wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody na problemy z twardą wodą

Wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody - co wybrać?

Magda Lewicka
16/08/2021
4

Twarda woda to problem, którego zdecydowanie mamy dość i z którym chcemy walczyć. Do wyboru są domowe sposoby, jak ocet i soda oczyszczona, ale i bardziej zaawansowane w postaci filtrów do wody. Internauci najczęściej polecają filtry narurowe z wkładem zmiękczającym i centralne zmiękczacze wody. Który sposób jest najbardziej skuteczny? Co opłaca się wybrać?

Wysoki stopień twardości wody jest powszechnym problemem, z którym może nie wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne, jednak te związane ze stanem instalacji i gospodarstwa domowego już tak. Twarda woda może występować niezależnie od ujęcia. Więcej dowiesz się z artykułu: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. O tym, czy problem pojawił się w Twojej okolicy dowiesz się z artykułu: Czy w Polsce woda jest twarda?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na problem twardej wody i chce się zatroszczyć o to, aby ich instalacje oraz kocioł grzewczy pozostały wolne od kamienia. Perspektywa braku potrzeby szorowania powierzchni z osadu, lepszej kondycji skóry i włosów oraz oszczędności również wydaje się kusząca. Oczywiście, z osadem można walczyć domowymi sposobami, jak roztwory z octu lub kwasku cytrynowego, jednak kamień nie jest jedynym skutkiem korzystania z twardej wody. Najlepiej zająć się tematem kompleksowo – nie walczyć ze skutkami lecz przyczyną. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazują się być filtry do wody, uzdatniające ją na całą instalację.

Jakie sposoby zmiękczania wody polecają internauci?

Nie ma co ukrywać, że większość z nas pierwszej rady na zażegnanie problemów zawsze szuka w internecie – na grupach dyskusyjnych, forach specjalistycznych, w artykułach i filmach. W przypadku walki z twardą wodą najczęściej znajdziemy informacje o centralnych zmiękczaczach wody oraz narurowych filtrach z wkładem zmiękczającym. Te dwa rozwiązania bardzo się jednak od siebie różnią. Czy zadziałają tak samo skutecznie, które z nich lepiej wybrać?

Wymiana jonowa - idealny sposób na zmiękczanie wody

Zanim opiszemy dokładniej oba rozwiązania, warto przyjrzeć się temu, na jakiej zasadzie właściwie działają. Zarówno w zmiękczaczach wody, jak i wkładach zmiękczających do filtrów narurowych mamy do czynienia z procesem wymiany jonowej na złożu zwanym żywicą jonowymienną. W obu przypadkach jony odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody są zamieniane na neutralne jony sodu. Dokładne informacje na temat procesu wymiany jonowej znajdziecie tutaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Filtry narurowe z wkładem zmiękczającym

Filtry narurowe to jedne z najczęściej wybieranych produktów z branży uzdatniania wody. Montuje się je na wejściu wody do budynku. Ich zadaniem jest poprawa jakości wody, która potem będzie rozprowadzana na cały dom. Możliwości i funkcja filtra narurowego są zależne od wkładu, który znajdzie się wewnątrz klosza. Najczęściej użytkownicy wybierają wkłady mechaniczne. Z jakiego powodu? O tym w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem? Oprócz wkładów mechanicznych są jeszcze do wyboru: węglowe, odżelaziające oraz zmiękczające.

Wkłady zmiękczające występują w różnych wielkościach. Zazwyczaj jest to 10 i 20 cali. W naszym sklepie znajdziesz następujące wkłady zmiękczające: wkład zmiękczający Aquafilter FCCST, wkład zmiękczający Aquafilter FCCST-L, wkład zmiękczający Aquafilter FCCST10BB, wkład zmiękczający Aquafilter FCCST20BB.

Zalety filtrów z wkładem zmiękczającym

Zaletą filtrów narurowych z wkładami zmiękczającymi jest przede wszystkim nieduża ilość miejsca, jakiego potrzebują na montaż. Wystarczy naprawdę mała przestrzeń, by założyć takie urządzenie. To dobry sposób na obniżenie stopnia twardości wody w domkach letniskowych oraz w gospodarstwach domowych, w których nie ma miejsca na montaż profesjonalnego, centralnego zmiękczacza wody. Czasami jest to niemożliwe z powodu braku odpływu do kanalizacji bądź zwyczajnie zbyt małej przestrzeni. W takich sytuacjach lepszą drogą okazuje się zastosowanie jakiejkolwiek ochrony kotła grzewczego i domowej instalacji niż brak podjęcia kroków.

Wady filtrów z wkładem zmiękczającym

Wadą jest przede wszystkim bardzo mała powierzchnia filtracyjna. Złoża wewnątrz jest zaledwie kilka litrów, podczas gdy zmiękczacze wody mogą mieć go nawet kilkadziesiąt. To oznacza bardzo krótki czas kontaktu wody z żywicą jonowymienną, a takie zjawisko przekłada się bezpośrednio na efekty zmiękczania. Ponadto należy mieć na uwadze, że przez instalację przepływają spore ilości wody, a żywica wewnątrz wkładu ulega bardzo dużej eksploatacji, tym samym szybkiemu zużyciu.

Oczywiście, w teorii żywicę jonowymienną można poddać regeneracji za pomocą roztworu NaCl. W praktyce jednak jest to proces bardzo trudny do przeprowadzenia, biorąc pod uwagę ilość czasu i energii, jaką trzeba by było na to poświęcić. Poza tym jest to zwyczajnie nieopłacalne. Wkłady zmiękczające same w sobie nie są drogie i łatwiejszą drogą jest zakup nowego. W perspektywie dłuższego czasu intensywnego użytkowania, może to jednak okazać się opcją mało ekonomiczną. Nie mówiąc już nic o wydajności.

