sposoby na skuteczne usuwanie żelaza z wody - przyczyny nieprawiłowego działania odżelaziaczy wody

Co zrobić, żeby usuwanie żelaza z wody było skuteczne?

Magda Lewicka
04/10/2022
0

Skuteczne usuwanie żelaza z wody jest jednym z najbardziej skomplikowanych tematów w branży uzdatniania wody. Wynika to z faktu, że należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, by ustalić która metoda odżelaziania wody będzie najskuteczniejsza. Co dokładnie? Jak sprawić, by usuwanie żelaza z wody spełniało oczekiwania?

Żelazo w wodzie - częsty problem własnych ujęć

Podwyższone stężenia żelaza oraz manganu stanowią bardzo częsty problem w gospodarstwach domowych korzystających z własnego ujęcia. Obie substancje mają wpływ na negatywny odbiór wody pod kątem smaku, zapachu oraz barwy. Ciężko wykorzystać taką do celów spożywczych oraz użytkowych. Ponadto żelazo i mangan powodują szereg problemów związanych z instalacją wodną, praniem, sprzątaniem, awarie AGD, kłopoty z pompą tłoczącą wodę, zabrudzenia na chodnikach, trawnikach, problemy z układem nawadniającym w ogrodzie. Wszystko to zostało dokładnie opisane w artykułach: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Liczne metody na usuwanie żelaza z wody

Metod, dzięki którym można sobie poradzić z przekroczeniami żelaza oraz manganu w wodzie, jest naprawdę wiele. Pisaliśmy już o nich dokładnie w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów. Najpopularniejszą oraz dającą najlepsze efekty jest odżelazianie i odmanganianie wody ze wstępnym napowietrzaniem. To metoda sprawdzająca się nawet przy bardzo dużych przekroczeniach oraz sporym zużyciu wody. Do tego jest w pełni ekologiczna, ponieważ do regeneracji nie stosuje się żadnych środków chemicznych. W taki sposób działają Ecoperla Sanitower oraz Ecoperla Ironitower. Poniżej można obejrzeć schemat działania:

Oprócz tego na rynku znajdziemy również odżelaziacze wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, jak Ecoperla Oxytower. Działają one podobnie jak klasyczne urządzenia, z tym, że proces napowietrzania odbywa się w środku, a nie na zewnątrz dzięki aeratorowi. Jest to sposób, który dobrze poradzi sobie przy nieco mniejszych przekroczeniach. Niekiedy z żelazem będzie w stanie poradzić sobie kolumna filtracyjna. To jednak możliwe w przypadkach, kiedy żelazo samo szybko przekształca się w formę nierozpuszczalną. Oprócz tego na rynku są jeszcze filtry narurowe z wkładem odżelaziającym. Żelazo i mangan w formie rozpuszczonej można zredukować również dzięki stacji wielofunkcyjnej lub odżelaziaczowi wody regenerowanemu nadmanganianem potasu.

Od czego zacząć dobór odżelaziacza wody?

Przede wszystkim należy zacząć od wykonania profesjonalnej analizy wody. Należy zbadać ją pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo jakie zanieczyszczenia kryją się w wodzie z własnego ujęcia oraz w jakich przekroczeniach. Aby móc skutecznie usuwać żelazo i mangan z wody, należy wziąć pod uwagę wiele innych parametrów wody, jak: utlenialność, barwa, mętność, obecność związków organicznych, jonu amonowego, zasadowość, etc. Tylko znajomość tych wszystkich danych może dać pełny ogląd sytuacji. Więcej informacji także w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Dlaczego lepiej pozostawić dobór odżelaziacza wody ekspertowi?

O ile zmiękczacz wody, filtry narurowe czy filtr kuchenny możemy bez przeszkód dobrać samodzielnie, o tyle w przypadku usuwania żelaza i manganu z wody lepiej się zwrócić o pomoc do profesjonalisty. Przede wszystkim chodzi tu o wieloletnie doświadczenie oraz niezbędną wiedzę. Eksperci z działów technicznych dobrze wiedzą jakie urządzenie dobrać do jakich parametrów wody. Mają informacje jaka wydajność i ilość złoża ma szansę zadziałać optymalnie w konkretnym przypadku.

Wielokrotnie zdarzało się, że ktoś szukał informacji na forach internetowych i wziął do siebie opinie osób wypowiadających się na zadane pytanie. Często polecają oni rozwiązania, które mają u siebie. Cała zabawa polega na tym, że u nich dany sprzęt może sprawdzać się idealnie, ale w tym konkretnym przypadku w ogóle nie zdawać egzaminu. Przy wyborze odżelaziacza i odmanganiacza wody nie powinno kompletnie kierować się tym, co mają u siebie inni użytkownicy.

