najpopularniejsze problemy ze zmiękczaczami wody i rozwiązania

Zmiękczacze wody - jak rozwiązać problem techniczny na własną rękę?

Magda Lewicka
01/06/2021
1

Zmiękczacze wody to urządzenia, których posiadaniem może pochwalić się szerokie grono właścicieli domów jednorodzinnych, a także niektórzy właściciele mieszkań. To wspaniałe rozwiązanie na problemy z twardą wodą, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i gotówki. Co jednak, jeśli nie działa prawidłowo? Jak postępować w razie napotkanych problemów?

W zeszłym tygodniu na naszym blogu pojawił się artykuł: Po czym rozpoznać prawidłową pracę zmiękczacza wody? Dziś chcielibyśmy napisać więcej o problemach i rozwiązaniach, które mogą się wydarzyć podczas eksploatacji zmiękczacza wody. Wiele spraw da się rozwiązać samodzielnie i to nie poświęcając wiele czasu i uwagi, co postaramy się udowodnić.

Zmiękczacze wody w walce z twardą wodą!

Zmiękczacze wody są uznawane za najlepszy sposób walki z twardą wodą obecnie dostępny na rynku. Użytkownicy cenią je za to, że redukują stopień twardości wody w całej instalacji – niezależnie od ujęcia, zawsze jest dostępna tak samo miękka. Nie pozostawia po sobie osadu, doskonale rozpuszczają się w niej wszelkie środki piorące i czystości, nie przyczynia się do powstawania przesuszenia skóry, łamliwości włosów. Więcej o pozytywnym wpływie miękkiej wody na całe gospodarstwo domowe w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Zalety zmiękczaczy wody

Zmiękczacze wody należą do urządzeń naprawdę prostych w obsłudze i wymagających minimalnej uwagi od użytkowników. Całym procesem działania steruje automatyczna głowica sterująca, która dba o właściwy przebieg pracy, jak też odpowiednio przeprowadzoną regenerację złoża. Właściciel zmiękczacza wody jedynie co jakiś czas musi skontrolować poziom soli tabletkowanej w zbiorniku i dosypać ją, jeśli tylko wystąpi taka potrzeba.

Warto jeszcze przypomnieć, że zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, w której to dochodzi do zamiany jonów wapnia i magnezu tworzących twardość wody na neutralne jony sodu, o czym więcej dowiecie się stąd: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczu wody? Informacje także w filmiku od polskiej marki Ecoperla.

Warto pamiętać, że zmiękczacze wody są urządzeniami, które wymagają spełnienia kilku ważnych warunków, aby mogły działać w pełni i zapewnić najwyższą wydajność zmiękczania wody. Muszą stać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Ważny jest odpływ do kanalizacji oraz czynne gniazdko elektryczne, by można było podpiąć głowicę sterującą. Niezbędnym minimum jest też montaż filtra narurowego, który ochroni elementy urządzenia przed awarią, do jakiej mogą doprowadzić cząstki mechaniczne. Szczegółowe informacje między innymi w artykule: Idealne miejsce na montaż zmiękczacza wody - czyli jakie?

Problemy ze zmiękczaczem wody - czemu występują?

Mimo tak wielu ważnych korzyści i stałego działania, może zdarzyć się, że podczas lat eksploatacji dojdzie do problemów związanych z działaniem zmiękczacza wody. Może to być spowodowane różnymi zjawiskami. Najczęściej chodzi o zużycie jakiegoś komponentu bądź jego zblokowanie. Niekiedy zawodzi zewnętrzny komponent, jak gniazdko elektryczne. Są sytuacje, kiedy winę za usterkę może ponosić stan głowicy sterującej. Jeśli problemy pojawiają się tuż po montażu zmiękczacza wody, mógł wystąpić problem już w trakcie samej produkcji w postaci wady produkcyjnej.

Najczęstszym odruchem w przypadku wystąpienia problemów związanych ze zmiękczaczem wody jest telefon do działu technicznego. Zanim jednak go wykonamy, warto samemu poobserwować urządzenie, jego pracę, w celu ustalenia prawdopodobnej usterki. Najczęściej okazuje się, że z problemem można poradzić sobie samodzielnie. Wielu producentów tych urządzeń zamieszcza w swoich instrukcjach obsługi tabele, w których znajdziemy wybrane rozwiązania konkretnych problemów. My dziś podajemy kilka z nich:

Problemy z programatorem

Transformator nie jest podłączony – należy podłączyć transformator do prądu

Jeśli przewód elektryczny jest niesprawny – należy wymienić przewód na nowy

Brak zasilania w gniazdku elektrycznym – trzeba sprawdzić instalację i zlokalizować w niej problem

Popsuty transformator – należy wymienić transformator na nowy

Regeneracja zmiękczacza wody

Jeśli system nie regeneruje się o wcześniej ustalonej porze, najczęstszą przyczyną jest przerwa w dostawie prądu podczas regeneracji. W takim wypadku należy ponownie ustawić zegar w sterowniku. Kroki dotyczące wykonania znajdują się w instrukcji obsługi zmiękczacza wody.

