sposoby na pozyskiwanie miękkiej wody w domu

Co zrobić, żeby woda była miękka?

Magda Lewicka
24/05/2022
0

Coraz większe grono zdaje sobie sprawę z wad, jakie niesie ze sobą regularne korzystanie z twardej wody. Tylko w jaki sposób można sprawić, aby woda stała się miękka? Jak skutecznie walczyć z twardą wodą? Czy istnieje na nią dobry sposób?

Twarda woda - czemu ludzie na nią narzekają?

Twarda woda jest zjawiskiem, o którym mówi się coraz częściej. Wiele osób na nią narzeka, inne chcą się wystrzegać tego problemu za wszelką cenę. Dlaczego? Powodów jest właściwie całe mnóstwo – począwszy od finansowych, aż po samą wygodę. Wysoki stopień twardości wody nie jest szkodliwy dla zdrowia, jednak dla domowych instalacji, sprzętów, a nawet naszej urody już tak. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że woda jest tym twardsza, im ma w sobie więcej jonów wapnia i magnezu. Dokładne informacje na temat tego zjawiska znajdziecie w tekście: Czy w Polsce woda jest twarda? Jeden z największych i najbardziej odczuwalnych problemów jest kamień kotłowy, czyli osad wytrącający się z twardej wody. Powoduje on całe mnóstwo strat. Poświęciliśmy temu zagadnieniu cały artykuł: Kamień kotłowy - czym właściwie jest? Jak go usuwać? Czy szkodzi? Drugim istotnym skutkiem twardej wody jest wysokie powierzchnie powierzchniowe. To znaczy, że twardą wodą bardzo trudno jest spłukać powierzchnie, bardzo ciężko rozpuścić w niej środki chemiczne.

Lepiej unikać stosowania twardej wody w gospodarstwie domowym, ponieważ:

  • Zwiększa rachunki za ogrzewanie nawet o 20%
  • Zwiększa zużycie detergentów nawet o 60%
  • Wysusza skórę i niszczy włosy
  • Powoduje kamienny, trudny do usunięcia osad
  • Przyczynia się do awarii kotła grzewczego i sprzętu AGD mającego styczność z wodą
  • Zmniejsza walory estetyczne i aromat przygotowywanych dań oraz napojów

To tylko niektóre z punktów na długiej liście strat, jakie ponosimy poprzez regularne wykorzystywanie twardej wody w domu. Więcej na ten temat znajdziecie również w tekstach: Zmiękczacz wody czy twarda woda. Co się bardziej opłaca?, Twarda woda a domowe AGD - uważaj, jej używanie oznacza kłopoty!

Jak sprawdzić, czy woda w domu jest twarda?

Przede wszystkim warto spojrzeć na dno czajnika. Obecność twardej wody daje o sobie znać już na pierwszy rzut oka. Jeśli na dnie dostrzeżemy kamienny osad, prawdopodobnie w domu występuje problem twardej wody. O obecności wysokiego stopnia twardości wody będzie świadczył także nalot na baterii prysznicowej czy wannie.

To, z jakim dokładnie stopniem twardości wody mamy do czynienia w domu, możemy sprawdzić z pomocą testera twardości wody. Najbardziej rekomendowaną opcją jest kropelkowy tester twardości wody. Można kilkukrotnie przeprowadzać badania, jest prosty w wykonaniu, a do tego bardzo dokładny. Do próbki wody należy powoli dodawać kropelki preparatu aż do zmiany zabarwienia wody. Ilość dodanego preparatu przekłada się na stopień twardości wody. Dokładne instrukcje znajdziecie w video od polskiej marki Ecoperla oraz w artykule: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji

Co zrobić, żeby woda była miękka?

