jak prawidłowo dbać o zmiękczacz wody - serwis zmiękczacza wody

Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i najdłużej?

Magda Lewicka
20/10/2020
3

Zmiękczacze wody są bardzo popularnymi urządzeniami w wielu gospodarstwach domowych. Wiele osób jest zadowolonych z tego wyboru, bo wiedzą, ile realnie można zyskać i śpią spokojnie! Okazuje się, że zmiękczacz wody może działać lepiej, wydajniej i być mniej narażony na awarie. Sposób na to jest bardzo prosty! Poznaj go i dowiedz się jak dbać o zmiękczacz wody, by działał jak najlepiej i jak najdłużej!

Zmiękczacze wody na topie! Masz już swój?

Zmiękczacze wody stają się naprawdę popularne i pyta o nie coraz więcej osób! Właściwie nie ma lepszego sposobu do gospodarstwa domowego na to, aby uzyskać miękką wodę. Problemy związane z twardą wodą mogą wydarzyć się w każdym zakątku Polski, o czym było już w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Powoduje wiele kłopotów w gospodarstwie domowym. To właśnie twarda woda jest najczęstszą przyczyną awarii kotła grzewczego, problemów z instalacją sanitarną, prowadzi do popsucia ważnych elementów sprzętu AGD. Ponadto bardzo dużo za nią przepłacamy i sporo sami tracimy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest woda miękka! Wszystkie korzyści wykorzystywania jej oraz kilka słów o wadach, przeczytacie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Centralne zmiękczacze wody stają się urządzeniami, z których coraz częściej i chętniej korzystają osoby mieszkające w domach. Warto wiedzieć, że działają na zasadzie wymiany jonowej, o czym było w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? Dokładne informacje o tych urządzeniach przeczytacie w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody - czy warto go mieć w swoim domu? Ważne informacje na temat tych urządzeń także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Zmiękczacze wody posiadają automatyczną głowicę sterującą, więc nie trzeba spędzić wiele czasu nad tym, aby działały prawidłowo i tak jak należy uzdatniały wodę. Właściwie to działają praktycznie bezobsługowo. Jako użytkownicy musimy pamiętać jedynie o tym, by regularnie dosypywać sól tabletkowaną do zbiornika solanki. Jest jednak kilka ciekawych patentów na to, aby dodatkowo wydłużyć i usprawnić działanie zmiękczacza wody oraz zadbać o niego, by jego praca dawała jak najlepsze efekty. Zdradzamy proste, praktyczne i skuteczne sposoby!

Kontrola działania zmiękczacza wody

Warto regularnie podejmować czynności związane z dbaniem i kontrolą zmiękczacza wody. Jedną z nich jest sprawdzanie co jakiś czas czy sam proces uzdatniania wody przebiega w sposób prawidłowy i wodę o jakiej jakości otrzymujemy po zmiękczaniu. Ta informacja pozwala dowiedzieć się czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie, należy zacząć szukać przyczyny i dokładnie przyglądać się wszystkim etapom pracy urządzenia. Można też skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisantów.

Co dokładnie warto kontrolować w pracy zmiękczacza wody?

Oto nasza lista tego, co warto kontrolować podczas eksploatacji zmiękczacza wody.

Poziom soli w zbiorniku

Bardzo istotną kwestią jest to, aby w zbiorniku solanki utrzymywać odpowiedni poziom dosypywanej soli. Ten ma ogromne znaczenie, ponieważ jeśli soli tabletkowanej będzie zbyt mało w zbiorniku, nie dojdzie do wytworzenia odpowiedniego roztworu solanki, a przez to nie będzie właściwej regeneracji złoża filtracyjnego. Przez to woda może nie być zmiękczana z tak dużą dokładnością jak przy normalnej pracy lub może nie być zmiękczana wcale.

Regularne dosypywanie soli do zbiornika solanki jest jedną z najważniejszych czynności przy posiadaniu zmiękczacza wody, które warto i należy wykonywać. Eksperci z branży uzdatniania wody zalecają mimo wszystko nieco częstsze uzupełnianie zbiornika solanki. Dzięki temu będzie większa szansa na uniknięcie mostów solnych.

Skuteczność zmiękczacza wody

Jak już wspomnieliśmy wyżej, warto przynajmniej raz w roku podczas ogólnego przeglądu zmiękczacza wody sprawdzić, czy działa prawidłowo i czy woda jest zmiękczana dokładnie w takim stopniu, o jaki nam chodziło. Można tego dokonać za pomocą testu twardości wody. Najlepiej w tym celu sprawdzi się kropelkowy tester twardości wody. Zazwyczaj są dołączane w zestawach przy zakupie zmiękczacza wody i starczają na kilka pomiarów. Czym jest tester twardości wody? Tego dowiecie się z artykułu: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji oraz filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Ciśnienie wody

Warto zwracać uwagę na ciśnienie wody na wejściu do zmiękczacza wody. Można to zrobić poprzez sprawdzenie wartości na manometrach założonych na instalacji hydraulicznej. Większość zmiękczaczy wody jest w stanie pracować normalnie przy ciśnieniu wynoszącym od 1,4 do 8 barów. Warto dopilnować, aby ta wartość nie została ani przekroczona, ani zbyt niska.

Zbrylenie soli w zbiorniku solanki

W niektórych zmiękczaczach wody może dochodzić do powstawania zbryleń w zbiorniku solanki. Jest to spowodowane tym, że na jego dnie zawsze pozostaje trochę wody. Do tego niektóre rodzaje soli stosowanej w tych urządzeniach mogą doprowadzać właśnie do takich sytuacji.

