Zanieczyszczenia wody i ich wpływ na skórę

Jakie zanieczyszczenia wody mają wpływ na naszą skórę?

Edyta Siedlecki
02/05/2023
0

Kiedy skóra jest zaczerwieniona, piecze lub swędzi zazwyczaj doszukujemy się na niej pierwszych objawów choroby. Często, winą za ten stan rzeczy obarczamy niewłaściwie dobrane kosmetyki do mycia i kąpieli lub zbyt długie przebywanie na słońcu. Rzadko natomiast bierzemy pod uwagę fakt, że bezpośrednią przyczyną problemów skórnych może być woda i zawarte w niej zanieczyszczenia.  Sprawdźmy, jak to w ogóle możliwe. 

Skąd się biorą zanieczyszczenia w wodzie?

Normy dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia zostały szczegółowo określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017. Poszczególne zapisy odnoszą się zarówno do właściwości fizykochemicznych, jak i do obecności w wodzie różnych rodzajów bakterii. Tym samym, bez względu na pochodzenie wody (wodociąg miejski lub własne ujęcie), musi być ona wolna od wszelkich mikroorganizmów i substancji chemicznych stanowiących potencjalne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. 

Wbrew pozorom, woda zdatna do picia nie składa się tylko i wyłącznie z cząsteczek znanych świetnie ze szkolnych lekcji, lecz stanowi mieszaninę wielu substancji chemicznych. Niektóre z nich (tj. wapń, magnez, potas, czy sód) są dla nas korzystne, a wręcz niezbędne dla prawidłowego działania gospodarki mineralnej organizmu. Inne natomiast traktujemy jako zanieczyszczenia. W tej niechlubnej grupie znajduje się m.in. żelazo, którego nadmierne stężenie może powodować mętnienie wody, metaliczny smak i charakterystyczny brunatny kolor. Przeczytaj: Co zrobić, żeby usuwanie żelaza z wody było skuteczne?

Choć woda przeznaczona do celów spożywczo-bytowych podlega kontroli przez przedsiębiorstwa wodociągowe, istnieje wiele potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, których trudno uniknąć. Kiedy woda przepływa przez rury, mogą się do niej przedostawać np. zanieczyszczenia mechaniczne. Na terenach rolniczych występuje natomiast niebezpieczeństwo skażenia arsenem lub pestycydami. W ostatnich latach dużo się też mówi o zanieczyszczeniu środowiska substancjami ropopochodnymi. Przeczytaj koniecznie: W wodzie czuć zapach ropy - co zrobić? 

Skóra pod lupą, czyli dlaczego Cię swędzi?

Wydawać by się mogło, że stosowanie dobrej jakości kosmetyków i odpowiednia pielęgnacja, powinny przynosić spektakularne efekty. W praktyce skóra piecze, często bywa przesuszona, napięta i zaczerwieniona. W skrajnych przypadkach naskórek zaczyna odstawać, a potem rogowacieje. Osoby zmagające się z uczuleniami lub cierpiące na choroby skórne mogą dodatkowo odczuwać znaczne nasilenie męczących objawów. W takim przypadku, rozwiązania szukamy zazwyczaj w składzie kosmetyków. Zmieniamy płyny do kąpieli, sięgamy po kolejne drogie kremy lub modyfikujemy pielęgnacyjną rutynę. Wszystko na nic, bowiem przyczyna leży gdzie indziej. Winna jest woda i zawarte w niej zanieczyszczenia. Przeczytaj koniecznie: Jak przeprowadzić test jakości wody?

Twarda woda urody nie doda

Niezależnie od ujęcia wody, jednym z największych problemów jest wysoki stopień twardości. Im większe stężenie tych pierwiastków, tym woda ma wyższe napięcie powierzchniowe, a podczas codziennego użytkowania wytrąca się z niej uporczywy osad, nazywany kamieniem kotłowym. Twarda woda wywiera zatem bardzo niekorzystny wpływ na instalację, oraz domowe sprzęty AGD. 

Również na skórze i włosach tworzy się niewidoczna dla oka warstwa osadu, utrudniająca jej oddychanie i wnikanie substancji odżywczych. Jeśli zatem, regularnie stosujesz dobre jakościowo kosmetyki do ciała i włosów, ale mimo wszystko efekty są mało zadowalające, przyjrzyj się bliżej parametrom swojej wody. Mnóstwo osób, używających na co dzień twardej wody, odczuwa po myciu podwyższone napięcie skóry, świąd i pieczenie. Jednym z niepożądanych efektów zaczerwienienie. Alergicy mogą natomiast zaobserwować znaczne nasilenie reakcji uczuleniowych. Twarda woda bywa również pośrednią przyczyną chorób wrażliwej skóry głowy, a także negatywnie oddziaływuje na ogólną kondycję włosów, które często wyglądają na pozbawione blasku, są przesuszone i trudne do rozczesania.

