usuwanie mostów solnych wewnątrz zmiękczacza wody

Most solny w zmiękczaczu wody - co to jest? Jak usunąć?

Magda Lewicka
25/01/2022
1

Most solny to zjawisko, o które czasem pytają użytkownicy zmiękczaczy wody na forach, u dystrybutorów, na stronach związanych z uzdatnianiem wody. Czym właściwie są mosty solne w zmiękczaczach wody? Czy powodują awarię w zmiękczaczach wody? W jaki sposób można je usuwać?

Co to jest most solny w zmiękczaczu wody?

Zmiękczacz wody to świetne urządzenie, które jest w stanie zapewnić miękką wodę w całym domu. W trakcie długotrwałej eksploatacji mogą zdarzyć się jednak pewne problemy. Jednym z nich jest właśnie powstawanie mostów solnych w zbiorniku solanki. Na szczęście to nie jest poważny kłopot. Można sobie z nim poradzić samodzielnie.

Zbrylenia solne, zwane także mostami solnymi są zjawiskiem zlepiania się soli oraz zanieczyszczeń (jeśli się w niej znajdują) w zbrylenia. Te najczęściej oddzielają część zbiornika wypełnioną solą od części, do której wpływa woda i rozrabiany jest roztwór solanki, jaki powinien trafić na żywicę jonowymienną podczas jej regeneracji.

Dlaczego mostów solnych trzeba się obawiać?

Jeśli wewnątrz zbiornika solanki powstanie zbrylenie, tworzy się pusta przestrzeń między solą a doprowadzaniem wody. Przez to nie może powstawać roztwór solanki, który jest niezbędny do prawidłowej regeneracji złoża. Jeśli roztwór solanki nie trafi na żywicę jonowymienną, ta nie odnowi swoich właściwości. W rezultacie proces zmiękczania wody nie będzie dawał efektów. Więcej na temat całego procesu i zależności w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczu wody?

Dlaczego wystąpił most solny w zmiękczaczu wody?

Są dwa główne powody, dla których mosty solne mogą wystąpić wewnątrz zmiękczacza wody. Pierwszym z nich jest wysoka wilgotność w pomieszczeniu, w którym stoi zmiękczacz wody. Wilgoć przedostaje się do zbiornika z solą, ta nasiąka, rozpuszcza się, stwarza zbrylenia.

Innym powodem jest stosowanie złej jakości soli regeneracyjnej do zmiękczacza wody. Po pierwsze, możemy wybierać sól, która nie jest przeznaczona do modelu zmiękczacza wody, który posiadamy w domu. Najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi i wskazaniami producenta. Musimy pamiętać, że możemy się spotkać z solą w formie bloków, tabletek, etc. Choć najpopularniejsze są tabletki solne, warto dowiedzieć się, co najlepiej sprawdza się w naszym urządzeniu.

Po drugie, stosowana sól powinna być dobrej jakości i przeznaczona do zastosowania w zmiękczaczach wody. Mosty solne mogą powstawać z powodu znajdujących się w soli zanieczyszczeń. Do regeneracji zmiękczacza wody w żadnym wypadku nie można stosować soli jodowanej, czy zanieczyszczonej. Nie może być to na przykład sól, którą normalnie posypuje się drogi. Warto zwrócić uwagę na producenta. Sól złej jakości może ponadto zapychać komponenty zmiękczacza wody i doprowadzić do awarii.

Czy to częsty problem w zmiękczaczach wody?

Zbrylenia solne są zjawiskiem, które nie zdarzają się dość często, jednak mogą się pojawić. Zwłaszcza, jeśli wystąpiły opisane w poprzednim akapicie okoliczności. Warto obserwować zmiękczacz wody i mieć świadomość, że może dojść do takiego zjawiska. Należy pamiętać, że zawsze w zbiorniku solanki na dnie będzie znajdowała się niewielka ilość wody, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z systemem suchego zbiornika solanki, czy też nie.

Jak sprawdzić czy powstał most solny?

Most solny usuwa się mechanicznie. Najpierw zacznij od otworzenia zbiornika na solankę. Żeby sprawdzić czy utworzył się most solny, przyda nam się długi kij. Może to być na przykład kij od szczotki. Najpierw należy przyłożyć go na zewnątrz, aby sprawdzić mniej więcej odległość od podłogi do miejsca, w którym jest aktualnie maksymalnie nasypana sól. Następnie ten proces należy powtórzyć. Z tym, że tym razem wkładając kij do zbiornika solanki. Jeśli różnica jest bardzo duża, najprawdopodobniej oznacza to, że powstało zbrylenie, które należy usunąć. Napotkanie twardej, większej bryły w zbiorniku również jest świadectwem wystąpienia mostu solnego.

Jak usunąć zbrylenie zwane mostem solnym?

Na most solny nie ma innego sposobu, niż jego mechaniczne usunięcie. Zgromadzoną sól należy delikatnie rozbić kijem. Należy uderzać w zbrylenie solne aż do skutku. Warto przy tym pamiętać, że narzędzie, z którego będziemy korzystać do tego procederu, nie powinno mieć żadnych ostrych krawędzi, zadarć, haków – to mogłoby uszkodzić wnętrze zmiękczacza wody.

Jak się uchronić przed powstaniem mostu solnego?

Nie ma idealnego sposobu na brak powstawania mostów solnych. Najlepszym sposobem jest oczywiście zwalczenie przyczyny takiej sytuacji. Czyli zgodnie z wyżej przedstawionymi powodami, w przypadku stosowania soli regeneracyjnej z niepewnego źródła, należy ją wymienić na inną. Najlepiej od znanego i cenionego producenta. W naszym sklepie internetowym znajdziecie sól regeneracyjną naprawdę wysokiej jakości. Jeśli z kolei w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, być może da się znaleźć sposób, by to zmienić.

W zapobieganiu powstawaniu mostów solnych może pomóc zasypywanie zbiornika mniejszymi ilościami z nieco większą częstotliwością. Do tego stała obserwacja, reagowanie na bieżąco. Warto raz w roku przeprowadzić samodzielny serwis i dokładnie oczyścić urządzenie wewnątrz.

System suchego zbiornika solanki

Jeśli chcemy mieć większą pewność, że nie dojdzie do powstania mostu solnego, możemy wybrać zmiękczacz wody korzystający z systemu suchego zbiornika solanki. Dzięki niemu woda jest wprowadzana do zbiornika z solą regeneracyjną dopiero chwilę przed rozpoczęciem regeneracji złoża. Nie stoi tam cały czas. W trakcie regeneracji jest pobierana na płukanie złoża. Potem zbiornik z solą znów pozostaje pusty. W taki system jest wyposażona seria kompaktowych zmiękczaczy wody od polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Slimline

Inne problemy, przez które zmiękczacz wody może nie działać prawidłowo

Na łamach bloga możecie znaleźć sporą dawkę wiedzy, jeśli zdarzą się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem zmiękczacza wody. Warto przejrzeć tą listę:

Przede wszystkim warto obserwować zmiękczacz wody i regularnie dbać o jego stan. O tym, w jaki sposób możemy zadbać o urządzenie, by służyło nam jak najlepiej i jak najdłużej, można przeczytać tutaj: Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i najdłużej?

Komentarze

Mam zmiękczacz wody Ecoaperla Soft coś tam (taka duza butla) od ponad 3 lat żadnych mostów solnych nie było. U sąsiad ciągle problem. Ciekawe czy to kwestia zmiękczacza, czy tego, ze u nas w kotłowni jest naprawdę sucho