Zwiększanie wydajności zmiękczacza wody

Sposoby na zwiększenie wydajności zmiękczacza wody

Edyta Siedlecki
10/10/2023
0

Czy wiesz, że wydajność zmiękczacza wody nie jest wcale ograniczona parametrami podanymi przez producenta? Jako użytkownik urządzenia masz realny wpływ na jego skuteczność i finalną żywotność. Sprawdź, jak wydłużyć życie zmiękczacza wody i poprawić wydajność bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, zapoznaj się z typowymi problemami, jakich możesz doświadczyć będąc użytkownikiem zmiękczacza wody. Na blogu znajdziesz na ten temat mnóstwo informacji:

Klucz do sukcesu to regularna konserwacja zmiękczacza wody

W kontekście konserwacji zmiękczacza wody istnieją dwie drogi. Pierwsza to skorzystanie z usług profesjonalnego serwisanta, który zweryfikuje pracę urządzenia i wdroży niezbędne usprawnienia. Z takiej możliwości warto skorzystać raz w roku. Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały świadczące o problemach związanych z pracą zmiękczacza wody, serwis co dwa lata również może się okazać skutecznym rozwiązaniem.

Druga ścieżka postępowania to samodzielna konserwacja urządzenia. Wybierając ten sposób postępowania nie trzeba, wbrew pozorom, posiadać żadnych konkretnych umiejętności, ani tym bardziej specjalistycznych narzędzi. Tym, co najbardziej istotne, jest regularność w wykonywaniu pewnych rutynowych czynności.Przeczytaj: Jak samodzielnie serwisować zmiękczacz wody w domu? Jak zatem utrzymać zmiękczacz wody w dobrej kondycji przez wiele lat użytkowania? Jak uniknąć awarii i zapewnić stały dostęp do świeżej, miękkiej wody w całym domu? Oto pięć sposobów na zwiększenie wydajności zmiękczacza wody.

1. Kontrola stopnia twardości wody

Aby sprawdzić stopień twardości wody w domu można zamówić profesjonalne badanie w akredytowanym laboratorium lub wykonać test samodzielnie. Świetnie nadaje się do tego celu paskowy lub kropelkowy tester twardości wody, przy czym ten drugi jest polecany przez profesjonalistów jako bardziej precyzyjny. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, w którym ekspertka marki Ecoperla krok po kroku tłumaczy, jak samodzielnie zbadać twardość wody.

Jeśli wynik przeprowadzonego badania wskazuje na miękką wodę, zyskujesz pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Z kolei w sytuacji, gdy woda po zmiękczaczu jest nadal twarda, należy niezwłocznie poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

2. Kontrola stanu zbiornika na soli regeneracyjnej

Prawidłowa praca zmiękczacza wody wymaga regularnej kontroli stanu zbiornika na sól tabletkowaną. Zazwyczaj wystarczy jedna taka inspekcja co 3 miesiące. Warto natomiast pamiętać, że w przypadku zmiękczaczy wody regenerowanych roztworem solanki, częstym problemem są mosty solne, czyli charakterystyczne zbrylenia unoszące się na wodzie w zbiorniku. W efekcie, stężenie soli w solance jest niewystarczające do poprawnego przeprowadzenia regeneracji. Mosty solne usuwa się mechanicznie, na przykład rozbijając je kijem od szczotki. Przeczytaj dodatkowo: Most solny w zmiękczaczu wody - co to jest? Jak usunąć?

3. Kontrola ilości soli w zbiorniku

Jeśli zabraknie soli w zbiorniku na solankę, złoże jonowymienne nie zostanie prawidłowo zregenerowane, a z kranu popłynie twarda woda. Właśnie dlatego, ilość soli należy sprawdzać regularnie i utrzymywać ją na poziomie ⅓ wysokości zbiornika. Oczywiście szybkość zużycia tego reagenta zależy od częstotliwości przeprowadzania regeneracji, jednak worek o wadze 25 kg wystarcza zazwyczaj na około miesiąc.

