Samodzielny serwis zmiękczacza wody

Jak samodzielnie serwisować w domu zmiękczacz wody?

Edyta Siedlecki
16/05/2023
1

Centralny zmiękczacz wody to skuteczne rozwiązanie wielu problemów wywołanych użytkowaniem twardej wody. Sama instalacja urządzenia nie wystarcza jednak, aby stale cieszyć się korzyściami płynącymi ze stosowania miękkiej wody. Każdy zmiękczacz wody wymaga bowiem serwisu i okresowej konserwacji. Jak zatem dbać o swoje urządzenie? Czy samodzielny serwis zmiękczacza wody to zawsze gwarancja poprawnego przebiegu wszystkich procesów?

Regularny serwis zmiękczacza wody kluczem do stałych dostaw miękkiej wody

Twarda woda to częsta przyczyna awarii kotła grzewczego i sprzętów AGD, a także źródło problemów ze skórą i włosami. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje z nią walkę montując w domu centralny zmiękczacz wody. Obok filtrów kuchennych, jest to najpopularniejsze urządzenie do uzdatniania wody w polskich domach. Sprawdza się bowiem doskonale zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak i tej pochodzącej z własnego ujęcia (jeśli pozwalają na to parametry). Przeczytaj: Czy woda w Polsce jest twarda?

Jak niemal każde urządzenie, również zmiękczacz wody wymaga pewnych czynności serwisowych i konserwacyjnych. Ich brak może się zakończyć problemami z prawidłowym przebiegiem procesu uzdatniania wody, przeciekami w okolicach głowicy sterującej, wzrostem zużycia surowców niezbędnych do regeneracji lub ich niepoprawnym poborem. Zamiast jednak rozważać różne czarne scenariusze, wystarczy zadbać o swoje urządzenie, zgodnie z rekomendacjami producenta.

Co do zasady, zmiękczacze wody są projektowane w taki sposób, aby użytkownik mógł nie musiał im poświęcać zbyt wiele uwagi. Wszelkie działania są zatem ograniczone do minimum. Pomimo tego, niezbędne jest okresowe podejmowanie pewnych działań, dzięki którym woda będzie zmiękczana zgodnie z założeniami procesu, a poszczególne komponenty są w dobrym stanie. Jak się za chwilę okaże, samodzielne serwisowanie zmiękczacza wody wcale nie jest trudne! Postępując zgodnie z instrukcjami producenta, większość czynności można bowiem wykonywać nie posiadając szczegółowej wiedzy, ani specjalistycznych przyrządów.

Twoje obowiązki, czyli samodzielny serwis zmiękczacza wody

Jeśli chcesz, aby Twój zmiękczacz wody pracował bezawaryjnie przez wiele lat, musisz o niego po prostu dbać. Ta prosta zasada sprawdza się w przypadku niemal wszystkich urządzeń. Lista obowiązków, o których trzeba pamiętać nie jest na szczęście długa, ale ich zaniechanie może być przyczyną nieprawidłowego procesu zmiękczania wody, czy nawet wystąpienia poważnej w skutkach awarii.

Samodzielny serwis zmiękczacza wody również nie zajmie Ci dużo czasu. Oto najważniejsze czynności, o których musisz pamiętać, aby cieszyć się miękką wodą w kranie i dobrym stanem urządzenia.

Sprawdzaj poziom soli w zbiorniku solanki

Spośród wszystkich czynności, o których powinien pamiętać użytkownik zmiękczacza wody, najważniejsze jest sprawdzanie poziomu soli w zbiorniku solanki. Należy to robić minimum raz w miesiącu.Eksperci rekomendują, aby zapełniać zbiornik solą regeneracyjną przynajmniej w ¼. Jeśli w Twoim zbiorniku stoi woda, wówczas soli regeneracyjnej powinno być więcej niż wody, przy czym należy zostawić około 10-15 cm wolnego miejsca od górnej krawędzi zbiornika. Zapoznaj się także z treścią artykułu: Stojąca woda w zbiorniku na sól zmiękczacza wody - co zrobić?

NASZA RADA: Aby zminimalizować ryzyko zbrylania soli regeneracyjnej w zbiorniku, dosypuj mniejsze ilości, ale z większą częstotliwością.

Na rynku dostępne są zmiękczacze wody ułatwiające kontrolę poziomu soli regeneracyjnej. Kiedy jej poziom jest zbyt niski, uruchamia się alarm dźwiękowy sygnalizujący potrzebę uzupełniania zbiornika na solankę. Taką funkcję posiada między innymi zmiękczacz wody Ecoperla Slimline.

Uzupełniaj sól tabletkowaną w zbiorniku solanki

Jeśli podczas kontroli poziomu soli w zbiorniku solanki okaże się, że jej poziom jest zbyt niski, wówczas musisz je uzupełnić.

Ilość soli jest uzależniona od wielkości zbiornika i budowy zmiękczacza wody. Duże znaczenie ma również stopień twardości wody, a także realne dobowe zapotrzebowanie na wodę. Im wyższe jest zużycie wody, tym częściej zachodzi regeneracja zmiękczacza wody, a w efekcie wzrasta zużycie soli. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji producenta, a w razie wątpliwości poproś o pomoc dystrybutora.

