rozpoznanie prawidłowej pracy zmiękczacza wody

Po czym rozpoznać prawidłową pracę zmiękczacza wody?

Magda Lewicka
25/05/2021
1

Zmiękczacze wody zaczynają stanowić podstawowe wyposażenie naszych domów. Na ich montaż decyduje się coraz więcej osób, które często wybierają przy tym opcję samodzielnej instalacji. Tylko po czym rozpoznać, że wszystkie działania zostały przeprowadzone prawidłowo? Skąd wiadomo, kiedy zmiękczacz wody działa prawidłowo?

Zmiękczacz wody - recepta na twardą wodę

Twarda woda jest jednym z najbardziej dokuczliwych problemów związanych z jakością wody w gospodarstwach domowych. Powoduje wiele problemów, w różnych pomieszczeniach, ale też w samej instalacji. O tym, czym jest to zjawisko, na czym konkretnie polega, przeczytacie w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zmiękczacz wody. To centralne urządzenie, które zostało stworzone z myślą o redukcji wysokiego stopnia twardości wody i dostosowania jej pod kątem ilości jonów wapnia i magnezu do swoich potrzeb. Zmiękczacze wody montuje się na wejściu wody do budynku. To coraz popularniejsze urządzenia, na które wielu decyduje się już na etapie projektu domu, o czym można przeczytać w artykule: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

Użytkowanie zmiękczacza wody potrafi przynieść szereg wymiernych korzyści dla całego gospodarstwa domowego:

  • Brak osadów i spadków przepływu w instalacji
  • Pełną ochronę kotła grzewczego
  • Zdecydowanie mniejsze zużycie środków czystości, nawet do 60%
  • Brak zacieków na armaturze
  • Łatwe sprzątanie
  • Idealny wygląd przygotowywanych potraw i napojów
  • Świetny stan domowego sprzętu AGD
  • Włosy i skóra w idealnej kondycji

To nadal nie są wszystkie zalety posiadania zmiękczacza wody. Więcej przeczytacie w artykułach na naszym blogu poświęconych temu tematowi. Dużo mówi przede wszystkim ten tekst: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca? Dodatkowe informacje także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Warto zaznaczyć, że zmiękczacze wody obecnie robią furorę i nie jest to już mało znane urządzenie, o którym wielu nie słyszało. Coraz szersze grono interesuje się parametrami wody płynącymi z ich kranów i chcą uchronić swoje domy, a także samych siebie przed problemami, jakie mogą powodować zanieczyszczenia. Eksperci polecają zmiękczacze wody ze względu na ich wydajność oraz niezawodność. Zaletą jest także fakt, że są to urządzenia bezobsługowe, działają praktycznie przez całą dobę, a właściciel nie musi poświęcać im zbyt wiele swojej uwagi. Co więcej, większość producentów przygotowuje urządzenia w taki sposób, aby można je było samodzielnie zainstalować w swoim domu. To pozwala na dokonanie dodatkowych oszczędności i przeprowadzenie instalacji w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Zmiękczacz wody należy jednak obserwować, zwłaszcza w początkowej fazie działania.

Jak wygląda działanie zmiękczacza wody?

Jeśli zmiękczacz wody działa prawidłowo, wtedy proces wymiany jonowej przebiega w następujący sposób. Surowa woda wpływa do zmiękczacza wody, przepływa do wnętrza butli z żywicą jonowymienną. Tam następuje proces, w którym jony wapnia i magnezu są zamieniane na neutralne jony sodu. Następnie woda pozbawiona twardości przepływa dalej do odbiorcy, a niechciane jony są zatrzymywane na złożu. Z czasem niezbędna jest regeneracja żywicy jonowymiennej i tym samym odzyskanie jej właściwości, aby proces zmiękczania wody mógł być przeprowadzany w pełni, na najwyższym poziomie. O działaniu zmiękczacza wody znajdziecie informacje w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Sam proces wymiany jonowej, jego konkretne etapy oraz to, jak jest dokładnie przeprowadzany w zmiękczaczach wody możecie prześledzić, czytając artykuł: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Co świadczy o tym, że zmiękczacz wody może działać nieprawidłowo?

Zmiany w jakości wody po montażu zmiękczacza wody można zauważyć niemal natychmiastowo. Urządzenie od razu przeprowadza wymianę jonową, dzięki czemu z kranu płynie woda, która już nie będzie pozostawiała po sobie osadu, dokładnie spłukiwała powierzchnie, dobrze rozpuszczała wszelkie środki chemiczne. Różnica będzie odczuwalna nawet przy myciu rąk, przy kąpieli, a nawet praniu czy myciu naczyń. Zmiana na lepsze będzie też widoczna w stanie skóry oraz w kondycji włosów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Woda w łazience - lepsza twarda czy miękka?

