problem związany z brakiem podawaia wody do zbiornika solanki zmiękczacza wody

Woda nie jest podawana do zbiornika solanki zmiękczacza wody! Co robić?

Magda Lewicka
15/06/2021
1

Zmiękczacze wody są urządzeniami, które na co dzień nie wymagają uwagi użytkownika, a do tego jak żadne inne radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody. Co jednak robić, jeśli podczas użytkowania dojdzie do usterki? Jakie kroki należy podjąć, jeśli zmiękczacz wody nie będzie podawał wody do zbiornika solanki? Skąd taki problem? Czy można zrobić coś samodzielnie? A może już konieczne będzie wzywanie profesjonalnego serwisu?

Zmiękczacze wody podbijają rynek i serca użytkowników!

Zmiękczacze wody to naprawdę popularne urządzenia, które są już traktowane jako podstawowe wyposażenie domowych kotłowni i pomieszczeń gospodarczych. Ich użytkowanie zapewnia całą gamę korzyści, o czym można przekonać się, czytając artykuły: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?, a także w artykule porównującym to, czy bardziej opłaca się zmiękczacz wody, czy może jednak twarda woda: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Warto przypomnieć, że zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. To oznacza, że jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Medium stanowi żywica jonowymienna. Z czasem złoże filtracyjne wymaga regeneracji. Jest ona przeprowadzana za pomocą roztworu solanki, wytwarzanego z wody oraz soli regeneracyjnej. Cały proces jest przedstawiony w filmiku od polskiej marki Ecoperla, a także w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Usterki podczas użytkowania zmiękczaczy wody

Zmiękczacz wody jest inwestycją na długie lata. Warto pamiętać jednak, że nie jest to urządzenie, które można po prostu pozostawić samemu sobie. Warto o nie dbać, prawidłowo konserwować, regularnie serwisować. Wszystko, aby zachował swoją wydajność oraz efektywność na niezmiennym poziomie. Więcej informacji tutaj: Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i jak najdłużej?

Mimo wszystko z biegiem czasu w niektórych przypadkach mogą zdarzyć się pewne usterki. Dziś kolejny z artykułów, który podpowie Wam, jak sobie z nimi poradzić. Koniecznie przeczytajcie także:

W tym tekście znajdziecie informacje o tym, co zrobić, jeśli woda nie jest podawana do zbiornika solanki oraz o przyczynach zaistnienia takiej usterki.

Najczęstsze przyczyny usterek zmiękczaczy wody

Kłopoty podczas użytkowania zmiękczaczy wody zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak wystąpią, przyczyny mogą być naprawdę zróżnicowane. Awaria może wynikać między innymi z wady fabrycznej urządzenia, która powstała już na produkcji. Jeśli to ona stanowi źródło problemów, będzie możliwa do wykrycia prawdopodobnie już przy podłączeniu i pierwszym uruchomieniu zmiękczacza wody. Inną przyczyną jest zużycie jednego z komponentów bądź poluzowanie wynikające z długoletniej pracy i wyeksploatowania.

Czy brak wody w zbiorniku solanki to częsty problem?

To, że zmiękczacz wody nie podaje wody do zbiornika soli regeneracyjnej zdarza się niezmiernie rzadko. Warto jednak mieć świadomość możliwości wystąpienia takiej sytuacji oraz tego, że w tym przypadku można poradzić sobie samodzielnie. Zanim skontaktujemy się z działem technicznym, warto poobserwować urządzenie. Nawet jeśli nie będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie z usterką, z pewnością ułatwi to rozmowę z ekspertem i szybszą naprawę.

Jak powinna wyglądać praca zmiękczacza wody?

W normalnym trybie pracy zmiękczacza wody, woda jest podawana do zbiornika solanki, gdzie powstaje roztwór, którym następnie jest regenerowana żywica jonowymienna. Odejście do kanalizacji również pozostaje w pełni drożne. Woda jest zasysana wraz z solanką. W ostatnim etapie woda jest wyrzucana do kanalizacji. Jeżeli zmiękczacz wody nie podaje wody do zbiornika solanki będzie to oznaczało, że cały roztwór również nie zostanie odpowiednio zassany. To z kolei może doprowadzić do niewłaściwej regeneracji. Ostatecznym skutkiem jest to, że zmiękczacz wody zwyczajnie nie działa prawidłowo – woda pozostaje twarda, nie jest zmiękczana.

Brak podawania wody do zbiornika solanki nie jest usterką, która może spowodować całkowitą awarię urządzenia. Nie jest też uszkodzeniem, które spowoduje lawinę innych problemów ze zmiękczaczem wody. Przez pojawienie się takiego kłopotu zmiękczacz wody po prostu nie będzie spełniał swojej funkcji. Przez to stanie się niepotrzebny i bezużyteczny.

