filtr do wody czy stacja uzdatniania wody - jakie rozwiązanie do gospodarstwa domowego?

Jeden filtr do wody czy zestaw do uzdatniania wody - co wybrać?

Magda Lewicka
18/02/2020
5

Zakup stacji uzdatniania wody do gospodarstwa domowego to spora inwestycja. Czasem jednak okazuje się, że jedno urządzenie uzdatniające wodę nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Innym razem przyszłym użytkownikom zależy na maksymalnej jakości wody. Kiedy zestaw składający się z kilku urządzeń do uzdatniania wody to dobry pomysł? Jakie filtry do wody warto ze sobą łączyć?

Chcę mieć wodę idealną!

Świadomość dotycząca jakości wody jest w Polsce coraz większa. To nie jest już kwestia poboczna. Naprawdę zaczynamy interesować się tym, co pijemy i z czego korzystamy na co dzień. Chcemy, aby woda, którą spożywa nasza rodzina była przede wszystkim bezpieczna, ale i najlepsza pod względem jakości, a przy okazji smaczna i w pełni akceptowalna pod względem organoleptycznym.

Niestety, nie w każdym wypadku zdarza się, że woda z kranu, płynąca w budynku spełnia nasze oczekiwania. Wiele rodzin rezygnuje z niej jako źródła wody spożywczej.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by samodzielnie sprawić, by woda była komfortowa w użytkowaniu i w pełni dostosowana do potrzeb. Marzenie o wodzie idealnej da się spełnić, stosując właściwą metodę uzdatniania wody w domu.

W niektórych przypadkach zadowalające efekty zapewni jedno urządzenie uzdatniające wodę, w innych niezbędny okazuje się montaż stacji uzdatniania wody, składającej się z kilku produktów. Wiele zależy od ujęcia wody, jakości wody, zużycia oraz oczekiwań przyszłych odbiorców.

Pomyśl o jakości wody już przy budowie domu lub remoncie!

Jeśli zależy nam na tym, aby woda w całym domu była krystalicznie czysta, a wszelkie instalacje i urządzenia mające z nią styczność odpowiednio chronione, najlepiej pomyśleć o stacji uzdatniania wody już w trakcie projektu, budowy lub remontu domu.

Dzięki temu unikniemy różnych błędów i problemów, będziemy w stanie wygospodarować odpowiednio dużą przestrzeń pod instalację. O innych argumentach świadczących, że warto postawić na takie rozwiązanie w artykule: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

Woda ze studni - jak rozwiązać problem z jakością wody?

Woda z własnego ujęcia, to zawsze jedna wielka niewiadoma. Dobór stacji uzdatniania wody w tym przypadku na własną rękę może być bardzo trudny i zakończyć się niepowodzeniem, nie wspominając nic o zestawach do uzdatniania wody. Dlaczego piszemy o tym, że jest to aż tak bardzo skomplikowane?

Parametry wody to zawsze niespodzianka

Właściwie co ujęcie, to inne parametry wody. Ponadto należy brać pod uwagę, że nikt nie kontroluje składu wody. Mogą się w niej znajdować różne przekroczenia. Do najgroźniejszych należą oczywiście bakterie. Jak wielki to problem przeczytacie tu: Bakterie w wodzie ze studni

Oprócz tego wielu właścicieli własnych ujęć boryka się najczęściej z wysokimi stężeniami żelaza i manganu, o czym w artykułach: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać? oraz Dlaczego żelazo w wodzie to problem?

Dochodzą jeszcze kłopoty z wysokim stopniem twardości, jonem amonowym, mętnością wody, nieprzyjemnym zapachem.

W tym przypadku to właściciel prywatnego ujęcia jest w pełni odpowiedzialny za jakość użytkowanej wody. Samodzielnie musi zadbać o to, by była zdatna do użytku, na cele spożywcze, ale przede wszystkim bezpieczna.

Najważniejsze informacje dotyczące własnego ujęcia wody i problemów, jakie mogą w niej wystąpić znajdują się w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2 i Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Jak uzdatniać wodę ze studni?

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności zlecić kompleksową analizę wody. Warto wykonać badania wody pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Szczegółowe informacje w artykułach: Analiza wody - wszystko co musisz wiedzieć przed zleceniem oraz Jak przygotować próbkę do analizy wody?

Analiza wody jest najlepszą drogą do doboru najbardziej wydajnej metody jej uzdatniania. Przy wyborze złóż filtracyjnych znaczenie ma praktycznie każdy parametr. Ponadto niektóre właściwości mają na siebie wzajemny wpływ. To znaczy między innymi, że nie każda metoda odżelaziania sprawdzi się przy niskim odczynie pH czy obecności amoniaku.