Nieprawidłową pracę zmiękczacza wody można rozpoznać po kilku zjawiskach. Przede wszystkim woda będzie miała nieco inną jakość. Zauważymy, że mydło, żel pod prysznic, szampon do włosów znacznie gorzej się pienią. Potrzebne są większe ilości do uzyskania takich samych efektów. Powrócą także osady gromadzące się na baterii prysznicowej, kranie, w zlewie czy na kabinie. Pogorszeniu może ulec cera, stan włosów – będą suche, mogą powstawać zaczerwienienia, a nawet uczucie swędzenia lub pieczenia. Włosy mogą się puszyć, nie chcieć się prawidłowo układać. Kłopot może stanowić także zmiana ciśnienia wody wypływającej z pryszniców, baterii.

Jeśli zmiękczacz wody przestanie prawidłowo funkcjonować, można będzie zaobserwować powrót do stanu sprzed jego montażu. Na powrót będziemy zmuszeni do korzystania z twardej wody, która pozostawi po sobie osady. Problemy z pracą urządzenia są dostrzegalne dzięki obserwacji zmiękczacza wody i jego działania.

Co może być nie tak ze zmiękczaczem wody?

Kłopoty związane z prawidłowym działaniem zmiękczacza wody są naprawdę różne. Mogą wynikać z:

  • Wady produkcyjnej nowego zmiękczacza wody
  • Złego podłączenia zmiękczacza wody
  • Braku montażu filtra narurowego przed zmiękczaczem wody
  • Zużycia komponentu
  • Mechanicznego zablokowania komponentu
  • Nieprawidłowych ustawień głowicy sterującej
  • Nieprawidłowo dobranej soli regeneracyjnej

Zanim skontaktujemy się ze specjalistą, najlepiej bliżej przejrzeć się urządzeniu. Wskazane jest sprawdzenie komponentów, przejrzenie ich, często także przeczyszczenie. Źródło napotkanych przeszkód w wydajnej i prawidłowej pracy są naprawdę bardzo różne. O tych, które zdarzają się najczęściej w artykułach: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?, Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i jak najdłużej?

Wiele informacji na temat komponentów, które możemy sprawdzić samodzielnie, można znaleźć w instrukcji dołączonej przez producenta do zmiękczacza wody.

Na ratunek serwis!

Jeśli pomimo podjętych działań nie udało się zlokalizować usterki, a sprawdziliśmy niemal wszystko, co byliśmy w stanie, warto skontaktować się z działem technicznym. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z ekspertami sklepu, w którym nabyliśmy nasz zmiękczacz wody. Alternatywą może być dział techniczny samego producenta. Jeśli wybierzemy firmę mającą w asortymencie dany sprzęt, powinno być o wiele łatwiej z udzieleniem pomocy. Wynika to z faktu, że znają dane urządzenie, jego budowę, mocne strony i położenie komponentów, które mogą podlegać wymianie. Taka wiedza pozwala na o wiele szybsze zlokalizowanie usterki, a ponadto zazwyczaj szybki i prosty dostęp do ewentualnych części zamiennych.

Dbaj o swój zmiękczacz wody, by działał jak najlepiej!

Warto pamiętać, że zmiękczacze wody są urządzeniami, które wymagają właściwej konserwacji i regularnego serwisu. Przede wszystkim, aby zmiękczacz wody mógł działać prawidłowo, powinien mieć właściwy poziom soli regeneracyjnej. Należy regularnie sprawdzać stan i w razie potrzeby uzupełniać braki. Warto aplikować środek do oczyszczania żywicy jonowymiennej, który pozwoli utrzymać wydajność na jak najwyższym poziomie. Przykładem takiego środka jest Ecoperla Antiidotum. Ponadto ważna jest regularna wymiana wkładu mechanicznego w filtrze narurowym. Producenci zmiękczaczy wody rekomendują także korzystanie z usług profesjonalnego serwisu, dzięki czemu urządzenie posłuży bezawaryjnie przez długie lata.

Jakość ma znaczenie

Warto zwracać uwagę na jakość i komponenty kupowanego zmiękczacza wody. Przede wszystkim znaczenie ma głowica sterująca oraz jakość żywicy jonowymiennej. Warto również wybierać produkty z wbudowanymi systemami, pozwalającymi na oszczędną i bezawaryjną pracę. O tym więcej w artykule: Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać?

Komentarze

Jak się robi serwisy co roku to wszystko jest okej :) Od 5 lat mam zmiękczacz i zero problemów, ale oczywiście regularne serwisy są.