Powstałe zbrylenie w zbiorniku solanki może doprowadzić do tego, że roztwór solanki nie będzie rozrabiany w taki sposób, jak powinien. Woda nie zmiesza się dokładnie z solą lub roztwór może nie być zasysany. Przez to może dochodzić do nieprawidłowości podczas procesu regeneracji, co w konsekwencji może doprowadzić do nieprawidłowej regeneracji złoża i problemów z prawidłowością zmiękczania wody.

Jeśli dojdzie do powstania mostów solnych, najlepiej usuwać je w sposób mechaniczny poprzez rozbijanie. Warto kontrolować podczas dosypywania soli, czy nie dochodzi do ich powstawania. Ten kłopot może być szczególnie odczuwalny, jeśli zmiękczacz wody stoi w pomieszczeniu, w którym występuje szczególnie wysoka wilgotność.

Stan filtra mechanicznego

Filtr wstępny jest niezbędnym elementem poprzedzającym każdy zmiękczacz wody. Jego obecność jest tak niezmiernie ważna ze względu na to, że to właśnie on zabezpiecza zmiękczacz wody przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby przyczynić się do powstania awarii. Bez tego komponentu do wnętrza zmiękczacza wody mogłyby przedostawać się drobne cząsteczki mechaniczne jak rdza, opiłki żelaza, piasek i prowadzić do przytkania ważnych części zmiękczacza wody,w tym między innymi także głowicy sterującej. Zawór sterujący jest jednym z najważniejszych elementów i bez niego nie ma szans na zmiękczanie wody.

Z tego właśnie względu warto zwracać uwagę na stan wkładu w filtrze narurowym. Częstotliwość wymiany jest zależna od jakości wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym.

Coroczny serwis zmiękczacza wody - co kontrolować?

Warto nie tylko na bieżąco orientować się, co się dzieje z naszym urządzeniem, ale raz w roku zaplanować sobie dość szczegółowy przegląd. Dzięki temu dowiemy się, czy nie przyszedł czas na wymianę pewnych elementów, czy wszystko działa prawidłowo, czy któryś z komponentów jest do przeczyszczenia, czy może jednak wszystko jest dokładnie tak, jak należy.

W trakcie takich działań konserwacyjnych warto sprawdzić zbiornik solanki i go dokładnie oczyścić. To warto zrobić przy okazji wymiany złoża filtracyjnego. Aby tego dokonać, należy wysypać z wnętrza resztki soli tabletkowanej, wyjąć studzienkę oraz zawór solankowy i wszystko dokładnie przepłukać wodą.

Warto także zwracać uwagę na stan inżektora. Jest to niewielki komponent odpowiadający za zasysanie roztworu solanki z dołu zbiornika. Przekierowuje solankę na złoże filtracyjne. W trakcie eksploatacji może jednak ulegać zatkaniu przez osady i zanieczyszczenia.

Dodatkowo eksperci polecają zabezpieczanie zmiękczacza wody poprzez stosowanie odpowiednich preparatów. Częstym kłopotem jest na przykład żelazo, które może odkładać się na żywicy jonowymiennej, prowadząc do jej zapchania i nieprawidłowego uzdatniania wody. Żywotność żywicy jonowymiennej można przedłużyć dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu takiego jak na przykład Ecoperla Antidotum. Dzięki niemu żelazo nie będzie zalegało na cząsteczkach żywicy jonowymiennej. Z kolei płyn dezynfekujący, taki jak Ecoperla Antibacter pomaga zabezpieczyć komponenty przed występowaniem mikroorganizmów wewnątrz. Dokładnie oczyszcza złoże oraz wszelkie elementy, przez które przepływa woda. To może pomóc w utrzymaniu zmiękczacza wody w doskonałej kondycji. Więcej na ten temat w artykule: Zadbaj o swój filtr wody z nowymi produktami Ecoperla oraz filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Czy warto korzystać z usług profesjonalnego serwisu!

Zdecydowanie tak! Profesjonalna, specjalistyczna ekipa dokładnie przyjrzy się pracy naszego zmiękczacza wody i sprawi, że będzie działał wydajnie oraz bezawaryjnie. Wśród czynności, które przeprowadzają są między innymi: konfiguracja i kontrola pracy sterownika, regulacja ustawień, dopasowanie do tych, które przyniosą najlepsze efekty w przypadku konkretnego gospodarstwa domowego, dokładna kontrola wnętrza głowicy sterującej z uwzględnieniem wszystkich komponentów, które mają największy wpływ na prawidłowe działanie. Kontrolują także przebieg pracy i regeneracji, szczelność hydrauliczną układu, wymieniają zużyte elementy. Dzięki ich wizytom sprzęt posłuży niezmiennie efektywnie przez dziesiątki lat.

Problemy z głowy!

Regularna kontrola i zadbanie o zmiękczacz wody sprawiają, że nie musimy martwić się o spadki wydajności i nieprawidłowe działanie. Łatwiej jest uniknąć awarii i problemów podczas użytkowania. Te proste kroki sprawią, że z efektów zmiękczania wody będziemy mogli korzystać bezproblemowo i w pełni się nimi cieszyć! Warto poświęcić chwilę!

Komentarze

Super, idealnie trafiony post :) Akurat jestem po montażu zmiękczacza wody. Środki do dezynfekcji kupione! dzięki
Antibacter i antidotum raz na pół roku, wszystko śmiga :) zmiękczacz CS po 2 latach jak nowy cały czas
Tak jak o każde urządzenie trzeba dbać, tak samo o zmiekczacz wody ;)
Dezynfekcja i czyszczenie, tak samo jak pralka, zmywarka czy każde inne urządzenie, które ma kontakt z wodą :))