Oprócz właściwości samej wody jest jeszcze szereg innych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Jednym z bardziej istotnych aspektów jest to, co już znajduje się w gospodarstwie domowym. Znaczenie ma jakość pompy zasilającej, rodzaj zamontowanego hydroforu ciśnieniowego. Nie wszystkie urządzenia do uzdatniania wody będą współpracowały ze zbiornikiem przeponowym.

Wszystkie zmienne, które należy wziąć pod uwagę sprawiają, że samodzielny dobór przez laika staje się wręcz niemożliwy. Zwłaszcza, jeśli jest potrzeba połączenia kilku urządzeń, które mają ze sobą współpracować i się wzajemnie uzupełniać.

W przypadku własnego ujęcia, najlepiej poprosić o pomoc eksperta z branży uzdatniania wody. Swoje konsultacje można zacząć od przesłania próbki wody do analizy. Wiele firm wraz z wynikami podsyła dopasowaną ofertę z propozycjami rozwiązania zaistniałych problemów.

Do działu technicznego można też zgłosić się z już wykonaną analizą wody i poprosić o pomoc w interpretacji i znalezieniu optymalnego rozwiązania na uzdatnianie wody.

W przypadku własnych ujęć zestawy do uzdatniania wody mogą składać się z odżelaziacza i odmanganiacza, zmiękczacza wody oraz lampy bakteriobójczej. Nie jest to jednak reguła, a przykład.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwej stacji uzdatniania wody, skontaktuj się z nami.

Woda wodociągowa - co z jej jakością?

W przypadku wody wodociągowej sytuacja nie jest już tak skomplikowana ze względu na fakt, że to zakłady wodociągowe biorą pełną odpowiedzialność za to, jaką wodę dostarczają odbiorcom. Woda przechodzi wielokrotne analizy składu w ciągu dnia.

Jej jakość musi być w pełni zgodna z normami obowiązującymi w Polsce, zapisanymi w specjalnie wydanym rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. To oznacza, że woda musi być wolna od mikroorganizmów i wszelkich substancji, które mogą mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia.

Dodatkowo, jeśli jednak dojdzie do nieprawidłowości, zakłady muszą bezzwłocznie poinformować odbiorców o ich występowaniu.

Mimo wielu podejmowanych działań, spora część konsumentów nie jest zadowolonych z jakości wody, którą czerpią ze swoich kranów. Liczne grono narzeka na jej smak, barwę, zapach. Widzi, że nie powinna być w takim stanie. Gdzie więc leży problem?

Z uzdatnianiem woda może być idealna

Główne problemy powodujące obniżenie walorów w oczach odbiorców to wyczuwalny w wodzie chlor, niezbędny do dezynfekcji instalacji oraz wysoki stopień twardości wody. Rozwinięcie tego tematu znajdziecie w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową?

Kłopotem, który jest dość trudny do rozwiązania, może być też stan magistrali w budynku docelowym. Instalacje często są w złym stanie, przestarzałe, poddawane nieprawidłowej konserwacji lub niekiedy całkowity jej brak, doprowadzają do gromadzenia się wewnątrz zanieczyszczeń, które następnie przenikają do przepływającej wody.

Powyższe powody stanowią argument, by podjąć samodzielne działania i cieszyć się wodą naprawdę wysokiej jakości!

Zestawy do uzdatniania wody

Wielu właścicieli własnych gospodarstw domowych podejmując decyzję o zakupie stacji uzdatniania wody, chce, aby efekty były jak najlepsze. Zdają sobie sprawę, że to inwestycja, więc często nie poprzestają na jednym urządzeniu, o ile pozwalają na to warunki, a wybierają kilka opcji.

W przypadku gospodarstw domowych czerpiących wodę z wodociągów, najczęściej wybieranym zestawem jest oczywiście połączenie centralnego zmiękczacza wody z filtrem mechanicznym. To nierozłączny duet, dzięki któremu najważniejsze komponenty zmiękczacza wody, takie jak między innymi głowica sterująca, są chronione przed cząsteczkami stałych zanieczyszczeń, powodujących awarie. Szczegółowe informacje dotyczące zmiękczaczy wody znajdziecie tutaj: Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników oraz w video

