kolumna filtracyjna - zastosowanie w filtracji mechanicznej

Kolumna filtracyjna - do czego służy? Kiedy się przyda?

Magda Lewicka
05/11/2019
6

Obok zanieczyszczeń takich jak: żelazo, mangan, wysoki stopień twardości wody, dość dokuczliwym problemem mogą okazać się także cząstki mechaniczne. Filtry narurowe z wkładem mechanicznym nie są jedynym sposobem na usunięcie tego kłopotu. W tym celu można zastosować też kolumny filtracyjne. Kiedy warto założyć kolumnę filtracyjną? Czy koszty eksploatacji są wysokie?

Zanieczyszczenia mechaniczne - powszechny problem

Temat zanieczyszczeń mechanicznych występujących w wodzie różnego pochodzenia pojawił się już przy okazji artykułu dotyczącego filtrów mechanicznych: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Zanieczyszczenia stałe, jak piasek, muł, rdza, iły to nierzadko ogromny kłopot, zwłaszcza w przypadku właścicieli własnych ujęć wody, niezależnie czy mowa o przypadkach indywidualnych, czy też uzdatnianiu wody przeznaczonej do przemysłu.

Filtracja mechaniczna jest najlepszym sposobem, by walczyć z mętnością wody, którą wywołują cząstki stale. Przez zanieczyszczenia mechaniczne nie nadaje się do celów spożywczych, użytkowych i może powodować spore problemy techniczne.

Warto więc zadbać o oczyszczanie wody pod tym kątem w swoim gospodarstwie domowym, ponieważ:

  • Ochronimy w ten sposób instalację wodną przed cząsteczkami stałymi, unikniemy kosztownych awarii i prac konserwacyjnych
  • Perlatory, sitka baterii, przewody oraz elementy instalacji będą chronione przed przytkaniem przez drobne zanieczyszczenia mechaniczne
  • Ochronimy domowe urządzenia AGD oraz wyposażenie kuchni i łazienki, mające styczność z wodą przed cząstkami stałymi, które mogą prowadzić do ich awarii, zarysowań, skrócenia żywotności
  • Pozbędziemy się mętności wody, o której w artykule: Mętna woda z kranu - jaka jest przyczyna?

Sposobem na usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych może być nie tylko filtracja za pomocą filtrów narurowych z wkładami mechanicznymi, ale również kolumny filtracyjnej.

Czym jest kolumna filtracyjna?

Kolumna filtracyjna to centralne urządzenie, które podłącza się przed rozgałęzieniem instalacji. Jej głównym zadaniem jest usunięcie z wody zanieczyszczeń mechanicznych. Proces filtracji może być sterowany za pomocą zaworu mechanicznego lub automatycznej głowicy sterującej.

Wnętrze butli wypełnione jest specjalnie dobranym złożem do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Nie można tu jednak mówić tylko o jednym typie materiału. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z piaskiem kwarcowym. Na rynku można jednak znaleźć kolumny filtracyjne zasypane także: hydroantracytem, złożami mieszanymi, a nawet recyklingowanym szkłem. W niektórych przypadkach stosuje się filtrację warstwową.

Duża popularność piasku kwarcowego wynika z faktu, że to materiał dość tani zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. W dodatku jego działanie jest bardzo dobrze znane, sprawdzone i niepodważalne.

W miejscu instalacji kolumny filtracyjnej istotne jest zapewnienie odpływu do kanalizacji. Jeśli użytkownik zdecyduje się na automatyczną głowicę sterującą, w pobliżu musi znaleźć się gniazdko elektryczne.

Kiedy warto zdecydować się na kolumnę filtracyjną?

Kolumny filtracyjne dobrze sprawdzają się do oczyszczania wody powierzchniowej. Za ich pomocą wodę można oczyścić z: glonów, resztek pochodzenia organicznego i nieorganicznego, w tym na przykład pozostałości roślin.

Te centralne urządzenia filtracyjne są również z powodzeniem wykorzystywane do oczyszczania wody głębinowej. Wydajnie usuwają: piasek, glinę, muł, a w niektórych przypadkach nawet żelazo.

Kolumny filtracyjne są dość chętnie wybierane do różnych sektorów przemysłu. Znajdują swoje zastosowanie w filtracji wody do obiegów zamkniętych i półzamkniętych. O uzdatnianiu wody do przemysłu można przeczytać w artykule: Przemysłowe stacje uzdatniania wody - co należy wiedzieć?

Kolumna filtracyjna do usuwania żelaza?

To prawda, w niektórych przypadkach kolumna filtracyjna może z powodzeniem zastąpić klasyczny odżelaziacz wody. Aby to rozwiązanie działało prawidłowo, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Żelazo musi dobrze wytrącać się z wody, a na to ma wpływ choćby jej odczyn pH oraz odpowiednie napowietrzanie.

Przede wszystkim warto zacząć od analizy wody, o której więcej w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem. Po otrzymaniu wyników badania wody, warto zgłosić się z nimi do specjalisty w celu skonsultowania możliwych rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu.

Choć nie w każdym przypadku kolumna filtracyjna stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnego odżelaziacza wody, to z pewnością może wspomóc jego działanie. Czasami jest stosowana jako etap wstępnej filtracji przed odżelazianiem wody.

Co ciekawe, niektóre złoża filtracyjne stosowane w kolumnach filtracyjnych są w stanie usunąć nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne czy żelazo, ale nawet mangan oraz jon amonowy.