Przyczyny braku wody w zbiorniku solanki

Jeśli już wystąpi problem z brakiem podawania wody do zbiornika solanki, to najbardziej prawdopodobne, że przyczyny należy poszukać w wężyku doprowadzającym wodę. Mógł się po prostu zagiąć. Inną opcją są zanieczyszczenia mechaniczne, które mogły zatkać dopływ do kanalizacji.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie nieszczelności. Te mogą powstawać w trakcie eksploatacji na wężyku solanki bądź w pobliżu pływaka. Przez to zamiast wody może być zaciągane tylko i wyłącznie powietrze.

Szczególnie ważnym i wrażliwym elementem jest pływak. Może ulec zatkaniu lub zabrudzeniu solą bądź zanieczyszczeniami mechanicznymi. Przez to woda nie będzie odpowiednio przepuszczana. Warto też zwrócić uwagę na jego położenie. Niekiedy zamyka się z powodu przejścia w pozycję odciętą. Zdarza się także, że pływak się skleja.

Jeśli z pływakiem wszystko jest w porządku, warto zwrócić uwagę na inżektor. Jest on istotny ze względu na swoją funkcję, która stanowi regulacja mocy zasysania roztworu solanki. Tutaj problem mogą stanowić zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli inżektor przytka się z powodu drobnych cząsteczek stałych, prawdopodobnie woda nie będzie zasysana i podawana.

Następną sprawę stanowią ustawienia głowicy sterującej. Czasami to właśnie one powodują główny problem. Może się zdarzyć, że ulegną przestawieniu podczas prac konserwacyjnych przeprowadzanych przez użytkownika.

Powróćmy jeszcze na chwilę do zanieczyszczeń mechanicznych. To zdecydowanie najczęstszy powód problemów występujących w działaniu zmiękczacza wody. Urządzenie może być narażone na tego typu problem, jeśli stoi w kotłowni. Na przykład podczas dosypywania soli regeneracyjnej do zbiornika, do wnętrza mogą przedostawać się także pyłki, kawałki węgla bądź drewna. Skumulowane mogą przytykać komponenty i powodować awarie. Z tego względu tak bardzo ważne jest dokładne czyszczenie zmiękczacza wody.

Osobną kwestią jest żelazo znajdujące się w wodzie. Jeśli znajdują się wyższe stężenia, żelazo nie tylko będzie przytykało żywicę jonowymienną, ale również wytrącało się na komponentach takich jak właśnie wężyki, uszczelki i je przytykało. Najwięcej problemów żelazo powoduje w przypadku inżektora. Jeśli przytka ten komponent, jego odczyszczenie jest naprawdę trudne. W takim wypadku o wiele łatwiej jest po prostu zamówić nowy komponent.

Rozwiązania najpopularniejszych problemów

Jeśli przyczyną jest zagięcie wężyka, należy go przywrócić do poprzedniej pozycji.

Zanieczyszczenia mechaniczne w kanalizacji należy uprzątnąć.

W przypadku nieszczelności wężyka solanki bądź okolicach pływaka, nieszczelność należy usunąć. Można tego dokonać poprzez naprawę lub wymianę na nowy.

Zablokowany lub zabrudzony pływak wymaga przeczyszczenia, naprawy lub wymiany na nowy.

Zatkany lub zabrudzony inżektor wymaga oczyszczenia lub wymiany na nowy.

W przypadku niekorzystnych ustawień głowicy sterującej, najlepiej zwrócić się o pomoc do dystrybutora lub producenta zmiękczacza wody

Kiedy warto zgłosić się po profesjonalną pomoc?

Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od budowy zmiękczacza wody. Niektóre są skonstruowane w taki sposób, że samemu trudno zajrzeć do wnętrza i odnaleźć przyczynę, a co dopiero zająć się samodzielnym czyszczeniem. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto samodzielnie wybadać sprawę, przyjrzeć się pracy zmiękczacza wody, a dopiero potem zwrócić się o pomoc techniczną. Zgromadzone informacje bardzo ułatwiają znalezienie przyczyny i przyspieszają ten proces, co działa przede wszystkim na naszą korzyść.

Komentarze

Ten film na tema tego, jak działa zmiękczacz wody, jest naprawdę super. Nie mogłam jakoś wcześniej sobie zobrazować tego, jak działa to urządzenie, a chciałam wiedzieć, zanim kupię :)
Super kanał i super blog! Dzięki za tyle merytorycznej wieedzy