zapach ropy w wodzie - sposoby uzdatniania wody

W wodzie czuć zapach ropy! Co robić?

Magda Lewicka
31/08/2021
2

Kłopoty związane z nieodpowiednim zapachem wody nie są dość częste, jednak pojawiają się. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy jeśli w wodzie wystąpi zapach ropy, należy założyć jakąś stację uzdatniania wody? W jaki sposób można sobie poradzić z takim problemem? Jak duże zagrożenie dla zdrowia stanowi obecność związków ropopochodnych w wodzie?

Zapach wody jest jedną z podstawowych cech fizycznych, na podstawie której szybko można ocenić jakość wody oraz jej zdatność do użytkowania i spożycia. Woda z własnego ujęcia może charakteryzować się różnym zapachem. Największy problem stanowi to, kiedy jest nietypowy i sprawia, że korzystanie z wody staje się praktycznie niemożliwe. Substancją, która powoduje bardzo niekorzystny zapach jest choćby siarkowodór. Więcej na temat specyficznych zapachów wody znajdziecie w artykule: Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić? Warto obejrzeć też video od polskiej marki Ecoperla:

Skąd się bierze ropa i jej pochodne w wodzie?

O zanieczyszczeniu wody ropą mówi się dość często i dużo. To jeden z największych problemów, z jakim borykają się ekolodzy. Substancje ropopochodne mają niekorzystne działanie nie tylko na florę, ale również na zwierzęta, a przede wszystkim na ludzi. Liczne badania przeprowadzane w tym zakresie wykazały rakotwórcze działanie związków oraz ich dużą toksyczność. Przenikanie do wód takich substancji jak: oleje, benzyna, smary prowadzi do katastrofy, do śmierci. Substancje ropopochodne doprowadzają do skażenia zarówno wód, jak i gruntów, stanowiąc ogromne niebezpieczeństwo dla całego ekosystemu.

Powody przedostawania się zanieczyszczeń ropopochodnych do gleby

Powodów, przez które substancje ropopochodne przedostają się do wody jest wiele. Takie zjawiska zdarzają się najczęściej w pobliżu stacji paliw, magazynów, baz przeładunkowych, obiektów przemysłowych oraz baz wojskowych. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić: wyciek powodowany transportem lub przechowywaniem ropy oraz produktów ropopochodnych, działalność zakładów petrochemicznych, prace związane z modyfikacją odpadów, w których skład wchodzą związki ropopochodne, ścieki powierzchniowe, w których skład wchodzą resztki startych opon i asfaltu, nieprawidłowo oczyszczane ścieki miejskie oraz przemysłowe. Ropa może przedostawać się do gleb, a następnie także do wód poprzez wypadki związane z transportem.

Czy parametry związane z ropopochodnymi są sprawdzane?

W przypadku wody pitnej analizy wody, ani wymagania związane z normami tego nie przewidują. Takie parametry są natomiast brane pod uwagę podczas oceny i klasyfikacji wód podziemnych i powierzchniowych.

Zapach ropy w wodzie ze studni - skąd taki problem?

Wyczuwanie zapachu ropy w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia jest naprawdę rzadkie. Jeśli się tak zdarzyło w przypadku Twojej wody, musisz przestać z niej korzystać! Podejrzenie występowania tych substancji w wodzie może być równoznaczne z problemami zdrowotnymi, jeśli nie zaprzestanie się jej użytkowania.

Jeśli taki kłopot naprawdę wystąpił w wodzie, prawdopodobnie przyczyniła się do niego nieszczelność studni. Brak zabezpieczenia, nieodpowiednia konserwacja lub problemy techniczne, do których doszło nagle mogą powodować, że z gruntów ropa i jej pochodne będą przedostawały się do wody, a głównym objawem będzie właśnie nieprzyjemny zapach.

