękczacz wody

Filtr kuchenny i zmiękczacz wody stanowią doskonały zestaw, ponieważ wzajemnie się uzupełniają! Zmiękczacze wody stanowią idealną ochronę filtrów kuchennych, ponieważ usuwają z wody substancje tworzące wysoki stopień twardości wody, które bardzo obciążają membranę w filtrach kuchennych. Dzięki braku tych substancji zarówno membrana osmotyczna, jak i ultrafiltracyjna są w stanie działać znacznie dłużej i tak samo efektywnie.

Z kolei filtry kuchenne stanowią dopełnienie zmiękczacza wody, ponieważ są w stanie uporać się z substancjami, które pogarszają jakość wody pitnej, jednak sam zmiękczacz wody to zdecydowanie za mało, aby sobie z tym poradzić.

Kiedy warto przemyśleć takie połączenie?

Połączenie zmiękczacza wody i filtra kuchennego sprawdzi się świetnie, jeśli zależy nam na wodzie naprawdę wysokiej jakości, smacznej i miękkiej. Taki zestaw zapewni pełny komfort korzystania z wody w domu oraz naprawdę smaczną wodę w kuchni. Zestaw składający się ze zmiękczacza wody i filtra kuchennego jest też w stanie przynieść wiele oszczędności. Dzięki zmiękczaczowi wody spada zużycie detergentów i środków czystości, maleją rachunki za ogrzewanie, znika potrzeba częstej wymiany sprzętów i ich naprawy. Z kolei filtr kuchenny pozwala zaoszczędzić na kupowaniu wody butelkowanej, której cena jest znacznie wyższa niż kranowej.

Zmiękczacz wody w połączeniu z odwróconą osmozą warto wybrać, jeśli w domu wystąpiła potrzeba redukcji bardzo wysokiego stopnia twardości wody, na przykład około 400-500 mg CaCO3/l. Czasami zdarza się, że woda staje się słona po procesie zmiękczania. Wtedy odwrócona osmoza idealnie poradzi sobie z redukcją tego problemu w odniesieniu do wody pitnej. Przeczytaj więcej: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?

Zestaw wart uwagi!

Połączenie zmiękczacza wody oraz filtra kuchennego jest zestawem, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Zapewnia duży komfort i wodę dostosowaną do potrzeb domowników. A jakie urządzenia dokładnie wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji. W razie wątpliwości zawsze warto się z nami skontaktować.

Komentarze

Ja tez uważam, że to dobre rozwiązanie. Sam mam zmiekczacz i filtr osmotyczny, woda zawsze i o kazdej porze idealna.
Wiadomo trzeba troche zainwestować ale warto dbac o dobra wode w domu, skoro tyle jej na co dzien uzywamy i pijemy z kranu
Akurat bez odwróconej osmozy, ale mamy dodatkowy filtr w kuchni z mineralizatorem, oczywiście zmiękczacz też
Jestem bardzo zadowolona, ze się w końcu zdecydowaliśmy na te sprzęty, woda jest bardzo komfortowa w użytkowaniu, i plus taki że do picia również z kranu, nie trzeba kupować
U nas zmiękczacz i osmoza, woda dodatkowo zmineralizowana bo nie lubie takiej miekkiej w smaku
Do zmiękczacza wody polecam zwykły przepływowy filtr, ktory wplynie na smak wody ;)
u nas nówka sztuka Ecoperla POU 2
Super połączenie,polecam :) Choć u nas jest odżelaziacz i taki filtr kuchenny, twardość jest nieduża bo to woda ze studni :)