stojąca woda w zbiorniku na sól zmiękczacza wody - rozwiązanie problemu

Stojąca woda w zbiorniku na sól zmiękczacza wody - co zrobić?

Magda Lewicka
08/06/2021
1

Podczas użytkowania zmiękczacza wody właściciela mogą zaskoczyć różne sytuacje. Niekiedy problem da się rozwiązać samodzielnie, innym razem lepiej wezwać profesjonalny serwis. A co zrobić, jeśli woda stoi w zbiorniku solanki? Czy jest się czego obawiać?

Zmiękczacze wody są naprawdę docenianymi na rynku urządzeniami, które są w stanie pozbawić wody nawet najwyższego stopnia twardości. Obecnie stają się standardowym wyposażeniem każdego domu, ze względu na ochronę kotła grzewczego, instalacji, a także wielu innych zalet, jakie są w stanie zapewnić. O tym, dlaczego warto mieć zmiękczacz wody pisaliśmy już w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu? Okazuje się, że posiadanie zmiękczacza wody jest lepsze i pochłaniające znacznie mniej pieniędzy niż twarda woda. Więcej na ten temat w specjalnie przygotowanym artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Niekiedy podczas użytkowania zmiękczacza wody mogą zdarzyć się pewne usterki bądź może nam się wydawać, że urządzenie pracuje inaczej niż zwykle. Temat najczęstszych kłopotów, które mogą wystąpić, omawialiśmy już we wcześniejszym artykule: Zmiękczacze wody - jak rozwiązać problem techniczny na własną rękę? Oprócz tego cenne informacje znajdziecie także tutaj: Po czym rozpoznać prawidłową pracę zmiękczacza wody?

Dziś chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się procesowi regeneracji, a w szczególności zbiornikowi soli oraz wodzie, która niekiedy się w nim znajduje. Czy to, że woda stoi w zbiorniku solanki jest prawdziwym problemem? Jak go zażegnać?

Czy woda w zbiorniku solanki to naprawdę powód do obaw?

Zmiękczacze wody to urządzenia, które nie wymagają zbyt wiele uwagi od właściciela. Mimo to wśród rekomendacji producentów można znaleźć informację o potrzebie regularnego sprawdzania zbiornika solanki, poziomu soli regeneracyjnej. Niekiedy może zdarzyć się, ze przy okazji zwrócimy uwagę na fakt, że w pojemniku znajduje się więcej wody niż zwykle. To może być niepokojące, jednak okazuje się, że nie zawsze stanowi faktyczny problem. Wiele zależy od rodzaju zmiękczacza wody.

Zmiękczacze wody z mokrym zbiornikiem solanki

Na rynku najczęściej spotkamy się ze zmiękczaczami wody wyposażonymi w mokry zbiornik na sól regeneracyjną. Oznacza to tyle, że woda cały czas znajduje się w pojemniku, oprócz momentu przeprowadzania regeneracji. W praktyce wygląda to następująco. W normalnym trybie pracy zmiękczacza wody zbiornik solanki jest wypełniony solą regeneracyjną oraz wodą, która stale ją rozpuszcza. W taki sposób niemal bez przerwy wytwarzany jest roztwór solanki niezbędny do regeneracji żywicy jonowymiennej. W trakcie procesu regeneracji solanka jest zasysana do butli ciśnieniowej wypełnionej złożem. Zaraz po zakończeniu tego procesu zbiornik solanki znowu wypełnia się wodą i cały proces zachodzi od początku.

W tym przypadku to nic dziwnego więc, że woda znajduje się wewnątrz zbiornika. Jeśli tylko nie wypełnia go całkowicie po same brzegi lub nie przelewa się, nie ma realnego powodu do obaw. Zmiękczacz wody można nadal spokojnie eksploatować.

Zmiękczacze wody z suchym zbiornikiem solanki

Oprócz zmiękczaczy wody z mokrym zbiornikiem solanki, na rynku znajdziemy także te z suchym zbiornikiem solanki. Tu system wygląda już nieco inaczej. W trybie pracy zbiornik na sól nie stoi cały czas wypełniony wodą. Napełnia się nią dopiero kilkanaście minut przed rozpoczęciem regeneracji, by mógł się wytworzyć roztwór solanki. Następnie roztwór jest wprowadzany do butli ze złożem filtracyjnym w trakcie trwania regeneracji, a zbiornik na solankę znów pozostaje pusty.

Choć nazwa mówi o tym, że zbiornik na sól jest suchy, prawdą jest, że pozostanie w nim nieco wody na samym dnie. Tu również nie ma powodów do obaw. Najczęściej dzieje się tak ze względu na budowę urządzenia. Gorzej, jeśli poziom jest naprawdę wysoki!