Twarda woda jest szczególnie niekorzystna w przypadku niemowlaków i małych dzieci, bowiem pierwsze lata życia to czas, w którym najszybciej pojawiają się różnego rodzaju alergie i podrażnienia. Przeczytaj również, jakie są plusy i minusy miękkiej wody w domu oraz sprawdź, jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej. 

Chlor i jego pochodne w wodzie

Nieprzyjemny i drażniący zapach chloru zna chyba każdy, kto choć raz stosował wybielacz do prania lub czyścił toaletę za pomocą dedykowanych preparatów. Chlor i jego pochodne w wodzie pochodzą zazwyczaj z dezynfekcji, niezbędnej do utrzymania instalacji sanitarnej w należytej czystości. Związki chloru potrafią skutecznie popsuć smak i zapach wody, a jednocześnie bywają przyczyną kłopotów skórnych ze względu drażniące działanie dla zewnętrznej warstwy naskórka. Za sprawą chloru zanika bowiem warstwa ochronna, przez co mikroorganizmy mają łatwiejszy dostęp do głębszych warstw, powodując stany zapalne i zakażenia. Chlor sprzyja nawrotom lub nasileniu objawów ciężkich chorób skórnych, jak łuszczyca, ale również stanów uczuleniowych i alergii. Przeczytaj również: Jak poprawnie przeprowadzić chlorowanie wody w studni?

Uwaga na arsen 

Arsen to pierwiastek chemiczny naturalnie występujący w glebie, ale zdarzają się przypadki, gdy przedostaje się do wód gruntowych (np. jako składnik nawozów rolniczych). Długotrwałe stosowanie wody zanieczyszczonej arsenem zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Niepożądane działanie tego pierwiastka można rozpoznać po jasnych i ciemnych przebarwieniach, które zaczynają pojawiać się na ciele. 

Pestycydy w wodzie

Woda, w której pływają niebezpieczne dla zdrowia pestycydy, to zazwyczaj problem pojawiający się we własnych ujęciach, szczególnie na terenach rolniczych. Stosowane na szeroką skalę, nawozy i opryski stanowią oręż do walki z chwastami i szkodnikami. Niestety, przedostają się także do najgłębszych warstw gleby, również tych wodonośnych, a w efekcie płyną z kranu prosto do naszej wanny lub czajnika. Wykorzystywane w rolnictwie i sadownictwie środki chemiczne są bardzo szkodliwe nie tylko dla skóry, ale także dla zdrowia. Często prowadzą do wystąpienia alergii, a nawet infekcji grzybiczych i bolesnych pęcherzy w skórnych. Przeczytaj więcej na ten temat: Pestycydy w wodzie pitnej - czy jest się czego bać?

Woda bezpieczna dla skóry, czyli skuteczne usuwanie zanieczyszczeń

Choć świadomość zanieczyszczeń obecnych w wodzie może początkowo wywoływać obawy, istnieją skuteczne sposoby na to, aby się ich pozbyć. Uzdatnianie wody może się odbywać na wiele sposobów, a dzięki mnogości nowoczesnych rozwiązań dostępnych na rynku, każdy znajdzie metodę idealnie dopasowaną do swoich preferencji.  

Jeśli Twoim problemem jest zbyt wysoki stopień twardości wody, zamontuj centralny zmiękczacz wody, działający na zasadzie wymiany jonowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Co zrobić, żeby woda była miękka? Świetnym dopełnieniem zmiękczacza wody jest kolumna węglowa Ecoperla Carbotower. Złoże filtracyjne w postaci węgla aktywnego skutecznie wyłapuje obecne w wodzie zanieczyszczenia, dzięki czemu poprawia się jej smak, zapach, a nawet kolor. Kolumna węglowa usuwa pestycydy, substancje ropopochodne oraz związki chloru. Jeśli jednak nie masz w domu miejsca na taki zestaw, wypróbuj kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. To bardzo praktyczne urządzenie, o stosunkowo niewielkich gabarytach, mieści aż 40 litrów złoża filtracyjnego podzielonego na dwie warstwy. Woda przepływa zatem najpierw złoże filtracyjne z węglem aktywnym, a potem trafia na żywicę jonowymienną. 

Możesz wygrać walkę z zanieczyszczeniami

Choć zanieczyszczenia obecne w wodzie wodociągowej czy studziennej to dość powszechny problem, można sobie z nim poradzić szybko i skutecznie sięgając po metody dostępne szeroko na rynku. Do wyboru masz zarówno zwykłe filtry kuchenne lub łazienkowe, jak i kompleksowe zmiękczacze wody. Postaw zatem na sprawdzone rozwiązania i zadbaj o zdrową i piękną skórę swojej rodziny.  

Komentarze

Postów nie znaleziono