test jakosci wody - mierniki i testery jakości wody

Jak przeprowadzić test jakości wody? Jaki tester jakości wody wybrać?

Magda Lewicka
05/04/2022
1

W Internecie można znaleźć aukcje, na których proponowany jest zakup elektronicznego testera jakości wody. Podobno dzięki niemu można dokładnie dowiedzieć się, jakiej jakości jest woda i czy można z niej bezpiecznie korzystać. Czy to jednak jest prawdą? Czy istnieje jeden uniwersalny tester jakości wody? A może lepiej zlecić profesjonalną analizę wody?

Wielu z nas coraz chętniej sięga po rozwiązania mające zapewnić pełne bezpieczeństwo. Ze względu na rosnącą świadomość dotyczącą zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w wodzie, i tu chcemy być pewni. Poszukując rozwiązań na sprawdzenie jakości wody, w Internecie możemy natknąć się na aukcje proponujące elektroniczne testery jakości wody. Czytając takie hasło, mogłoby się wydawać, że chodzi tu o miernik, dzięki któremu można poznać kompleksową zawartość wody i dowiedzieć się, czy jest bezpieczna i czy można z niej bez przeszkód korzystać. Uważajcie, bo takiej możliwości zwyczajnie nie ma!

Nie ma jednego urządzenia, któremu udałoby się kompleksowo zbadać, z jakiej wody korzystamy. Potrzebnych jest wiele różnorodnych badań i prób, aby oszacować stężenia substancji obecnych w wodzie. Najczęściej sprzedawcy piszący o elektrycznych miernikach jakości wody mają na myśli mierniki TDS.

Miernik TDS - dlaczego nie pomaga dobrze oszacować jakości wody?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, czym właściwie TDS jest. Pod tym dość tajemniczo brzmiącym skrótem kryje się rozwinięcie Total Dissolved Solids, czyli łączna zawartość rozpuszczonych w wodzie substancji. Miernik TDS pozwala przeliczyć zdolność wody do przewodzenia prądu na ilość rozpuszczonych substancji. Należy jednak brać pod uwagę, że jakości wody nie powinna określać wyłącznie ilość rozpuszczonych w niej soli. To również wiele innych danych, jak: żelazo, mangan, utlenialność, mikroorganizmy. Z tego względu miernik TDS nie pozwala w dokładnym oszacowaniu ogólnej jakości wody.

Mierniki TDS zazwyczaj posiadają wyświetlacz, a wynik jest możliwy do sprawdzenia w bardzo łatwy i wygodny sposób. Pomiar TDS będzie miał znaczenie w akwarystyce lub do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania membrany osmotycznej. Taki zakup może przydać się również osobom zajmującym się hobbystycznie tworzeniem naparów z kaw i herbat. Jakość wody ma ogromny wpływ na ostateczne właściwości napojów. Pomiar TDS pomaga we właściwym „projektowaniu” kaw i herbat.

Inne testery jakości wody

Ogólnie rzecz ujmując, w sklepach internetowych możemy spotkać się z różnymi miernikami i testerami służącymi określeniu parametrów wody. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy sprawdzić tylko jeden parametr lub poznać jakąś właściwość. Najczęściej takie akcesoria pomagają w poglądowym poznaniu właściwości wody. Zdecydowanie lepsze i dokładniejsze efekty przyniesie analiza wody. Oprócz mierników TDS dostępne są także testery twardości wody czy mierniki odczynu pH.


Tester twardości wody

Jednym z najpopularniejszych testerów, jakie wybierają użytkownicy, by samodzielnie sprawdzić jakość wody, jest tester twardości wody. Można go zakupić jako samodzielny produkt, by sprawdzić z jakim stopniem twardości wody mamy do czynienia. Często są też dołączane do zestawów z centralnymi zmiękczaczami wody. Pozwalają poznać twardość wody i prawidłowo wprowadzić ją w ustawienia, a po instalacji oszacować, czy urządzenie spełnia swoje zadanie i prawidłowo zmiękcza wodę. Najpopularniejsze, ale też najskuteczniejsze są kropelkowe testery twardości wody. O ich działaniu można dowiedzieć się więcej z poniższej instrukcji od polskiej marki Ecoperla oraz artykułu: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji

Tester odczynu pH wody

Samodzielnie możemy wykonać również test odczynu pH wody. Do domowych zastosowań dostępne są rozwiązania, które najczęściej dają wyniki poglądowe. Takie akcesoria mają swoje zastosowanie w akwarystyce, gdzie należy kontrolować parametry wody, by stworzyć jak najlepsze środowisko do bytowania danych gatunków. Pomiary odczynu pH mają znaczenie na pływalniach, w centrach SPA, testach wody kotłowej, ścieków. Ten odczyn ma znaczenie przy tworzeniu napojów zimnych i gorących, jak kawy czy herbaty. W przypadku indywidualnych użytkowników domowych do pomiaru najczęściej wybierane są paskowe testery odczynu pH. Innymi sposobami są miareczkowanie oraz metoda potencjometryczna.