Jaki dokładnie zmiękczacz wody warto wybrać? O tym w artykule: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Jeśli w wodzie wyczuwalny jest zapach chloru, przez co niechętnie korzystamy z niej do celów spożywczych, a dodatkowo podrażnia skórę podczas kontaktu z nią, do zmiękczacza wody warto dobrać kolumnę węglową. Więcej o tym połączeniu w tekście: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Alternatywnie niektórzy decydują się na redukcję stopnia twardości w całej instalacji za pomocą zmiękczacza wody oraz filtra kuchennego, by wydobyć z wody spożywczej wszystko, co najlepsze. Najczęściej wybierane są systemy odwróconej osmozy, choć ultrafiltracja również zaczyna cieszyć się coraz większym powodzeniem. O różnorodności filtrów kuchennych przeczytacie w artykule: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań

W zestawie może pojawić się również lampa bakteriobójcza jako dodatkowa ochrona przed możliwością skażenia mikrobiologicznego wody. Do takiego może dojść w przypadku awarii sieci. O działaniu lamp UV informacje znajdziecie tutaj: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Jakie korzyści dają zestawy do uzdatniania wody?

Przede wszystkim zestaw uzdatniania wody daje możliwość kompleksowego działania w celu naprawy jej jakości. Dzięki temu staje się idealna do celów spożywczych i użytkowych. Już od pierwszych dni po instalacji można odczuć ogromną różnicę podczas kąpieli, prania, mycia naczyń czy sprzątania. Chętniej wykorzystamy ją w celach spożywczych. Ponadto woda nie powoduje zniszczeń instalacji i urządzeń, mających z nią styczność. To oszczędność i pieniędzy, i nerwów poświęcanych na naprawy.

Co, jeśli nie ma miejsca na dużą stację uzdatniania wody?

Zestawy do uzdatniania wody w domu to znakomita propozycja, jednak nie ma szansy na sprawdzenie się w każdym gospodarstwie domowym. Niekiedy zwyczajnie brakuje miejsca na podłączenie kilku urządzeń.

Jeśli marzycie o miękkiej wodzie, o idealnym smaku i zapachu, a miejsca na montaż zmiękczacza wody i kolumny węglowej brak, możecie pomyśleć o urządzeniu 2 w 1. Mowa tu konkretnie o zmiękczaczu wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Nie da tak dobrych efektów jak stacja uzdatniania wody, ze względu na o wiele mniejszą powierzchnię filtracyjną, jednak powinien podołać potrzebom domowników.


Jeżeli z kolei nie ma możliwości podłączenia centralnej stacji uzdatniania wody, a chcemy, by przynajmniej woda do picia i użytku w kuchni była wysokiej jakości, rozwiązaniem będzie podzlewzmywakowy filtr kuchenny.

Komentarze

Dostaliśmy własnie oferte na cały system uzdatniania do wody ze studni - odzelaziacz, napowietrzach i stacja wielofunkcyjna. Co prawda wodę mamy naprawdę bardzo brudną, także jak trzeba to trzeba. Ale koszty dość duże, muszę przyznać.
Mam wodę ze studni głębinowej i na oko wygląda dobrze. Jak chciałem kupić zmiękczacz to poinformowano mnie że warto zrobić ta analize wody. I rzeczywiście, okazało się że w mojej wodzie sa różne inne przekroczenia. Jeszcze nie jestem do konca przekonany, ale wiem ze powinienem zamontowac taki system do mojej wody, bo zwykły zmiękczacz nie da rady. Jakbym chciał mieć miekka i czysta wode to musze zamontować odżelaziacz i potem dopiero zmiekczacz.
Wielu ludzi uważa, że mając wodę miejską jest ona super jakości, bezpośrednio do picia.
Ja np. czuję się średnio po surowej wodzie z kranu, już nie rozdrabniając sie na to co moze w niej być.
Mam zmiękczacz wody na cały dom z węglem, a w kuchni filtr osmotyczny i tylko przy takim zestawie nie boję się pić wody z kranu. Czasem trzeba na własną rękę zadbać o pewne rzeczy, mimo że woda z wodociągu jest na pierwszy rzut oka w porządku (choć tez nie wszędzie).
Przy wykańczaniu domu przemyślałem i zrobiłem zapasowe miejsce na takie "dodatki". Dzięki temu miałem miejsce, żeby domontować niedawno zmiękczacz (seria Softower Ecoperla). Fajna sprawa, ale jak się chce już porządne urządzenie, to trochę miejsca trzeba wygospodarować.
Ja swoją przygodę zacząłem od filtrów Atlas Filtri duplex. Założyłem filtr sznurkowy i węglowy żeby polepszyc smak wody. Ale niestety, ciśnienie w mojej instalacji tak spadło, ze musiałem zamienić węgiel na sznurek 50 mikronów (tak mi doradzono na czacie). Niestety wszelkie wkłady oprócz sznurków obniżają ciśnienie, nie da się ukryc. Mam planach zakupić zmiękczacz na cały dom, ale to jakoś na wiosnę.