Choć sól regeneracyjna nie bierze bezpośredniego udziału w procesie zmiękczania wody, ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowaniu całego urządzenia. Więcej na temat soli do regeneracji przeczytasz w artykule: Rodzaje soli do zmiękczacza wody - co wybrać?

NASZA RADA: Stosuj taki typ soli regeneracyjnej, który rekomenduje producent zmiękczacza wody. Zawsze jednak wybieraj produkt o najwyższej i sprawdzonej jakości.

Sprawdzaj obecność mostów solnych i zbryleń

Jeśli w Twoim zbiorniku na sól stoi woda, zachodzi prawdopodobieństwo powstawania mostów solnych. Te mocno charakterystyczne zbrylenia „wiszą” nad poziomem wody powodując, że roztwór solanki nie powstaje, a co za tym idzie niemożliwa staje się regeneracja złoża jonowymiennego. Finalnie, proces zmiękczania wody też nie zachodzi poprawnie. Decydując się na samodzielny serwis zmiękczacza wody, należy o tym pamiętać.

Choć problem zbryleń jest pojawia się najczęściej w przypadku stosowania soli granulowanej, warto przeprowadzić kontrolę zbiornika raz na co najmniej 2-3 miesiące. Jeśli zauważysz mosty solne, najłatwiej pozbędziesz się ich mechanicznie, rozbijając zbrylenia za pomocą długiego kija, np. od szczotki lub mopa.

NASZA RADA: Choć mosty solne pojawiają się w zbiornikach na solankę stosunkowo rzadko, należy liczyć się z nawracających charakterem tego problemu. W takiej sytuacji, dokładne czyszczenie zbiornika powinno jednak załatwić sprawę.

Dezynfekuj zmiękczacz wody

Niezależnie od rodzaju ujęcia wody, mogą się w niej znajdować różnego rodzaju drobnoustroje, szczególnie w przypadku czerpania wody ze studni. Jeśli korzystasz z miejskiej sieci wodociągowej, mikroorganizmy mogą się przedostać do Twojej wody podczas dosypywania soli do zbiornika solanki. Bez względu na źródło pochodzenia drobnoustrojów, warto pamiętać o regularnej dezynfekcji złoża filtracyjnego.

Pamiętaj o czyszczeniu złoża filtracyjnego

Sercem każdego zmiękczacza wody jest żywica jonowymienna, na której dochodzi do zamiany jonów odpowiadających za twardość wody, na neutralne jony sodowe. Kiedy woda przepływa przez żywicę jonowymienną, na jej powierzchni zatrzymywane są jednak nie tylko jony wapnia i magnezu, ale również jony żelaza i manganu. Podczas regeneracji nie są niestety dokładnie wypłukiwane, a z czasem gromadzi się ich coraz więcej. W efekcie ubywa przestrzeni niezbędnej do wymiany jonowej. Okresowe czyszczenie złoża filtracyjnego gwarantuje efektywniejsze zmiękczanie wody i przedłuża żywotność żywicy jonowymiennej.

NASZA RADA: Do czyszczenia złoża filtracyjnego zastosuj granulat specjalny granulat Ecoperla Antidotum zawierający związki odpowiedzialne za eliminację metali ciężkich ze złoża jonowymiennego. Preparat stosuj raz na 12 miesięcy.

Kontroluj filtr mechaniczny

Filtr narurowy to ważny element systemu uzdatniania wody, który powinien się znaleźć przed każdym zmiękczaczem wody. Decydując się na takie rozwiązanie chronisz urządzenie przed szkodliwym wpływem cząstek mechanicznych, które mogłyby uszkodzić m.in. głowicę sterującą. Regularna kontrola stanu wkładów w filtrze narurowym to już ostatnia czynność, o której warto pamiętać podejmując się samodzielnego serwisu zmiękczacza wody.Częstotliwość wymiany wkładów w filtrach mechanicznych zależy od zapotrzebowania na wodę oraz jej parametrów fizykochemicznych.

Profesjonalny serwis zmiękczacza wody - tak czy nie?

Nie ulega wątpliwości, że samodzielny serwis zmiękczacza wody jest możliwy. W praktyce jednak, raz do roku lub przynajmniej co dwa lata, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców zajmujących się tym tematem na co dzień.

Profesjonalny serwis obejmuje czynności wymagające zazwyczaj sporej wiedzy technicznej, w tym sprawdzenie szczelności układu i stanu podzespołów zmiękczacza wody (niektóre z nich ulegają zużyciu i niezbędna jest okresowa wymiana), czy działanie zaworu sterującego. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujesz pewność, że z kranu płynie czysta i miękka woda o odpowiednich parametrach fizykochemicznych, a jednocześnie nie musisz się obawiać nieprzewidzianych awarii urządzenia.

Komentarze

Przeczytałam. Przy wszystkich zaleceniach mogę postawić +. Te czynności serwisowe niby ich trochę jest, ale to nic trudnego.