Wyciek wody ze zmiękczacza wody

Przyczyną problemów związanych z wyciekami wody z urządzenia jest najczęściej nieprawidłowe dokręcenie komponentów, poluzowanie uszczelek lub innych elementów. Warto sprawdzić ich szczelność, poodkręcać, w razi potrzeby wymienić komponenty na nowe.

Nietypowy dźwięk lub biała woda

Nietypowy dźwięk lub woda w białym kolorze po zmiękczaczu wody mogą być przyczyną przedostania się powietrza do zmiękczacza wody. W takim wypadku rozwiązaniem, które przyniesie rezultat może być przeprowadzenie płukania wstecznego. To pozwoli pozbyć się powietrza z systemu i przywrócić normalne działanie.

Woda przepływa do kanalizacji podczas normalnego trybu pracy

Prawdopodobne przyczyny takiej sytuacji mogą być następujące:

Uszczelki lub separatory uległy uszkodzeniu – należy je wymienić na nowe

Tłok jest zepsuty – wymiana tłoku na nowy zażegna problem

Tłok jest nieprawidłowo ustawiony – należy skontaktować się z dystrybutorem

Wyciek żywicy ze zmiękczacza wody

Jeśli problemem jest awaria dyfuzorów wewnętrznych – należy wymienić dyfuzory na nowe

W przypadku zużycia żywicy jonowymiennej – należy zgłosić się o pomoc do serwisu w sprawie wymiany żywicy jonowymiennej na nową oraz dokładnie sprawdzić instalację

Problemy z ciśnieniem płukania wstecznego

Jeśli podczas pracy zaobserwujesz problemy związane z płukaniem backwash, może być zbyt niskie lub zbyt wysokie, przyczyną może być zepsuty lub zablokowany regulator płukania DLFC. W takim przypadku najlepiej jest wymienić go na nowy.

Wyciek solanki ze zbiornika zmiękczacza wody

Czas dozowania wody jest nieprawidłowo ustawiony – należy skontaktować się z dystrybutorem

Zasysanie solanki jest nieprawidłowe – należy skontrolować ustawienia

Ciśnienie przelewowe jest zbyt wysokie – należy skontrolować rury przelewowe zbiornika solanki

Solanka nie jest zasysana ze zbiornika

Na wejściu jest zbyt niskie ciśnienie – minimalne ciśnienie na wejściu powinno wynosić 2,5 bara

Jeśli dopływ solanki jest zablokowany – wyczyść dopływ solanki

Wewnętrzne wycieki wody – należy sprawdzić tłoki, połączenia i  separatory

Wystąpiło zblokowanie inżektorów – najpierw warto wyczyścić dokładnie inżektory oraz wkład filtra wstępnego. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, należy wymienić je na nowe

Brak rezultatów zmiękczania wody

Twardość wody surowej jest jeszcze wyższa – należy przeprowadzić test twardości wody i zaprogramować ustawienia zmiękczacza wody na nowo

Niewłaściwa regeneracja zmiękczacza wody – należy sprawdzić ustawienia zmiękczacza wody

Przyczyną może być także zużyta żywica jonowymienna – należy wymienić złoże filtracyjne na nowe

Za mało soli w zbiorniku solanki – należy dodać sól do zbiornika solanki zgodnie z zaleceniami producenta

Powstanie mostów solnych – należy usunąć most solny, uzupełnić ewentualne braki soli tabletkowanej

Zbyt mocno odkręcony mieszacz – należy zweryfikować ustawienia mieszacza, wyregulować jego działanie

Brak przeprowadzonej regeneracji – należy zwrócić uwagę na zasilanie systemu

Cykl regeneracji nie jest poprawny – warto zresetować ustawienia cykli regeneracji

Źle ustawiony zawór by-pass – należy sprawdzić zawór by-pass

Nieszczelny zawór by-pass – należy sprawdzić zawór by-pass

Zasysanie nie przebiega w sposób prawidłowy – należy sprawdzić zasysanie

Dbaj o zmiękczacz wody

Warto regularnie kontrolować pracę zmiękczacza wody, sprawdzać przebieg jego działania, a także konserwować. Eksperci rekomendują, aby co rok lub dwa lata skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu – to uchroni nas przed awariami i zapewni niezmienną, wydajną pracę urządzenia przez długie lata. O tym, jak warto zapobiegać i dbać o zmiękczacz wody w artykule: Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i jak najdłużej?

Komentarze

Cieszę się, ze przed zakupem zmiękczacza dowiedziałem się wielu rzeczy o jego eksploatacji, serwisie etc. Fajnie że jest ten blog, zawsze można poczytać zanim się zadzwoni na serwis :)