Wstrzymaj się z zakupem pompy i zestawu hydroforowego

To błąd, o którym było już w artykule: Najczęstsze błędy przyszłych użytkowników stacji uzdatniania wody. Z doborem pompy oraz zestawu hydroforowego najlepiej wstrzymać się do otrzymania wyników analizy wody oraz wyboru odżelaziacza i odmanganiacza wody. Wtedy będzie wiadomo, że wybrało się dobry sprzęt, o odpowiedniej wydajności. Nie trzeba będzie niczego zwracać, wymieniać, dobierać zamiennych rozwiązań w uzdatnianiu wody, które mogą okazać się droższe.

Dość częstą praktyką jest zakup pompy zanim zostanie dobrany odżelaziacz wody. Może okazać się ona za mało wydajna. Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem potrzebują bardzo dokładnego płukania złoża, pod dużym ciśnieniem, dlatego właśnie tak ważne są parametry pompy tłoczącej wodę. Jeśli złoże odżelaziające nie zostanie odpowiednio zregenerowane, urządzenie nie będzie dobrze spełniało swojej funkcji.

Drugą kwestią są zbiorniki hydroforowe. Rodzaj ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu odżelaziania wody ze wstępnym napowietrzaniem. Jeśli konieczny jest montaż odżelaziacza wody z zewnętrznym aeratorem, w zestawie powinien znaleźć się zbiornik hydroforowy bezprzeponowy. Inaczej proces nie zadziała. Dokładne informacje znajdują się w artykule: Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Filtr odżelaziający zamiast odżelaziacza wody nie jest trafionym pomysłem

Filtr odżelaziający zamiast profesjonalnego urządzenia do uzdatniania wody nie jest najlepszym pomysłem. To tyczy się w szczególności własnych ujęć z dużymi przekroczeniami. Choć filtry narurowe z wkładem odżelaziającym wydają się być najtańszą możliwością, niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Przede wszystkim warto wiedzieć, że mają one bardzo małą powierzchnię filtracyjną. Z tego względu woda nie ma zbyt długiego kontaktu ze złożem. Nie może zostać w pełni oczyszczona. Ponadto wkłady odżelaziające będą wymagały bardzo częstej wymiany, co w dłuższej perspektywie czasu może okazać się drogie i męczące.

Skuteczność wkładu odżelaziajacego jest zależna od wielu czynników. Najważniejszym jest utlenialność wody. Żelazo musi z łatwością przekształcać się z formy rozpuszczalnej w nierozpuszczalną, aby filtr narurowy mógł zadziałać. Niestety w znaczącej większości przypadków w Polsce niezbędny jest proces wstępnego napowietrzania wody. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Dlaczego odżelaziacz wody jest nieskuteczny?

Skoro ekspert dobrał odżelaziacz wody, to dlaczego nadal nie widać efektów w usuwaniu żelaza z wody? Przyczyn jest wiele, jednak najczęściej lezą one po stronie właściciela urządzenia. Niestety, zdarzają się przypadki praktyki, w której po wyjeździe profesjonalnego serwisu, właściciele urządzeń sami wprowadzają do nich ustawienia znacznie mniej korzystne dla złoża oraz wydajności procesu odżelaziania. Przez to złoże jest znacznie rzadziej regenerowane. To z kolei rzutuje na gorsze efekty odżelaziania. Problem szczególnie daje się we znaki w przypadku odżelaziaczy wody regenerowanych nadmanganianem potasu oraz stacji wielofunkcyjnych. Tam dochodzi do wymiany jonów, a zbyt rzadkie płukanie złoża sprawia, że szybko zaczyna brakować miejsca na wymianę jonową. Proces przypomina nieco ten znany ze zmiękczaczy wody (czytaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?).

Warto wspomnieć o jeszcze jednym problemie przy okazji tego tematu. Pomimo tego, że ekspert dobrał odżelaziacz wody o większej wydajności, to użytkownik w ostatniej chwili decyduje się na zakup mniejszego, tańszego. To nie jest najlepsze posunięcie. Mniejsza butla oznacza mniej złoża filtracyjnego. Może to być ilość niewystarczająca na usunięcie problemu w pełni w tym, konkretnym przypadku. Zawsze warto posłuchać specjalisty, by nie zaszkodzić sobie i móc w pełni czerpać z zakupionego urządzenia do uzdatniania wody.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odżelaziacza i odmanganiacza wody, koniecznie się z nami skontaktuj. Pomożemy Ci wybrać najbardziej optymalną metodę oraz urządzenie w pełni dostosowane do potrzeb i warunków panujących w gospodarstwie domowym.

Komentarze

Postów nie znaleziono