System suchego zbiornika solanki jest jednym z atutów serii kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline. To 5 modeli do wyboru o różnych wielkościach i ilości złoża filtracyjnego, dzięki czemu każdy może dopasować urządzenie idealnie do swoich potrzeb. Oprócz tego serię Ecoperla Slimline wyróżnia także: dźwiękowy alarm poziomu soli, Ecoperla Perfect System czy solankowanie proporcjonalne.

Ile wody dokładnie powinno być w zbiorniku solanki?

Przy sprawdzaniu prawidłowego poziomu wody w zbiorniku solanki bardzo ważne okazują się dwa komponenty: pierwszym z nich jest pływak, a drugim air-check. Już pisaliśmy o tym, że w każdym zmiękczaczu wody na dnie zbiornika solanki pozostanie nieco wody. Jej maksymalny poziom nie powinien przekraczać jednak wysokości air-checka. Najczęściej woda w zbiorniku solanki utrzymuje się na poziomie 2-3, do nawet 5 centymetrów pod nim.

Warto pamiętać i mieć na uwadze, że nieco większe ilości wody w zbiorniku solanki mogą być spowodowane poziomem samej soli regeneracyjnej. Im jest jej więcej w zbiorniku, tym wyższy będzie też poziom samej wody.

Zwróć uwagę na smak zmiękczonej wody!

O zbyt wysokim poziomie soli w zbiorniku solanki poinformuje nas nie tylko przelewanie się wody ze zbiornika czy też sam zawyżony stan wody, ale także jej smak! Jeśli woda ze zmiękczacza wody będzie miała słony smak zamiast neutralnego, może to być skutkiem zajścia takiej sytuacji. O samej soli w zbiorniku solanki więcej dowiecie się stąd: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?

Jakie są przyczyny zbyt wysokiego poziomu wody w zbiorniku solanki?

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu wody w zbiorniku solanki mogą być naprawdę różne. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy poziom soli regeneracyjnej nie jest za wysoki, o czym było już wcześniej. Kolejny krok to uruchomienie regeneracji wymuszonej w celu sprawdzenia czy roztwór solanki jest odpowiednio zasysany. Należy dokładnie obserwować urządzenie.

Jeżeli woda mimo wszystko zostanie zassana, prawdopodobną przyczyną jest wada techniczna lub nieszczelność. W przypadku braku zasysania wody, prawdopodobnej przyczyny należy upatrywać w pływaku lub głowicy sterującej zmiękczacza wody. W przypadku głowicy sterującej prawdopodobne są dwie drogi pojawienia się takiej awarii. Będą to albo nieprawidłowo dobrane ustawienia głowicy sterującej, albo uszkodzenie mechaniczne poprzez cząsteczki, które mogły przedostać się z instalacji.

Główną przyczyną może być także most solny, który pojawił się na dnie zbiornika. Najczęściej zbrylenia tego typu powstają z powodu stosowania niewłaściwej soli regeneracyjnej. Jest to powłoka, przez którą tworzy się pusta przestrzeń, a roztwór solanki nie ma szans na przemieszczenie się do wnętrza butli ze złożem filtracyjnym. Jest to problem występujący dość rzadko, jednak należy i go mieć na uwadze. Mosty solne usuwa się w sposób mechaniczny.

Głównym problemem mogą być także zanieczyszczenia mechaniczne blokujące kanalizację bądź wężyk odprowadzający wodę. Woda stoi w zbiorniku solanki i nie jest w stanie być zasysana. Koniecznie należy zwrócić uwagę na stan pływaka.

Jak rozwiązać problem?

Jeśli problemem są cząsteczki mechaniczne, które blokują odpływ do kanalizacji lub wężyk, należy oczyścić komponenty

Przy zagięciu wężyka, należy zmienić jego ułożenie na prawidłowe

Nieszczelność na wężyku solanki lub w okolicach pływaka – należy usunąć nieszczelność poprzez naprawę lub wymianę komponentu na nowy

Zablokowany bądź zabrudzony pływak musi zostać naprawiony lub wymieniony na nowy

Sposobem na most solny jest jego mechaniczne usunięcie poprzez rozbicie

Nieprawidłowe ustawienia głowicy sterującej najczęściej wymagają kontaktu z działem technicznym lub producentem w celu konsultacji problemu

Problem, z którym dasz sobie radę!

Zbyt wysoki poziom wody w zbiorniku solanki jest problemem, z którym bez przeszkód można sobie poradzić samodzielnie, przynajmniej w większości przypadków. Warto poobserwować urządzenie i dostosować się do wskazówek zawartych w artykule. W razie dodatkowych pytań możesz skontaktować się z nami!

Komentarze

Zawsze warto dzwonic na serwis czy próbować na własną rękę. Wiele wątpliwości moich zostało rozwiane własnie podczas rozmowy tel z serwisem, nikt nie musiał przyjezdzac