Poniżej prezentujemy listę sposobów na to, aby w swoim domu zacząć korzystać z miękkiej wody. Wody, która nie pozostawi po sobie osadów, nie przyczynia się do powstawania awarii, zapewnia ogromny komfort podczas codziennego użytkowania na cele spożywcze lub do kąpieli. Rozwiązania podzieliliśmy według zastosowań, by każdy mógł odnaleźć coś na miarę swoich potrzeb. O tym, ile zyskujemy dzięki miękkiej wodzie znajdziecie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Miękka woda do picia

Sposobów na miękką wodę do picia jest kilka. Są one dostępne w różnym zakresie cenowym, ale też w różnej dokładności. Do zmniejszenia stopnia twardości wody można zastosować na przykład dzbanek filtrujący. Dzięki niemu woda powinna pozostawiać po sobie w czajniku nieco mniej osadu. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że można zmiękczyć tylko niewielkie ilości wody, proces zajmuje chwilę, a wkłady mają dość niewielkie ilości żywicy jonowymiennej. Wkłady filtracyjne muszą podlegać dość częstej wymianie, przez co taki rodzaj urządzenia może okazać się dla niektórych mało ekonomiczny, niewygodny i nie do końca ekologiczny.

Dobrą, wydajną i skuteczną propozycją na zmiękczanie wody w kuchni może być system odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna jest znana z bardzo dokładnego oczyszczania wody z wszelkich niechcianych substancji. Oprócz tego doskonale radzi sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody. Obecnie wybór systemów odwróconej osmozy jest na tyle duży, że bez trudu można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na przykład Ecoperla Rosa oprócz dokładnie oczyszczonej wody, będzie w stanie dostarczyć również bogatą w magnez i wolny wodór, o właściwościach prozdrowotnych. Ecoperla Profine Zero posiada mieszacz, dzięki któremu bez trudu sami dobierzemy ilość minerałów. Z kolei Ecoperla Revo to bardzo inteligentny i nowoczesny filtr kuchenny, który zapewnia całkowitą kontrolę nad jakością oczyszczanej wody. Warto przejrzeć ofertę filtrów kuchennych i wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb.

Co do mniej zaawansowanych sposobów na pozbycie się kamienia w kuchni, oczywiście stopień twardości wody można obniżyć poprzez zagotowanie wody. Jednak to skutkuje odkładającą się warstwą kamiennego osadu. Można też zakwaszać wodę. Co do utrzymania ekspresu do kawy czy czajnika w dobrej kondycji, istnieją ku temu specjalne preparaty odkamieniajace.

Miękka woda do kąpieli

Wielu ekspertów zachęca, aby używać miękkiej wody do kąpieli czy mycia włosów. Jej zastosowanie niesie ze sobą wiele pozytywów, dzięki którym łatwiej będzie zadbać o dobrą kondycję skóry oraz włosów. Przede wszystkim dzięki regularnemu używaniu miękkiej wody włosy nie będą suche i łamliwe, nie będą się tak szybko przetłuszczały, będą miękkie i zadbane, lśniące. Miękka woda świetnie spłukuje kosmetyki z włosów, nic nie pozostaje na skórze głowy, więc tym samym trudniej jest o zaczerwienienia, łupież czy świąd skóry. Sama skóra również wydaje się być znacznie lepiej wypielęgnowana. Miękka woda nie podrażnia, nie powoduje pieczenia, powstawania zaczerwienień. Na skórze nie pozostanie osad po mydle, który mógłby przytykać pory skóry. Taka woda świetnie nadaje się dla alergików oraz osób cierpiących z powodu nadwrażliwości skóry. Więcej można dowiedzieć się również stąd: Woda w łazience - lepsza twarda czy miękka?

Aby uporać się z problemem twardej wody podczas kąpieli, można sięgnąć po dwa sposoby. Pierwszym i w tym wypadku najskuteczniejszym jest zastosowanie zmiękczacza wody, o czym w akapicie poniżej. Inną metodą, której można użyć, jeśli nie mamy możliwości instalacji centralnego urządzenia, może być założenie filtra prysznicowego. Montuje się go w okolicach baterii prysznicowej. Zanim woda popłynie przez słuchawkę, najpierw przepływa przez złoże filtracyjne. Taka opcja powinna nieco złagodzić objawy użytkowania twardej wody bogatej w chlor.