Jeśli zmiękczacz wody został zamontowany w pomieszczeniu o dużej wilgotności, poziom soli powinien być niższy niż umowne ⅓ wysokości zbiornika. Sól należy dosypywać w mniejszych ilościach, ale z większą częstotliwością.

4. Konserwacja i wymiana żywicy jonowymiennej

Regularna konserwacja żywicy jonowymiennej to najważniejsza czynność z punktu widzenia pracy zmiękczacza wody. Złoże należy chronić przed osadzaniem się na niej metali, które znajdują się zarówno w wodzie wodociągowej, jak i studziennej. Stężenie żelaza zaledwie na poziomie 0,05 mg Fe/l może stanowić spory problem. Metale na złożu filtracyjnym obniżają zdolności jonowymienne żywicy prowadząc do jej częstszej wymiany. Aby temu zapobiegać, należy raz w roku zastosować granulat Ecoperla Antidotum, który podczas wymuszonej regeneracji usuwa ze złoża wszystkie metale ciężkie.

W zależności od jakości surowej wody i częstotliwości regeneracji, po około 7-10 latach żywicę jonowymienną należy wymienić. Zużycie złoża jest procesem naturalnym i nieodwracalnym, ale przy odpowiedniej eksploatacji i konserwacji nie trzeba się tym martwić przez długi czas po zakupie zmiękczacza wody.

5. Dezynfekcja zmiękczacza wody

Regularna dezynfekcja zmiękczacza wody przedłuża jego żywotność i sprawia, że filtracja wody staje się w pełni higieniczna i bezpieczna. Proces ten jest najczęściej przeprowadzany przez serwisantów podczas profesjonalnego przeglądu. Producenci zalecają dezynfekcję zmiękczaczy wody mniej więcej raz do roku.

Systemy wspomagające pracę zmiękczacza wody

Nowoczesne zmiękczacze wody są wyposażone w dodatkowe funkcje podnoszące ich sprawność, funkcjonalność i wygodę użytkowania. Wśród urządzeń dostępnych na polskim rynku wyróżniają się zmiękczacze wody Ecoperla wyposażone w innowacyjny system Ecoperla Perfect System, czyli specjalne ustawienia głowicy sterującej, pozwalające na oszczędną eksploatację oraz skuteczną regenerację złoża.

Kompaktowe zmiękczacze wody, takie jak Ecoperla Slimline zostały dodatkowo wyposażone w system suchego zbiornika, który do minimum ogranicza powstawanie mostów solnych. W praktyce, woda do zbiornika na sól regeneracyjną jest wprowadzana tuż przed rozpoczęciem regeneracji, więc roztwór nie stoi w zbiorniku. Ecoperla Slimline posiada również dźwiękowy alarm zbiornika solanki, który informuje o konieczności uzupełnienia soli tabletkowanej. Przeczytaj: Ecoperla Slimline - nowa seria zmiękczaczy wody z wifi.

Aby maksymalnie ułatwić obsługę zmiękczacza wody i poprawić wydajność pracy urządzenia, w niektórych modelach z serii z serii Pentair IQsoft(Przeczytaj: Co warto wiedzieć o serii zmiękczaczy wody z wifi?) oraz w zmiękczaczach Ecoperla Slimline dodano możliwość kontroli pracy za pomocą aplikacji dostępnej na telefony i tablety. W efekcie, użytkownik może sprawdzać przepływ wody oraz kontrolować poziom soli w zbiorniku z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Zachęcamy do zapoznania się z recenzją zmiękczacza wody Ecoperla Slimline.

Zadbaj o wydajność zmiękczacza wody

Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, praca zmiękczacza wody będzie wydajna i skuteczna przez długie lata. Dzięki wielu różnym możliwościom w zakresie konserwacji i eksploatacji urządzenia, zyskujesz gwarancję, że z Twojego kranu popłynie czysta i miękka woda. Jeśli w związku z tym, masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z pracą swojego urządzenia, zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie każdego problemu z wodą.

Komentarze

Postów nie znaleziono