Miareczkowanie przebiega podobnie jak w wypadku kropelkowego testera twardości wody. Do badanego roztworu dawkuje się kolejno krople roztworu zawierającego substancję, która wchodzi w reakcję z roztworem barwiąc go. Na podstawie stężenia dodanej substancji można ocenić odczyn pH.

Paski wskaźnikowe to cienkie bibułki, na które zostały naniesione różne wskaźniki. Po zanurzeniu papierka w roztworze niemal natychmiast otrzymuje się wynik w postaci wybranego koloru. Otrzymaną barwę porównuje się ze skalą i na tej podstawie otrzymuje konkretny wynik. Jest to rodzaj badania, który zapewnia wynik orientacyjny.

Najlepsza będzie profesjonalna analiza wody

Najlepszym wyborem ze wszystkich testów jakości wody jest zlecenie profesjonalnej analizy wody w laboratorium ze specjalistycznym sprzętem. Dzięki temu poznamy precyzyjne dane na temat jakości wody płynącej w naszym ujęciu. W zależności od wybranej opcji, możemy poznać dokładne parametry fizyczne, chemiczne oraz dane związane z występowaniem mikroorganizmów. Wartości są podawane bardzo precyzyjnie. Można mieć całkowitą pewność, co do wyników. Testy przeprowadzane są różnymi metodami, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do analizy wody. Szczegóły można poznać czytając: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Fizykochemiczna analiza wody

Fizykochemiczna analiza wody jest szczególnie przydatna, kiedy mamy do czynienia z własnym ujęciem wody, z którego chcielibyśmy rozpocząć korzystać. To badanie wykaże cechy fizyczne wody i ich zgodność z normami. Dzięki fizykochemicznej analizie wody będziemy mogli także dokładnie poznać skład chemiczny. Występujące w wodzie substancje oraz ich dokładne stężenia. Takie informacje pomogą ocenić nie tylko zdatność wody do spożycia, ale również przyszły komfort jej użytkowania oraz wpływ na stan techniczny instalacji sanitarnych.

Fizykochemiczna analiza wody pozwala na dokładny i optymalny dobór stacji uzdatniania wody. Musimy pamiętać, że wiele z parametrów wody ma na siebie wzajemny wpływ. Na przykład do doboru odżelaziacza i odmanganiacza nie wystarczy jedynie znajomość stężenia żelaza czy manganu w wodzie. Istotne będą także dane dotyczące utlenialności, barwy, mętności, odczynu pH. Jak wygląda fizykochemiczna analiza wody i na jakich badaniach się opiera? O tym znajdziecie informacje w artykule: Fizykochemiczna analiza wody - poznaj jej tajniki!

Bakteriologiczna analiza wody

W przypadku wody z własnego ujęcia bardzo ważnym badaniem jest mikrobiologiczna analiza wody. Jest to test, który pozwala ocenić bezpieczeństwo oraz sprawdzić obecność mikroorganizmów w wodzie. Woda ze studni cały czas narażona jest na możliwość wystąpienia skażenia. Wiele bakterii jest naprawdę groźnych dla ludzkiego organizmu. Nie tylko prowadzi do zatruć pokarmowych, ale też przenoszenia chorób zakaźnych. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby pamiętać o regularnym zlecaniu mikrobiologicznej analizy wody. Więcej na jej temat można znaleźć w artykule: Bakteriologiczna analiza wody - poznaj jej tajniki!

Koniecznie zleć badanie wody

Jeśli posiadasz własne ujęcie wody, koniecznie zleć kompleksową analizę wody. Dzięki temu dowiesz się, czy z wody na pewno można bezpiecznie korzystać. Badania wody można zlecić w różnych miejscach. Począwszy od lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, przez prywatne laboratorium świadczące usługi z zakresu analizy wody, aż po laboratorium powiązane z firmą wyspecjalizowaną w uzdatnianiu wody. Ostatnia opcja wiąże się najczęściej z propozycją oferty, dzięki której możliwe będzie całkowite pozbycie się problemów obecnych w wodzie. Jak przygotować próbkę do analizy wody? Przeczytajcie: Jak przygotować próbkę do analizy wody?

W kwestii badania wody zaufaj profesjonalistom!

Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że zwłaszcza posiadając własne ujęcie wody, najlepiej jest zaufać profesjonalistom i zlecić kompleksową analizę wody. To zapewni najlepsze rezultaty i pewne dane, na podstawie których będzie można najtrafniej oszacować metodę uzdatniania wody. Jak widać, nie ma jednego testera jakości wody. Metod jej badania jest wiele, dlatego od takich nowinek lepiej trzymać się z daleka, a wybierać sprawdzone, polecane i pewne sposoby!

Komentarze

na tym filmiku fajnie jest to wyjaśnione i pokazane, a te testery są w miarę intuicyjne, dzięki wielkie za tyle info