błędy popełniane przez przyszłych użytkowników stacji uzdatniania wody

Najczęstsze błędy przyszłych użytkowników stacji uzdatniania wody

Magda Lewicka
13/04/2021
3

Przy uzdatnianiu wody, tak jak i wielu innych dyscyplinach, warto znać kilka ważnych zasad, które pomagają w osiąganiu odpowiednich efektów. Sprawdź, jakich błędów unikać, aby zaoszczędzić sobie stresu, awarii i innych problemów! Oto czego należy się wystrzegać przy chęci uzdatniania wody w swoim domu!

Uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym może wynikać z chęci doszlifowania właściwości wody i tak najczęściej dzieje się w przypadku wody wodociągowej, o czym było w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Może to też wynikać z konieczności i zapewnienia całej rodzinie naprawdę bezpiecznej i komfortowej w użytkowaniu wody, jak się dzieje najczęściej przy własnych ujęciach wody. Woda pochodząca ze studni może kryć w sobie wiele problemów, o czym w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Mimo coraz większej ilości materiałów i informacji związanych z technologiami uzdatniania wody, metodami, opisem najważniejszych kwestii, wiele osób chcących poczynić inwestycję w lepszą jakość użytkowanej przez siebie wody popełnia pewne błędy. Dziś zwrócimy uwagę na te najczęstsze i najważniejsze! Znajomość tych zagadnień pomoże Ci uniknąć wielu niedogodności i kłopotów!

Dobór urządzeń bez znajomości składu wody

Dość często zdarzają się sytuacje, w których już na pierwszy rzut oka widać bądź czuć, ze z jakością wody jest coś nie tak. Niektórym wydaje się, że dobrze wiedzą w czym leży problem i z doborem odpowiedniego urządzenia poradzą sobie samodzielnie. Niestety takie podejście najczęściej kończy się podwójnymi wydatkami.

Tu dobrym przykładem może być kamienny osad w wodzie z własnego ujęcia. Niektórzy decydują się w takim wypadku na zmiękczacz wody, zapominając o tym, że w wodzie mogą znajdować się także przekroczenia żelaza i manganu. Ich obecność w wodzie może powodować znacznie szybszą utratę żywotności przez żywicę jonowymienną, ale też małą efektywność. Zastosowanie jedynie zmiękczacza wody do zażelazionej wody jest dużym błędem. Tu najlepiej sięgnąć po profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz wody. Tylko on będzie w stanie dobrze i dokładnie uporać się z przekroczeniami oraz zapewnić wodę takiej jakości, jaka powinna być. Więcej o odżelaziaczach wody tutaj: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Innym przykładem jest zakładanie lampy bakteriobójczej w celu ochrony przed mikroorganizmami bez dodatkowych etapów uzdatniania wody. Przy tym niezbędnym minimum jest filtr narurowy, ale najczęściej niezbędne są także inne urządzenia. Jeśli woda, która ma przepłynąć przez lampę UV, jest zbyt twarda bądź bogata w żelazo, może to powodować obniżone skutków bądź całkowity brak efektów dezynfekcji. Ponadto osady stanowią spore zanieczyszczenie komponentów lampy UV. Więcej na ten temat w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Z tych względów zawsze najlepiej zaczynać od przeprowadzenia kompleksowej analizy wody, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z wody z własnego ujęcia! W przypadku studni bardzo istotne jest przeprowadzenie zarówno analizy fizykochemicznej, jak i mikrobiologicznej. Znajomość wyników pomoże w doborze odpowiedniej metody uzdatniania wody, ale i parametrów urządzenia. Przeczytaj więcej: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Tańsze rozwiązania nie zawsze najlepsze

To hasło należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze chodzi tu o samą jakość związaną z urządzeniem oraz jego poszczególnymi komponentami. Należy pamiętać o tym, że inwestycja w urządzenie do uzdatniania wody jest inwestycją długoterminową. Im trwalsze i wyższej jakości komponenty, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, taka sama wydajność i jakość uzdatniania pomimo czasu. Warto więc poczytać o dostępnych rozwiązaniach i ewentualnie doinwestować w urządzenia, które są tworzone na bazie docenianych i znanych komponentów.

Drugi aspekt odnosi się do wielkości urządzeń. To zjawisko obserwowane zwłaszcza w przypadku zmiękczaczy wody i na tym przykładzie najłatwiej będzie wyjaśnić o co chodzi. Zmiękczacze wody są dostępne z różnymi ilościami złoża filtracyjnego. Niektórzy zakupują mniejsze zmiękczacze wody ze względu na niższą cenę, jednak nie są to wielkości adekwatne do ich zużycia wody. To może skutkować znacznie wyższymi kosztami regeneracji ze względu na częstszą potrzebę regeneracji. Przeczytaj: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?, Dobór zmiękczacza wody do potrzeb - jak się za to zabrać?

Filtry narurowe nie na każdy problem

Choć filtry narurowe to doskonały sposób na uzdatnianie wody, zwłaszcza pod kątem oczyszczania jej z cząstek mechanicznych zanieczyszczeń, a do tego doskonała ochrona innych urządzeń do uzdatniania wody, to jednak nie poradzą sobie z każdym problemem, o czym wspominaliśmy już w artykułach: Wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody - co wybrać?, Kolumna filtracyjna - do czego służy? Kiedy się przyda?, Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?

Choć wkłady do filtrów narurowych są przystosowane do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, jednak mają niewielką powierzchnię filtracyjną. Nie będzie ona wystarczająca w każdym przypadku. To również może skutkować dużymi kosztami eksploatacyjnymi przy niewielkich efektach związanych z oczyszczaniem wody.

