odkażanie studni z zastosowaniem chlorowania

Chlorowanie studni - jak przeprowadzić ten proces?

Magda Lewicka
09/03/2021
2

Posiadanie własnej studni wiąże się z pewnymi obowiązkami. Choć możemy liczyć na dostęp do darmowej wody, to jednak najważniejsze jest, aby zatroszczyć się o to, by była w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Jednym z działań, jakie należy podejmować jest chlorowanie. Jak je przeprowadzić w sposób odpowiedni i bezpieczny? Jak odkazić wodę ze studni poprzez jej chlorowanie?

Własna studnia - realne spojrzenie na sprawę

Własne ujęcie wody potrafi zapewnić wiele zalet. Przede wszystkim to stale źródło dostępu do własnej, bezpłatnej wody w nieograniczonych ilościach. Studnia często jest wykorzystywana jako dodatkowe źródło wody do wielu czynności użytkowych, jednak często nadal zdarza się, że jest to jedyna możliwość dostarczania wody pitnej i użytkowej do gospodarstwa domowego. W takim wypadku właściciel musi pamiętać o jednym – to on odpowiada za jakość wody oraz jej bezpieczeństwo. W związku z tym powinien podjąć wszelkie kroki, aby wodę utrzymać na jednakowym poziomie, jeśli chodzi o jej zdatność do spożycia oraz aby zawsze odpowiadała normom zapisanym w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia w tej sprawie.

To niestety nie zawsze jest łatwym zadaniem, o czym pisaliśmy już w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3. Wiele zależy od rodzaju i położenia studni oraz gleb. Woda może być bogata w przeróżne substancje. Niektóre z nich mogą występować w znacznie odbiegających od norm stężeniach. Mowa tu między innymi o: żelazie, azotanach, manganie, związkach organicznych, jonie amonowym, ale nie tylko. Zawsze najważniejszym krokiem jest zlecenie analizy wody, o której więcej w poświęconym temu tematowi artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Jednym z najpoważniejszych kłopotów są mikroorganizmy występujące w wodzie. Stanowią one realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

Problem mikroorganizmów w wodzie

Mikroorganizmy są bardzo specyficznym zanieczyszczeniem wody. Stanowią realne zagrożenie dla ludzkiego życia oraz zdrowia i mogą oddziaływać na nie niemal natychmiastowo. Mikroorganizmy pozostają stałym zagrożeniem w przypadku wody na cele spożywcze i użytkowe, ponieważ mogą wystąpić właściwie w każdym momencie. Szczególne zagrożenie ich występowaniem jest realne po fali roztopów, powodzi, w trakcie prac konserwacyjnych przeprowadzanych w studni. Obecność może też wynikać z awarii i wystąpienia wycieku szamba, a to nadal nie wszystkie możliwości. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: Bakterie w wodzie ze studni

O rodzajach bakterii występujących w wodzie dokładnie przeczytacie tutaj: Rodzaje bakterii występujących w wodzie - jak z nimi walczyć? Oczywiście to jedynie niektóre z wielu mikroorganizmów, które mogą pojawić się w wodzie. Ich obecność wskazuje jednak na możliwość występowania znacznie groźniejszych.

Sposobem wykrywania bakterii w wodzie jest bakteriologiczna analiza wody. O tym badaniu dowiecie się więcej z artykułu: Bakteriologiczna analiza wody - poznaj jej tajniki A w jaki sposób walczyć z bakteriami w wodzie? Najlepszym rozwiązaniem będzie dezynfekcja wody!

Dezynfekcja wody ze studni

Dezynfekcja wody ze studni służy eliminacji groźnych dla zdrowia mikroorganizmów z wody. Istnieje kilka metod dezynfekcji. Najpopularniejszą stanowi chemiczna w postaci chlorowania, o której więcej w dzisiejszym artykule. Na znaczeniu zyskuje także fizyczna w postaci lamp bakteriobójczych. Coraz więcej osób decyduje się na montaż lampy UV na początku instalacji w celu zabezpieczenia wody przed bakteriami. Dzięki temu mogą spać spokojnie.

O różnych metodach dezynfekcji przeczytacie w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać?

Jak oczyścić studnię?

Nawet jeśli nie ma widocznych problemów z wodą warto raz na jakiś czas przeprowadzić bardzo dokładne oczyszczanie studni oraz dezynfekcję studni i instalacji za pomocą środków chemicznych z zawartością chloru bądź substancji pochodnych. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest oczyszczanie mechaniczne studni.

Oczyszczanie mechaniczne studni

Oczyszczanie mechaniczne studni polega na usuwaniu z niej zanieczyszczeń stałych, substancji nierozpuszczonych, które mogłyby zanieczyszczać wodę bądź powodować awarie instalacji podczas przepływu wraz z wodą. Niekiedy w przypadku studni niezbędny jest też proces szlamowania. Polega on na wydobyciu z dna studni nagromadzonego iłu, a także drobnego piasku. W dalszym etapie na dno studni należy nasypać dobrze wypłukany żwir oraz gruby piasek.