Centralne zmiękczacze wody

Innym sposobem na walkę z wysokim stopniem twardości wody są centralne zmiękczacze wody. Chyba jedne z najpopularniejszych obecnie metod. Niektóre modele można znaleźć nawet w marketach budowlanych. W sklepach spotkamy się z kompaktowymi zmiękczaczami wody i dwuczęściowymi zmiękczaczami wody. Różnią się wyglądem, komponentami oraz ilością złoża. Te urządzenia są przystosowane tylko i wyłącznie do redukcji wysokiego stopnia twardości wody. Dokładne informacje na ich temat znajdziesz w artykule: Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników

Zalety centralnych zmiękczaczy wody

Zmiękczacze wody są tak popularne głównie ze względu na odpowiednio dużą powierzchnię filtracyjną. Woda ma szansę zostać równomiernie i dokładnie zmiękczona, ponieważ jej czas przepływu przez żywicę jonowymienną jest naprawdę długi. W niektórych modelach, na przykład zmiękczaczach wody marki Ecoperla, zastosowano monosferyczną żywicę jonowymienną. Ten rodzaj charakteryzuje się ogromną trwałością, ale i wydajnością. Ze względu na jednakową budowę każdej cząsteczki, woda jest tak samo dokładnie uzdatniana w każdym miejscu złoża filtracyjnego. Nie dochodzi też do powstawania kanalików w złożu, którymi mogłaby przepływać niezmiękczona woda.

Centralne zmiękczacze wody są sobie w stanie poradzić nawet z bardzo wysokim stopniem twardości wody. Wkłady zmiękczające nie sprawdzą się tak dobrze przy wyższych wartościach. Ponadto te urządzenia mają możliwość wyregulowania stopnia twardości wody na wyjściu. Jest to możliwe dzięki komponentowi zwanemu mieszaczem.

Wady centralnych zmiękczaczy wody

Za wadę centralnych zmiękczaczy wody można uznać fakt, że mimo wszystko zajmują nieco więcej miejsca niż filtry narurowe. Ponadto wymagają odpływu do kanalizacji i czynnego gniazdka elektrycznego. Muszą też mieć płaskie podłoże, na którym zostaną ustawione. Ich koszt jest znacznie wyższy niż zakup filtra narurowego, jednak eksploatacja może okazać się tańsza.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Zdecydowanie lepszym wyborem, o ile pozwalają na to warunki, są centralne zmiękczacze wody. Jeśli faktycznie zależy nam na tym, aby w pełni uporać się z problemem i doświadczyć zadowalających efektów, lepiej wybrać profesjonalne urządzenie z dużą ilością żywicy jonowymiennej. Dodatkowym plusem jest to, że działają automatycznie, same przeprowadzają regenerację i posłużą przez długie lata. O innych zaletach zmiękczaczy wody przeczytacie tutaj: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

A jaki dokładnie zmiękczacz wody wybrać? Wiele zależy od warunków panujących w gospodarstwie domowym oraz naszych preferencji. Jeśli nie zależy Ci na dodatkowych funkcjach, a jedynie dobrych efektach zmiękczania wody i ekonomicznej eksploatacji, z pewnością spodoba Ci się Ecoperla Toro 24 lub Ecoperla Toro 35. Ten drugi to nowość. Więcej o obu modelach w filmiku marki Ecoperla:

Stawiasz na wygodne i w pełni komfortowe rozwiązania w zmiękczaniu wody? Koniecznie sprawdź więcej informacji na temat serii Ecoperla Slimline wyposażonej w: system suchego zbiornika, dźwiękowy alarm dosypywania soli, system solankowania proporcjonalnego. Fani nowoczesnych technologii powinni zachwycić się serią Pentair IQsoft z modułem WiFi, umożliwiającym zdalne sterowanie pracą zmiękczacza wody. Z kolei, jeśli potrzebujesz wydajnego rozwiązania do domu wielorodzinnego, jak na przykład bliźniak, koniecznie dowiedz się więcej o serii dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower. Jeśli potrzebny jest w domu zmiękczacz wody, który zajmie naprawdę mało miejsca, warto przeczytać więcej o serii Ecoperla Vita. Więcej informacji w artykule: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Komentarze

Szkoda, że deweloper nie zgodził się na przeróbki niezbędne do założenia zmiękczacza. Warto o to pytać przed zakupem i zaplanować to odpowiednio wcześnie. Jeżeli będę kiedyś zamieniał mieszkanie na dom, od razu będzie porządna stacja zmiękczająca. Póki co pozostaje mi filtr kuchenny i ocet w łazience.
Szczerze mowiąc pierwszy raz slysze o wkladach zmiekczajacych ;D o zmiekczaczach sie nasluchalem od hydrualika, bardzo mi polecal i na pewno sie zdecyduje
nie no, wiadomo ze zmiekczacz zupelnie inaczej dziala
choc drogi sprzet to jak porowna sie do wkladow zmiekczajacych ktore trzeba wymieniac czesto zeby to mialo jakis sens, to oplaca sie bardziej zmiekczacz
tez zastanawialem sie nad rozwiazaniem z wkladami zmiekczajacymi, ale jesli mam troche miejsca na zmiekczacz, to chyba wole zainwestowac w niego
rzeczywiście wkłady zmiękczające tylko jesli nie ma się opcji założenia zmiękczacza, ale raczej nie jest to tak bardzo efektywne jak zmiekczacz wody
myslalem nad takim rozwiazaniem, ale odradzono mi
lepiej załozyc juz maly zmiekczacz, ktory bedzie się regenerował