Odpowiednia kolejność urządzeń drogą do sukcesu

Bardzo istotny jest nie tylko dobór właściwych urządzeń do uzdatniania wody, ich parametry, ale i kolejność montażu. Tutaj nie powinno być przypadku! Inaczej może dojść do zaburzeń działania, awarii, nieskutecznego uzdatniania wody. Należy wiedzieć, że filtr mechaniczny zawsze powinien znaleźć się przed zmiękczaczem wody i stacją wielofunkcyjną. Musi być natomiast założony za odżelaziaczem i odmanganiaczem wody. Lampa bakteriobójcza zawsze powinna stanowić ostatni etap stacji uzdatniania wody. W przypadku potrzeby instalacji więcej niż jednego urządzenia zawsze warto zwrócić się o pomoc i poradę do eksperta. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Konserwacja i serwis ważne dla prawidłowego działania

Jak już wspomnieliśmy wyżej, filtry do wody są inwestycją długoletnią, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji oraz serwisu. Nie są to urządzenia, które wystarczy kupić raz i będą zawsze działały z taką samą wydajnością. Niektóre wymagają częstszej kontroli, inne rzadszej, jednak należy ją przeprowadzać do ich prawidłowego funkcjonowania, braków awarii, problemów z właściwym uzdatnianiem wody.

Część czynności można wykonywać samodzielnie, jak sprawdzanie prawidłowego działania sterownika, kontrola poziomu regeneratu w zbiorniku i ewentualnym uzupełnianiu braków, jeśli urządzenie ma manualną głowicę sterującą, to o przeprowadzaniu płukania.

Nie można jednak pomijać także wzywania profesjonalnego serwisu do urządzeń! Jest to bardzo istotne, ponieważ profesjonaliści nie tylko wymienią złoże filtracyjne, kiedy zaistnieje taka potrzeba, ale i wyeksploatowane elementy, sprawdzą prawidłowe działanie oraz wykonają szereg innych prac w celu utrzymania urządzenia w jak najlepszym stanie i zapewnieniu możliwie najdokładniejszych efektów oczyszczania wody.

Właściwe przygotowanie pomieszczenia

Jeśli już za nami proces wyboru odpowiedniego urządzenia do uzdatniania wody bądź jesteśmy w trakcie, warto wiedzieć, że znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym ma stanąć stacja uzdatniania wody. W większości przypadków w pomieszczeniu takim jak kotłownie, garaż, piwnica bądź innym wybranym, w którym istnieje możliwość podłączenia, powinno znajdować się gniazdko elektryczne oraz odpływ do kanalizacji. Co jeśli go nie ma? Pisaliśmy już o tym w artykule: Brak odpływu przy montażu zmiękczacza wody - jak to rozwiązać?

Ważna jest wysokość pomieszczenia oraz ilość miejsca. Inna przestrzeń będzie potrzebna na montaż kompaktowego zmiękczacza wody, a zupełnie inna na odżelaziacz ze wstępnym zewnętrznym napowietrzaniem i stację wielofunkcyjną w zestawie z lampą bakteriobójczą. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody?

Tu warto powiedzieć o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie, a mianowicie rodzaju tworzywa, z którego została wykonana instalacja sanitarna w domu. Na przykład jeśli rury są wykonane z miedzi, nie będzie możliwości zastosowania każdego urządzenia do uzdatniania wody, jak choćby stacji wielofunkcyjnej. Przy tym materiale woda nie może być zmiękczana całkowicie, o czym więcej w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Bez badania wody lepiej nie kupować osprzętu do studni!

Zanim zdecydujesz się na model pompy tłoczącej wodę oraz rodzaj hydroforu, dowiedz się z jakiej jakości wody będziesz korzystał. Bardzo częstym błędem jest to, że właściciele własnych ujęć wody zakupują taki sprzęt, a potem okazuje się, że nie jest on w stanie współpracować z urządzeniami do uzdatniania wody, których zastosowania wymagają parametry wody surowej. Na przykład odżelaziacze wody bardzo często wymagają zastosowania silnych pomp. Hydrofor przeponowy nie sprawdzi się dobrze w celu usuwania zapachu z wody bądź dużych przekroczeń żelaza oraz manganu. Falownik do pompy może znacząco utrudniać proces napowietrzania wody i zwiększać jego koszty.

Najlepiej wstrzymać się z zakupem pompy oraz zestawu hydroforowego do momentu przeprowadzenia analizy wody i doboru właściwych urządzeń do jej uzdatniania. To pomoże uniknąć podwójnych kosztów.

Uzdatnianie wody na medal!

Te wskazówki z pewnością przydadzą się każdemu, kto szuka sposobu na prawidłowe i wydajne oczyszczanie wody. Warto wystrzegać się tych błędów, by uniknąć problemów i braków efektów uzdatniania wody.

Komentarze

Święta prawda, przy doborze stacji przestrzegano mnie przed kupnem urządzenia na oko bo różnie to bywa. Raz stacja moze byc okej a innym razem okazuje sie, ze woda jest niedoczyszczona
Takze warto słuchać specjalistów i nie robić nic na chłopski rozum :)
Mój sąsiad niestety popełnił ten błąd ze kupił stację tak trochę na oko, niestety woda nadal nie była idealna. Ja już na szczęście wiem, ze musi mi system dobrać profesjonalna firma do mojej wody (studnia)
Zanim trafiłem na profesjonalną firmę, która zajęła się moja wodą, to tez filtrowałem wode przez rozne obudowy narurowe ;) Niesttey nie jest to rozwiązanie uniwersalne

Teraz mam system uzdatniania - kilka kolumn, woda jest czysta :)