Odkażanie studni

Odkażanie, innymi słowy dezynfekcję studni, przeprowadza się w celu usunięcia mikroorganizmów z wody oraz instalacji. Najczęściej odkażanie studni przeprowadza się, kiedy:

  • Studnia została dopiero co wybudowana. Odkażanie jest niezbędne przed rozpoczęciem korzystania ze studni
  • Po każdej naprawie, oczyszczaniu, szlamowaniu, po założeniu lub naprawie pompy
  • Po stwierdzeniu przypadkowego zanieczyszczenia studni

Studnie powinny być odkażane przynajmniej raz w roku. W niektórych przypadkach wymagane jest częstsze odkażanie, na przykład dwa razy do roku. Podczas odkażania studni niewskazane jest korzystanie z wody przez około dobę. Pamiętaj, że odkażanie wody ze studni nie oczyszcza jej z zanieczyszczeń chemicznych.

Czym odkażać studnię?

Do odkażania studni najczęściej stosuje się wapno chlorowane w postaci białego proszku, który zawiera zazwyczaj około 25-35% czynnego chloru. Innym środkiem jest podchloryn sodu. Najczęściej to roztwór wodny, w którym występuje zawartość około 15% czynnego roztworu chloru.

Aby odkazić studnię należy na każdy metr sześcienny wody, czyli 1000 litrów, zaaplikować około 400 g wapna chlorowanego o zawartości 25% czynnego chloru lub 670 g podchlorynu sodu o 15% zawartości chloru, czyli około 3 niewielkich szklanek.

Mycie cembrowiny wymaga z kolei przygotowania bardziej rozcieńczonego roztworu. Najczęściej proporcje wyglądają następująco:

  • 4 g wapnia chlorowanego, czyli czubata łyżeczka herbaty na 2 kubki wody
  • 7 ml podchlorynu sodu, czyli 1,5 łyżeczki na dwa kubki wody

Dezynfekcja studni kopanej krok po kroku

Aby prawidłowo odkazić studnię kopaną w pierwszej kolejności należy zmierzyć średnicę cembrowiny oraz głębokość wody w studni. Można tego dokonać z pomocą ciężarka zawieszonego na sznurku bądź długiej, czystej łyżeczki. Na tej podstawie odmierzyć odpowiednią ilość roztworu.

Oto kolejne kroki, które należy wykonać podczas odkażania studni:

  • Wypompuj wodę ze studni w takich ilościach, by istniała możliwość zejścia do studni
  • Wyszoruj cembrowinę oraz przyrządy do czerpania wody. Użyj do tego rozcieńczonego roztworu wapna chlorowanego lub podchlorynu sodu. Do szorowania najlepiej użyć twardej i nowej szczotki lub miotły
  • Załataj cementem wszelkie uszczerbki i szczeliny znajdujące się w cembrowinie
  • Zasyp dno studni około 10 centymetrową warstwą drobnego, dobrze przemytego żwiru bądź grubego piasku
  • Poczekaj aż woda ponownie wypełni studnię do wcześniejszego, stałego poziomu
  • Przygotowany roztwór podchlorynu sodu lub chlorowanego wapna wlej do studni i wymieszaj. W tym procesie przydatna będzie żerdź, jednak można to robić także poprzez wlewanie i wylewanie z powrotem wody z roztworem z pomocą kubków.
  • Pozostaw wodę w studni na około 12 do 24 godzin
  • Po tym procesie wypompuj wodę ze studni. Czynność kontynuuj aż do momentu zaniku zapachu chloru
  • Pamiętaj o zleceniu badań po odkażaniu wody ze studni

Pamiętaj o zleceniu badań po odkażaniu wody ze studni

Bardzo istotne jest, aby po odkażeniu i napełnieniu studni zlecić ponownie analizę wody pod kątem mikrobiologicznym. Tylko w taki sposób upewnimy się, że z wodą wszystko jest jak najbardziej w porządku i jest bezpieczna w procesie użytkowania.

Czy chlorowanie studni wystarcza?

Choć chlorowanie jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów odkażania studni, na dłuższą metę może być niewystarczające. Warto dodatkowo przemyśleć obecność lampy bakteriobójczej, dzięki której woda będzie stale i na bieżąco dezynfekowana. Dodatkowe informacje w naszym dziale technicznym – odwiedź zakładkę kontakt.

Komentarze

Moim zdaniem tylko lampa. Napływ wody do studni jest ciągłym procesem. Co z tego że odkazimy studnie jednorazowo, skoro do studni będzie ciągle napływać nowa woda. Całej warstwy wodonośnej nie jesteśmy w stanie odkazić.
Ja wpuszczam chlor przynajmniej raz na rok, pompuje wodę i wymieniam raz na pół roku filtry wstępne. Nawet jak woda jest czysta to trzeba pamietac o dbaniu o jej jakosc. Nikt inny za nas tego nie zrobi