Drugą prawdopodobną przyczyną może być awaria pompy tłoczącej wodę. Niektóre modele pomp, z jakimi możemy się spotkać na rynku są zasilane dzięki olejowi. Silnik pracuje na jego bazie. Jakakolwiek nieszczelność lub uszkodzenie może wywołać wyciek. Przyczyną zaistnienia takiej sytuacji jest również korozja i nieprawidłowe użytkowanie.

Co po wykryciu zapachu ropy w wodzie?

Zapach ropy naftowej może pojawić się nie tylko w przypadku wody z własnego ujęcia! Zdarza się, choć to naprawdę sporadyczne przypadki, że może pojawić się podczas pobierania wody z sieci wodociągowej. Wtedy nie wolno używać takiej wody, a zauważone anomalie zgłosić wodociągom. Resztą powinni się zająć samodzielnie.

Woda ze studni wymaga natomiast podjęcia samodzielnych działań. Pierwszym krokiem jest znalezienie źródła problemu – czy to pompa? A może jednak nieszczelność samej studni? Działania trzeba podjąć jak najszybciej. Następnie powinniśmy wypompować ze studni tak dużo wody, jak to tylko możliwe. Do wnętrza studni można wsypać węgiel aktywny, aby „wciągnął” substancje, a następnie go przepłukać. Dlaczego? To wynika z właściwości węgla aktywnego, o których więcej informacji w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

Tym, czego NIE WOLNO robić jest przeprowadzanie dezynfekcji chemicznej! Użycie jakichkolwiek preparatów bogatych w chlor i jego pochodne może skutkować połączeniem się tych substancji z ropopochodnymi i powstaniem niebezpiecznych dla zdrowia toksycznych związków.

Oprócz tego zabiegu, polecane jest również założenie kolumny węglowej. Dzięki niej będzie pewność, że do domu, do całej instalacji zostanie dostarczona woda wysokiej jakości, o odpowiednim zapachu, smaku i barwie. Kolumny węglowe, takie jak Ecoperla Carbotower, nie są kosztowną inwestycją. Ponadto wydatki na eksploatację są minimalne, ponieważ wystarczy jedynie regularnie przepłukiwać złoże wodą.

Konieczna będzie też analiza wody. Warto zlecić to badanie, aby sprawdzić normy i upewnić się, że woda nadaje się do użytkowania i celów spożywczych. Konkretne informacje znajdziecie w artykułach dotyczących tego tematu na naszym blogu. Z pewnością warto przeczytać: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Związki ropopochodne zagrożeniem dla zdrowia

Związki ropopochodne niekorzystnie oddziałują na ludzki organizm. Jest to związane z cechami fizycznymi oraz chemicznymi tych substancji. Mogą przenikać do wnętrza organizmów i się w nich kumulować. Niekorzystne właściwości najbardziej objawiają się poprzez układ nerwowy. Niektóre ze związków potrafią oddziaływać paraliżująco na ośrodkowy układ nerwowy! Inne wywołują reakcje mutagenne w organizmie. Może dochodzić do uszkodzeń organów, stanów zapalnych, zwyrodnień, wybroczyn. Regularne dostarczanie substancji ropopochodnych wraz z wodą pitną lub pokarmem doprowadza również do zmian hormonalnych.

Uważaj na zapach ropy w wodzie!

Na szczęście sytuacje, w których substancje ropopochodne przedostają się do wody to obecnie rzadkość. Należy jednak pozostać czujnym i w razie konieczności działać szybko. Jeśli wystąpi taki problem i potrzebujesz konsultacji, zapraszamy do kontaktu.

Komentarze

Ja bym to podsumowałą krótko: zbadać wodę! Przy tak zanieczyszczonym środowisku nie ma co się dziwić, że woda ze studni wymaga oczyszczania
U nas nie było aż tak źle, ale woda była dodatkowo twarda. Mamy teraz zmiękczacz z węglem. Woda jest idealna - przejrzysta, bez zapachu i bez kamienia na armaturze.