Zalety kolumny filtracyjnej

Zastosowanie kolumny filtracyjnej niesie ze sobą kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim chodzi tu o dużą powierzchnię filtracyjną. Woda ma bardzo długi kontakt ze złożem, przez co może zostać dokładnie oczyszczona.

Różnorodność rozmiarów pozwala na dobór urządzenia precyzyjnie dopasowanego do potrzeb. Złoże filtracyjne ma dość długą żywotność, a jego właściwości można wielokrotnie odzyskiwać na drodze regeneracji wodą.

Koszty eksploatacyjne nie są wysokie, ponieważ w ich skład wchodzą jedynie wymiana złoża filtracyjnego oraz zużycie wody potrzebnej na płukanie w trakcie regeneracji.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na model kolumny filtracyjnej z automatyczną głowicą sterującą, urządzenie praktycznie nie będzie wymagało kontroli ani ingerencji. W przypadku ręcznego zaworu plusem jest możliwość samodzielnego decydowania o momencie przeprowadzenia płukania i czasie trwania tego procesu.

W niektórych przypadkach wadą może być konieczność użycia dość dużych ilości wody na regenerację, jednak zazwyczaj i tak okazuje się to bardziej rentowne niż wymiana wkładów w filtrach narurowych.

Żywotność złoża i częstotliwość regeneracji

Czas eksploatacji złoża filtracyjnego i potrzeba wymiany na nowe są ściśle powiązane z rodzajem usuwanych zanieczyszczeń, ich ilością w wodzie oraz zapotrzebowaniem na oczyszczoną wodę. Podobne uwarunkowania dotyczą częstotliwości przeprowadzania regeneracji. Wiele zależy od ilości zanieczyszczeń obecnych w wodzie i wielkości urządzenia.

Częstotliwość regeneracji jest kwestią bardzo indywidualną. U niektórych użytkowników wystarczy przepłukanie złoża raz na tydzień, w innych przypadkach regeneracja musi odbywać się raz na kilka dni lub nawet raz dziennie.

Kolumna filtracyjna zamiast filtra narurowego?

Choć mogłoby się wydawać, że kolumny filtracyjne są alternatywą filtrów narurowych i można je stosować zamiennie, to niekoniecznie tak jest w każdym przypadku. Czasem zdarza się, że oba rodzaje produktów są stosowane łącznie. Każde ma szansę sprawdzić się w nieco innym przypadku i nie można ich bezpośrednio ze sobą porównywać.

Kolumna filtracyjna sprawdzi się lepiej od filtra narurowego z wkładem mechanicznym w przypadku bardzo mocno zanieczyszczonej mechanicznie wody. Zdarzają się zgłoszenia, w których właściciele domów skarżą się na potrzebę bardzo częstej wymiany wkładów filtracyjnych – bywa, że jest to nawet raz w tygodniu. Właśnie w takich sytuacjach kolumna filtracyjna okazuje się być znacznie wygodniejsza i tańsza w eksploatacji.

Kolumny filtracyjne najczęściej znajdują swoje zastosowanie przy wodzie ze studni, choć nie jest to regułą. Więcej o kłopotach z wodą pochodzącą z własnego ujęcia możesz przeczytać w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2 i Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Ecoperla Sedimentower - wysoka jakość filtracji

Jednym ze sposobów na usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych w gospodarstwach domowych jest dedykowana seria kolumn filtracyjnych od polskiej marki Ecoperla. Ecoperla Sedimentower to bardzo dobrze przemyślane produkty stworzone z wysokiej jakości komponentów produkowanych na terenie Europy.

W skład serii wchodzą trzy rozmiary do wyboru: Ecoperla Sedimentower S z 25 litrami złoża, Ecoperla Sedimentower M o pojemności 35 litrów oraz Ecoperla Sedimentower L z 40 litrami. Wszystkie posiadają głowicę ręczną, co zmniejsza koszty eksploatacji i zapewnia sporą swobodę użytkowania.

Kolumna filtracyjna - opcja warta przemyślenia

Kolumny filtracyjne nie są najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku, jednak niejednokrotnie okazuje się, że ich eksploatacja opłaca się znacznie bardziej niż filtrów narurowych. Warto brać taką opcję usuwania zanieczyszczeń mechanicznych pod uwagę.

Komentarze

Polecam, sprawdza się dobrze nawet ta mała kolumna ;-)
oczywiście pod warunkiem ze parametry wody sa w porzadku, to ładnie usuwa jakies czastki czy metnosc
podobno świetnie usuwa mętność z wody,
zastanawiam się bo ceny tych kolumn wcale nie są takie wysokie, a tu jest zupełnie inna powierzchnia filtrowania niz w narurowych filtrach, nawet tych najlepszej jakosci
Kolumna zdecydowanie by sie u nas sprawdzila, ale miejsca brak na taka duza butle juz :/
jedynie narurowy filtr mechaniczny
Szukam jakiegoś filtra mechanicznego, ale z płukaniem wstecznym do celów przemysłowych. Waham się między Cintropurem, Honeywellem a Atlas Filtri. Wszystkie firmy podobno solidne...
Nam na szczęście wystarczy filtr Atlas Filtri, aczkolwiek zastanawiam się nad zmiękczaczem również.
Używalismy przez chwilę filtrów narurowych, poniewaz nasza woda ze studni nie jest idealna i czasem pływały w niej różne zanieczyszczenia. Ale mały filtr nie wystarczał, więc zdecydowaliśmy się na kolumnę filtracyjną i jest naprawdę okej, bo wkladow nie trzeba wymieniać, a woda kryształ