Miękka woda do prania

Jakość wody ogrywa ogromną rolę podczas prania. Jeśli woda jest zbyt twarda, proszki do prania i płyny zapachowe nie będą w niej wystarczająco dobrze działać. Będzie trzeba dodać ich znacznie więcej, aby uzyskać pożądany efekt. Resztki proszku mogą pozostawać na tkaninach i być widoczne zwłaszcza na tych ciemnych. Cięższe plamy mogą się nie odpierać, same tkaniny nie pachnieć wystarczająco świeżo. Problemem może być też blaknięcie, szybsze przecieranie się włókien. Twarda woda niszczy również komponenty samej pralki. Zupełnym przeciwieństwem jest woda miękka.

I w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się być centralny zmiękczacz wody. Jeśli jednak mieszkanie jest małe, nie ma możliwości jego instalacji lub wynajmujemy przestrzeń, możemy spróbować zastosować filtr z polifosfatem. Jest to substancja, która co prawda nie redukuje bezpośrednio twardości wody, jednak sprawia, że nie dochodzi do odkładnia się osadów w pralce. Filtr pralkowy montuje się na dopływie wody do urządzenia. Złoże z czasem rozpuszcza się i należy pamiętać o uzupełnianiu braków. To nieco skuteczniejszy sposób od odkamieniaczy w proszku, o których trzeba pamiętać niemal przy każdym praniu.

Miękka woda w całym domu

Zdecydowanie najlepszym sposobem na to, aby uzyskać miękką wodę w całym domu, jest centralny zmiękczacz wody. To właśnie te urządzenia polecają specjaliści ze względu na wygodę zastosowania oraz efekty. Zmiękczacze wody są bardzo wydajne, doskonale radzą sobie z redukcją stopnia twardości. Wiele modeli daje możliwość dostosowania twardości wody do swoich potrzeb. Te urządzenia działają dzięki procesowi wymiany jonowej. Medium jest żywica jonowymienna, na której dochodzi do wymiany jonów tworzących twardość wody na neutralne jony sodu. Dokładne informacje o przebiegu tego procesu możecie znaleźć tu: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Zmiękczacz wody montuje się na wejściu wody do budynku. Dzięki temu miękka woda płynie w całej instalacji. Na żadnym z odcinków nie ma prawa odłożyć się kamień kotłowy. To oznacza, że tak samo zmiękczona woda popłynie przez kocioł grzewczy, pralkę, prysznic lub w zlewie, w którym myjemy naczynia. Wszędzie będzie tak samo komfortowa w użytkowaniu.

Na jaki zmiękczacz wody najlepiej się zdecydować?

Podjęcie decyzji o wyborze najlepszego zmiękczacza wody może nie być proste. Wynika to z faktu, że na rynku jest wiele modeli, od różnych producentów, z różnymi funkcjami. Przede wszystkim powinniśmy dobrać odpowiednią ilość złoża zmiękczającego. Robi się to na podstawie zużycia wody oraz znajomości stopnia twardości wody w domu. Dokładne wyjaśnienia znajdziecie w artykule: Na jakiej podstawie dobrać zmiękczacz wody?

Bardzo dużą popularnością cieszą się kompaktowe zmiękczacze wody. Wszystkie elementy zostały ukryte wewnątrz. Jest to więc rozwiązanie bardzo estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości i nie zajmujące dużej powierzchni. Zmiękczaczem wody bardzo łatwym w montażu jest Ecoperla Toro. Ecoperla Vita to urządzenie niezwykle tanie w eksploatacji. Ecoperla Softcab to z kolei ogromna trwałość. Ta seria zmiękczaczy wody powstała przy ścisłej współpracy z Clack. Na większe potrzeby doskonale sprawdzi się Ecoperla Softower.

Wiele sposobów na miękką wodę

Jak widać, na pozyskanie miękkiej wody w domu można wymienić wiele sposobów. Tylko od nas zależy, co będzie najbardziej dopasowane do oczekiwań i potrzeb. Najskuteczniejsze w walce z twardą wodą są zmiękczacze wody. Duży wybór produktów pozwoli dopasować urządzenie pod każdym względem do gospodarstwa domowego.

Komentarze

Postów nie znaleziono